Przeprowadzę Cię teraz krok po kroku przez proces uruchomienia własnej strony internetowej. Dowiesz się jak zrobić stronę internetową, która może być wizytówką Twojej firmy, blogiem czy idąc dalej nawet sklepem internetowym. Choć w obu tych przypadkach dostępne są osobne artykuły ?

Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki, być może czujesz pewien dyskomfort podszyty niepewnością. Czy podołam? Wiele osób uważa, że budowa strony WWW to coś całkowicie poza ich zasięgiem, ale czy faktycznie tak jest? Czy tego typu obawy zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości? M.in. na te pytania znajdziesz tu odpowiedź.

Żeby maksymalnie ułatwić Ci zadanie i jednocześnie dać Ci pełną swobodę, która dla każdego twórcy jest nieocenioną wartością, wykorzystamy popularny system CMS WordPress, którego od lat jestem miłośnikiem i chętnie uczę osoby takie jak Ty stawiać pierwsze kroki. Co znajdziesz w tym artykule:

Jak zrobić stronę internetową – czy to trudne?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Jest wiele czynników, które ostatecznie będą miały wpływ na to ile wysiłku włożysz w stworzenie strony internetowej. Poziom aktualnej wiedzy na ten temat, czas i chęć nauczenia się czegoś nowego, budżet czy cel jaki ma realizować przyszła strona, to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Jak za chwilę się przekonasz uruchomienie fundamentu nie jest zadaniem trudnym, wręcz przeciwnie. Jednak prawdziwe wyzwanie to dalsze działania, które zazwyczaj przez świeżo upieczonych twórców są marginalizowane czy wręcz ignorowane. To błąd skutkujący najczęściej tym, że po kilku pierwszych niepowodzeniach po prostu się odpuszcza albo strona jaka powstanie nie będzie przynosiła żadnych korzyści. Wygrywają natomiast Ci, którzy wytrwale dążą do celu i ustawicznie poszerzają swoją wiedzę. Wierzę, że należysz to tej grupy.

Czy muszę być informatykiem?

NIE. Wiedza tego typu może być pomocna, ale także informatycy nie specjalizujący się w budowie stron www muszą poszerzyć zakres swojej wiedzy. Bez niej będą w tym samym miejscu co osoba bez takiego wykształcenia.

Jedyne czego potrzebujesz, to wiary że podołasz, odpowiednio uporządkowanej wiedzy, czasu i determinacji w działaniu. Jeśli w każdym z tych obszarów nie zabraknie “paliwa”, to nawet będąc całkowitym nowicjuszem stworzysz nieprawdopodobne rzeczy.

Wśród moich Kursantów są takie osoby, które przez całe swoje życie zajmowały się zupełnie innymi rzeczami, najczęściej nie związanymi z Internetem. Przyszedł jednak moment, gdy z różnych powodów zdecydowali się samodzielnie zrobić stronę internetową. I choć targały nimi wątpliwości czy to przypadkiem nie skok z motyką na Słońce, to wkrótce okazało się, że to co stworzyli zaskoczyło nie tylko ich samych, ale również najbliższe otoczenie, przyjaciół i partnerów biznesowych. Co o tym zdecydowało? Nie wykształcenie, ale wspomniane powyżej cechy takie jak wiara we własne możliwości, dostęp do wiedzy, determinacja i umiejętność organizacji swojego czasu.

Jaką stronę internetową mogę zrobić

Jaką chcesz. Dosłownie. Od prostej wizytówki firmy, po rozbudowaną stronę, bloga na sklepie internetowym kończąc. W osobnych artykułach znajdziesz instrukcje na ten temat. Zajrzyj do nich: Jak założyć bloga, Jak założyć Sklep Internetowy.

To jednak nie wszystko. Decydując się na WordPressa i pod warunkiem że opanujesz go na dobrym poziomie, będziesz w stanie postawić platformę e-learningową, portal ogłoszeń, bazę miejsc noclegowych lub dowolny inny rodzaj serwisu. Owszem, nie zrobisz tego z dnia na dzień, bo nawet jeśli wykorzystasz gotowce w formie wyspecjalizowanych motywów dla WordPressa, to bez gruntownych podstaw będziesz błądzić tracąc masę czasu i popełniając wiele kosztownych błędów. Tu znowu kłania się wytrwałość, ale mogę Cię zapewnić, że jeśli naprawdę zechcesz, to stworzysz praktycznie dowolny rodzaj strony internetowej. Z czasem może nawet zaczniesz tworzyć je dla swoich znajomych, a potem dla Klientów co przyniesie Ci kolejne profity.

Co jest potrzebne do uruchomienia strony internetowej

Na starcie jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest: “czego potrzebuję do uruchomienia strony internetowej“. Potrzebujesz trzech podstawowych składników przepisu. Oto one:

Domena

Czyli adres pod jakim będzie dostępna Twoja strona internetowa. Im krótszy i łatwiejszy do zapamiętania tym lepiej.

Jeśli Twój biznes będzie nastawiony na rynek polski wybierz domenę z rozszerzeniem .pl jeśli myślisz o biznesie globalnym spróbuj znaleźć ciekawą nazwę pasującą do tego co robisz, co oferujesz z rozszerzeniem .com.

Tylko w sytuacji gdy jesteś całkowicie bez wyjścia bo wszystkie akceptowane przez Ciebie nazwy domen są zajęte rozglądaj się za innymi rozszerzeniami. Dlaczego? ponieważ domeny z rozszerzeniem .pl (w Polsce) i domeny .com (poza granicami) są najmocniej zakorzenione w świadomości Internautów.

Ten stan zmienia się, ale niezwykle powoli dlatego jeśli znajdziesz coś ciekawego w domenie .pl lub .com nie zastanawiaj się tylko rejestruj. W kolejnych krokach dowiesz szczegółowo się jak to zrobić.

Domena narodowa, czy warto?

A co z domeną ze znakami narodowymi, np: właśnie-o-takiej-myślę.pl?

Rejestruj ją tylko gdy masz już domenę bez polskich znaków: wlasnie-o-takiej-mysle.pl w innym wypadki będziesz napędzać komuś ruch na jego stronę działającą pod tym samym adresem, ale pisanym bez polskich ogonków.

Tego typu domenę traktuj jako dodatek na wypadek gdyby ktoś wpisał twój adres w pasku przeglądarki używając polskich znaków. Pozostaje jednak pytanie czy jest to gra warta świeczki skoro odruchowo i tak wpisujemy adresy nie używając polskich znaków. Indywidualna decyzja.

Warto mieć świadomość, że tego typu domeny mogą przysparzać problemów w sytuacji gdy zechcesz mieć w niej swoje adresy email. Większość systemów adres ze znakami narodowymi potraktuje jako adres niepoprawny i tym samym możesz mieć problem swobodnie z niego korzystać. Odradzam.

Miejsce na serwerze – Hosting

Gdybym chciał najprościej ten temat zobrazować powiedziałbym, że potrzebujesz komputera wpiętego do Internetu. Tak naprawdę hosting mógłbyś uruchomić nawet na swoim domowym komputerze. Kwestia oprogramowania, konfiguracji i poszło. W praktyce jednak takie domowe sposoby nie sprawdzą się z uwagi chociażby na jakość łącz, problemy z dostępnością czy sam fakt że o całe środowisko serwerowe trzeba nieustannie dbać. Nie mówiąc już o zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem lub RODO. Domowe centrum to zły pomysł, chyba że na zasadzie eksperymentu jeśli masz na takie działania czas.

W praktyce musisz poszukać firmy oferującej usługi hostingowe i wykupić na ich maszynach kawałek przestrzeni. To może być hosting uniwersalny w budżecie na poziomie 100 – 600 zł w skali roku, hosting zarządzany WordPress lub coś większego jak VPS, albo idąc o krok dalej serwer dedykowany czy bardziej rozbudowane rozwiązania. Jeśli jednak myślisz o typowej stronie firmowej zaspokajającej podstawowe potrzeby Twojego biznesu, to w większości przypadków zwykły hosting lub zarządzany hosting WordPress wystarczy.

Pliki strony, system CMS

Jako trzeciego elementu potrzebujesz systemu CMS, na bazie którego stworzysz stronę i będziesz ją nieustannie rozwijać. Co prawda CMS nie jest niezbędny do tego aby strona mogła powstać, jednak dzięki niemu będziesz w stanie wygodnie nią zarządzać i swobodnie rozbudowywać.

To jednak co proponuję to wykorzystanie systemu WordPress. Dlaczego?

  1. Prostota obsługi – docenisz to zwłaszcza jeśli wcześniej spróbujesz wykorzystać inne rozwiązania dostępne na rynku.
  2. Olbrzymie możliwości rozbudowy – jeśli masz pomysł na taką czy inną funkcjonalność, to prawdopodobnie ktoś wcześniej również na taki pomysł wpadł, a jeszcze ktoś inny pomógł mu ten pomysł wcielić w życie tworząc specjalne rozszerzenie do CMS-a. Innymi słowy możesz WordPress’a obudować wieloma dostępnymi od ręki rozwiązaniami, które pomogą Ci dodać taką funkcjonalność o jakiej właśnie myślisz.
  3. Bardzo duża baza motywów. Motyw to nic innego jak pewien schemat/styl wyglądu Twojej strony. Kolorystyka, układ itd… Decydując się na WordPress’a z automatu dostajesz dostęp do największej bezpłatnej biblioteki motywów, natomiast jeśli masz apetyt na motywy o większych możliwościach masz do dyspozycji tysiące rozwiązań komercyjnych, z których wiele to prawdziwe perełki.
  4. Dostęp do materiałów edukacyjnych – prowadząc swoją stronę internetową bez względu na to jakich narzędzi użyjesz prędzej czy później staniesz twarzą w twarz przed problemami. To jak szybko uda Ci się je rozwiązać może mieć istotny wpływ na Twój biznes. Docenisz to o czym piszę jeśli mając problem X wpiszesz hasło z nim związane do wyszukiwarki Google i znajdziesz kilka sposobów jego rozwiązania. Dzięki olbrzymiej popularności – blisko 40% stron w Internecie działa na WordPress’ie – ilość treści edukacyjnych zarówno bezpłatnych jak i płatnych oraz miejsc wsparcia (np. fora, grupy, blogi) jest bardzo duża.

Aktywacja konta hostingowego

Pokażę proces aktywacji hostingu na przykładzie zarządzanego hostingu WordPress. Te konta są droższe od klasycznego hostingu jednak zyskujesz szereg dodatkowych narzędzi, które w procesie budowy i późniejszego prowadzenia strony dadzą Ci większy komfort pracy. Zdecydowanie rekomendowane w przypadku stron biznesowych.

Zarządzany hosting WordPress

Zarządzane konta hostingowe WordPress o których wspomniałem powyżej, to usługi które koncentrują się na jednym zasadniczym celu. Mają zapewnić Ci możliwie najlepsze środowisko serwerowe dla stron działających na bazie sytemu WordPress i możliwie najwyższy komfort pracy. Dzięki temu strony są szybsze, bezpieczniejsze i działają bardziej stabilne niż ma to miejsce w przypadku innych analogicznych usług. Jeśli interesują Cię szczegóły na ten temat zerknij do artykułu “Co to jest zarządzany hosting WordPress“.

Korzyści

Konto na którym za chwilę uruchomimy pierwszą stronę internetową niesie ze sobą wiele korzyści dla Ciebie jako właściciela strony.

  • Błyskawiczna i niezwykle prosta instalacja WordPress’a z predefiniowanymi zestawami rozszerzeń i motywem pod kątek określonych potrzeb.
  • Możliwość aktywacji bezpłatnego certyfikatu SSL, który zabezpieczy transfer danych pomiędzy przeglądarką, a serwerem.
  • System aktualizacji oprogramowania strony i jej rozszerzeń jednym kliknięciem lub automatycznie.
  • System, który przeprowadzi dla Ciebie audyt bezpieczeństwa strony. Gdy wykryje elementy potencjalnie niebezpieczne poinformuje Cię o tym, a Ty znowu jednym kliknięciem, bez tajemnej wiedzy administratora systemu, będziesz mógł wprowadzić sugerowane zabezpieczenia.
  • Mechanizm klonowania strony. Jeśli pojawi się potrzeba większej aktualizacji, wdrożenia bardziej złożonych modyfikacji na stronie jednym kliknięciem wykonasz jej klon, na którym możesz wprowadzać zmiany bez obawy że zakłócą działanie strony dostępnej produkcyjnie. Gdy wszystko jest OK jednym kliknięciem możesz zsynchronizować zmiany naniesione na klonie ze stroną produkcyjną!
  • Łatwe w użyciu i zautomatyzowane kopie bezpieczeństwa. W razie potrzeby będziesz mógł przywrócić stronę bez proszenia się o to usługodawcy hostingowego – czas w tym wypadku ma niebagatelne znaczenie.
  • Sztuczna inteligencja do Twoich usług. Zaawansowane oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję, którego zadaniem jest zadbanie o to aby aktualizacja strony np. w przypadku większej aktualizacji WordPress’a, wtyczek czy motywów przebiegła bez zakłóceń. System jest w stanie wykryć potencjalne problemy przy danej aktualizacji np. konflikty, niekompatybilność wtyczek/motywu i poinformować Cię o tym
  • Audyty SEO. To kolejna unikalna usługa. Konto hostingowe wyposażone jest w mechanizmy analizujące Twoją stronę pod kątem jej optymalizacji SEO dając Ci konkretne wskazówki w formie zadań. Dowiesz się co należy poprawić, aby strona była lepiej postrzegana przez Google i miała szansę na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu sam jesteś w stanie rozpocząć proces jej pozycjonowania!

Aktywacja konta krok po kroku

Poniższy przycisk uruchomi procedurę aktywacji planu WP Lite, który w przypadku większości standardowych zastosowań jest w zupełności wystarczający. Jeśli chcesz poznać dokładnie parametry tego konta lub aktywować inny pakiet, zajrzyj tutaj.

Wybór domeny

Po kliknięciu w powyższy przycisk zostaniesz poproszony o wybór domeny dla swojej strony. I tu uwaga, masz możliwość rejestracji domeny na cały rok bezpłatnie, jeśli zamówisz ją razem z kontem. Po prostu wpisz jej nazwę, wybierz rozszerzenie i sprawdź czy jest dostępna.

wybór domeny dla strony internetowej

Jak widzisz masz tu kilka opcji do wyboru. Domyślnie rejestrujesz nową domenę, ale możesz także przenieść domenę, którą masz już zarejestrowaną u innego operatora. W tym wypadku skorzystaj z opcji drugiej lub trzeciej. Z kolei czwarta opcja “Użyj subdomeny DidHost” pozwoli Ci uruchomić stronę w bezpłatnej domenie dostępnej na platformie hostingowej.

Jeśli dana nazwa nie jest dostępna, nie przejmuj się. Szukaj aż znajdziesz formę adresu, która będzie Cię satysfakcjonowała i jednocześnie będzie dostępna do rejestracji. Czasem może to chwilę zająć. Gdy domena będzie wolna zobaczysz informację na ten temat:

wynik sprawdzenia dostępności domeny

Wybór okresu abonamentowego

Kolejny etap to informacja o tym co trafiło do koszyka. Masz także możliwość zmiany okresu abonamentowego. Domyślnie jest ustawione rozliczenie miesięczne, co jest bardzo wygodne, bo w każdej chwili możesz zrezygnować, ale jeśli chcesz opłacić usługę od razu na rok i tym samym otrzymać 2 miesiące bezpłatnie wówczas wybierz rozliczenie roczne. Na koniec kliknij w przycisk Kontynuuj.

Zmiana konfiguracji konta hostingowego dla strony internetowej

Dane w bazie WhoIs

Jeśli rejestrujemy domenę .pl wówczas w kolejnym kroku padnie pytanie o publikację danych w bazie WhoIs (rejestr właścicieli domen). Wybierz opcję NIE (no) i przejdź dalej.

Formularz publikacji danych domeny w bazie WHOIS

Podsumowanie i rabat dla Czytelników JZS

Jesteśmy w podsumowaniu zamówienia. Jeśli kod promocyjny został poprawnie zidentyfikowany powinieneś otrzymać powitalny rabat, który obniży koszt konta w pierwszym miesiącu do 10 zł netto. Rabat nie obejmuje usługi zamawianej na rok, gdzie dostajesz dwa miesiące gratis plus bezpłatny dostęp do Kursu WordPress. Gdyby zdarzyło się tak, że rabat nie zostanie doliczony, to w polu “kod promocyjny” wpisz: WP50 i sprawdź jego poprawność. Jeśli wszystko pójdzie jak trzeba powinieneś zobaczyć obniżoną cenę aktywacji usługi.

Przejście do kasy

Ostatni krok – Dane Abonenta i płatność

W ostatnim kroku pozostaje już tylko wypełnić formularz danymi właściciela usługi i określić hasło do strefy Klienta.

Dane właściciela strony internetowej

W dolnej części wybierasz także metodę płatności. Masz do wyboru tPay czyli wszystkie popularne kanały bankowości elektronicznej typu mBank itd…, PayPal oraz tradycyjny przelew bankowy. Zaakceptuj regulamin usługi i kliknij w przycisk zamówienia.

Jeśli wybrałeś płatność elektroniczną zostaniesz przekierowany na stronę operatora płatności. Po akceptacji wpłaty w ciągu 10 minut usługa jest aktywowana, a Ty otrzymasz na swój adres email wszystkie niezbędne dane aby móc z niej korzystać. Sprawdź pocztę i wróć tu za chwilę abyśmy mogli kontynuować uruchomienie strony.

Przygotowanie do instalacji WordPressa

Konto hostingowe masz aktywne. Pytanie czy od razu przejść do instalacji WordPressa czy może warto coś jeszcze zrobić?

Propagacja domeny

Drobna informacja, ale ważna. Rejestrowana domena potrzebuje czasu na propagację informacji na jej temat w Internecie. Trwa to zazwyczaj do 24 godzin, choć bardzo często wystarczy odczekać raptem kilkanaście minut. Po aktywacji usługi zrób sobie chwilę przerwy 🙂

Certyfikat SSL

Kolejny ważny element, to instalacja Certyfikatu SSL Certyfikat szyfruje komunikację pomiędzy Twoją stroną, a przeglądarką osoby ją odwiedzającej. Zwiększa więc poziom bezpieczeństwa, ale także jest to czynnik mający wpływ na ranking w wynikach wyszukiwania.

Certyfikat sugeruję aktywować przed instalacją WordPressa. Jeśli nie wiesz jak to zrobić zapytaj swojego operatora usługi hostingowej. Być może będziesz mógł skorzystać z bezpłatnego certyfikatu, a być może konieczne będzie wykupienie certyfikatu płatnego.

Na kontach klasycznych i kontach WordPress możesz uruchomić zarówno bezpłatny jak i płatny certyfikat SSL. Do Ciebie należy decyzja, który wybrać. W praktyce przy większości zastosowań certyfikat bezpłatny jest wystarczający. W przeciwieństwie do płatnych certyfikatów wydawanych na rok lub dłużej, bezpłatny ma ważność 3 miesięcy i co kwartał trzeba go odnawiać. Nie musisz się jednak martwić ponieważ odnowienia na wspomnianych kontach przeprowadzane są w sposób zautomatyzowany bez angażowania Cię w ten proces.

Instalacja WordPressa

Mając przygotowane środowisko przystąpimy do instalacji WordPressa. Na Kursie WordPress pokazuję i omawiam na filmach wideo kilka sposobów instalacji w tym także metodę tradycyjną. W tym artykule przedstawię najszybszy sposób, pozwalający Ci na błyskawiczne zainstalowanie WordPressa z szeregiem starannie dobranych dodatków, co w znaczący sposób zaoszczędzi Twój czas i pozwoli szybciej uruchomić upragniony projekt.

Prawdopodobnie na swoim koncie hostingowym masz przynajmniej podstawowe narzędzie umożliwiające zautomatyzowane zainstalowanie WordPressa. I choć jest wielu przeciwników tego typu instalacji o czym przeczytasz w artykule “Autoinstalatory – wcielone zło“, to pewna część tych narzędzi sprawdza się na tym polu już całkiem nieźle. Przeanalizuj jakie możliwości oferuje na tym polu Twoja usługa hostingowa.

Na hostingu WordPress proces wygląda tak:

Wywołanie instalatora

Pierwsze co musisz zrobić po przejściu do panelu konta hostingowego, to wejść do zakładki WordPress.

Jak założyć stronę internetową instalując WordPressa

Jak widzisz na powyższym obrazie zaznaczyłem dwa przyciski, którymi zainicjujesz proces instalacji WordPressa. Po prostu kliknij na jednym z nich. Wywołasz w ten sposób okno z formularzem opcji instalacji.

Opcje instalacji

Opcje konfiguracji strony internetowej

Ścieżka instalacji – w tym miejscu decydujesz o tym pod jakim adresem ma zostać przeprowadzona instalacja. Protokół https oznacza, że WordPress będzie wykorzystywał Certyfikat SSL, który aktywowaliśmy wcześniej. Tak zostawiamy.

Tytuł strony – To nic innego jak nazwa Twojej strony, którą potem będziesz mógł swobodnie zmodyfikować. Nie ma większego znaczenia co na tym etapie wpiszesz w to pole.

Zestaw wtyczek – Ta opcja może znacząco zaoszczędzić Twój czas. W sytuacji gdy pozostawisz domyślną wartość “Żaden”, tak jak na powyższym zrzucie, zostanie zainstalowany sam WordPress bez dodatków. Jeśli jednak zechcesz, aby oprócz WordPressa został zainstalowany motyw i wtyczki, które rekomenduję pod kątem różnych zastosowań, rozwiń tę listę i wybierz opcję, która Cię interesuje:

predefiniowane zestawy rozszerzeń dla strony

Język strony – domyślnie nasz rodzimy, ale jeśli chcesz aby WordPress działał w innym języku, np. angielskim wystarczy zmienić wartość tego pola rozwijając listę dostępnych języków. Jak się przekonasz jest ich tu bardzo dużo.

Wersja – Chodzi o wersję WordPressa. W tym miejscu zawsze dostępna będzie najnowsza odsłona tego systemu CMS i tak sugeruję zostawić. Tylko w specyficznych sytuacjach dokonujesz zmiany instalując starszą wersję.

Dane Administratora

W tej sekcji w zasadzie niczego nie musisz zmieniać. Nazwa użytkownika jest generowana w taki sposób, aby była trudna do odgadnięcia (tak zostaw). Wygenerowanego automatycznie hasła nawet nie musisz zapamiętać ani zapisywać, ponieważ do kokpitu WordPressa zalogujesz się potem z poziomu panelu konta hostingowego. Hasło zapisz tylko w sytuacji, gdy zechcesz logować się do kokpitu bezpośrednio.

I tu niezwykle ważna uwaga. Sugeruję nie upraszczać wygenerowanego przez system hasła. Proste hasła, to również prosta droga do problemów, o które potem możesz winić samego siebie. Pamiętaj o tym!

Email jaki w tym miejscu wprowadzisz będzie głównym adresem administracyjnym, na który WordPress będzie wysyłał w przyszłości rozmaite powiadomienia.

Baza danych

Nie musisz tu nawet zaglądać. W tej sekcji znajdziesz dane bazy jaka w procesie instalacji zostanie utworzona. Dane generują się w sposób losowy, tak aby zapewnić Ci możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa. W razie potrzeby możesz rozwinąć tę zakładkę i wprowadzić własne korekty.

opcjonalna konfiguracja bazy

Ustawienia aktualizacji

Także w tym miejscu sugeruję pozostawić ustawienia domyślne. Te opcje pozwalają aktywować automatyczne aktualizacje WordPressa, jego rozszerzeń (wtyczek) i motywów.

Ustawienia standardowe będą przeprowadzały niewielkie aktualizacje samego WordPressa. Jeśli chcesz możesz wyłączyć je całkowicie lub zezwolić na aktualizacje wszystkiego. Nie jest to jednak najlepszy pomysł w sytuacji gdy Twoja strona, blog czy sklep będzie wykorzystywał sporą ilość dodatków. Dlaczego? Ponieważ nie zawsze jedne aktualizacje nadążają za innymi. Przykładowo: Pojawia się wersja WordPressa 5.7 ze znaczącymi zmianami “pod maską”, jednak część twórców wtyczek z których korzystasz nie dostosowała jeszcze swoich produktów do nowej wersji WP. Automatyczna aktualizacja w takiej sytuacji może spowodować, że Twoja strona przestanie poprawnie działać, a Ty nie będziesz nawet tego świadomy. Dlatego sugeruję zostawić ustawienia jak poniżej:

opcjonalna konfiguracja automatycznych aktualizacji WordPressa

Start instalacji

Teraz jedyne co musisz zrobić, to kliknąć w przycisk instalacji i pozwolić wykonać swoją pracę narzędziom konta hostingowego.

W trakcie instalacji najpierw zostanie zainstalowany WordPress po czym pojawi się pytanie o to czy chcesz przejść do instalacji wtyczek:

W sytuacji gdy wcześniej wybrałeś jakiś konkretny zestaw, zamknij to okienko i poczekaj aż zakończy się drugi etap, podczas którego instalowane są dodatki i motyw. Wszystko dzieje się automatycznie.

Na koniec w prawym dolnym rogu powinieneś zobaczyć komunikaty potwierdzające zakończenie instalacji WordPressa i zestawu (o ile go wybrałeś):

Narzędzia po instalacji

Przyjrzyjmy się teraz narzędziom jakie masz do dyspozycji dla swojego WordPressa:

Panel zarządzania instalacją WordPressa

Przede wszystkim z tego poziomu jednym kliknięciem zalogujesz się do kokpitu WordPressa, a także w razie potrzeby w ustawieniach możesz zmienić dane dostępowe.

Możesz również zarządzać wieloma innymi ustawieniami jak:

  • indeksowanie w wyszukiwarkach – tę opcję sugeruję wyłączyć na czas pracy ze stronę i aktywować wówczas gdy strona będzie gotowa na upublicznienie
  • buforowanie – dodatkowo zwiększa wydajność
  • debugowanie – pomaga w zidentyfikowaniu problemów
  • ochrona hasłem – w sytuacji gdy zechcesz zabezpieczyć dostęp do całej strony
  • wyłączenie wewnętrznego crona WordPress – WordPress dysponuje własnym systemem zadań, który jednak nie jest w wielu sytuacjach najlepszym rozwiązaniem. Możesz jednym kliknięciem wyłączyć wewnętrzny system zadań i aktywować je po stronie konta hostingowego
  • sprawdzanie i automatyczne aktualizacje – w tym miejscu możesz przeprowadzić aktualizację WordPressa i jego komponentów, a także zmienić ustawienia dotyczące aktualizacji aktomatycznych.
  • inteligentna aktualizacja – ta opcja pozwala przeprowadzić aktualizację bez obawy, że coś niedobrego po jej przeprowadzeniu wydarzy się na stronie. System automatycznie stworzy kopię strony na której przeprowadzi aktualizacje. Następnie przeanalizuje stronę produkcyjną i jej kopię i porówna wyniki prezentując Ci je. Ty na podstawie tych danych możesz zdecydować czy aktualizację wdrożyć na stronie produkcyjnej czy nie
  • tryb konserwacji – w ten tryb wchodzi strona w sytuacji gdy przeprowadzane są aktualizacje. W razie potrzeby możesz do aktywować także ręcznie.
  • bezpieczeństwo – zaraz po instalacji system wdraża krytyczne środki bezpieczeństwa. O pozostałych możesz zdecydować samodzielnie. Wystarczy zaznaczyć elementy, które chcesz zabezpieczyć i jednym kliknięciem wdrożyć wybrane lub wszystkie środki bezpieczeństwa Twojej przyszłej strony. Łącznie jest ich 19.
Dodatkowe środki bezpieczeństwa

Opcji jest znacznie więcej. Możesz utworzyć kopię zapasową, zarządzać plikami, kopiować czy klonować stronę WordPress. Poza tym z tego poziomu możesz zarządzać wtyczkami, motywami i bazą danych.

Możliwość zarządzania wtyczkami z tego poziomu jest przydatna i z pewnością nie raz docenisz taką możliwość. Może się zdarzyć, że w trakcie aktualizacji coś pójdzie nie tak, lub nowa wersja wtyczki / motywu ma błąd, który nie pozwala nawet zalogować się do kokpitu strony. Wiemy co aktualizowaliśmy, lub sprawdziliśmy, która wtyczka jest winowajcą w dzienniku błędów i chcemy ją po prostu wyłączyć. Problem w tym, że nie możemy się zalogować. Wystarczy w takiej sytuacji wejść do wtyczek z poziomu konta hostingowego i wygodnie wyłączyć te problematyczne.

Panel zarządzania wtyczkami i motywami strony z poziomu konta hostingowego

Możemy z tego poziomu wtyczkę wyłączyć, usunąć, a także zainstalować.

Dostęp do repozytorium wtyczek

To samo dotyczy motywów.

Praca ze stroną

WordPress zainstalowany. Ważny krok za Tobą, ale prawdziwa praca dopiero czeka na Ciebie. Poniżej zwrócę Twoją uwagę na najważniejsze aspekty związane z konfiguracją i zarządzaniem stroną. Zacznijmy od konfiguracji.

Podstawowa konfiguracja

Konfiguracja WordPress’a to dość obszerny temat, który rozrasta się razem z rozbudową strony np. o dodatkowe wtyczki i motywy. Na początku potrzebujesz podstaw, a z czasem z pewnością sam zaczniesz eksperymentować pogłębiając w ten sposób swoją wiedzę i doświadczenie. Jeśli korzystasz z moich kursów online na PoznajWP, to znajdziesz tam sporo uporządkowanej wiedzy na ten temat.

Skupię się na podstawach, które pozwolą Ci efektywniej wykorzystać stronę, nad którą rozpoczynasz pracę.

Może się zdarzyć tak, że po instalacji konkretnego zestawu zaraz po zalogowaniu się zostanie wywołana strona konfiguracji jakiejś konkretnej wtyczki np. sklepu WooCommerce czy Rank Math do optymalizacji SEO. Możesz ją przeprowadzić lub zamknąć i wrócić do niej później.

Przejdź do sekcji Ustawienia -> Ogólne:

W tym miejscu w razie potrzeby możesz m.in. zmienić nazwę strony czy wybrać odpowiednią strefę czasową i format wyświetlanych dat. Ustaw parametry tu dostępne zgodnie z własnymi potrzebami.

Następnie przejdź do sekcji Ustawienia > Bezpośrednie odnośniki. To element dość istotny ze względu na SEO. W tym miejscu możesz określić preferowany format adresów URL. Domyślnie strony będą wywoływane pod adresami w rodzaju: https://moja-domena/?page_id=X. Nie wygląda to dobrze, prawda? Można to zmienić wybierając jeden z predefiniowanych formatów:

Ustawienia formatu adresów URL strony internetowej

Zaznaczyłem strzałką “Nazwę wpisu” i sugeruję Ci wybrać właśnie tę opcję. Zaznacz ją i zapisz zmiany. Na stronie poskutkuje to zmianą formatu adresów z https://moja-domena/?page_id=X na https://moja-domena/o-firmie, itd. Prawda, że zdecydowanie lepiej? ? Wyszukiwarki takie jak Google też bardziej polubią takie formy adresów.

Zachęcam przyjrzeć się również innym opcjom, bo nie wykluczone, że akurat w Twoim przypadku preferencje będą inne.

Konfiguracja motywu

W zależności od tego na jaki motyw ostatecznie się zdecydujesz będziesz mieć różne opcje konfiguracji. Tu tak naprawdę nie ma standardu. To jakie możliwości zaoferuje Ci motyw i jak będzie wyglądał proces jego konfiguracji zależy przede wszystkim od jego autora.

W większości przypadków opcje konfiguracyjne motywu znajdziesz w sekcji Wygląd > Dostosuj.

Opcje konfiguracyjne motywu

W tym miejscu możesz decydować o większości ustawień takich jak układ, kolory, typografia itd…

Wiele motywów ma także swoje własne panele konfiguracyjne, które mogą być mniej lub bardziej rozbudowane. Warto przeanalizować dokumentację motywu i możliwie najlepiej zapoznać się z jego możliwościami. Bez tego będziesz błądzić.

Import strony startowej

To opcjonalny krok, ale bardzo przydatny zwłaszcza jeśli jesteś początkującym webmasterem i nie wiesz jeszcze jak zrobić stronę internetową.

Import strony startowej ma sporo zalet. Z jednej strony w kilka chwil masz atrakcyjnie prezentującą się stronę, którą modyfikujesz pod kątem własnych potrzeb, z drugiej, to bardzo dobry materiał edukacyjny. Możesz podejrzeć jak autor skonfigurował poszczególne elementy strony, jak wykorzystał bloki edytora Gutenberg lub innego, np. Elementora. Warto z tego skorzystać, choćby po to aby lepiej poznać motyw i jego możliwości.

Od razu podkreślę, że nie każdy motyw dysponuje zestawem stron startowych do importu, jednak większość dobrych taką możliwość oferuje. Różnica polega zazwyczaj na ilości dostępnych projektów i oczywiście ich stylistyce.

Inicjujemy import strony startowej

Proces importu również jest uzależniony od wybranego motywu, dlatego zajrzyj do jego dokumentacji, aby sprawdzić jak ten proces przebiega. Poniżej opis importu na przykładzie motywu Kadence.

Najpierw musisz zainstalować wtyczkę importu. Motyw zazwyczaj po jego aktywacji od razu zasugeruje Ci tę możliwość:

W naszym przykładzie wystarczy kliknąć w przycisk instalacji. Po chwili, gdy wtyczka zostanie zainstalowana i aktywowana zostaniesz automatycznie przekierowany do kolejnego kroku, gdzie będzie można wybrać konkretną stronę startową do importu.

Wybór rodzaju edytora

W przypadku motywu Kadence pierwsze pytanie będzie dotyczyło edytora treści z jakim chcesz pracować. Może to być natywny edytor WordPressa lub Elementor.

W zależności od wyboru, ilość i wygląd stron startowych może się różnić. Wystarczy się im przyjrzeć i wybrać tę, która jest najbliższa naszym oczekiwaniom. Pamiętaj, że wszystko będziesz mógł zmienić więc nie sugeruj się nadmiernie tym co widzisz na przykładach. W praktyce najważniejsze jest nie to jak wygląda strona startowa, ale jaki motyw wybrałeś i jakie daje Ci możliwości późniejszego dostosowania strony do własnych potrzeb. Niezwykle ważna jest także jego wydajność, to jak został napisany.

Strony startowe do wyboru

Opcje importu

Gdy już wybierzesz konkretną stronę, masz do wyboru dodatkowe opcje. I tu również będą one uzależnione od motywu jaki wybrałeś. W przypadku motywu Kadence możesz zmienić domyślną paletę kolorów i rodzinę czcionek. Zestawy kolorów jak również zestawy fontów zaprojektowane są przez zawodowych projektantów. Oczywiście paletę kolorów i czcionki będziesz mógł później modyfikować wedle uznania. Na tym etapie wybierz to co jest najbliższe Twoim oczekiwaniom.

Dodatkowe opcje strony startowej przed uruchomieniem importu

Zwróć też uwagę na dwa przyciski widoczne w lewym dolnym rogu:

Możesz zaimportować całą stronę, a więc będzie to zarówno strona główna jak i wszystkie podstrony typu kontakt, o firmie itd… Zapewne z tej opcji zechcesz skorzystać. Jest jednak również możliwość importu pojedynczych stron danej witryny startowej. Oznacza to, że np. aranżację strony głównej możesz zaimportować z jednej strony startowej, a podstronę kontakt z innej.

Import

Co się stanie gdy klikniesz w przycisk pełnego importu (Full Site)? Importer w pierwszej kolejności automatycznie zainstaluje wymagane wtyczki, a następnie zaimportuje treści i konfigurację. W efekcie po krótkiej chwili Twoja strona zmieni się nie do poznania.

Strona przed importem

Wygląd strony internetowej przed importem

Strona po imporcie

Wygląd strony internetowej po imporcie

Strony

Jeśli skorzystałeś z importu gotowej strony startowej możesz przejść do edycji poszczególnych podstron. Zmieniasz treści, zdjęcia i dostosowujesz całość pod kątem własnych potrzeb.

Do stron dostaniesz się z poziomu panelu zarządzania otwierając sekcję Strony.

Zarządzanie stronami

Wejdź w edycję każdej po kolei i wprowadź zmiany na jakich Ci zależy, a następnie je opublikuj. Strony wykorzystuje się zazwyczaj do tworzenia tzw. stron statycznych, a więc może to być strona główna, kontakt, oferta, o firmie, polityka prywatności itd… W sytuacji gdy na stronie chcesz dodatkowo publikować artykuły, np. w dziale Blog, wówczas tego typu publikacje dodajesz w dziale Wpisy.

Wpisy

Praca z Wpisami jest bardzo podobna do pracy ze Stronami. Różnica polega na tym, że wpisy dodatkowo można kategoryzować i tagować. Jest to więc rodzaj zawartości nastawiony na publikacje takie jak wpisy bloga, aktualności, poradniki itp.

Zarządzanie wpisami

Edycja treści

Wiele osób obawia się pracy z treścią widząc na wielu stronach atrakcyjne aranżacje. Dam radę? Wydaje się, że coś takiego może zrobić tylko zawodowy webmaster. Jeśli jednak nauczysz się wykorzystywać edytory dostępne dla WordPressa będziesz w stanie tworzyć atrakcyjne wizualnie strony nawet jeśli nie jesteś projektantem.

Gutenberg

WordPress standardowo wyposażony jest w edytor blokowy o nazwie Gutenberg. Przy jego użyciu zawartość strony budujesz bazując na blokach, z których każdy ma swoją specyfikę i właściwości. Dla przykładu blok akapitu odpowiada za wprowadzenie treści, blok obrazu za grafikę itd…

Bloki edytora Gutenberg

Oznacza to dla Ciebie nie tylko szybszą i wygodniejszą pracę z treścią, ale także dosyć swobodną aranżację układu treści bez użycia choćby linijki kodu.

Elementor

Elementor to edytor, który nie jest natywną częścią WordPressa. Funkcjonuje jako wtyczka, którą możesz zainstalować z repozytorium WordPressa. Jest także dostępna wersja PRO z większą paletą możliwości.

To narzędzie, które w porównaniu do standardowego edytora WordPress da Ci większy komfort pracy i nieco więcej możliwości na polu aranżacji treści. Sama metodologia pracy jest dość podobna i również opiera się na metodzie “przeciągnij i upuść”. Interfejs jest jednak znacząco odmienny. W zasadzie pracujesz z treścią widząc cały layout strony (nałówej/stopka), a nie tylko wycinek w postaci treści artykułu lub podstrony.

Praca z Elementorem

Menu strony

Menu to jeden z najważniejszych elementów. To jak je zaprojektujesz będzie rzutowało na komfort osób odwiedzających Twoją witrynę i może mieć realny wpływ na poziom konwersji. Dobrze przemyśl konstrukcję menu zanim udostępnisz stronę publicznie.

WordPress pozwala na bardzo wygodne i szybkie zarządzanie strukturą menu. Po imporcie strony startowej będziesz miał gotowy przykład do modyfikacji, a może nawet kilka, ponieważ menu może mieć wiele wersji, które mogą być wykorzystywane w różnych miejscach Twojej strony, o czym po części decyduje motyw z jakiego korzystasz. W sytuacji gdy nie importujesz strony startowej, menu tworzysz od początku, ale nie jest to czynność złożona.

Aby edytować menu lub zarządzać już istniejącym przejdź do sekcji Wygląd > Menu:

Aby utworzyć nowe wpisz jego nazwę (dowolna nazwa dla Ciebie, np. Menu Główne) i kliknij w przycisk “Utwórz menu”.

Ustawienia menu strony internetowej

W ustawieniach menu możesz zdecydować o jego lokalizacji. Lokalizacja jest definiowana przez motyw, dlatego w zależności od tego z jakim będziesz pracować opcje w tym miejscu będą się różnić. Może ich być więcej lub mniej i mogą mieć inne nazewnictwo. Zajrzyj do dokumentacji swojego motywu, aby dowiedzieć się więcej na temat dostępnych lokalizacji dla menu.

Pozostaje Ci pobawić się elementami menu i poukładać je jak klocki. Z lewej strony znajdziesz sekcje w których wylistowane są strony, wpisy i inne elementy jakie możesz użyć w swoim menu. Zaznacz te które chcesz i kliknij w przycisk “Dodaj do menu”.

Struktura menu

Dalej wystarczy przerzucone elementy ustawić w odpowiedniej kolejności, co możesz zrobić metoda przeciągnij i upuść. Zauważ, że możesz tworzyć strukturę drzewka umieszczając elementy w odpowiedni sposób.

Wtyczki

To jeden z najważniejszych elementów WordPressa. To wtyczki decydują w znacznej mierze o funkcjonalności strony, a nierzadko również o jej wyglądzie. Z poziomu WordPressa masz dostęp do potężnej bazy bezpłatnych rozszerzeń, które instalujesz błyskawicznie jednym kliknięcie. Zerknij do artykułu “Jak zainstalować wtyczkę” jeśli interesuje Cię ten temat.

Repozytorium WordPress, to na obecną chwilę blisko 60 000 wtyczek. Nie sposób ich wszystkich nawet przejrzeć, a co dopiero mówić o instalowaniu i testowaniu. Znajdziesz je przechodząc do sekcji Wtyczki > Dodaj nową.

Dodawanie wtyczek

Motywy

Analogicznie wygląda temat dotyczący motywów. Co prawda nie ma ich aż tyle co wtyczek, ale baza 8 000 motywów w repozytorium, to także ilość jakiej nie będziesz w stanie skonsumować.

Motywy znajdziesz przechodząc do sekcji Wygląd > Motywy > Dodaj.

Repozytorium motywów WordPress

Na co zwracać uwagę

Pracując ze stroną musisz być świadomy wielu rzeczy. Omawiam je obszernie na filmach, które znajdziesz w ramach kursów PoznajWP, ale zasygnalizuję kilka kluczowych elementów.

Dobór motywu i rozszerzeń

Przewinęło się między wierszami, ale to niezwykle istotny aspekt funkcjonowania Twojej strony. Nie instaluj wszystkiego jak popadnie, ponieważ to prosta droga do wielu poważnych komplikacji z włamaniami na stronę włącznie.

Staraj się znaleźć motyw i wtyczki, które przede wszystkich pochodzą od dobrych developerów, a nie początkujących webmasterów, którzy dopiero się uczą. Ważne żeby dodatki z jakich ostatecznie skorzystasz były często aktualizowane i rozwijane.

Minimalizm jest w cenie

Wiem, że pomimo iż napiszę o tym, to i tak tylko niewielki odsetek Czytelników zastosuje się do tych sugestii 🙂 To kolejny powszechny problem osób początkujących. Strona musi być “wybajerzona”, muszą być slajdery, animacje, masa grafik i wiele innych gadżetów. Tylko taka strona jest naprawdę super.

Odpowiedz sobie jednak na pytanie jaki jest jej cel. Jeśli celem jest to, że ma być “super” wówczas OK, szalej do woli. Jeśli jednak celem jest pozyskanie Klienta, zwiększenie sprzedaży itp. wówczas powinieneś koncentrować się na tym co tą sprzedaż zwiększa, a uwierz mi, że slajder tego nie zrobi 🙂

Nawet jeśli teraz stwierdzisz, że nie chcesz słuchać Krzyśka i idziesz na całość, to gdy dojrzejesz jako webmaster wspomnisz, to o czym piszę.

Minimalizm nie tylko będzie użyteczniejszy dla odwiedzających, co przekłada się na większe wskaźniki konwersji, ale to także czynnik mający wpływ na jakość strony, a ten zaczyna być brany pod uwagę jak chodzi o rankingi w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja SEO

Choćbyś oferował najlepsze produkty lub usługi, choćbyś stworzył najpiękniejszą stronę świata, to nie będzie miała żadnej wartości jeśli nikt jej nie znajdzie.

Optymalizacja SEO, to ważny czynnik rankingowy i choć nie jedyny, to nie możesz o nim zapominać. WordPress na tym polu daje Ci rewelacyjne możliwości tylko musisz nauczyć się je wykorzystywać. Zerknij na wtyczkę Rank Math, która jest jednym z czołowych dodatków dla WordPressa na polu optymalizacji SEO.

Bezpieczeństwo

Nigdy nie zostawiaj swojej strony losowi. To nie jest tak, że gdy już ją stworzysz możesz o niej zapomnieć. To ważna część Twojego biznesu, być może nawet kluczowa dla jego rozwoju!

Na bieżąco aktualizuj WordPressa, wtyczki i motyw. Aktualizacje to nie tylko nowe czy ulepszone funkcje, ale przede wszystkim poprawki dotyczące zabezpieczeń. Jeśli nie aktualizujesz WordPressa i jego komponentów podejmujesz duże ryzyko, a zależy mi na tym, abyś miał tego pełną świadomość.

Jeśli planujesz założyć sklep internetowy, zajrzyj również do artykułu: „Na co zwracać uwagę przy zabezpieczeniu sklepu WooCommerce”.

Nie zapomnij o fundamentalnej zasadzie, aby chociaż raz na jakiś czas wykonać kopię swojej własności i zapisać ją w bezpiecznym miejscu. Twoja strona będzie nieustannie atakowana, a w sytuacji gdy pewnego dnia atak okaże się skuteczny, będziesz mógł szybko odtworzyć stronę unikając w ten sposób negatywnych konsekwencji.

Nie tylko przed konsekwencjami włamań należy się w ten sposób chronić (tworząc własne kopie). Jak się okazuje, sytuacje wydawać by się mogło nieprawdopodobne jak doszczętne spłonięcie budynku Centrum Danych, również mogą mieć miejsce. Idealnym przykładem jest serwerownia OVH, gdzie 10 marca 2021 ogień strawił tysiące serwerów i niemożliwe do oszacowania ilości stron, sklepów, blogów, aplikacji itd…

Ucz się

Uruchomienie strony to tylko pierwszy krok na długiej drodze. Często spotykam się z właścicielami stron, którzy po ich uruchomieniu uważają, że zrobili już wszystko. Każdy kto tak myśli, albo szybko zrewiduje swój punkt widzenia, albo to co stworzył nie przyniesie takich korzyści jakich się spodziewa, jeśli w ogóle.

Powinieneś nie tylko dobrze poznać narzędzia, z którymi pracujesz, ale także ustawicznie rozwijać swoje umiejętności. Zapraszam Cię na Kurs WordPress, gdzie ogrom praktycznej wiedzy masz podany na tacy.

Podsumowanie

Wiesz już jak zrobić stronę internetową. Wykonaj opisane powyżej czynności, a Twój pomysł stanie się namacalnym faktem. Nie musisz być informatykiem, a nawet nie musisz mieć żadnego doświadczenia na tym polu. Doświadczenie będziesz zdobywać krok po kroku w trakcie swoich działań.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Komentarzy: 3

  1. Robert pisze:

    Wszystko wydaje się być proste, ale nie dla mnie – Bym chciał prostą stronę, wizytówkę, ale nie potrafię takiej sam stworzyć a na opłacenie fachowca nie mam kasy. Pozdrawiam to czytających…

    1. ? Robert to wcale nie jest takie trudne jak może się wydawać. Jeśli tylko chcesz to się nauczysz jak wielu moich kursantów na PoznajWP, ale warunek to wytrwałość ?

  2. Zbigniew pisze:

    I to jest konkret. Dziękuję Krzysztofie. Wcześniej korzystałem z kreatora stron (nazwy nie podam). Na początku byłem zachwycony, ale z czasem okazało się że wielu rzeczy nie mogę zrobić. Prawie rok zajęło mi podjęcie decyzji o przesiadce na WordPressa i zrobienie strony internetowej od początku. Strach mnie paraliżował, ale jak się okazuje daję radę i mam wszystko czego brakowało mi w kreatorze!
    Jeśli ktoś ma podobne obawy, to zupełnie niepotrzebnie. Jednego tylko żałuję. Tego, że tak długo zwlekałem z decyzją o zmianie.
    Korzystajcie z poradników Krzyśka i na pewno się uda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *