W połowie grudnia zmieniłem motyw, z którego na Jak Zrobić Stronę korzystałem przez blisko dwa lata. Astra została zastąpiona motywem Kadence. Jakie są moje wrażenia po blisko trzech miesiącach obcowania z tym motywem? Poniżej moje odczucia.

Dlaczego zmieniłem Astrę na Kadence

Najpierw jednak powinienem napisać dlaczego wprowadziłem zmianę korzystając i ze świetnego motywu? Powodów było kilka. Z jednej strony, co pewien czas robię zmianę na JZS (taka moja przypadłość) i nadszedł jej czas. Po drugie chciałem przetestować Kadence na stronie z ruchem i stronie, którą prawie codziennie aktualizuję. Nie trzeba wielkiej praktyki, aby zrozumieć, że tylko w praktyce można ocenić motyw lub wtyczkę i stwierdzić czy nam odpowiada czy nie.

Trzeci powód był taki, że poprzednia wersja wykorzystywała w 100% Elementora, a moim celem było wykorzystanie Elementora tylko tam, gdzie faktycznie widzę w tym sens. Obserwując rozwój Gutenberga i motyw Kadence doszedłem do wniosku, że wiele rzeczy jestem w stanie szybko, a czasem nawet szybciej zrobić w Gutenbergu, co dodatkowo może pozytywnie wpłynąć na strukturę DOM i finalnie wyniki jakości.

Możliwości

Do zmiany motywu przekonały mnie także narzędzia jakie wraz z wersją PRO otrzymuję, a czego w przypadku Astry nie miałem.

Builder nagłowna i stopki

W grudniu Astra, z której dotychczas korzystałem nie miała jeszcze buildera nagłówka i stopki, a była to ta funkcjonalność, którą bardzo chciałem przetestować, zwłaszcza pod kątem wydajności, zestawiając ją z nagłówkiem i stopką dotychczas generowaną w Elementorze PRO.

Builder nagłówka i stopki w Kadence

Dostosowanie

W sekcji „Dostosuj” mam praktycznie wszystko czego potrzebuję, a nawet ciut za dużo, choć w tym wypadku od przybytku głowa mnie jednak nie boli 🙂

Bardzo podoba mi się jak funkcjonują hooki w Kadence. Ogrom miejsc do wstrzyknięcia kodu i logika ich publikacji pozwala mi zrobić wiele bez konieczności kodowania w plikach motywu potomnego. To o tyle ważne, że zdarza mi się wprowadzać sporo modyfikacji, a pogrupowanie ich w czytelny sposób w Kadence znacznie ułatwia mi późniejszą pracę.

Hooks

Bloki dla Gutenberga

W związku z tym, że celowałem w częstsze wykorzystanie Gutenberga stawiałem na motyw, którego autorzy przygotowali także dodatkowe rozszerzenia wzbogacające edytor o kolejne bloki. Kadence mi to zapewnia.

Bloki Gutenberga stworzone przez autorów motywu Kadence

Moglibyście powiedzieć, ze przecież wtyczek dla Gutenberga jest od groma. Owszem jest, ale dobierając narzędzia do moich projektów staram się bazować na jak najmniejszej ilości deweloperów, co w przyszłości generuje mi znacznie mniej problemów. Jesli twórcy motywu są także twórcami rozszerzeń, to decydując się na nie mam zestaw, który w teorii powinien świetnie ze sobą egzystować. Jak na razie dokładnie tak jest.

Inne dodatki

Przeć pewien czas rozważałem wykorzystanie rozszerzenia do generowania stron w technologii AMP, bo Kadence ma taki dodatek. Przetestowałem… działa. Ostatecznie jednak nie wdrożyłem tego mechanizmu na JZS, co nie znaczy, że tego nie zrobię za jakiś czas. Do AMP podchodzę dość ostrożnie, bo wejście w nią raz, oznacza konsekwentne trwanie przy niej na dobre i na złe. Na razie nie czuje takiej potrzeby i na JZS z niej nie korzystam. Z AMP i wtyczki Kadence korzystam natomiast na moim poligonie doświadczalnym https://wooj.pl, gdzie działa od blisko 6 miesięcy i nie mam zastrzeżeń.

Zastrzeżeń brak, ponieważ mamy powtórkę poruszonego wcześniej tematu. Motyw + wtyczka pochodząca od tego samego zespołu programistów ma szanse zadziałać bez przysparzanie nam zbędnych kłopotów..

Z innych rozszerzeń pochodzących od twórców Kadence mógłbym wymienić jeszcze Woo Extras. Choć na JZS tego dodatku akurat nie potrzebuję, bo nie ma tu sklepu, to zdarza mi się od czasu do czasu dorzucić funkcjonalność sklepu korzystając z wtyczki WooCommerce, więc nie wykluczone, że i ten dodatek wykorzystam.

Wydajność motywu Kadence

W stosunku do poprzedniej wersji strony uznałem, że tym razem trzeba przyłożyć się do wyników wydajności i jakości. Po tym jak poukładałem stronę wyniki w lutym wyglądały tak:

Wyniki jakości i wydajności przed dodaniem zewnętrznych skryptów.

Strona główna jest zbudowana w Elementorze, a więc widać, że można osiągać niezłe wyniki korzystając z tego buildera co próbują podważać jego przeciwnicy. Owszem Elementor generuje więcej kodu niż to potrzebne, ale to nie oznacza, że strona w nim zrobiona nie ma szans na dobre wyniki. Zapraszam na kursy PoznajWP, gdzie te tematy są poruszane.

Po dodaniu dodatkowych skryptów, zwłaszcza zewnętrznych, strona główna straciła po jednym punkcie, ale to i tak bardzo satysfakcjonujący mnie wynik. Zobaczcie test z dnia publikacji tego artykułu:

Wyniki jakości i wydajności strony po dodaniu dodatkowych skryptów

Wskaznik TBT nieco podskoczył, choć do akceptowalnego poziomu i to jest główny powód niższej niż na starcie oceny. Jednak czas pełnego załadowania się strony wciąż jest poniżej sekundy. Pamiętajcie, że to Elementor!

Czy żałuję swojej decyzji?

W żadnym wypadku. Często szewc bez butów chodzi i tak było również ze mną. Kompletnie nie przykładałem wagi do wydajności tej strony I w rezultacie wyniki na GTMetrix oraz innych narzędziach były delikatnie mówiąc niesatysfakcjonujące. Ciagle brakowało czasu żeby usiąść i zrobić z tym porządek. Pomysł na zmianę motywu był idealną okazją żeby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, co patrzac z perspektywy czasu uważam za korzystny ruch.

Czy polecam?

Polecam głównie trzy motywy, o których przeczytasz w artykule 3 najlepsze motywy WordPress. Wśród nich jest Astra, Kadence i Blocksy. Bez względu na to, który z nich wybierzesz przy uruchamianiu nowej strony lub reorganizacji istniejącej, będziesz w stanie osiągnąć wysokie wyniki jakości i wydajności.

Pamiętaj jednak, że potencjał nawet najszybszego motywu można bardzo łatwo zniweczyć niewłaściwie dobierając wtyczki i nieumiejętnie z nich korzystając.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *