O kreatorach stron internetowych pisałem już wielokrotnie. Jest ich na rynku sporo, a jeszcze kilka lat temu można je było policzyć dosłownie na palcach jednej ręki 🙂 Niektóre do bólu proste, inne złożone, pozwalające na budowę nie tylko stron wizytówek, ale także niewielkich sklepów internetowych. Jeśli ktoś mnie pyta o konkretny kreator polecam zazwyczaj dwa. “Duda” z uwagi na świetne narzędzia marketingowe i funkcjonalność oraz “SM” dla tych, którzy chcą szybko uruchomić stronę, ale wydatek na poziomie 400 zł rocznie to nieco za dużo.

Kreator stron – dla kogo?

Kreatory pozwalają na bardzo szybkie uruchomienie strony internetowej, to ich podstawowe zadanie. Są w pewnym sensie odpowiedzią na potrzeby rynku, na którym wiele osób i małych firm potrzebuje strony, ale z różnych powodów nie chcą w nią inwestować większych pieniędzy. To właśnie ta grupa odbiorców jest głównym adresatem omawianych narzędzi. Czy jednak kreatory są aby na pewno takie tanie? Przyjrzyjmy się kilku topowym rozwiązaniom:

WiX

Kreator Stron Wix

Zdecydowany lider rynku web-builderów. Być może kiedyś widziałeś nawet ich reklamy w TV. Znany i dość często wybierany kreator chociażby z uwagi na dostępny bezpłatny plan i dobry marketing.

Właściciel strony oprócz wspomnianej wersji free może skorzystać z kilku planów płatnych zaczynających się od 17 zł miesięcznie do pakietu za który trzeba zapłacić ponad 100 zł miesięcznie. W cenie mamy zapewnione miejsce na serwerze i możliwość podpięcia własnej domeny. Jeśli zdecydujesz się na wersję bezpłatną dostaniesz dostęp do podstawowych możliwości kreatora, a na Twojej stronie będą wyświetlały się reklamy WiX. Reklamy są emitowane takżet na najtańszym płatnym planie, a są usuwane dopiero jeśli zdecydujesz się płacić niecałe 35 zł miesięcznie. O ile w przypadku strony o charakterze prywatnym taka reklama nie koniecznie będzie problematyczna o tyle w sytuacji gdy chcesz uruchomić coś poważniejszego, nie mówiąc o stronie firmowej, reklamy będą szkodliwie wpływać na Twój wizerunek. Reasumując, koszt miesięczny 35 zł daje rocznie 420 zł, a jeśli zechcesz poszaleć z największym pakietem, to przygotuj się na wydatek rzędu 1200 zł

Weebly

weebly

Drugie popularne (w Polsce nieco mniej) narzędzie pozwalające na szybkie uruchomienie strony internetowej. Model bardzo podobny do Wix. Tu także istnieje możliwość uruchomienia strony bezpłatnie w zamian za reklamę i podobnie najtańszy plan reklam nie usuwa. Dopiero jeśli zdecydujemy się wydać 8 dolarów miesięcznie (płatność roczna 96 dolarów) wówczas reklama znika. W przypadku Weebly mamy do wyboru mniej pakietów począwszy od 4 dolarów (z reklamą), kończąc na 25 dolarach. Jest więc odrobinę taniej, bo przy planie za 8 dolarów i przy obecnym kursie zapłacimy plus-minus 350 zł za rok.

Duda

Kreator Stron Duda

Praktycznie u nas nieznany, ale możliwościami nie ustępuje wymienionym poprzednikom, a w wielu przypadkach ich przewyższa. To co osobiście bardzo mi się podoba to tzw. personalizacja, która jest niczym innym jak zestawem narzędzi marketingowych, z których można korzystać na swojej stronie zwiększając jej skuteczność. Bardzo ciekawie rozwiązana jest opcja pozwalająca na tworzenie stron wielojęzycznych no i i mamy certyfikat SSL (plany płatne). Jak u poprzedników jest plan bezpłatny, gdzie standardowo wyświetlane są reklamy oraz dwa plany płatne. Przy płatności rocznej koszt zaczyna się od 14 dolarów z kawałkiem, a w przypadku płatności miesięcznych od 19 dolarów. Nie jest to więc najtańszy kreator, ale ma coś jeszcze interesującego czego konkurencja na razie nie oferuje. Możesz wykupić stronę płacąc za nią jednorazowo 299 dolarów i nigdy więcej nie zostaniesz obciążony jakąkolwiek opłatą za jej utrzymanie i za korzystanie z kreatora. Wydając więc około tysiąc złotych z kawałkiem dożywotnio możemy korzystać ze strony, kreatora i miejsca dla strony na serwerze. Jedyne koszty w takiej sytuacji to raz do roku odnowienie domeny.

To trzy moim zdaniem najciekawsze kreatory stron, ale jak sie pewnie domyślasz w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Osobiście miałem styczność z kilkunastoma i możesz mi wierzyć, że to niewielka część tego co można znaleźć. Niestety nie ma co liczyć na polski suport, nawet wśród tych trzech topowych, pomimo, że sam kreator (jego interfejs) jest po polsku. Wsparcie uzyskamy ale w języku angielskim co dla niektórych może stanowić przeszkodę.

W większości przypadków ceny są bardzo podobne zaczynające się średnio od 10 dolarów miesięcznie czyli powiedzmy 30-35 zł co miesiąc, a więc rocznie uszczupli to nasz budżet plus minus o 400 zł.
Jeśli to za dużo zawsze można szukać dalej. Jednym z tańszych rozwiązań jest SiteMajster działający na bazie kreatora SitePro stworzonego i rozwijanego na Litwie, a więc po sąsiedzku.

SiteMajster

Kreator Stron SM

Kreator ten nie dość że jest tańszy bo koszt prowadzenia/utrzymania strony to 190 zł za rok, to ma jedną, no może więcej, ale na jednej się skupię, unikalną cechę. Pozwala umieszczać obiekty strony praktycznie w dowolny sposób. Nie jesteśmy skazani na upuszczenie np. zdjęcia czy bloku z tekstem w ściśle określonej sekcji. W przypadku tego kreatora można je układać nawet jedno nad drugim, co w konsekwencji okazuje się bardzo wygodne w projektowaniu wizualnym i łatwiej jest tworzyć atrakcyjne, niesztampowo wyglądające strony. Zresztą zobacz jak to działa na poniższym filmie:

Kreator daje możliwość uruchomienia strony wielojęzycznej, zoptymalizowania jej pod kątem SEO, strony są responsywne i szybkie w działaniu. Może nie ma tak rozbudowanych możliwości jak kreatory z mojego TOP3 zwłaszcza w wersjach droższych, ale potrafi naprawdę dużo, a że tworzy go firma zajmująca się tym od 2003 roku jest systematycznie rozwijany, a w ślad za tym pojawiają się nowe funkcjonalności. 

Podsumowując

Rynek kreatorów stron daje bardzo bogate menu wyboru, wyboru narzędzia odpowiedniego do naszych potrzeb i takiego za pomocą którego szybciej i wygodniej zrealizujemy swój pomysł. Jak być może wiesz preferuję WordPress’a zamiast kreatorów z uwagi na pełną kontrolę, natomiast zdaję sobie sprawę, że jest wiele osób, które mimo wszystko szukają możliwie najprostszych rozwiązań aby nie martwić się aktualizacjami, konfiguracjami itp…. Jeśli do nich należysz być może taki kreator stron okaże się tym czego szukasz.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Jeden komentarz

  1. Mariusz pisze:

    Kreator który polecasz to rewelacja. Słabo poruszam się w temacie stron ale przy wykorzystaniu tego narzędzia to bajecznie proste. Korzystam z bezpłatnej wersji ale zupełnie mi wystarcza.
    Pozdrowienia
    Mariusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *