JetFormBuilder to nowa wtyczka, która pozwala tworzyć praktycznie dowolnie rozbudowane formularze wykorzystując do tego celu edytor Gutenberg i jego bloki.

Sposób jej funkcjonowania jest bardzo zbliżony do tego co znajdziemy korzystając z modułu formularzy wtyczki JetEngine. Nowy dodatek dla WordPressa pozwala tworzyć formularze o różnym przeznaczeniu. Bez problemu stworzymy prosty formularz kontaktowy, formularz ofertowy mniej lub bardziej złożony, formularz rejestracji, a nawet formularz pozwalający skalkulować ofertę.

To co najistotniejsze, to fakt że wtyczka o której mowa jest dostępna bezpłatnie, co może troszeczkę dziwić, ponieważ większość rozszerzeń pochodzących od Crocoblock to dodatki płatne. JetFormBuilder, to wtyczka dostępna w repozytorium WordPressa, z której może korzystać każdy bez ponoszenia z tego tytułu jakichkolwiek kosztów.

Poniżej znajdziecie film, na którym prezentuję podstawową funkcjonalność tej wtyczki. Tworzymy prosty formularz przy pomocy którego dodajemy nowy wpis w ramach strony działającej na bazie WordPressa. Przyglądamy się także podstawowej metodologii pracy z wtyczką. Serdecznie zapraszam do obejrzenia.

Film

Instalacja wtyczki

Wtyczkę instalujemy tak jak każdą inną z poziomu WordPressa. Wystarczy że uruchomicie wyszukiwarkę wtyczek i wpiszecie “jetformbuilder“. Powinniście w ten sposób błyskawicznie namierzyć nową wtyczkę.

JetFormBuilder w repozytorium WordPress

Dalej standardowe działanie czyli instalujecie / aktywujecie wtyczkę i można zacząć z niej korzystać. Jeśli nie wiecie w jaki sposób przebiega proces instalacji wtyczek WordPressa, zapraszam do lektury artykułu na ten temat: Jak zainstalować wtyczkę WordPress.

Dodanie nowego formularza

Kolejny krok, to dodanie pierwszego formularza. Domyślnie widzimy dwa pola. Pierwsze (pole ukryte) wykorzystywane jest do przekazywania identyfikatora wpisu, a drugie to podstawowe pole tekstowe.

Podstawowy formularz wtyczki

Jeśli chcecie utworzyć typowy formularz kontaktowy lub formularz ofertowy, wówczas pierwsze pole można śmiało usunąć. Nie będzie do niczego potrzebne.

Zanim przejdziecie do konfiguracji zachowania formularza sugeruję utworzyć wszystkie pola z jakich ma się składać. Oczywiście później bez problemu będzie można dodawać kolejne pola i modyfikować już istniejące.

Jak dodać kolejne pola

Kolejne pola formularza dodaje się w bardzo prosty sposób. Jak widzicie pracujemy z Gutenbergiem i tak na dobrą sprawę budowa formularza niczym specjalnym nie różni się od pracy z jakąkolwiek inną zawartością przy wykorzystaniu tego edytora.

Wystarczy kliknąć w dodanie nowego bloku i odnaleźć na liście pola, na których nam zależy. Jest ich wystarczająca ilość żeby stworzyć dowolnie rozbudowane formularze.

Bloki w edytorze Gutenberg dla pól formularzy

Znajdziecie w tym miejscu wszystkie istotne pola jakie można wykorzystać przy tworzeniu formularzy. Poza standardowymi takimi jak: pola tekstowe, pola wyboru… widzimy również pola przy pomocy których możemy kalkulować. Dokładnie tak! Przy wykorzystaniu tej wtyczki możliwe jest utworzenie formularzy pozwalających na przeprowadzanie rozmaitych kalkulacji. I tylko od was zależy czy i jak wykorzystacie te możliwości.

Aby dodać nowe pole do formularza wystarczy kliknąć na odpowiednim bloku i dalej praca przebiega dokładnie w taki sam sposób jak ma to miejsce gdy pracujemy z dowolną treścią i blokami edytora Gutenberg.

Ogólna konfiguracja formularza

Najistotniejszym elementem konfiguracji formularza jest możliwość tworzenia akcji. Przez akcję rozumiemy np. wysyłkę wiadomości e-mail zawierającej dane z pól formularza, rejestrację konta użytkownika, dodanie lub zaktualizowanie wpisu i inne. Akcje mogą być wykonywane w określonej kolejności i możemy tworzyć dowolną ich ilość. Daje to rewelacyjne możliwości.

Akcje po wysyłce danych z formularza

Osadzenie formularza na stronie

Gdy formularz jest już gotowy pozostaje osadzić go na podstronie, gdzie chcemy aby docelowo się znalazł. W tym celu wystarczy przejść do edycji danej strony i dodać blok Gutenberga pozwalający wyświetlić formularz.

Blog pozwalający osadzić formularz na konkretnej stronie w edytorze Gutenberg

Następnie przechodzimy do właściwości bloku i z listy wybieramy formularz, który wcześniej utworzyliśmy.

Wybór wcześniej utworzonego formularza

Zapisujemy zmiany i możemy przetestować działanie formularza. W tym miejscu mamy także możliwość ingerencji w część ustawień, które możemy dostosować do konkretnych potrzeb określonej podstrony na której został wykorzystany.

Podsumowanie

JetFormBuilder to bardzo interesująca alternatywa dla innych wtyczek umożliwiających tworzenie formularzy na stronach opartych o WordPressa. Możliwości jakie znajdziemy i wygoda pracy dla wielu użytkowników może być decydującym czynnikiem wpływającym na wybór narzędzia przy pomocy którego obsługiwane będą formularze.

W zasadzie można powiedzieć, że jest to wycinek możliwości jakie oferuje nam wtyczka JetEngine. No może z tą różnicą, że tu formularze budujemy wykorzystując standardowy edytor WordPressa jakim jest Gutenberg, a wtyczka jest całkowicie bezpłatna. Polecam przynajmniej przetestować.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.