Przechowywanie plików w chmurze może mieć różny charakter w zależności od indywidualnych potrzeb. Pomimo tego, że chmura wciąż sporej rzeszy osób kojarzy się z czymś niepewnym albo wręcz niebezpiecznym, w praktyce jest to jedna z bezpieczniejszych form przechowywania danych w sieci.
Chmurę można wykorzystać na wiele sposobów, np. jako dodatkowy współdzielony zdalny dysk, który możesz podpiąć na kilku komputerach i urządzeniach mobilnych. Chmurę możesz wykorzystać jako przestrzeń na kopie zapasowe komputera, na którym pracujesz lub stron internetowych jakie są pod Twoją opieką. Może to być także narzędzie do bezpiecznego udostępniania plików innym.
Czym cechuje się dobra chmura
Poniżej trzy moim zdaniem najważniejsze cechy:
Bezpieczeństwo – zależy W dużej mierze od tego czy i jak jak dane przesłane na chmurę są zaszyfrowane. Ważne jest, abyś czuł się bezpiecznie i aby podjęte zostały środki zapewniające Ci kontrolę dostępu i ochronę prywatności danych. Odpowiednio zaszyfrowane dane będą bezużyteczne dla operatora usługi czy włamywaczy, który dostaliby się do jej zasobów.
Łatwość dostępu – Decydując się na taką lub inną chmurę koniecznie zwróć uwagę na to jak łatwo będzie można korzystać z danych na niej utrzymywanych. Czy są dostępne aplikacje mobilne i aplikacje na desktopy.
Nie zapomnij także o szybkości. To ostatnie w przypadku każdej dobrej usługi Cloud jesteś szczęście na wysokim poziomie, więc niewielkie szanse żebyś z tego powodu miał problemy – chyba, że w danej chwili sam będziesz w miejscu z kiepską jakością łącza 🙂
Trwałość przechowywania – Zdarzyło Ci się zgubić smartfona, a może doświadczyłeś sytuacji w której padł dysk i straciłeś wszystkie dane na nim zapisane? Może przydarzyło Ci się włamanie na stronę internetową i jej zniszczenie, a Ty nie miałeś kopii żeby szybko ją odbudować? Bez względu na to, czy zgubisz urządzenie, czy zdarzy się jakikolwiek inny wypadek, Twoje dane nie zostaną utracone jeśli dodatkowo są przechowywane w chmurze.
Poniżej moje ulubione usługi przechowywania danych w chmurze, z których korzystam i bez wahania Ci polecam.
pCloud
pCloud to świetny sposób na przechowywanie i synchronizację Twoich plików, takich jak zdjęcia, filmy, muzyka, dokumenty i w końcu strony www. Możesz przechowywać dowolny plik, nie martwiąc się o jego rozmiar czy rodzaj. Możesz również udostępniać pliki, dzięki wygodnym opcjom z tym związanych.
To co lubię najbardziej w pCloud:
Ochrona danych jest pod ochroną restrykcyjnych przepisów prawa szawajcarskiego! To jeden z tych elementów, którzy przyciąga firmy dbające o bezpieczeństwo i prywatność danych swoich i swoich Klientów.
Chmura dostępna jest na każdym urządzeniu – Możesz nawigować pomiędzy pCloud for Web, pCloud Drive i pCloud for Mobile. Dzięki opcjom wyszukiwania, filtrowania i kosza, łatwo będzie Ci zarządzać plikami.
Jeśli tę chmurę zechcesz wykorzystać jako przestrzeń dla kopii zapasowych Twojej strony, musisz rozejrzeć się za wtyczkami WordPress, które pozwalają tworzyć backupy i wysyłać je do tej konkretnej usługi. Taką wtyczką jest np. WPvivid.
Ceny nie są wygórowane, a to na co warto zwrócić uwagę, to fakt że oprócz standardowego abonamentu jest możliwość wykupienia dostępu na zasadzie wieczystej licencji (oferty lifetime).
Microsoft OneDrive
Korzystam z tej usługi trochę przy okazji, ale bardzo ja lubię 🙂 Jako, że mam wykupiony pakiet Office 365, to w ramach niego również przestrzeń w chmurze Microsoft o pojemności 1TB. Aż prosi się, żeby ją wykorzystać i tak też robię, głównie na potrzeby kopii niektórych moich stron internetowych.
Do dyspozycji masz podobnie jak w przypadku pCloud dostęp do plików z poziomu przeglądarki internetowej, aplikacji mobilnej i wbudowanej w system Windows aplikacji OneDrive do synchronizacji danych pomiędzy komputerem a chmurą.
Jeśli korzystasz z Office 365 koniecznie sprawdź ile masz dostępnej przestrzeni w ramach chmury OneDrive. Być może nie będzie potrzeby interesowania się innymi alternatywami 🙂
Microsoft OneDrive bez najmniejszego problemu możesz wykorzystać jako miejsce do przechowywania zdalnych kopii bezpieczeństwa swoich stron. Jeśli posiadasz konto hostingowe WordPress, to nawet nie musisz instalować żadnej dodatkowej wtyczki dla WordPressa (im ich mniej tym lepiej), aby codziennie przesłać kopię swojej strony do zasobów chmury. Jeśli tego hostingu nie masz, to wtyczka WPvivid i wiele innych da Ci możliwość połączenia się z chmurą Microsoftu.