Za sprawą pandemii rozwiązania LMS (Learning Management Systems) zyskały na popularności. Wiele osób dostrzegło dla siebie szansę w oferowaniu własnych szkoleń online, co doprowadziło do narodzin wielu serwisów e-learningowych.

Mniej techniczne osoby lub osoby nie mające wystarczającej ilości czasu decydowały się na wykorzystanie takich platform jak Udemy, a Ci z większym zacięciem często doszli do wniosku, że lepszym dla nich rozwiązaniem będzie uruchomienie własnej witryny oferującej szkolenia online. Dzięki czemu mogą być całkowicie niezależni samodzielnie ustalając warunki gry.

Wtyczki LMS dla WordPressa

Najczęściej wybieranym narzędziem na bazie którego powstają strony oferujące szkolenia, to WordPress. Trudno się temu dziwić skoro do dyspozycji mamy bardzo pokaźny wachlarz wtyczek i motywów, które upraszczają uruchomienie tego typu biznesu w Internecie.

Jakiś czas temu opublikowałem tekst na temat 3 moim zdaniem najlepszych wtyczek LMS dla WordPressa, a także najlepszych motywów LMS dla WordPressa. Nie wymieniłem w nich wtyczki, o której dziś chcę wspomnieć czyli MasterStudy LMS, a to dlatego że wówczas tego rozwiązania jeszcze nie znałem ?

MasterStudy LMS

Kiedyś przypadkiem trafiłem na motyw ze stajni ThemeForest, którego autorem są twórcy wtyczki MasterStudy LMS. Zaciekawiła mnie bogata lista funkcjonalności proponowana w ładnym opakowaniu i całkiem niezłej cenie.

Widok przykładowej listy szkoleń wygenerowanej przez wtyczkę MasterStudy LMS

Kupiłem, zainstalowałem, wstępnie skonfigurowałem i byłem mile zaskoczony możliwościami jakie wtyczka i sam motyw oferują. Biorąc pod uwagę, że za licencję na TF płaci się w zasadzie jeden raz (odnowienia są opcjonalne i dotyczą wsparcia), to był dobry deal.

Potem na pewien czas zapomniałem o tej wtyczce/motywie bo jak być może wiesz na PoznajWP wykorzystuję LearnDash w połączeniu z BuddyBoss i nie planowałem zmiany. Przypomniałem sobie o niej kilka miesięcy temu, gdy oferta Lifetime trafiła na strony Appsumo.

Można było zamówić samą wtyczkę (z motywem startowym) w ofercie Lifetime dla 5 stron lub większej ich ilości z dożywotnim supportem. To była okazja ponieważ wcześniejszy zakup na ThemeForest pozwalał mi wykorzystać LMS-a tylko dla jednej strony, a wsparcie trzeba było odnawiać. AppSumo wydało się więc znacznie korzystniejszym rozwiązaniem nawet jeśli była to sama wtyczka z podstawowym motywem.

MasterStudy LMS na innym motywie

Jedną z wielu zalet tej wtyczki jest to, że może ona współpracować z większością przyzwoitych motywów, a sposób prezentacji szkoleń praktycznie nie różni się od wersji wtyczki zakupionej razem z motywem na ThemeForest.

Skoro tak, to uznałem, że przetestuję jak wtyczka zachowa się gdy wykorzystam motyw Blocksy. Okazało się, że nie tylko nie mam żadnych problemów, ale także mam znacznie elastyczniejszy motyw niż ten oferowany na ThemeForest! Duet motywu Blocksy i wtyczki MasterStudy LMS okazał się udanym połączeniem ?

Efekt tego połączenia możesz zobaczyć pod adresem https://kurswordpress.pl

Co mi się podoba w MasterStudy LMS

Przede wszystkim podoba mi się fakt bezproblemowego działania na moich ulubionych motywach Blocksy, Astra, Kadence… dzięki czemu platforma edukacyjna zyskuje na elastyczności.

Wtyczka bardzo dobrze integruje się z WooCommerce jeśli chcemy wykorzystać nasze rodzime bramki płatności, np. tpay, paynow lub inne (bez WooCommerce MasterStudy LMS oferuje integrację Stripe i PayPal, co nie zawsze jest wystarczające). Poza tym WooCommerce można zintegrować z wieloma narzędziami do budowy lejków sprzedażowych, a to bardzo pożądana funkcjonalność. Sprawdziłem jak zachowuje się integracja z FunnelKit i nie mam zastrzeżeń ?

Wykorzystując wtyczkę członkowską możesz wdrożyć płatności subskrypcyjne, czyli obok możliwości zakupu kursów jednorazowo (lifetime), można zaproponować studentom także model abonamentowy na określony czas.

Ponadto Masterstudy LMS jest w stanie mocno zintegrować się z platformą Zoom, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie aby organizować zamknięte (płatne) lub otwarte (darmowe) webinary czy wręcz lekcje indywidualne bez opuszczania własnej strony.

Różne rodzaje lekcji czyli lekcje w formie publikacji, w formie filmów wideo na żądanie, w formie zajęć na żywo, zadania do wykonania przez studentów, quizy sprawdzające poziom zdobytej wiedzy… to wszystko jest na pokładzie.

Wbudowany generator certyfikatów pozwala studentom po ukończeniu kursu otrzymać certyfikat jego ukończenia, co dla wielu studentów jest bardzo istotne.

Zakupy grupowe. Po zakupie kursu każdy student ma możliwość rozszerzenia swojej licencji na większą grupę osób. Świetne rozwiązanie w sytuacji firma lub grupa skrzykniętych osób chce wykupić dostęp do kursu dla dodatkowych osób, które poźniej będą zajmowały się stroną.

Na zdjęciu zaznaczony obszar umożliwiający zamówienie kursu dla większej grupy osób.

Podoba mi się także prostota, która w mojej ocenie rozkłada na łopatki LearnDash i wiele innych podobnych rozwiązań LMS.

Ekonomia

Dla wielu to często warunek wejścia. Czy utrzymanie platformy LMS będzie drogie? Sprawdźmy.

Sama wtyczka w abonamencie rocznym dla jednej strony, to przy obecnym cenniku 59 dolarów (około 260 zł). Dla przykładu LearnDash to 199 dolarów (około 870 zł) / rok.

Jeśli weźmiemy oferty w modelu Lifetime (płacę raz i nigdy więcej), to MasterStudy LSM dla jednej strony kosztuje 149 dolarów (około 650 zł), a LearnDash… w ogóle nie przewiduje takiego modelu współpracy.

Widać więc, że koszty utrzymania oprogramowania dla naszego systemu LMS dzięki wtyczce MasterStudy LMS można przyzwoicie zoptymalizować. Wtyczka sama w sobie ma także motyw startowy, co oznacza że możesz uruchomić platformę szkoleniową bez poszukiwania innych motywów, choć tak jak wspomniałem z Blocksy w wersji bezpłatnej dogaduje się bez najmniejszego problemu ?

Podsumowanie

MasterStudy LMS to bez wątpienia godny konkurent dla innych bardziej znanych rozszerzeń LSM dla WordPressa. Oferuje praktycznie wszystko co niezbędne do tego aby uruchomić i poprowadzić własny serwis e-learningowy.

Nie wymieniałem powyżej wielu innych funkcjonalności jakimi wtyczka może się pochwalić, bo nie wszystkie są dla każdego istotne, ale są wśród nich takie jak:

  • możliwość udostępniania platformy innym szkoleniowcom, którzy mogą na niej publikować własne szkolenia
  • statystyki i zarządzanie płatnościami dla instruktorów
  • wielu autorów jednego kursu
  • kursy próbne
  • kropelkowe dawkowanie materiałów szkoleniowych (drip content)
  • system punktów stanowiący rodzaj grywalizacji
  • dzienniki ocen
  • zestawy szkoleń
  • i więcej

MasterStudy LMS integruje się z wieloma motywami i zewnętrznymi narzędziami jak Zoom czy Google Classrooms. A do tego całość wydaje się działać bardzo wydajnie.

Co prawda to co powstaje na stronie kurswordpress.pl nie bazuje na Elementorze (choć wtyczka jest z nim kompatybilna), ale podejrzewam że gdybym nawet go użył nie pogorszyłby odczuwalnie tego jak szybko strona działa.

Na obecną chwilę nie używam żadnej wtyczki cache.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *