Jetpack 9.8 został wydany w tym tygodniu, wprowadzając WordPress Stories jako główną funkcję aktualizacji. Blok Story, który pozwala użytkownikom tworzyć interaktywne historie, był wcześniej dostępny tylko na urządzeniach mobilnych. Stories trafiły do publicznej bety na Androida w styczniu 2021 roku, a w marcu zostały oficjalnie udostępnione w aplikacjach mobilnych.

Wersja 9.8 zawiera również poprawkę bezpieczeństwa dla wszystkich stron korzystających z funkcji Carousel. Luka była ona na tyle poważna, że zespół Jetpacka współpracował z WordPress.org, aby wydać 78 poprawionych wersji wtyczki – wszystkie wersje Jetpacka od 2.0 w górę.

Strony nie korzystające z funkcji Carousel nie były podatne na atak, ale mogłyby stać się ich celem w przyszłości, gdyby funkcja ta została włączona i pozostawiona bez poprawek.

Rzadko, ale zdarza się, że WordPress.org wymusza aktualizację wszystkich podatnych na atak wersji danej wtyczki, zaskakując tych, którzy mają wyłączone autoaktualizację. Tak było i tym razem. Pojawiło się nawet kilka pytań do działu wsparcia Jetpack w stylu: dlaczego wtyczka zaktualizowała się sama skoro jest wyłączona automatyczna aktualizacja.

Członek zespołu Jetpack, Jeremy Herve, powiedział, że luka została ujawniona przez Hackerone, co pozwoliło im na pracę nad łatką. Kiedy była już gotowa, zespół Jetpack skontaktował się z zespołem ds. bezpieczeństwa WordPress.org, aby poinformować ich o luce, która ma wpływ na wiele wersji wtyczki.

Brandon Kraft opublikował wpis na blogu, który wyjaśnia różnice pomiędzy autouaktualnieniami a wymuszonymi aktualizacjami (zobacz). Zawiera on również informacje o tym, jak zablokować modyfikacje plików, jeśli nie chcesz otrzymywać żadnych wymuszonych aktualizacji w przyszłości. Wymuszone aktualizacje są jednak niezwykle rzadkie, Kraft naliczył ich trzy dla Jetpacka od 2013 roku.

W tym przypadku zespół Jetpacka podążył za oficjalnym procesem zgłaszania krytycznej luki do zespołów zajmujących się wtyczkami i bezpieczeństwem, które określają wpływ na użytkowników na podstawie ustalonych kryteriów. Użytkownicy, którzy otrzymali e-mail z powiadomieniem o automatycznej aktualizacji Jetpacka, pomimo tego, że w interfejsie użytkownika na pulpicie nawigacyjnym mają ustawione wyłączenie tej aktualizacji, powinni być świadomi, że te wymuszone aktualizacje mogą się pojawiać raz na jakiś czas w celach bezpieczeństwa.

Tony Perez, założyciel NOC i były CEO Sucuri, twierdzi, że wymuszanie aktualizacji bezpieczeństwa w ten sposób narusza intencje, jakie użytkownicy przypisują sobie używając UI automatycznych aktualizacji w WordPressie. Zwrócił uwagę na możliwość nadużyć, jeśli system stałby się podatny na działanie osób niepożądanych.

“Platforma podejmuje decyzję, która jest prawdopodobnie sprzeczna z intencjami administratora strony, kiedy wyraźnie mówi on, że nie chce, aby coś zostało zrobione. Mówiąc wprost, jest to nadużycie zaufania, które istnieje pomiędzy użytkownikiem WordPressa a Fundacją, która pomaga w utrzymaniu projektu. Moje stanowisko nie jest takie, że coś podobnego nie powinno w ogóle istnieć. To znacznie głębsza debata ideologiczna, ale chodzi o uszanowanie wyraźnej intencji administratorów stron.”

Tony Perez

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

WordPress 5.9

WordPress 5.9 – co nowego?

Zaktualizowaliście już WordPressa do wersji 5.9? Jeśli tak, to czy znaleźliście nowości jakie w nim się pojawiły? A może nic szczególnego jeszcze nie zauważyliście? 🙂

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.