30 marca Shaun Andrews, projektant interfejsu WordPress podzielił się ekscytującą wiadomością. Chodzi o katalog wzorców, o którym za chwilę przeczytasz.
Wzorce blokowe w Gutenbergu zapewne znasz. Pojawiły się w 2020 roku. Na starcie nie było ich wiele, ale z czasem powolutku przybywały kolejne. Mimo to, nie można było i wciąż nie można powiedzieć, żeby wybór był duży. Praktycznie niewiele osób te wzorce wykorzystuje. Znacznie lepiej na tym polu wypadają wzorce dostarczane przez niezależnych twórców np. autorów motywu Kadence.
Ten niedosyt związany z dostępnymi wzorcami może się jednak szybko zmienić.
Idea jaka pojawiła się pod koniec zeszłego roku w zespole rozwijającym WordPressa wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Pomysł na katalog wzorców spotkał się z entuzjastycznym poparciem. Byłaby to baza do przeglądania wzorców przesłanych przez użytkowników, z możliwością wstawienia ich na stronie jednym kliknięciem. To działoby trochę tak jak repozytorium wtyczek i motywów, tyle że w zasobach byłyby wzorce.
Wzory będą wyświetlane w siatce, którą można sortować według kategorii, co dobrze sprawdza się w przypadku miniatur o różnej wysokości. Użytkownicy mogą przeszukiwać katalog i sortować jego wyniki według polecanych, najnowszych i najpopularniejszych wzorców.
Użytkownik będzie mógł skopiować pojedynczy wzorzec do swojego schowka podczas przeglądania katalogu i wkleić go bezpośrednio do edytora bloków Gutenberg.
Użytkownicy będą również dodawać wzorce do ulubionych i uzyskać do nich dostęp bezpośrednio z edytora.
Jednym z najbardziej ekscytujących aspektów tej inicjatywy jest fakt, że każdy będzie mógł stworzyć i przesłać do katalogu swój własny wzór bez specjalnej wiedzy technicznej. Potencjalni autorzy wzorców mogliby tworzyć je na WordPress.org przy użyciu hostowanej instancji edytora bloków.
Gdy autor opublikuje swój wzorzec i pod warunkiem, że zostanie on zaakceptowany przez moderatora (na razie niewiele na ten temat wiadomo) będzie mógł śledzić informacje na temat popularności swoich prac, np. to ile osób dodało wzory do ulubionych.
Może także obserwować jaki jest status dodanych przez siebie wzorców i czy wciąż oczekują na weryfikację.
Andrews napisał także:
„To wielka szansa dla projektantów, pozwalająca wnieść swój wkład w cały ekosystem WordPress bez wiedzy na temat tego jak pisać wtyczki lub motywy”
Wystarczy więc sprawny projektant, który potrafi skutecznie wykorzystać edytor Gutenberg i bez jednej linijki kodu może podzielić się swoją pracą z innymi.
Nie wiem jakie wy macie wrażenia, ale w mojej ocenie zapowiada się duży skok i jeszcze większe możliwości budowy atrakcyjnych stron nawet w sytuacji, gdy ktoś nie ma zmysłu plastycznego. Z wzorców, a zwłaszcza gdy w pewnym momencie pojawi się ogromna ich ilość (wielce prawdopodobne) będzie można stworzyć błyskawicznie świetnie prezentujące się witryny.
Wciąż istnieje wiele pytań, na które nie ma jeszcze odpowiedzi, takich jak sposób wybierania „polecanych” wzorców, jak działają wersje robocze, czy wzorce mogą zawierać tylko podstawowe bloki Gutenberga, w jaki sposób użytkownicy będą przeglądać i zarządzać ulubionymi wzorami w edytorze, kto będzie zatwierdzał wzorce, jak autorzy będą mogli edytować istniejące wzorce.
Ostatnie informacje na temat Nadchodzącego katalogu wzorców znajdziesz na stronie WordPress.org.
Co sądzisz zbliżającej się nowości? Napisz w komentarzu lub na HelloWP.