Nowy rok przyniósł nowe trendy w projektowaniu stron www. Wśród nich pojawiło się wiele ciekawych rozwiązań, które warto wprowadzić do swojej strony internetowej. Przede wszystkim będzie to rok mobile i  pozytywnych doświadczeń użytkowników. Na co jeszcze warto postawić w 2019 roku, projektując swoją stronę internetową? Koniecznie poznajcie nasze 10 gorących trendów w web designie.

Fokus na mobile

Jak pokazują statystyki, coraz więcej stron www przeglądamy za pośrednictwem urządzeń mobilnych i to właśnie one będą rządzić w 2019 roku.  Co to oznacza w praktyce? Strony internetowe w pełni przystosowane do przeglądania ich na telefonach, które wyglądają tak jakby zostały specjalnie dla nich zaprojektowane – szybko się ładują i stosują rozwiązania znane z aplikacji mobilnych.

Minimalizm wciąż u łask

Minimalizm to trend, który utrzymuje się już od kilku sezonów i na razie nic nie wskazuje, aby miał się ku końcowi. Wręcz przeciwnie – prosty design stron www – czyli m.in. białe tło, oszczędne treści, duże marginesy, odstępy, zachowawcza kolorystyka, prosta nawigacja – wciąż są w modzie i posiadają spore grono zwolenników. Minimalistyczny design oraz zwięzłe komunikaty skutecznie przyciągają uwagę i pozwalają użytkownikowi skupić się na tym, co naprawdę istotne.

Pożegnanie z sliderami

Zdecydowanie żegnamy slidery naładowane marketingowymi sloganami, które co chwilę uciekają z pola widzenia i zmieniają się tak szybko, że nie sposób za nimi nadążyć. Specjaliści zbadali, że większość użytkowników w ogóle nie zwraca na nie uwagi i automatycznie przewija stronę w dół, aby dotrzeć do właściwych treści. Co zamiast silderów? Pojedyncza grafika lub tekst, hero-image, czyli duże zdjęcie produktu lub kompozycja z produktem, w którym to on jest głównym bohaterem lub slider w nowej odsłonie, czyli przewijany w pionie, pełniący jednocześnie rolę nawigacji i odsyłający do podstron.

Video na pierwszym planie

Kto z nas lubi czytać elaboraty w Internecie? Raczej nikt. Poszukujemy konkretnej i skondensowanej wiedzy na temat, który nas interesuje. A przy okazji lubimy oglądać filmiki, które niosą ze sobą dodatkową wartość i mogą przekazać więcej informacji niż sam tekst. Dlatego w 2019 roku będą rządzić filmy, grafiki i infografiki

Infinity scroll – czyli przewijamy bez końca

Niekończące się przewijanie stron to trend zaczerpnięty z naszych przyzwyczajeń do obsługi serwisów społecznościowych. Zamiast klikać w kolejne strony będzie przewijać w dół, w dół i jeszcze raz w dół, a treści i grafika będą automatycznie się ładować. Będzie szybko i wygodnie, a nowe rozwiązania – wsparcie asynchroniczności JavaScript – sprawią, że infinity scrolling będzie w pełni przyjazny dla wyszukiwarek.

Stawiamy na dotyk

Jak już wspomnieliśmy, w roku 2019 rządzi mobile, a wraz z nimi ekrany dotykowe. Co więcej – posiada je także coraz więcej laptopów. Tworząc stronę www, warto zatem przemyśleć stosowanie efektów typu ‘najedź myszką’, gdyż na urządzeniach mobilnych są one niewidoczne, a raczej pójść w kierunku ciekawych i jasnych dla użytkownika rozwiązań związanych z nawigacją dotykiem.

Black is new white

Białe tła są wszędzie, dlatego ten trend jest idealną propozycją dla tych, którzy są nimi już trochę znudzeni. Czarne tło jest eleganckie i równie minimalistyczne, a przy tym pozwala stronie się wyróżnić. Do tej pory podchodziliśmy do wykorzystywania czarnego tła z rezerwą – może i słuszną – a związana one była przede wszystkim z technologią ekranów, które nie do końca radziły sobie z wydobyciem ciemnej barwy, a przy tym odbijały wszystko, co było możliwe, przez co korzystanie z takich stron było dosyć uciążliwe. Obecnie dostępne na rynku urządzenia wyposażone są w coraz lepsze ekrany, przez co czerń jest głęboka, a strona czytelna.

Prostota i symetria 

Proste rozwiązania zawsze się obronią i dotyczy to również projektowania layoutów stron internetowych. Prostota i symetria jest jak najbardziej pożądana i niesie ze sobą wiele pozytywów. Po pierwsze, idealnie wpisuje się w minimalistyczny trend. Po drugie, ułatwia skalowanie strony, dzięki czemu wygląda ona tak samo dobrze zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i laptopie. Po trzecie, dzięki nim strona jest przejrzysta i przyjemnie się ją przegląda.

UX ponad wszytko

W 2019 roku jak nigdy dbamy o UX czyli User Experience. Strony www mają czerpać z rozwiązań znanych nam z popularnych aplikacji mobilnych czy social mediów, a przez to być maksymalnie przyjazne. Szukajmy inspiracji, podpatrujmy konkurencję, testujmy nawet te z pozoru błahe pomysły, które mają podnieść pozytywne doświadczenia użytkownika.

Szybko, szybciej, najszybciej

Stawiamy na szybkość i wydajność stron www. Nikt nie lubi czekać, aż strona się załaduje, dlatego już na etapie projektowania strony warto zastosować kilka trików, które przyspieszą jej działanie. Strony mają być szybkie, użyteczne, a przy tym oszczędzać baterię urządzeń mobilnych. Brzmi obiecująco, prawda?

Autor: Anna Kaleta, Agencja interaktywna Intellect

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *