Monitoring stron internetowych jest niezbędny w osiągnięciu sukcesu w wyszukiwarkach. Tylko odpowiednio przygotowana strona może przyczynić się do budowania pozytywnego wizerunku Twojej działalności w oczach odbiorców. Jednak warto podkreślić, że jednorazowa modyfikacja może nie wystarczyć do tego, by utrzymać wysokie pozycje. A zatem na czym polega monitorowanie stron www i jak to robić z głową?

Monitoring stron internetowych najczęściej kojarzy się ze śledzeniem ruchu w witrynie, a także pozycji w wyszukiwarkach lub wzmianek w portalach społecznościowych. Jednak nie może być mowy o sukcesie strony internetowej, jeśli witryna nie będzie działała prawidłowo, a w użytkownikach, zamiast pozytywnego odbioru, wzbudzi raczej niechęć, zniecierpliwienie i złość. Witryna, na której co rusz pojawiają się przeróżne awarie, z pewnością nie świadczy dobrze o firmie i kompetencjach pracowników. Na szczęście można nad tym skutecznie zapanować, wykonując regularny monitoring stron.

SuperMonitoring

Monitoring stron internetowych: na czym to polega?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym właściwie jest monitoring stron. Pod tym pojęciem kryje się proces, który polega na testowaniu i weryfikacji tego, czy użytkownicy mogą korzystać z witryn lub aplikacji internetowych zgodnie z oczekiwaniami. Celem monitorowania stron www jest doprowadzenie do tego, by działały one bez zarzutu, tzn. były dostępne dla użytkowników i funkcjonowały wydajnie oraz zgodnie z oczekiwaniami. W jaki sposób to osiągnąć? Np. poprzez monitorowanie treści czy monitorowanie szybkości wczytywania.

Monitorowanie stron www – dlaczego warto to robić?

Oczywiście nie każdy ma obowiązek prowadzenia monitoringu stron internetowych. Jednak z pewnością warto to robić wtedy, gdy zależy nam na wiarygodności w oczach użytkowników / klientów. Gdy witryna ma być naszą wizytówką i zależy nam na tym, by była bezpieczna i pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania. Ale to nie jedyne ważne aspekty monitorowania prawidłowego funkcjonowania stron.

Na tworzenie strony internetowej składa się wiele elementów: treść, grafiki, wykresy, tabele i inne elementy, dzięki którym wyróżniamy się na tle konkurencji, a przynajmniej od niej nie odstajemy, a odbiorcy mogą poznać również naszą ofertę. Warto zaznaczyć, że zdecydowana większość klientów przyznaje, że nie wraca już do zakupów na portalu, jeśli nie działa on w zadowalający sposób. W dzisiejszych czasach nikt nie lubi marnować cennego czasu. Jeśli prowadzisz sprzedaż internetową, warto to wziąć pod uwagę.

Mowa tutaj nie tylko wielogodzinnej awarii witryny internetowej, ale i  błędach w jej funkcjonowaniu, które namnażają się przez lata, tworząc mniejsze zasięgi i odstraszając klientów, tworząc przy tym negatywny wizerunek marki. A zatem monitorowanie stron www to zysk finansowy, lepsza pozycja w wyszukiwarce Google, polecenia od klientów, pozytywny wizerunek firmy i wzbudzenie zaufania wśród klientów. To również możliwość czerpania informacji na temat odbiorców, tego, jak zachowują się na stronie, skąd na nią trafiają itd.

Co składa się na monitorowanie prawidłowego funkcjonowania stron?

Monitorowanie prawidłowego funkcjonowania stron można prowadzić na wiele sposobów, jednak wszystkie metody opierają się o podobne składowe. Należą do nich m.in.:

  • monitorowanie dostępności stron (czy witryna zawsze się ładuje i czy działa prawidłowo)
  • monitorowanie szybkości wczytywania
  • monitorowanie funkcji i procesów (np. formularz kontaktowy, proces płatności)
  • monitorowanie treści
  • monitorowanie innych cech strony internetowej, np. monitorowanie certyfikatów SSL

Monitorowanie treści: samodzielnie czy z pomocą profesjonalisty?

Tworzenie witryny internetowej nie jest jednorazową inwestycją. Chyba że jesteś w stanie opiekować się witryną i monitorować ją samodzielnie. Kluczem do sukcesu jest to, by to właściciel strony dowiadywał się o wszelkich nieprawidłowościach jako pierwszy. Jesteś w stanie zadbać o to samodzielnie? Jeśli tak, przygotuj się na żmudną pracę. Jeśli nie, pamiętaj, że możesz skorzystać ze specjalistycznej pomocy.

Wiele zależy od tego, jaki jest stopień zaawansowania strony internetowej i na ile witryna odpowiada za sukces działalności danej firmy. Nawet jeśli zdecydujesz się na samodzielne monitorowanie prawidłowego funkcjonowania strony, co jakiś czas możesz zlecić wykonanie audytu strony specjalistom, którzy zajmują się tym na co dzień. Nie chodzi jedynie o to, że sami możemy sobie kiepsko radzić z monitoringiem stron internetowych. Jednak – jak w wielu przypadkach – dobrze jest mieć kogoś, kto spojrzy na naszą działalność z dystansem.

Stworzenie strony internetowej wymaga sporo czasu, energii i nakładów finansowych. Szkoda by było, żeby zostało to zaprzepaszczone poprzez złe funkcjonowanie witryny i brak monitoringu stron internetowych.

Artykuł przygotowany przez SuperMonitoring

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Elegancka strona internetowa bez kodowania

Chociaż wiele osób chciałoby tworzyć własną stronę internetową, to zniechęca je do tego konieczność opanowania podstaw kodowania. Istnieje co prawda alternatywa w postaci skorzystania z gotowych systemów

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.