Nowy rok przyniósł nowe trendy w projektowaniu stron www. Wśród nich pojawiło się wiele ciekawych rozwiązań, które warto wprowadzić do swojej strony internetowej. Przede wszystkim będzie to rok mobile i  pozytywnych doświadczeń użytkowników. Na co jeszcze warto postawić w 2019 roku, projektując swoją stronę internetową? Koniecznie poznajcie nasze 10 gorących trendów w web designie.

Fokus na mobile

Jak pokazują statystyki, coraz więcej stron www przeglądamy za pośrednictwem urządzeń mobilnych i to właśnie one będą rządzić w 2019 roku.  Co to oznacza w praktyce? Strony internetowe w pełni przystosowane do przeglądania ich na telefonach, które wyglądają tak jakby zostały specjalnie dla nich zaprojektowane – szybko się ładują i stosują rozwiązania znane z aplikacji mobilnych.

Minimalizm wciąż u łask

Minimalizm to trend, który utrzymuje się już od kilku sezonów i na razie nic nie wskazuje, aby miał się ku końcowi. Wręcz przeciwnie – prosty design stron www – czyli m.in. białe tło, oszczędne treści, duże marginesy, odstępy, zachowawcza kolorystyka, prosta nawigacja – wciąż są w modzie i posiadają spore grono zwolenników. Minimalistyczny design oraz zwięzłe komunikaty skutecznie przyciągają uwagę i pozwalają użytkownikowi skupić się na tym, co naprawdę istotne.

Pożegnanie z sliderami

Zdecydowanie żegnamy slidery naładowane marketingowymi sloganami, które co chwilę uciekają z pola widzenia i zmieniają się tak szybko, że nie sposób za nimi nadążyć. Specjaliści zbadali, że większość użytkowników w ogóle nie zwraca na nie uwagi i automatycznie przewija stronę w dół, aby dotrzeć do właściwych treści. Co zamiast silderów? Pojedyncza grafika lub tekst, hero-image, czyli duże zdjęcie produktu lub kompozycja z produktem, w którym to on jest głównym bohaterem lub slider w nowej odsłonie, czyli przewijany w pionie, pełniący jednocześnie rolę nawigacji i odsyłający do podstron.

Video na pierwszym planie

Kto z nas lubi czytać elaboraty w Internecie? Raczej nikt. Poszukujemy konkretnej i skondensowanej wiedzy na temat, który nas interesuje. A przy okazji lubimy oglądać filmiki, które niosą ze sobą dodatkową wartość i mogą przekazać więcej informacji niż sam tekst. Dlatego w 2019 roku będą rządzić filmy, grafiki i infografiki

Infinity scroll – czyli przewijamy bez końca

Niekończące się przewijanie stron to trend zaczerpnięty z naszych przyzwyczajeń do obsługi serwisów społecznościowych. Zamiast klikać w kolejne strony będzie przewijać w dół, w dół i jeszcze raz w dół, a treści i grafika będą automatycznie się ładować. Będzie szybko i wygodnie, a nowe rozwiązania – wsparcie asynchroniczności JavaScript – sprawią, że infinity scrolling będzie w pełni przyjazny dla wyszukiwarek.

Stawiamy na dotyk

Jak już wspomnieliśmy, w roku 2019 rządzi mobile, a wraz z nimi ekrany dotykowe. Co więcej – posiada je także coraz więcej laptopów. Tworząc stronę www, warto zatem przemyśleć stosowanie efektów typu ‘najedź myszką’, gdyż na urządzeniach mobilnych są one niewidoczne, a raczej pójść w kierunku ciekawych i jasnych dla użytkownika rozwiązań związanych z nawigacją dotykiem.

Black is new white

Białe tła są wszędzie, dlatego ten trend jest idealną propozycją dla tych, którzy są nimi już trochę znudzeni. Czarne tło jest eleganckie i równie minimalistyczne, a przy tym pozwala stronie się wyróżnić. Do tej pory podchodziliśmy do wykorzystywania czarnego tła z rezerwą – może i słuszną – a związana one była przede wszystkim z technologią ekranów, które nie do końca radziły sobie z wydobyciem ciemnej barwy, a przy tym odbijały wszystko, co było możliwe, przez co korzystanie z takich stron było dosyć uciążliwe. Obecnie dostępne na rynku urządzenia wyposażone są w coraz lepsze ekrany, przez co czerń jest głęboka, a strona czytelna.

Prostota i symetria 

Proste rozwiązania zawsze się obronią i dotyczy to również projektowania layoutów stron internetowych. Prostota i symetria jest jak najbardziej pożądana i niesie ze sobą wiele pozytywów. Po pierwsze, idealnie wpisuje się w minimalistyczny trend. Po drugie, ułatwia skalowanie strony, dzięki czemu wygląda ona tak samo dobrze zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i laptopie. Po trzecie, dzięki nim strona jest przejrzysta i przyjemnie się ją przegląda.

UX ponad wszytko

W 2019 roku jak nigdy dbamy o UX czyli User Experience. Strony www mają czerpać z rozwiązań znanych nam z popularnych aplikacji mobilnych czy social mediów, a przez to być maksymalnie przyjazne. Szukajmy inspiracji, podpatrujmy konkurencję, testujmy nawet te z pozoru błahe pomysły, które mają podnieść pozytywne doświadczenia użytkownika.

Szybko, szybciej, najszybciej

Stawiamy na szybkość i wydajność stron www. Nikt nie lubi czekać, aż strona się załaduje, dlatego już na etapie projektowania strony warto zastosować kilka trików, które przyspieszą jej działanie. Strony mają być szybkie, użyteczne, a przy tym oszczędzać baterię urządzeń mobilnych. Brzmi obiecująco, prawda?

Autor: Anna Kaleta, Agencja interaktywna Intellect

Udostępnij

Zobacz również

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

Qwary Oferta LifeTime
Qwary

Twórz za pomocą Qwary atrakcyjne ankiety i zbieraj feedback na...

Scalify LTD
Scalify

Twórz reklamy, publikuj je i zwiększaj konwersje kampanii na Facebooku,...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *