Mniej więcej rok temu zaprzyjaźniłem się z Play.ht. Narzędzie świetnie przekształca tekst pisany w plik dźwiękowy, który da się słuchać! Wciąż nie jest to takie oczywiste. Zdarza się, że w niektórych artykułach na Jak Zrobić Stronę taki plik audio utworzony w sposób automatyczny jest dostępny do odsłuchania.

Interfejs PlayHT

Dlaczego warto?

Każdy będzie miał własne motywacje, ale jest kilka, które pojawią się w większości przypadków. Wzbogacając artykuł o jego wersję dźwiękową (można to nazwać mini audiobookiem) oddajesz swoim Czytelnikom dodatkowy sposób konsumowania Twoich treści. Zamiast czytać, mogą posłuchać Twoich publikacji do poduszki, w trakcie jazdy samochodem lub w innych sytuacjach, w których z jakiegoś powodu czytanie nie wchodzi w grę.

To także ukłon w stronę osób niedowidzących, którzy zainteresowani Twoimi artykułami mogą je w komfortowy sposób odsłuchać. Na pewno to docenią.

W końcu to także czynnik, który może poprawić ocenę Twojej witryny w „oczach” Google, ale także może być przyczynkiem do zwiększenia ruchu generowanego z serwisów z podcastami. Play.ht pozwala na utworzenie kanału RSS zawierającego dane dotyczące plików audio, a ten możesz wykorzystać jako źródło podcastów ze swoimi artykułami do odsłuchania.

Play.ht właśnie powrócił w ofercie lifetime i bez wahania polecam Ci to rozwiązanie. Bardzo dobrze radzi sobie z różnymi językami w tym także z naszym językiem ojczystym.

Kolejny atut, to wygodna wtyczka dla WordPressa, pozwalająca na wygenerowanie pliku audio bez opuszczania strony z treścią publikowanego artykułu. Podejrzewam, że gdybym musiał przeskakiwać pomiędzy WordPresem, a dodatkowym narzędziem i na koniec ręcznie spinać całość ze sobą – Play.ht nie byłby dla mnie tak atrakcyjny.