Szukasz sposobu na uruchomienie strony wypożyczalni aut, albo salonu sprzedaży? A może chodzi Ci po głowie lokalny serwis ogłoszeniowy dla fanów czterech lub dwóch kółek? Powinieneś wiedzieć, że istnieje sposób na stworzenie takiej strony niewielkim nakładem finansowym nawet w sytuacji jeśli nie masz w zanadrzu programisty, a sam masz minimalne doświadczenie w pracy ze stronami WWW.

Aktualnie pracuję nad nowym kursem dotyczącym stron dynamicznych. Tym razem to kurs skierowany przede wszystkim do sympatyków i użytkowników Elementora. Nie wykorzystamy wtyczek takich jak ACF czy CPTUI, ale skoncentrujemy się na możliwościach jakie daje rodzina wtyczek Crocoblock i Elementor.

Tak się złożyło, że w trakcie nagrań lekcji pojawiła się nowa wtyczka od Crocobock umożliwiająca szybką instalację wybranych rozszerzeń JET, a także co jest znacznie bardziej atrakcyjne, możesz teraz błyskawicznie zaimportować przykładową stronę dynamiczną z gotowymi rodzajami zawartości, listingami, formularzami np. rezerwacji itd…

Świetna sprawa, ponieważ mocno ułatwi to osobom początkującym nie tylko start, ale także lepsze zrozumienie mechanizmów jakimi rządzą się rozszerzenia JET, zwłaszcza wtyczka jetEngine.

Jeszcze tylko dwa słowa doprecyzowania odnośnie wykorzystywanej w tym artykule nomenklatury. Przemiennie stosuję sformułowanie “wtyczki Crocoblock” i “wtyczki JET”. Traktuj te nazwy jak synonimy tego samego. Wszystkie wtyczki znajdują się na stronie producenta Crocoblock, a każda z nich na początku nazwy zawiera słowo JET, np. jetEngine, jetMenu, jetElements itd…

Instalacja

Rodzina wtyczek Crocoblock, to rozszerzenia komercyjne. Możesz kupić licencję dla każdej z wtyczek osobno lub od razu dostęp do wszystkich, co jest najbardziej ekonomiczne i jednocześnie daje Ci największe pole do działania. Pod poniższym przyciskiem znajdziesz szczegóły.

W pierwszej kolejności musisz zainstalować wtyczkę, która umożliwi import przykładowych danych i automatyczną instalację niezbędnych rozszerzeń. Wtyczkę pobierzesz po zalogowaniu się do Panelu Klienta Cocoblock, a nazywa się “Crocoblock Wizard”.

Crocoblock Wizard

Pobierz ją i zainstaluj tak jak każdą inną wtyczkę WordPress. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, zajrzyj do instrukcji: Jak zainstalować wtyczkę WordPress.

Import gotowej struktury strony

W naszym przykładzie zaimportujemy bazę danych aut do wynajęcia, co szczególnie może zainteresować wypożyczalnie samochodów, ale nie tylko. Z tego miejsca bardzo blisko mamy także do katalogu ogłoszeń typu kupię, sprzedam, czy bloga dla pasjonata motoryzacji, którego ambicją jest opracowanie czegoś na kształt leksykonu motoryzacyjnego. Pomysłów na zaadoptowanie i rozbudowę może być wiele, zwłaszcza że korzystając z Crocoblock masz kontrolę praktycznie nad wszystkim!

Po zainstalowaniu wtyczki Wizard, uruchom to narzędzie i kliknij w przycisk “Let’s Go” – Zaczynamy! 

W kolejnym roku decydujesz o tym w jaki sposób chcesz wykorzystać kreatora instalacji. Do wyboru są dwie ścieżki. Pierwsza to import przykładowej strony demo, zaraz do tego wrócimy. Opcja numer 2, to instalacja wybranych rozszerzeń z rodziny Crocoblock bez importu jakichkolwiek danych.

Wybór rodzaju instalacji

Jeśli zdecydujesz się zainstalować jedynie wtyczki wybierając opcję “Jet Plugins installation”, to przygoda z kreatorem instalacji będzie krótka. Wybierasz co chcesz zainstalować, przechodzisz dalej, chwilę poczekasz i na tym koniec.

Wybór wtyczek

Nieco inaczej będzie to wyglądało w sytuacji, gdy wybierzesz opcję “Full Crocoblock installation”.

Nie zostaniesz poproszony o wybór wtyczek, ale o wybór przykładowej strony jaka ma zostać zaimportowana. W zależności od tego co wybierzesz, kreator instalacji zainstaluje niezbędne wtyczki.

Ale zanim, to najpierw musisz jeszcze zdecydować o tym z jakim motywem chcesz pracować. Do wyboru kilka topowych, świetnie współpracujących z Elementorem, a także możliwość pozostania przy motywie, który aktualnie masz zainstalowany.

Wybór motywu

W kolejnym kroku zostaniesz poproszony o zdecydowanie czy ma zostać użyty motyw potomny, czy nie. Sugeruję abyś go użył.

Motyw potomny?

Dopiero kolejny krok, to wybór strony demo do importu, ale tu także możesz jeszcze o czymś dodatkowo zdecydować. Masz dwie zakładki z przykładami stron. Strony dynamiczne i standardowe. Nas oczywiście interesuje ta pierwsza 🙂

Strony demo do importu

Wybór nie jest duży, ale na start w zupełności wystarczający. Wczasy, motoryzacja, nieruchomości, przychodnia… daje Ci spore spektrum do działania. My w naszym przykładzie wybierzemy bazę aut z możliwością ich wynajmu.

Wybieramy przykład do importu

Uruchamiamy instalację strony dynamicznej i pozwalamy, aby ten proces dobiegł końca. Gdy to już nastąpi otwórz stronę główną swojego projektu i zobacz co się zmieniło. Strona będzie wyglądała mniej więcej tak: 

Przykładowa strona po imporcie

Prosty, estetyczy design, który dalej możesz w dowolny sposób modyfikować.

Nie tylko wygląd możesz zmienić, ale także strukturę danych. Jeśli okaże się, że domyślny zaproponowany sposób prezentacji auta jest w Twoim przypadku niewystarczający, nic nie stoi na przeszkodzie abyś wzbogacił ten konkretny rodzaj zawartości o kolejne pola dynamiczne. Możesz nawet utworzyć kolejny rodzaj zawartości (jeden, drugi, trzeci) i utworzyć powiązania (relacje) pomiędzy nimi, a autami.

Siłą wykorzystania takich narzędzi jak JetEngine od Crocoblock jest to, że masz pełny wpływ na strukturę danych bez konieczności ingerencji w kod. Jeśli zdarzyło Ci się, albo zdarzy w przyszłości kupić gotowy motyw pod wypożyczalnię aut np. z ThemeForest, to w pewnym momencie zdasz sobie sprawę z tego o czym właśnie piszę. Taki gotowy motyw jest zazwyczaj bardzo atrakcyjny wizualnie i ma wdrożone własne rodzaje treści, ale są to modyfikacje podejmowane przez programistów developera. Oznacza to dla Ciebie poważną przeszkodę przy założeniu, że programistą PHP/JavaScript nie jesteś. Jeśli zechcesz wzbogacić opis auta o kolejne specyficzne dla Ciebie pola, może to być zadaniem, z którym nie poradzisz sobie na własną rękę. Trzeba będzie poszukać kogoś kto w tym temacie jest biegły i zapłacić za jego pracę.

W przypadku Crocoblock ten problem praktycznie nie istnieje. Kontrolujesz to z jakich danych są zbudowane poszczególne rodzaje treści i kontrolujesz to w jaki sposób są wyciągane na froncie strony. Nie użyjesz do tego choćby jednej linijki kodu!

To czego potrzebujesz, to zrozumieć możliwie jak najlepiej metodologię działania wtyczek JET, co nadchodzący kurs budowy stron dynamicznych w znacznym stopniu Ci ułatwi.

Modyfikacja listingów jest niesamowicie wygodna, a co więcej wprowadzasz je w Elementorze! Ci z Was, którzy pracują z tym builderem już czują nosem korzyści 🙂

Każdy najdrobniejszy element powyższego listingu lub dowolnego innego możesz zmienić, usunąć, dodać i dostosować do specyfiki swojej wypożyczalni, salonu sprzedaży, leksykonu motoryzacyjnego itd, itp…

To samo dotyczy mechanizmów wyszukiwania, które jak wszystko modelujesz zgodnie z potrzebami:

wyszukiwarka aut

Rodzaje filtrów wyszukiwania, zależności pomiędzy nimi, sposób wyświetlania znalezionych elementór… to wszystko czeka na Twoje decyzje.

Czy jesteś sobie w stanie wyobrazić, że tego typu stronę możesz stworzyć samodzielnie nawet jeśli nie jesteś programistą? I nie mówię tu o imporcie gotowca jak w naszym przykładzie. Mam na myśli zbudowanie takiej lub nawet bardziej złożonej struktury danych całkowicie od zera. Może Ci się to wydawać nieosiągalnym zadaniem, ale uwierz mi, że to tylko pozory 🙂

Zapraszam Cię serdecznie na Kurs Budowy Stron Dynamicznych, gdzie odkryjesz w sobie możliwości i potencjał o którego istnieniu jeszcze chwilę temu nie zdawałeś sobie sprawy 🙂

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *