30 marca Shaun Andrews, projektant interfejsu WordPress podzielił się ekscytującą wiadomością. Chodzi o katalog wzorców, o którym za chwilę przeczytasz.

Wzorce blokowe w Gutenbergu zapewne znasz. Pojawiły się w 2020 roku. Na starcie nie było ich wiele, ale z czasem powolutku przybywały kolejne. Mimo to, nie można było i wciąż nie można powiedzieć, żeby wybór był duży. Praktycznie niewiele osób te wzorce wykorzystuje. Znacznie lepiej na tym polu wypadają wzorce dostarczane przez niezależnych twórców np. autorów motywu Kadence.

Ten niedosyt związany z dostępnymi wzorcami może się jednak szybko zmienić.

Idea jaka pojawiła się pod koniec zeszłego roku w zespole rozwijającym WordPressa wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Pomysł na katalog wzorców spotkał się z entuzjastycznym poparciem. Byłaby to baza do przeglądania wzorców przesłanych przez użytkowników, z możliwością wstawienia ich na stronie jednym kliknięciem. To działoby trochę tak jak repozytorium wtyczek i motywów, tyle że w zasobach byłyby wzorce.

Wzory będą wyświetlane w siatce, którą można sortować według kategorii, co dobrze sprawdza się w przypadku miniatur o różnej wysokości. Użytkownicy mogą przeszukiwać katalog i sortować jego wyniki według polecanych, najnowszych i najpopularniejszych wzorców.

katalog wzorcow
9FD2A61C 3015 48C9 97FF 049569A46182

Użytkownik będzie mógł skopiować pojedynczy wzorzec do swojego schowka podczas przeglądania katalogu i wkleić go bezpośrednio do edytora bloków Gutenberg.

Użytkownicy będą również dodawać wzorce do ulubionych i uzyskać do nich dostęp bezpośrednio z edytora.

kopiowanie wzorcow

Jednym z najbardziej ekscytujących aspektów tej inicjatywy jest fakt, że każdy będzie mógł stworzyć i przesłać do katalogu swój własny wzór bez specjalnej wiedzy technicznej. Potencjalni autorzy wzorców mogliby tworzyć je na WordPress.org przy użyciu hostowanej instancji edytora bloków.

14370DAD 2ADA 4592 8427 6FD3AE23947C

Gdy autor opublikuje swój wzorzec i pod warunkiem, że zostanie on zaakceptowany przez moderatora (na razie niewiele na ten temat wiadomo) będzie mógł śledzić informacje na temat popularności swoich prac, np. to ile osób dodało wzory do ulubionych.

Może także obserwować jaki jest status dodanych przez siebie wzorców i czy wciąż oczekują na weryfikację.

ECC0482C 4B7A 437B 8928 AEEE08834558

Andrews napisał także:

„To wielka szansa dla projektantów, pozwalająca wnieść swój wkład w cały ekosystem WordPress bez wiedzy na temat tego jak pisać wtyczki lub motywy”

Wystarczy więc sprawny projektant, który potrafi skutecznie wykorzystać edytor Gutenberg i bez jednej linijki kodu może podzielić się swoją pracą z innymi.

Nie wiem jakie wy macie wrażenia, ale w mojej ocenie zapowiada się duży skok i jeszcze większe możliwości budowy atrakcyjnych stron nawet w sytuacji, gdy ktoś nie ma zmysłu plastycznego. Z wzorców, a zwłaszcza gdy w pewnym momencie pojawi się ogromna ich ilość (wielce prawdopodobne) będzie można stworzyć błyskawicznie świetnie prezentujące się witryny.

Wciąż istnieje wiele pytań, na które nie ma jeszcze odpowiedzi, takich jak sposób wybierania „polecanych” wzorców, jak działają wersje robocze, czy wzorce mogą zawierać tylko podstawowe bloki Gutenberga, w jaki sposób użytkownicy będą przeglądać i zarządzać ulubionymi wzorami w edytorze, kto będzie zatwierdzał wzorce, jak autorzy będą mogli edytować istniejące wzorce.

Ostatnie informacje na temat Nadchodzącego katalogu wzorców znajdziesz na stronie WordPress.org.

Co sądzisz zbliżającej się nowości? Napisz w komentarzu lub na HelloWP.

Udostępnij

Zobacz również

WordPress zmiana domeny

WordPress zmiana domeny

Domena, to adres Twojej strony internetowej i jednocześnie jej unikalny identyfikator, który jako ludzie jesteśmy w stanie szybko zapamiętać. Zdarza się jednak, że pierwotny wybór

WordPress 5.7

WordPress 5.7 – co nowego?

Wczoraj, czyli 10 marca została udostępniona najnowsza wersja WordPress 5.7. I jak w przypadku poprzednich wersji autorzy wciąż konsekwentnie idą w kierunku udoskonalania Gutenberga, czyli

WordPress 5.8

WordPress 5.8 – edytor szablonów

Dokładnie za miesiąc, czyli 20 lipca będziemy mogli korzystać z najnowszej wersji mojego ulubionego systemu CMS WordPress 5.8. To będzie znaczący update niosący ze sobą

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

Labrika

Optymalizacja treści w oparciu o konkurencję w TOP10, monitoring pozycji,...

ADYOUNEED LTD
ADYOUNEED

Tworzenie, zarządzanie i optymalizacja reklamami Google, Facebook, TikTok czy LinkedIn...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *