Zdarza się, że potrzebujesz pokazać komuś, dokładnie to co widzisz u siebie na ekranie. Możesz taki zrzut wstawić na swojej stronie www, wysyłać mailem udostępnić w mediach społecznościowych itd.. Nie mam tu na myśli udostępniania ekranu komuś z kim akurat masz kontakt online, to nie ta bajka. W tym artykule koncentrujemy się na wykonaniu statycznego obrazu tego co mamy przed sobą na monitorze. 

Jeśli ktoś nie do końca rozumie co chcesz mu przekazać, to jednym takim obrazem jesteś w stanie błyskawicznie naświetlić temat, a odbiorca zapewne bez problemu załapie w czym rzecz.

Osobiście zrzuty ekranu często wykorzystuję w artykułach na blogu. Akurat taka jego specyfika, że poruszamy zagadnienia związane z budową i prowadzeniem stron www, a więc wykorzystanie zrzutów jest wręcz koniecznością.

Najszybszy sposób na zrzut, który trafi do wpisu na Twoim blogu

Wiesz, że Gutenberg pozwala na upload obrazków z pamięci podręcznej Twojego komputera? Możesz skopiować dowolny obraz lub jego fragment, a następnie zwyczajnie wkleić w treść swojego artykułu. To niesamowite, ale faktycznie działa i to nieźle. Jedyne o czym warto w takiej sytuacji pamiętać, to jakaś wtyczka, która po stronie WP lub w inny sposób będzie optymalizowała przesłane obrazy, np: “Optymalizacja zdjęć wtyczką ShortPixel Adaptive Images

Skoro tak można, to także bez problemu wstawisz zrzut ekranu, który błyskawicznie wykonasz klawiszem PrtScr na Twoim komputerze. Ten klawisz spowoduje, że obraz z Twojego ekranu trafi prosto do pamięci podręcznej. Z niej żeby go wydobyć wystarczy użyć kombinacji klawiszy Ctrl + V.

Szczerze mówiąc nie znam szybszego sposobu na wstawienie do strony lub wpisu WordPressa zrzutu ekranu. Jeśli znasz daj znać w komentarzach.

Wolniej, ale dokładniej

Drugim sposobem na przygotowanie zrzutu są aplikacje. Jedną z nich znajdziesz na standardowym wyposażeniu systemu Windows, a nazywa się po prostu “Wycinanie“.

jak zrobić zrzut ekranu apką Wycinanie

Narzędzie z założenia służy do precyzyjnego wyselekcjonowania tylko tego fragmentu ekranu, który nas interesuje. I jest to niezwykle użyteczne, bo możemy przygotować niewielki plik bez zbędnych rozpraszaczy.

Z punktu widzenia samego odbiorcy będzie to z pewnością o wiele czytelniejsze. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać w ten sposób także zrzut całego ekranu.

Jak zrobić zrzut ekranu narzędziem Wycinanie

Wystarczy kliknąć w przycisk “Nowy” na pasku narzędziowym aplikacji, a następnie zaznaczyć obszar, który chcemy wyciąć. To wszystko. Po jego zaznaczeniu można zdecydować czy chcemy skopiować go do pamięci podręcznej czy wolimy zapisać go jako plik na dysku komputera.

Oprogramowanie pozwala nam kontrolować kilka dodatkowych elementów. Np. możemy opóźnić wykonanie zrzutu o kilka sekund. Po co? Możesz chcieć pokazać jak prezentuje się np. lista rozwijana jakiegoś formularza na stronie lub w innej aplikacji. Wybierając opcję opóźnienia masz kilka sekund na to żeby listę rozwinąć. Bez tej opcji nie byłoby to możliwe.

Dodatkowo po wykonaniu zrzutu możesz go delikatnie zmodyfikować, np. zaznaczając kolorami elementy, na które chcesz zwrócić uwagę. To także niezwykle przydatna funkcjonalność.

Zrzut ekranu wtyczką Nimbus Screenshot

Gdy pracuję ze stronami lub aplikacjami webowymi zazwyczaj korzystam z innego narzędzia. Moim ulubionym na tym polu jest wtyczka o nazwie Nimbus Screenshot. Instalujesz ją jako rozszerzenie dla Twojej przeglądarki.

Nimbus

Lubię ją przede wszystkim za wygodę i szeroki zakres możliwości jakie oferuje. Bez problemy wykonam zrzut wybranego fragmentu strony czy nawet całej i to także gdy trzeba scrollować.

nimbus ustawienia

Tu także mam możliwość edycji wykonanego zrzutu, a opcji na tym polu jest więcej niż w przypadku narzędzia “Wycinanie”.

Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że działa wyłącznie w oknie przeglądarki, na której jest zainstalowany. Jeśli więc zechcesz zrobić zrzut okna jakiegoś innego oprogramowania, to niestety nie będzie to możliwe i trzeba korzystać wówczas z innych narzędzi.

Oczywiście analogicznych wtyczek jest więcej. Inną, którą wykorzystywałem jakiś czas temu jest np: Full Page Screen Capture, ale ona w zasadzie służyła do zrzutów całych stron, a nie tylko widocznego w danym momencie fragmentu. To samo jest w stanie zaoferować mi Nimbus.

Jeśli znasz jakieś inne ciekawe rozszerzenia, podziel się tym w komentarzach.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *