Osobiście nie jestem entuzjastą Kreatorów Stron, gdzie poza układaniem witryny “z klocków”, niewiele więcej można zrobić. W tego typu narzędziach brakuje mi trzech rzeczy:
Po pierwsze: Jestem uzależniony od dostawcy kreatora, który decyduje o tym jakie będę miał możliwości, a jakich mieć nie będę. Po drugie: nie jestem w stanie rozszerzyć funkcjonalności dokładnie pod moje potrzeby. I po trzecie: gdy zechcę przenieść swoją stronę w inne miejsce, okazuje się to zazwyczaj niewykonalnym zadaniem.
Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że to tylko moje osobiste preferencje i nie mogę narzucać tej optyki każdemu z kim się stykam. Wśród Klientów hostingu mamy sporą grupę osób, które wykorzystują kreatory i to w zupełności im wystarcza. Pamiętam jak kiedyś próbowałem usilnie namawiać do WordPressa tych, którzy myśleli o kreatorze, ale po pewnym czasie zrozumiałem, że nie tędy droga. Każdy ma własne preferencje i jeśli z jakiegoś powodu nie chce użyć WordPressa, bo wydaje się on np. zbyt skomplikowany, to nie widzę powodu, dla którego nie miałby użyć kreatora stron.
Do sedna. Dziś słów kilka o nowym kreatorze, który został wdrożony na DiDHost. Szersze tutoriale powinny się pojawić w ciągu najbliższych trzech miesięcy, ale już można eksperymentować, zwłaszcza że wersja demo dostępna jest bezpłatnie i bez ograniczeń czasowych.
Kreator SitePlus
To co wyróżnia ten kreator na tle wielu innych, to cudowna prostota, której jestem wielkim orędownikiem. Myślę, że każdy kto się z nim zetknie szybko załapie o co tu chodzi 🙂
Oto kilka podstawowych kroków na drodze do własnej strony z wykorzystaniem kreatora SitePlus:
Wybór szablonu
Tego chyba nie muszę jakoś specjalnie rozwijać. Jeśli kiedykolwiek miałeś styczność z kreatorami, wiesz, że oferują one gotowe szablony, na bazie których możesz przygotować własną stronę. Różnią się one od tych, które były dostępne lata temu głównie tym, że możesz je wywrócić do góry nogami. Robisz z nimi co tylko zechcesz.
Biblioteka szablonów w tym kreatorze, to w obecnej chwili ponad 150 pozycji. Niektóre bardzo przyjemne dla oka. Biblioteka prezentuje się w sposób jak poniżej na zrzucie ekranu:
To co ciekawe, to większość (jeśli nie wszystkie) z szablonów ma swoje dwie wersje. Wersja numer jeden, to strona typu One-Page:
Z kolei wersja numer 2, to szablon zaprojektowany pod kątem dodatkowych podstron.
W zależności od posiadanego planu, możemy skorzystać z jednej opcji lub z obu w zależności od potrzeb.
Edycja w kreatorze
To rzecz jasna najważniejszy punkt programu. W tym miejscu zdecydujesz o tym co znajdzie się na Twojej stronie. Czyli jakie zdjęcia wykorzystasz i jakie treści zaprezentujesz odwiedzającym.
Sam edytor jest bardzo wygodny. Z lewej strony masz wykaz dostępnych obiektów, które łapiemy i przeciągamy na obszar roboczy strony, aby umieścić je w dowolnym miejscu. Jak widać poniżej jest dostępny obiekt nagłówka, treści, przycisków, ikon, zdjęć, galerii, wideo, slajdera, builder formularzy, mapa i inne…
Obok tych obiektów, masz także do dyspozycji gotowe aranżacje bloków i dobra wiadomość jest taka, że jest ich sporo. Bannery (jak poniżej), menu, okładka, galerie, CTA, logotypy, dowody społecznego uznania Twojej pracy, filmy i inne. W każdej kategorii pokaźna biblioteka bloków do wyboru. Wystarczy złapać przeciągnąć i upuścić w obszarze roboczym kreatora.
Zatrzymajmy się na chwilę przy obrazkach. Możesz je wstawiać pojedynczo lub w formie galerii, ale wygodny jest sposób ich dodawania, ponieważ z jednej strony możesz wrzucić na stronę własne zdjęcia lub grafiki, ale jeśli zechcesz, możesz wykorzystać także inne swoje zasoby, takie jak zdjęcia z Twittera, Facebooka, Dropbox, box czy Flickr.
To jednak nie wszystko! Klikając w zakładkę “Free Photos” dostajesz do do dyspozycji pokaźną bazę zdjęć Unsplash, które możesz użyć na potrzeby własnej kreacji. Zdjęcia są pokategoryzowane, a możesz także skorzystać z wyszukiwarki żeby szybko namierzyć coś konkretnego. To spora wygoda!
Blogowanie
Dostępny jest moduł bloga, ale nie jest aktywowany na dzień dobry, bo nie każdy chce go prowadzić. Jeśli należysz do tych osób, które rozumieją ogromny potencjał uprawiania takiej aktywności, to ucieszysz się widząc taką funkcjonalność w kreatorze.
Sklep internetowy?
Dlaczego nie? O tym jak założyć sklep na bazie WordPressa i WooCommerce, gdzie możesz zrobić prawie wszystko, przeczytasz w artykule pt. “jak założyć sklep internetowy“. Natomiast Kreator również daje Ci możliwość sprzedaży online. W tej chwili nie będę tego wątku omawiał, bo to wymaga osobnego tekstu. Chcę tylko wspomnieć, że i taka możliwość istnieje, a Ty możesz ją wykorzystać.
Responsywność strony
Czy w dzisiejszych czasach jest w ogóle sens o tym wspominać? Nie spotkałem nowych narzędzi takich jak to, które generowałyby strony niedostosowane do urządzeń mobilnych. Ten kreator pozwala precyzyjnie poukładać układ treści tak, aby doskonale prezentowały się na smartfonach, tabletach, laptopach i desktopach.
Szybkość
Wszyscy przykładamy teraz do tego dużą wagę, zajrzyj na Core Web Vitals jeśli nie wiesz co mam na myśli.
Kreator generuje pliki strony i publikuje je na Twoim koncie hostingowym, natomiast grafiki są serwowane przez sieć CDN. A skoro jesteśmy przy grafikach, to kreator optymalizuje zdjęcia tak, aby były możliwie najlżejsze i ładowały się dzięki temu szybciej.
Z kolei pliki poszczególnych stron to zwykły HTML. Nie ma tu procesów PHP ani komunikacji z bazą danych, co oznacza że plik strony jest błyskawicznie wyrzucany do przeglądarki osoby, która witrynę przegląda. I tu dla miłośników WordPressa informacja, że wy także możecie coś podobnego osiągnąć, generując w WordPressie pliki statyczne. Więcej na ten temat w artykule “Statyczna strona WordPress“.
Przetestuj tego kreatora
Jeśli masz Hosting WordPress lub klasyczny hosting DiDHost, to z poziomu panelu Klienta możesz aktywować wersję demo kreatora i używać jej tak długo jak chcesz. Nie będzie tylko możliwa publikacja, którą możesz uruchomić dopiero po aktualizacji wersji bezpłatnej do wersji płatnej.
Jeśli nie jesteś Klientem DiDHost, również możesz uruchomić wersję demo korzystając z tej strony:
Podsumowanie
Czy o czymś zapomniałem? Na pewno tak! To narzędzie ma ukryty ogromny potencjał, będąc jednocześnie bardzo prostym w użyciu.
Zbudujesz stronę typu One-Page, stronę dowolnie rozbudowaną, a nawet sklep internetowy. To jeden z najbardziej intuicyjnych kreatorów stron z jakim w ostatnim czasie miałem przyjemność się zetknąć. Czy polecam? Oczywiście tak! Ale pod warunkiem, że nie dasz się przekonać do WordPressa, który w praktyce da Ci znacznie więcej możliwości, choć na pewno będzie też bardziej złożony.