Wiele osób rozpoczynających przygodę z własną strona internetową zastanawia się jak ochronić swoje treści przed kradzieżą. W rzeczywistości nie ma technik, które uchroniłyby Cię przed tym, są natomiast metody, które mogą nieco utrudnić ten proceder. Pytanie co to za metody i czy w ogóle warto zaprzątać sobie nimi głowę?

Po co blokować możliwość zaznaczania i kopiowania treści?

Wykorzystywanie cudzych treści bez pozwolenia na zasadzie kopiuj wklej, to dość powszechne zjawisko. Wystarczy wejść na stronę, zaznaczyć fragment tekstu, skopiować go do pamięci i wkleić w dowolnym innym miejscu, np. na inną stronę.

Możesz uniemożliwić zaznaczenie i skopiowanie treści w prosty sposób, aczkolwiek jeśli trafisz na bardziej doświadczoną osobę, to musisz wiedzieć, że i tak będzie w stanie skopiować wszystko co zechce, chociażby z kodu źródłowego Twojej strony czy korzystając z rozmaitych narzędzi, które są w stanie skopiować praktycznie wszystko co znajduje się na Twojej witrynie.

Tak jak wspomniałem wcześniej, nie ma sposobu który zabezpieczy Twoje treści, możesz jedynie wprowadzić pewne utrudnienia, które pozwolą przyblokować aktywność wąskiej grupy osób.

Jak zapobiec zaznaczeniu treści korzystając z CSS

Ta metoda jest bardzo prosta do wdrożenia. Wystarczy, że dodasz kilka linijek własnego kodu CSS w sekcji “Dostosuj” swojego motywu w dziale “Dodatkowy CSS”

Sekcja Dostosuj Motywu

Przykłady kodu jaki w tym miejscu możesz wkleić znajdziesz w wielu miejscach, przykład który wykorzystamy pochodzi ze Stackoverflow.

* {
-webkit-touch-callout: none; /* iOS Safari */
-webkit-user-select: none; /* Safari */
-khtml-user-select: none; /* Konqueror HTML */
-moz-user-select: none; /* Old versions of Firefox */
-ms-user-select: none; /* Internet Explorer/Edge */
user-select: none; /* Non-prefixed version, currently supported by Chrome, Opera and Firefox */
}

Własny kod CSS blokujący zaznaczanie treści.

Zapisz zmiany (Opublikuj) i sprawdź efekt. Gdy przejdziesz na front swojej strony spróbuj zaznaczyć jakikolwiek fragment tekstu. Nie powinno to być możliwe.

Wykorzystanie wtyczki do blokady zaznaczenia tekstu

Możesz także wykorzystać wtyczkę, która z jednej strony zablokuje możliwość kopiowania treści, z drugiej uniemożliwi zapisanie obrazków jakie masz na swojej stronie (zablokuje prawy klawisz myszki).

Wtyczka nazywa się WP Content Copy Protection & No Right Click. Zainstalujesz ją bezpośrednio z repozytorium WordPress. Jeśli nie wiesz jak to zrobić zerknij do artykułu: “Jak zainstalować wtyczkę“.

Jej konfiguracja nie powinna przysporzyć Ci trudności. Do dyspozycji masz kilka zakładek.

Konfiguracja wtyczki do ochrony zawartości strony przed kopiowaniem

Główne ustawienia to decyzja o tym co chcesz chronić. Wpisy, Strona główna i Strony. Dodatkowo w tym miejscu możesz wprowadzić treść komunikatu jaki pojawi się w momencie, gdy ktoś spróbuje wydrukować zawartość Twojej witryny.

Zakładka nr 2 pozwala zdecydować o blokowaniu prawego klawisza myszki.

Wyłączenie prawego klawisza myszki

Podobnie jak wcześniej, możesz określić które części Twojej strony będą miały przyblokowany prawy klawisz. Wpisy, Strona główna i Strony. Przetestuj jak dokładnie to działa na froncie swojej strony. Prawy klawisz myszki nie wywoła menu kontekstowego, a przy upartym klikaniu pojawi się komunikat informujący o ochronie zawartości, jak na poniższym ekranie:

Komunikat o ochronie treści na stronie przed ich kopiowaniem.

Zakładka nr 3 to ochrona przy wykorzystaniu CSS, a ostatnia dotyczy ustawień w sytuacji gdy korzystasz z tego rozszerzenia w wersji PRO.

Czy warto w ten sposób chronić treści strony?

Tak jak wspomniałem na wstępie skopiowanie treści Twojej strony nie jest skomplikowanym zabiegiem. Nawet jeśli wprowadzisz powyższe utrudnienia nie zabezpieczysz treści przed osobami choćby z niewielkim doświadczeniem technicznym.

Co to oznacza? Nic innego jak to, że wprowadzanie tego typu mechanizmów nie ma większego sensu. Tak naprawdę dołożysz do swojej witryny jedynie dodatkowy kod, który jest rodzajem atrapy uniemożliwiającej skopiowanie treści wyłącznie osobom całkowicie początkującym.

Pamiętaj też, że nie każdy kto kopiuje treść z Twojej strony chce ją od razu ukraść. Może się zdarzyć, że zechce skopiować fragment, aby udostępnić Twój artykuł np. w mediach społecznościowych lub na swojej stronie z odnośnikiem do Twojego artykułu. W takiej sytuacji jeśli taka osoba nie będzie miała możliwości skopiowania tekstu może zaniechać udostepnienia ze stratą dla Ciebie.

Co więc rekomenduję? Krótko i zwięźle. Nie blokuj i nie instaluj tego typu gadżetów. Nie zabezpieczysz się w ten sposób przed kradzieżą treści, a możesz sobie tym nawet zaszkodzić.

Udostępnij

Zobacz również

MasterStudy LMS

MasterStudy LMS

Za sprawą pandemii rozwiązania LMS (Learning Management Systems) zyskały na popularności. Wiele osób dostrzegło dla siebie szansę w oferowaniu własnych szkoleń online, co doprowadziło do

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *