Pierwszy dzień Świąt, a ja konsekwentnie od 1,5 miesiąca kontynuuję wyzwanie jakie rzuciliśmy sobie na HelloWP. Wyzwanie polega na tym, aby każdego dnia wzbogacać bloga o nowe treści. Powinienem dziś w dzień świąteczny odciąć się całkowicie, ale przez ten czas weszło mi to tak w krew, że czuję się źle, gdy niczym się z Wami nie podzielę. Jeśli potraktujesz to jak chorobę, pewnie masz całkowitą rację 🙂

Więc o czym chciałem napisać podczas świąt? O czymś o czym wczoraj nagrałem film i opublikowałem na kanale YT, do którego subskrypcji serdecznie Cię zapraszam.

Chciałbym zwrócić Twoją uwagę na nowy blok wtyczki Kadence Blocks dla Gutenberga, który pozwala umieścić licznik odmierzający czas do konkretnego punktu w przyszłości lub odliczać go przez określony czas np. 10 minut (to tzw. evergreen).

O Podobnym narzędziu dostępnym w Elementorze pisałem ponad 2 lata temu. Jeśli pracujesz z Elementorem, przeczytaj „Jak dodać licznik odmierzający czas”, gdzie znajdziesz wtyczkę Countdown Timer Ultimate i Elementora. Dziś analogiczny wątek, ale dla sympatyków bloków Gutenberga.

Kadence Blocks

Zacznijmy od tego, że moduł w ramach którego znajdziesz blok licznika jest rozwijany przez ten sam zespół, który odpowiada za motyw Kadence, a z którego w momencie, gdy piszę te słowa korzystam na Jak Zrobić Stronę i kilku innych swoich projektach.

Wtyczka dostępna jest w repozytorium WordPress. Można z niej korzystać bezpłatnie i nie powinna się gryźć z innymi motywami. Tak jak wspomniałem na filmie (znajdziesz go poniżej) używałem jej pracując z różnymi motywami i nie odnotowałem problemów z jej funkcjonowaniem w przeciwieństwie do wtyczki PostX, której niektóre bloki buntowały się, gdy używałem ich z Astrą czy Kadence.

Kadence Blocks, to bloki dla edytora Gutenberg z imponującymi możliwościami konfiguracji. Podobnie jest w przypadku bloku Countdown, bloku o którym opowiadam na filmie testując przy okazji nowy hosting wideo Vadootv.

Tego typu narzędzia jak licznik odliczający czas z pewnością doskonale znasz, ponieważ są bardzo często wykorzystywane przez marketerów podczas prowadzonych kampanii marketingowych. Dlaczego? Ponieważ to działa, nie ma innego powodu 🙂

Countdown Block

Po zainstalowaniu wtyczki Kadence Blocks ujrzysz szereg dodatkowych bloków o jakie został wzbogacony natywny edytor WordPress. Wśród nich będzie także ten, który najbardziej nas teraz interesuje:

Złap go, przeciągnij w dowolne miejsce obszaru roboczego i upuść:

Jedyne co pozostanie Ci po tej czynności zrobić, to ustawić datę i ewentualnie pobawić się rozmiarami, kolorami i układem. Możliwości na tym polu blok daje sporo więc dostosujesz jego wygląd do własnych potrzeb.

W wersji bezpłatnej wtyczki niestety możesz skorzystać tylko ze standardowej wersji licznika odmierzającego czas do konkretnego punktu w przyszłości. Evergreen dostępny jest w wersji PRO. Podobnie jest gdy zajrzysz do dostępnych akcji, które są dość istotne jeśli faktycznie chcesz efektywnie wykorzystać blok w swoich działaniach marketingowych.

W wersji bezpłatnej możesz użyć tylko jednej akcji, która w zasadzie nie robi nic 🙂 Po prostu licznik dobija do punktu zero i “czas się zatrzymuje”. W przypadku wersji PRO masz do dyspozycji trzy dodatkowe akcje:

Po kolei: możliwość ukrycia licznika, zastąpienia go inną treścią, np. informacją o zakończeniu promocji, lub możesz wywołać przekierowanie na dowolny adres URL. Standard, prawda? Coś podobnego jest praktycznie w każdym tego typu dodatku, np. w Elementorze PRO jak widać poniżej masz dokładnie takie same akcje:

Jeśli jednak zagłębisz się w temat nieco mocniej, wówczas okazuje się, że blok Kadence ma jedną wyjątkową cechę. Jest kontenerem, w którym możesz umieszczać dowolne inne bloki i skomponować nawet bardzo złożoną aranżację, by następnie w momencie gdy licznik dobije do zera, całość mogła być zastąpiona inną aranżacją lub ukryta. Tego w standardowym widecie Elementora PRO nie znajdziesz, przynajmniej na obecną chwilę i trzeba posiłkować się innymi rozszerzeniami, np. wtyczkami od Crocoblock.

Poniżej przykładowa struktura bloku licznika:

To cecha, którą jak sądzę bardzo polubisz, tak jak ja. Jest bardzo praktyczna i daje znacznie większe pole manewru. Jeśli nie widziałeś filmu powyżej koniecznie go obejrzyj. Zobaczysz dokładnie jak ten mechanizm funkcjonuje, a dalej to już tylko Twoja pomysłowość jak go wykorzystać w swoich kampaniach marketingowych.

Poniżej bardzo prosty przykład. Jeśli chcesz zobaczyć co stanie się za chwilę, poczekaj aż licznik dobije do zera. Będzie mała niespodzianka 🙂

  

Wygrałeś kupon 25 zł na dowolny kurs PoznajWP 🙂

JZS66T

Skopiuj go i użyj!

Podsumowanie

Blok praktyczny, ale wymaga jeszcze dopieszczenia. Na filmie widać jak skaczą treści w momencie gdy próbuję je aranżować. Spróbuj, a podejrzewam, że będziesz mieć podobne spostrzeżenia, chyba że do tego czasu poprawią błędy wieku dziecięcego.

Jeśli nigdy jeszcze nie wykorzystywałeś podobnych liczników w swoich kampaniach, powinieneś spróbować i przeanalizować skuteczność w porównaniu do swoich poprzednich działań. Nie zdziwię się jeśli zauważysz różnicę, choć to będzie także zależało w jakim kontekście i jak opakujesz ten licznik. Testy A/B z pewnością będą w takiej sytuacji niezwykle pomocne.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *