Często słyszę od Was pytanie żywcem wzięte z tematu tego wpisu: “Jak założyć bloga“. W zasadzie od strony technicznej procedura niczym nie różni się od uruchomienia klasycznej witryny. Opisałem ten temat krok po kroku tutaj, ale najwyraźniej potrzebny jest też osobny tekst jednoznacznie ukierunkowany. Podaję gotowe rozwiązanie wzbogacone kilkoma filmami, co pozwoli Ci szybko i sprawnie założyć bloga, nawet w trakcie lektury tego artykułu!
W tym wpisie poznasz fundament niezbędny do tego, aby zacząć blogować. Pamiętaj jednak, że blog to nic innego jak strona internetowa, o którą trzeba dbać, trzeba się o nią troszczyć i rozwijać, tak aby przynosiła Ci możliwie najwięcej satysfakcji i korzyści. Sama wiedza na temat tego jak założyć bloga, to w praktyce czubek góry lodowej. Ale nie martw się, do wszystkiego dojdziesz krok po kroku! Już za chwilę, gdy tylko skończysz uważnie czytać powiesz: MAM TO! W KOŃCU WIEM JAK ZAŁOŻYĆ BLOGA! To co stanie się później zależeć będzie od Twojej determinacji, pomysłowości i wytrwałości.
Miej również świadomość, że nic nie dzieje się samo. Na świecie jest ponad miliard blogów. Sądzisz, że łatwo będzie się przebić? Jeśli faktycznie chcesz coś zdziałać na tym polu, chcesz założyć stronę dającą Ci wszystko to czego od niej oczekujesz, a swój pomysł traktujesz poważnie, zacznij od skonkretyzowania celu i możliwie najlepszego poznania narzędzi oraz właściwego ich doboru. Niech Cię to nie odstraszy, bo choć momentami całość może wydać się złożona, to w praktyce proces opisany poniżej jest bardzo prosty. Wystarczy wziąć się do działania! Od założenia bloga i to nie byle jakiego, dzieli Cię zaledwie niewielki krok.
FAQ – najczęściej zadawane pytania w pigułce na dobry początek
Jak założyć bloga?
Potrzebujesz domeny (adresu), hostingu (miejsca na serwerze) i odpowiedniego narzędzia do zarządzania treścią (tzw. CMS). Ponad 43% stron w Internecie, a mowa o wszystkich stronach nie tylko blogach, pracuje na bazie systemu WordPress. WordPress dostępny jest bezpłatnie dla każdego! Wystarczy go zainstalować i z miejsca możesz zacząć publikować treści. W tym artykule pokażę Ci krok po kroku jak to wszystko zrobić.
Gdzie założyć bloga?
Jest wiele popularnych platform blogowych, ale żadna z nich nie daje takiej swobody i możliwości rozwoju jak utrzymywany na własnym hostingu WordPress. Wybierz dobry hosting, zainstaluj WordPressa, zacznij blogować i bądź w 100% właścicielem swojego bloga! Decyduj o każdym aspekcie jego funkcjonowania.
Ile kosztuje założenie bloga?
Prowadzenie bloga nie musi wiele kosztować. Zakładając, że bloga chcesz poprowadzić go jak profesjonalista, wystarczy hosting i własna domena, co łącznie jest wydatkiem na poziomie 200 – 400 zł rocznie przy dobrej jakości usługach (pierwszy rok zazwyczaj jest znacznie tańszy). Reszta to Twój czas jaki poświęcisz głównie na pisanie i komunikowanie się z Czytelnikami.
Czy muszę być informatykiem aby prowadzić bloga?
Nie, nie musisz! Wystarczy, że faktycznie chcesz, a Twój zapał nie okaże się wątłym płomykiem na wietrze. W Internecie znajdziesz ogromną ilość poradników, a także kursów, które pomogą Ci przejść przez ten najtrudniejszy pierwszy etap. W dalszej części artykułu znajdziesz szczegóły z tym związane.
Jak zarabiać na blogu?
Sposobów zarabiania jest wiele, ale najpopularniejszym i najefektywniejszym zarazem jest afiliacja, czyli uczestnictwo w Programach Partnerskich. Poza tym zarabiać możesz na płatnych publikacjach czy reklamach. Żeby jednak zarabiać, musisz doprowadzić do stanu, w którym treści Twojego bloga będzie konsumowało sporo Czytelników. Na starcie zapomnij więc o zarabianiu, bo tylko się rozczarujesz. Pierwszy etap to publikacje, publikacje i jeszcze raz publikacje.
Jak często pisać na blogu?
Im częściej tym lepiej 🙂 Na ten temat przygotowałem osobny artykuł: Jak często pisać na blogu. Podstawa to regularność.
Zakładanie bloga… Najpierw Pomysł!
To na ile Twój blog okaże się trafionym pomysłem zależy przede wszystkim od Ciebie. W pierwszej kolejności, zanim zabierzesz się za technicznie aspekty zakładania bloga, zastanów się nad celem jaki chcesz dzięki niemu osiągnąć.
Prowadziłem kilka lat temu platformę blogową, na której mieliśmy aktywnych kilkadziesiąt tysięcy blogów. Tak na marginesie zakładanie bloga na niej zajmowało dosłownie 2 minuty, a bazą był WordPress, o którym jeszcze nie raz wspomnę 🙂 Z tego co zauważyłem przeglądając treści na blogach, to motywacji związanych z założeniem i prowadzeniem bloga jest całkiem sporo ?
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że gdy ktoś decyduje się na założenie bloga, to chce, żeby to miejsce pokochali również Czytelnicy. Marzy o tym, aby zostać znanym, poczytnym blogerem, zarabiać w ten sposób na swojej pasji, a na pewnym etapie odganiać się od sponsorów, którzy co rusz obrzucają prezentami.
Owszem część osób zainspirowana popularnymi blogami ma takie aspiracje, ale także nie mała grupa decyduje się założyć bloga wyłącznie jako formę osobistej, nawet bardzo intymnej ekspresji twórczej bez “parcia na szkło”. Publikują własne wiersze, opowiadania, przemyślenia, fotografie itp… nie nastawiając się na popularność, choć ta może przyjść niespodziewanie ?
Jedno i drugie podejście jest OK jeśli faktycznie realizuje plan i przynosi autorowi bloga satysfakcję, bo o to przecież chodzi.
Tematyka bloga czyli jak założyć blog, który inni pokochają
Blog monotematyczny, a może blog o wszystkim? Można i tak i tak. Musisz mieć jednak świadomość, że jeśli myślisz nad założeniem bloga o wszystkim, to jest to strategia mocno ryzykowna. Przede wszystkim teksty jakie publikujesz, powinny być wartościowe same w sobie. Odpowiedz więc na pytanie czy jesteś w stanie pisać na każdy temat w taki sposób, aby rzeczywiście publikacje były merytoryczne i do tego angażujące? W zasadzie mogę odpowiedzieć za Ciebie. Nie będzie to możliwe, chyba że zaprosisz do współpracy większy zespół redakcyjny, gdzie każda osoba będzie specjalizowała się w określonym bloku tematycznym. Jakość publikacji na blogu ma olbrzymie znaczenie o czym nie raz się przekonasz.
W sytuacji gdy zastanawiasz się nad tym jak założyć bloga i poprowadzić go samodzielnie, skoncentruj się na tematyce, która jest Ci dobrze znana. Dziel się wiedzą z obszarów, w których swobodnie się poruszasz. Najlepiej jeśli to czym się pasjonujesz, stanie się rdzeniem Twojego nowego projektu. Nie tylko teksty będą dzięki temu ciekawsze, ale także będziesz w stanie napisać więcej w krótszym czasie, a to oznacza, że przyszłość Twojego własnego bloga będzie jaśniejsza, blog będzie rozwijał się dynamicznie i szybciej zacznie przyciągać coraz większą rzeszę stałych Czytelników.
OK ale skąd będę wiedział czy dana tematyka ma szansę zaciekawić innych? To kolejny temat nad którym warto chwilę się zatrzymać. Zdarza się, że nowy bloger podchodzi do zagadnienia w taki oto sposób: Poszukam tematyki niszowej, takiej gdzie blogów jest jak na lekarstwo. Założenie bloga zajmie mi chwilę i w ten sposób łatwo wybiję się wysoko i szybko pozyskam Czytelników. OK, myślenie logiczne, ale czy na pewno taka strategia sprawdzi się w praktyce? Otóż nie koniecznie.
W sytuacji gdy zależy Ci na pozyskaniu znaczącego ruchu na swoim blogu powinieneś szukać popularnej tematyki. Tak, wiem. Oznacza to konkurowanie z setkami dużych blogów i zdecydowanie trudniej będzie się przebić. Jeśli jednak się uda, co w dużej mierze będzie zależało od tego jak bloga będziesz prowadzić, możesz być mile zaskoczony efektami swojej pracy. Poprzeglądaj blogosferę. Zobacz jakie blogi naprawdę żyją, jak ludzie na nie reagują, jak komentują posty. Tam gdzie tętni życie, tam zapewne znajdziesz również potencjał i podatny grunt dla swoich działań.
Popularne obszary tematyczne dla bloga
Być może chcesz dowiedzieć się jaka tematyka ma największy potencjał zanim przejdziemy do szczegółowej instrukcji na temat tego jak założyć bloga, a który, czego z całego serca Ci życzę, stanie się Twoją dumą i gorącą pasją. Oto kilka przykładów:
- Zarabianie
- Własne finanse
- Zdrowie / Fitness
- Kulinaria
- Moda i uroda
- Styl życia
Powyższe obszary jak widzisz to nic odkrywczego. Zapewne sam lub sama instynktownie domyślasz się, że tego typu tematyka związana z prowadzonym blogiem ma największe wzięcie. Faktycznie w sieci znajdziesz ogromną ilość założonych blogów, które koncentrują się na powyższych tematach i mają się świetnie.
Jeśli znasz jakiegoś popularnego blogera, to prawdopodobnie on także wpisuje się w jeden z tych nurtów. To nie tylko tematy, które umożliwią Ci pozyskanie znaczącego grona Czytelników, ale także tematy, które mają największy potencjał monetyzacji bloga. Czyli mówiąc prościej, jeśli chcesz w przyszłości zarabiać na swoim blogu, wymienione tematy mogą przynosić Ci największe profity.
Zastanów się więc chwilę, ponieważ od założenia bloga do pełni satysfakcji i gigantycznych dochodów droga nie jest ani krótka ani gładka. Wybierz tematykę, którą czujesz, a jeśli wpisze się w jedną z wymienionych, to sporo pracy przed Tobą. Będziesz musiał zmagać się z silną konkurencją, jednak na mecie czeka sowita nagroda.
Jak i gdzie założyć bloga
Jak założyć bloga jeśli nie jest się informatykiem? Czy to w ogóle możliwe? Gdy już wiesz wokół jakiej tematyki będziesz się koncentrować. Masz klarowny plan na swojego bloga, a nawet plan działań marketingowych w mediach społecznościowych i nie tylko, przychodzi moment na dobór odpowiedniego narzędzia, które nie wymaga od Ciebie niczego więcej poza szczerą chęcią do działania.
I tu stajesz przed dość trudnym wyborem. Z jednej strony możesz skorzystać z bezpłatnych lub płatnych platform blogowych, o których przeczytasz w artykule Najlepsze platformy blogowe. Z drugiej strony możesz uruchomić w pełni autonomicznego bloga o dużo większych możliwościach. Bo niby dlaczego nie miałbyś w pewnym momencie założyć sklepu na swoim blogu? Wielu blogerów tak robi. Dlaczego nie miałbyś na pewnym etapie rozwoju zbudować w 100% własnej, niezależnej od wszędobylskich portali społecznościowych społeczności ludzi kochających to co Ty? Tego nie dadzą Ci mocno ograniczone platformy blogowe, a same komentarze pod artykułami to trochę za mało. No właśnie. Na co się zdecydować?
Jeśli myślisz o blogu poważnie. Chcesz go rozwijać nie tylko od strony merytorycznej, ale także funkcjonalnej. Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad każdym aspektem jego egzystencji, zdecydowanie rekomenduję Ci instalację WordPress’a na własnym koncie hostingowym z własną domeną, która będzie w przyszłości Twoim znakiem rozpoznawczym. Jeśli nie wiesz co to takiego, przeczytaj tekst Co to jest WordPress.
Z drugiej strony jeśli Twoim celem jest wyłącznie prowadzenie bloga, możesz rozważyć świetny system o nazwie Ghost CMS. Więcej informacji na temat tego środowiska znajdziesz na drugim moim blogu, zbudowanym właśnie na bazie Ghosta. Przeczytaj ten artykuł: WordPress czy Ghost CMS?
Jak założyć bloga na WordPress
WordPress, to oprogramowanie, które ma już ponad 15 lat. Przez ten czas zyskało tak dużą popularność, że aktualnie co trzecia strona w Internecie (nie tylko blog) działa w oparciu o niego. Zerknij na poniższe dane statystyczne W3Techs z grudnia 2020.
Dane statystyczne
A na dokładkę te same metryki, ale pobrane z W3Techs we wrześniu 2022 roku:
Tak rozkłada się wykorzystanie najpopularniejszych systemów CMS na rynku. WordPress ma porażający dystans nad innymi systemami. 43% stron w Internecie, to strony działające na WordPressie! Udział WordPress’a w rynku systemów CMS, to bagatela 64,2%. Spójrz na drugą pozycję i porównaj wyniki.
Gdybyśmy odszukali w poniższym rankingu popularną platformę blogową Blogger, to plasuje się na ona na 8 pozycji z wynikiem nie przekraczającym 1,5%. Ale UWAGA! To co widzisz poniżej to dane z lipca 2021 roku 🙂
W danych z września 2022 tej platformy nie ma już nawet na liście systemów CMS, których udział w rynku jest poniżej 0,1%
WordPress, to bezkonkurencyjne narzędzie, dające Ci olbrzymie możliwości rozwoju i modelowania swojego pomysłu. Nie będę w tej chwili rozpisywał się na temat samego skryptu. Jeśli interesują Cię szczegóły zapraszam do artykułu “WordPress recenzja“. Nadmienię tylko, że większość najlepszych blogów w sieci, tych najpopularniejszych, dobrze prowadzonych, działa właśnie na bazie WordPress’a. Blog na którym jesteś w tej chwili również.
Ale zacznijmy od podstaw czyli od tego jak założyć bloga wykorzystując WordPressa w wersji dostępnej dla każdego. Żeby skorzystać z tego rewelacyjnego narzędzia do blogowania trzeba wyposażyć się w dwa dodatkowe komponenty. Sam WordPress jako oprogramowanie dostępny jest bezpłatnie, ale żeby możliwe było jego opublikowanie w sieci potrzebujesz dwóch tajnych składników przepisu, a są nimi:
Domena
Wspomniałem już o niej. To nic innego jak adres pod jakim będzie dostępny Twój blog. To jego niezwykle ważny identyfikator, coś co Twoi Czytelnicy będą pamiętali i co będą bezpośrednio kojarzyli z Tobą. Dlatego adres powinien być możliwie krótki i łatwy do zapamiętania.
Koszty utrzymania domeny w zależności od jej rozszerzenia (rozszerzenie to końcówka np. .pl, .eu, .com itd…) to koszty od kilkudziesięciu złotych na rok.
Jak znaleźć wolną domenę? No cóż musisz liczyć się z tym, że praktycznie większość adresów wpadających w ucho jest zajęta, więc prawdopodobnie będziesz musiał trochę pokombinować, tworząc skróty lub łącząc dwa słowa w jedno. Żeby sprawdzić czy dany adres jest jeszcze wolny możesz skorzystać formularza dostępnego pod poniższym przyciskiem. Po prostu wpisz nazwę np: “mojadomena” i kliknij w przycisk sprawdzenia jej dostępności.
Hosting
To miejsce na serwerze, gdzie instalujesz WordPress’a. Hosting jest niezwykle istotny, ponieważ w dużej mierze decyduje o powodzeniu przedsięwzięcia. Dlaczego? Zwróć uwagę na rekomendacje producenta dotyczące minimalnych wymagań technicznych. W momencie gdy piszę ten tekst są to:
- PHP w wersji 7.4 lub wyższej
- Baza danych MySQL w wersji 5.7 lub MariaDB w wersji 10.3 lub wyższej
- Protokół HTTPS czyli inaczej mówiąc Certyfikat SSL
Hosting to także inne elementy mające kolosalne znaczenie w kontekście funkcjonowania przyszłego bloga. Chodzi o szybkość. Dlaczego prędkość strony jest tak ważna? Ponieważ to w tej chwili jeden z czynników mający wpływ na ranking bloga w wyszukiwarce Google. Poza tym przeprowadzone badania wskazują, że jeśli strona ładuje się dłużej niż 3 sekundy zaczyna pojawiać się znaczący odsetek jej opuszczeń. Stajemy się coraz mniej cierpliwi i gdy widzimy, że strona ładuje się ciut dłużej zazwyczaj zaczynamy szukać czegoś innego.
I tu także znalezienie dostawcy, który zapewni odpowiednią konfigurację środowiska pod kątem WordPress’a łatwe nie jest. Prawda jest taka, że WordPress z natury nie jest demonem prędkości, dlatego hosting powinien być odpowiednio zoptymalizowany, a w ślad za tym także Twój blog. Czy zatem dowiesz się jak założyć bloga na dobrym hostingu? Oczywiście, czytaj dalej!
Gdzie znaleźć hosting dla bloga na WordPress’ie?
Jesteś w miejscu gdzie dowiesz się nie tylko tego jak założyć bloga, ale także jak uruchomić konto hostingowe spełniające wymagania stawiane przez producenta WordPress’a, oferujące dodatkowo narzędzia ułatwiające Ci instalację, zarządzanie i optymalizację bloga.
Hosting Premium
To zarządzany hosting WordPress, który od początku do końca zoptymalizowany jest pod kątem potrzeb tego systemu. To konto oferujące wiele niesamowitych narzędzi pomagających skuteczniej zarządzać blogiem. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie “Hosting WordPress“, a poniżej film na którym zobaczysz jak założyć bloga wykorzystując właśnie tę usługę.
Hosting klasyczny
Możesz także zdecydować się na klasyczny hosting, gdzie co prawda nie będzie tak rozbudowanych narzędzi, ale bloga uruchomisz i poprowadzisz z powodzeniem ?
Konto hostingowe zarówno dedykowane WordPressowi jak i to klasyczne dla nowo powstającego bloga lub strony internetowej, to koszt obniżony dla Czytelników JZS o 50%. Domenę .pl zarejestrujesz na rok bez dodatkowych opłat.
Jak założyć bloga – instrukcja krok po kroku
Przejdźmy do praktycznej części naszego artykułu. Jak założyć bloga od A do Z. Zanim jednak opiszę cały proces zakładania bloga zaczniemy od fundamentu, czyli od wspomnianej domeny i konta hostingowego.
W opisie poniżej wykorzystamy klasyczny hosting, ponieważ proces dotyczący konta Premium zaprezentowany jest na filmie dostępnym powyżej. Obejrzyj jeśli pominąłeś. Konto klasyczne założysz klikając w przycisk widoczny poniżej.
Uruchomienie konta hostingowego dla bloga i rejestracja domeny – Krok 1
Po kliknięciu w przycisk powyżej, pierwsze co zobaczysz, to formularz umożliwiający rejestrację domeny. Wpisz jej nazwę, a następnie kliknij w przycisk “SPRAWDŹ”
Jeśli domena będzie wolna pojawi się stosowna informacja i można przejść dalej klikając na przycisk Do Koszyka i Kontynuuj.
Za chwilę Twój blog będzie miał własny adres, jedyną w swoim rodzaju domenę! W przypadku gdy domena jest zajęta, szukaj dalej, aż do skutku ?
W następnym kroku możesz określić czy za konto hostingowe chcesz rozliczać się miesięcznie albo rocznie. Rozliczenia roczne są korzystniejsze finansowo. Wybierz opcję, która Ci odpowiada i przejdź dalej klikając w przycisk Kontynuuj.
W kolejnym kroku pojawi się pytanie o publikację danych w rejestrze domen (whois) wybierz opcję “nie”, tak jak na poniższym ekranie i znowu kliknij w przycisk kontynuacji. Jeśli zakładasz bloga jako firma i jako firma rejestrujesz domenę, dane będą widoczne w rejestrze bez względu na to co wybierzesz.
Dotarłeś do podsumowania składanego zamówienia. Przejrzyj czy wszystko się zgadza. Jak widzisz na poniższym zrzucie został uwzględniony rabat dla Czytelników JZS. Ty też możesz go wykorzystać. Gdyby nie był widoczny, pamiętaj aby wpisać w tym miejscu kod promocyjny JZS.
Poniżej wpisz swoje dane. To dane właściciela domeny i konta hostingowego. W ten sposób utworzysz konto klienckie, dzięki któremu będziesz mógł wygodnie zarządzać swoją usługą, odnowieniami, kontaktować się ze wsparciem itd.
Gdy wprowadzisz wszystkie dane, wybierz formę płatności i kliknij w przycisk “Zamówienie”. W momencie gdy usługę opłacisz konto i domena zostaną zarejestrowane, a Ty otrzymasz na podany podczas rejestracji adres email, wszystkie ważne informacje dotyczące usługi.
Ważne: Od momentu rejestracji domeny będzie ona widoczna w sieci w ciągu kilku godzin. Może się zdarzyć, że potrwa to krócej (około godziny), a może być i tak, że zadziała u Ciebie w ciągu kilkunastu czy nawet 24 godzin. Jest to czas potrzebny na propagację informacji o nowej domenie w sieci. Poczekaj cierpliwie ?
Instalacja certyfikatu SSL dla bloga – Krok 2
Będąc świadomym blogerem powinieneś zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich Czytelników. Docenią to nie tylko oni, ale także Google. Dlatego założenie bloga powinno być poprzedzone czymś jeszcze. Gdy domena będzie już widoczna w sieci, ważnym krokiem jest instalacja certyfikatu SSL. Warto zrobić to jeszcze przed uruchomieniem bloga. Certyfikat możesz aktywować bezpłatnie, a poniższy film pokaże Ci krok po kroku jak to zrobić.
Dzięki niemu WordPress będzie mógł działać na bezpiecznym protokole HTTPS, a dane przesyłane pomiędzy przeglądarką a serwerem będą szyfrowane. Aby sprawdzić czy certyfikat funkcjonuje poprawnie wpisz do paska adresu przeglądarki, adres swojego bloga w takiej formie “https://mojnowyblog.pl”. Oczywiście mojnowyblog.pl zastąp nazwą własnej domeny. Jeśli obok adresu pojawi się kłódeczka wszystko jest gotowe do założenia bloga. Zakładamy? Zakładamy!
Instalujemy bloga – Krok 3
Przyszedł w końcu czas na założenie bloga. Na koncie hostingowym znajdziesz specjalne oprogramowanie umożliwiające automatyczną instalację WordPress’a. Oprogramowanie to daje Ci jeszcze jedną istotną funkcjonalność. Jest w stanie wykonać za Ciebie automatycznie aktualizacje oprogramowania bloga, jego wtyczek, a także motywu.
Aktualizacje to niezwykle istotny element prowadzenia strony internetowej bez względu na jej charakter, dlatego warto o nie dbać i przeprowadzać tak często, jak tylko pojawi się coś nowego. Więcej informacji na temat tego jak zabezpieczyć stronę/bloga na WordPressie znajdziesz w artykule “Jak zabezpieczyć WordPress’a“. W sytuacji gdybyś o tym zapomniał autoinstalator wykona to za Ciebie.
Zaloguj się do panelu administracyjnego swojego konta hostingowego. Dane znajdziesz w mailach lub możesz zalogować się bezpośrednio ze strefy Klienta wchodząc w szczegóły konta hostingowego. Gdy będziesz już zalogowany z lewego menu wybierz zakładkę Aplikacje:
Przejdziesz na stronę, gdzie dosłownie i bez cienia przesady jednym kliknięciem zainstalujesz WordPressa!
Jeśli chcesz obejrzeć to na filmie, proszę bardzo ?
Poniżej procedura instalacji bloga w formie nagrania. Możesz na niej zobaczyć także instalację spersonalizowaną, bo jeśli tylko zechcesz z takiej formy również możesz skorzystać.
Jeśli wszystko pójdzie jak po maśle zobaczysz podsumowanie z linkiem do strony głównej swojego bloga oraz link do jego panelu administracyjnego. Jak widzisz założenie bloga nie było trudnym zadaniem. Tak, tak. Blog jest już online!
W tej chwili świeżo założony blog jest jednak wciąż dziewiczy. Wykorzystuje podstawowy motyw graficzny (do bólu prosty), nie ma żadnych wpisów, poza jednym przykładowym i nie ma jeszcze wdrożonej optymalizacji. Od czego zaczniemy?
Podstawowa konfiguracja bloga – Krok 4
Skoro aplikacja do prowadzenia bloga jest już zainstalowana możemy przejść do podstawowych ustawień naszej strony/bloga. W tym celu w panelu administracyjnym WordPress kliknij w sekcję Ustawienia. Interesują nas w tym momencie trzy obszary:
W ustawieniach ogólnych możesz zmienić nazwę bloga i krótki jego opis (niektóre motywy wyświetlają go w nagłówku). Poza tym główny adres email służący do celów administracyjnych, a także możesz określić strefę czasową czy format wyświetlanych dat. Mogą się potem w takiej formie pojawiać m.in. przy wpisach na blogu. Wprowadzasz zmiany zgodnie z własnymi potrzebami i zapisujesz.
W sekcji Dyskusja możesz wprowadzić zmiany w konfiguracji komentarzy pod wpisami. Komentarze to istotny element bloga, więc z pewnością będziesz chciał przynajmniej sprawdzić jakie domyślne ustawienia WordPress oferuje w tym zakresie.
Z kolei w sekcji Bezpośrednie Odnośniki możesz określić format adresu URL dla wpisów. To kolejny ważny element ponieważ ma on także wpływ na lepsze pozycjonowanie artykułów w wyszukiwarkach takich jak Google. Masz kilka opcji do wyboru.
Ja zazwyczaj wybieram zaznaczoną powyżej opcję “Nazwa wpisu” ponieważ im krótszy adres tym lepiej, ale Ty możesz zdecydować inaczej.
Zmiana wyglądu bloga – Krok 5
Twój nowo założony blog wykorzystuje domyślny motyw. Jednak WordPress na tym polu daje Ci olbrzymie możliwości. Wystarczy, że przejdziesz w panelu administracyjnym do działu “Wygląd > Motywy > Dodaj nowy“, aby odkryć tysiące bezpłatnych skórek, z których możesz skorzystać. Na samo hasło blog wyświetli Ci się ich ponad dwa tysiące. Każdy motyw możesz obejrzeć i zdecydować czy chcesz go wykorzystać u siebie.
Aby podejrzeć lub zainstalować wybrany motyw wystarczy najechać na niego kursorem myszki i kliknąć w odpowiedni przycisk: “Szczegóły i podgląd” lub “Zainstaluj“.
Gdy motyw zostanie automatycznie pobrany do Twojego bloga, przycisk Instalacji zmieni się na przycisk Włącz. Kliknij na nim i po chwili możesz sprawdzić co zmieniło się na stronie głównej. W naszym przykładzie domyślmy wygląd bloga zmienił się na taki:
Ty z pewnością wykorzystasz inny motyw, taki który Tobie będzie najbardziej odpowiadał. Dzięki zastosowaniu WordPress’a możesz cieszyć się nieporównywalnie większym wyborem w stosunku do innych aplikacji jakie również mógłbyś użyć do założenia i prowadzenia swojego bloga.
Niektóre motywy posiadają swój własny panel konfiguracyjny, w którym możesz szybko i w prosty sposób wprowadzić dodatkowe modyfikacje. Poza tym jest coś takiego jak funkcjonalność personalizacji: “Dostosowanie“. Znajdziesz ją w górnym pasku narzędziowym:
W zależności od wybranego motywu będziesz mieć w tym miejscu więcej lub mniej opcji. W tym konkretnym, który wybrałem do naszej prezentacji mam możliwość zmiany ustawień dla następujących obszarów motywu:
W Twoim motywie zapewne będą inne, ale chodzi o to abyś wiedział, gdzie szukać opcji związanych z podstawową konfiguracją wyglądu wybranego szablonu. Mam nadzieję, że ten temat jest dla Ciebie jasny i możemy przejść do kolejnego zagadnienia. Gdyby jednak coś okazało się niezrozumiałe rzuć okiem na poniższy film.
Polecane motywy
Czy są jakieś motywy, które mógłbym Ci zarekomendować? Które gdy już założysz bloga mogą pomóc Ci w jego rozwoju? Owszem są. Oto trzy motywy dostępne bezpłatnie, którym warto się przyjrzeć. Wszystkie są dobrze napisane, dobrze zoptymalizowane, wydajne i oferują szeroki zakres opcji dostosowania.
Bardzo ciekawy, jeśli chodzi o tę trójkę jest motyw Kadence. Na uwagę zasługuje przede wszystkim jego builder nagłówka i stopki. Jeśli chcesz zobaczyć, co na tym polu ma Ci do zaoferowania obejrzyj poniższy film z mojego kanału na YouTube, do którego subskrypcji zapraszam.
Instalacja wtyczek – Krok 6
Wtyczki w WordPressie, to skrypty odpowiadające za dodanie do bloga/strony dodatkowych funkcjonalności. Na tym polu masz podobnie jak w przypadku motywów duże możliwości, bo w repozytorium bezpłatnych dodatków znajdziesz kilkadziesiąt tysięcy rozszerzeń, przy pomocy których wdrożysz na swojej stronie wszystkie niezbędne funkcjonalności jakich możesz potrzebować.
W tym miejscu nie będę opisywał krok po kroku jak zainstalować wtyczkę ponieważ opis tej czynności znajdziesz w innym moim artykule pt “Jak zainstalować wtyczkę“. Zapraszam więc do jego lektury. Znajdziesz tam nie tylko instrukcję jak technicznie taką operację przeprowadzić, ale także informacje na co zwracać uwagę przy doborze wtyczek dla swojej strony lub bloga.
Jakie wtyczki polecam?
Oto i one:
- Lite Speed Cache – świetna wtyczka do optymalizacji. Pozwala znacznie zwiększyć szybkość ładowania się bloga. Ma w sobie praktycznie wszystko co na tym polu istotne włącznie z możliwością optymalizacji zdjęć. Przeczytasz o niej więcej w tekście “LiteSpeed Cache + WordPress“. Jeśli masz większy budżet, to zamiast Lite Speed Cache wykorzystaj WP Rocket. Wtyczka dostępna jest tylko w wersji komercyjnej. Jest niezwykle prosta w konfiguracji, a efekty jej działania są imponujące.
- WordFence lub Sucuri – wtyczki służące do zwiększenia bezpieczeństwa Twojego bloga. Także o nich przeczytasz w innym artykule “Jak zabezpieczyć WordPressa“
- Elementor – możesz rozważyć użycie tej wtyczki choć w przypadku najnowszego WordPress’a i wykorzystania go wyłącznie do bloga prawdopodobnie wystarczy Ci natywny edytor Gutenberg. Aczkolwiek Elementor pozwoli Ci na stworzenie atrakcyjnego wizualnie blog, gdzie będziesz mieć kontrolę nad każdym najdrobniejszym jego elementem. Do rozważenia. Więcej o Elementorze przeczytasz w tekście “Elementor“. Jeśli posmakujesz w tym rozwiązaniu, to pamiętaj, że Elementor ma także swoją rozbudowaną wersję PRO. Znajdziesz ją tutaj. Z kolei kurs pracy z Elementorem PRO znajdziesz na https://poznajwp.pl
- Rank Math – ta wtyczka pozwoli Ci lepiej zoptymalizować wpisy na blogu pod kątem SEO. Polecam Ci kurs pracy z tą wtyczką na poznajWP.pl “Optymalizacja strony wtyczką Rank Math“. Możesz także wykorzystać Yoast SEO, ale Rank Math da Ci znacznie więcej. Co nieco na temat optymalizacji znajdziesz w artykule “Optymalizacja SEO strony internetowej“.
- GDPR Cookie Consent lub GDPR – wtyczki umożliwią Ci pełniejsze dostosowanie bloga do wymogów RODO
- Jeśli nie będziesz korzystać z Elementora PRO, który ma wbudowane mechanizmy umożliwiające wstawienie np. przycisków dzielenia się tekstami w mediach społecznościowych przyjrzyj się wtyczce Social Media Share Buttons & Social Sharing Icons, a także Social Snap.
- Do integracji bloga z systemem statystyk Google Analytics polecam Ci wtyczkę GA Google Analytics lub MonsterInsights
- Jeśli jesteś w stanie przeznaczyć pewien budżet na płatny CDN (nie jest to wymóg), polecam BunnyCDN.
To zestaw, który na starcie w zupełności Ci wystarczy. Nie przesadzaj z ilością wtyczek, bo to odbije się na wydajności bloga i może mieć negatywny wpływ na jego poziom bezpieczeństwa.
Proces instalacji wtyczki – film
Dodanie pierwszego wpisu na blogu – Krok 7
OK. Jesteś praktycznie gotów na to aby przygotować i opublikować swój pierwszy wpis. Wpisy to główny rdzeń Twojego bloga. Na szczęście ich publikowanie jest niezwykle proste i nie powinno przysporzyć Ci trudności. Nowy edytor Gutenberg jaki pojawił się oficjalnie w wydaniu WordPress’a począwszy od numeru 5.0, dodatkowo daje Ci całkiem spory zestaw narzędzi uatrakcyjniających każdy redagowany artykuł.
Aby dodać wpis wybierz z lewego menu panelu zarządzania blogiem sekcję Wpisy > Dodaj nowy.
Uruchomisz w ten sposób edytor przy pomocy którego wprowadzisz tekst, zdjęcia, filmy i inne elementy jakie zechcesz umieścić w swoim artykule.
Tu gdzie widzisz napis “Dodaj tytuł” – kliknij i wpisz tytuł swojego artykułu. Poniżej kliknij aby zacząć wprowadzać treść artykułu. Edytor pozwala Ci aranżować wpis składający się z tzw. bloków, często nazywam je klockami 🙂 Każdy akapit, nagłówek, obiekt multimedialny itp., to odrębny blok, który ma własne właściwości i możliwość dodatkowej konfiguracji. Zobacz poniżej na filmie jak wygląda dodawanie nowego artykułu.
Skąd brać zdjęcia i grafiki na bloga
Idealnie jeśli zdjęcia czy ilustracje publikowane na blogu są Twoje. To kolejny czynnik sprawiający, że Google będzie postrzegało Twoje artykuły jako unikalne i bardziej wartościowe. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz skorzystać z bezpłatnych i płatnych banków zdjęć dostępnych w Internecie. np. na pixabay.com, pexels.com, unsplash.com, lifeofpix.com i wielu innych. Nie pobieraj zdjęć czy ilustracji z wyników wyszukiwania grafik w Google. To prosta droga do złamania czyichś praw, a to może mieć dla Ciebie przykre konsekwencje.
Nie wrzucaj też zdjęć bez uprzedniej obróbki, np. dużych niezoptymalizowanych, prosto z aparatu. Jeśli nie potrafisz tego zrobić wykorzystaj darmowe narzędzia online, które umożliwiają zarówno zmniejszenie jak i odpowiednią kompresję obrazu. Dzięki temu takie zdjęcie ładuje się potem szybciej. No właśnie. Słowo “szybko” pojawiło się już wielokrotnie, ale uwierz, że to obecnie niezwykle istotny czynnik związany z optymalizacją SEO stron internetowych – bloga również. Jeśli odpuścisz ten temat szanse na zdobycie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania zmaleją.
Bardzo popularne są także takie narzędzia jak Crello czy Canva. Przy ich pomocy możesz błyskawicznie utworzyć atrakcyjne grafiki, a nawet animacje i filmy na swojego bloga. Oba narzędzia oferują zarówno bezpłatny jak i płatny dostęp. Na temat Crello umieszczam kolejny film. Canva działa bardzo podobnie.
Pisz nie tylko na swoim blogu
Blog zazwyczaj prowadzony jest nie tylko dla siebie, ale także dla innych, dla Twoich Czytelników. To oznacza, że powinno zależeć Ci na tym aby przyciągnąć na niego ruch. I tu kłania się temat związany z SEO. Zerknij na artykuł “Poradnik SEO dla początkujących“, który rzuci nieco więcej światła na to zagadnienie.
To jednak głównie optymalizacja on-site, a ważne jest także to, co będzie się działo na zewnątrz. Publikuj więc w mediach społecznościowych i szukaj miejsc (innych stron), gdzie możesz publikować treści np. w formie wpisów gościnnych z linkiem do Twojego bloga.
Pisząc na zewnątrz w artykule możesz wstawić link do swojego bloga lub konkretnego wpisu. W niektórych miejscach możesz tworzyć nawet treści viralowe np. quizy, które mogą generować duże zainteresowanie i tym samym pozyskiwać znaczący ruch na Twojego bloga.
A jaka metoda zwiększenia ruchu na blogu sprawdza się praktycznie zawsze? Częste publikacje! Pojawia się jednak pytanie jak częste? Im częstsze tym lepiej. Szersze informacje na ten temat znajdziesz w osobnym artykule: Jak często pisać na blogu.
Czy to wypali? – Skąd czerpać wiedzę?
Stworzenie bloga nie powinno zająć Ci dużo czasu, ale umiejętność pracy z narzędziami, świadomość ich potencjału i technik wykorzystania, znacząco zwiększa szansę na powodzenie projektu. Powinieneś zacząć od gruntownego poznania WordPressa i jego ekosystemu. Prowadzenie bloga bez przygotowania, niestety kończy się jego porzuceniem. Jeśli mi nie wierzysz i nic w tym temacie nie zrobisz prawdopodobnie dołączysz do grupy rozgoryczonych. Coś nie wychodzi, z czymś sobie nie radzisz, nie ma na blogu ruchu, itd, itp. To elementy mocno demotywujące, z którymi musisz umieć się zmierzyć, a przede wszystkim nie powinieneś dać się im stłamsić.
W sieci znajdziesz olbrzymie ilości materiałów edukacyjnych na temat WordPressa i tego jak założyć bloga, ale większość z nich, to nieuporządkowane dane, z których ciężko ulepić jednolity i faktyczny obraz tego jak efektywnie pracować z narzędziem i z pełnią satysfakcji prowadzić własnego bloga. Dlatego użyj dobrze opracowanych, usystematyzowanych materiałów, które poprowadzą Cię krok po kroku przez wszystkie najważniejsze zagadnienia. Nie musisz być informatykiem!
Oto co polecam na start:
- Kurs WordPress dla Początkujących (to ponad 25 godzin filmów edukacyjnych i dostęp do wsparcia)
- Kanał YouTube PoznajWP
- Społeczność HelloWP.pl – gdy dołączysz do kursu
Ważna informacja. Sprawdź aktualnie dostępne promocje w ramach kont hostingowych dla WordPress’a. Może się okazać, że w przypadku wykupienia hostingu na rok, będziesz mógł dołączyć do Kursu WordPress bez dodatkowych kosztów!
Podsumowanie
Jeśli dotarłeś do tego miejsca, możesz sobie pogratulować! Wiesz jak założyć bloga, a być może twój blog jest już nawet gotowy do działania, jednak nadal bardzo potrzebuje Ciebie do tego abyś zapełnił go dobrymi treściami.
Prowadzenie bloga z jednej strony wydaje się proste, z drugiej nie koniecznie takie jest. Musisz postarać się o to, aby publikowane treści były wartościowe i ciekawe dla Czytelników. Przed stworzeniem tekstu poukładaj go sobie w głowie lub w formie planu na kartce, tak żebyś potem w trakcie pisania nie zastanawiał się: o czym by tu jeszcze napisać?
Zaplanuj każdy tekst rozpisując go w formie szkicu na swoim blogu poprzez utworzenie na początek samej struktury nagłówków. Potem do każdego z nich dodawaj tekst. Takie podejście nie tylko ułatwi Ci opracowanie spójnej publikacji, ale także znacząco przyśpieszy pracę nad nią.
Pisząc nie analizuj poprzednich akapitów. Na korektę przyjdzie czas później. Jeśli będziesz wracał co chwila do poprzednich zdań starając się je od razu dopieścić stylistycznie i merytorycznie, będziesz wybijał się z rytmu. Wątek nad którym właśnie się koncentrowałeś będzie co chwila uciekał. Napisz całość bez względu na styl, a dopiero na końcu zrób korektę.
Stosuj dobre tytuły, czyli takie, które w jasny sposób informują o korzyści jaką Czytelnik wyniesie. Bardzo fajnie działają artykuły z cyklu “X sposobów na…”. Nie bój się tego wykorzystywać. Staraj się znaleźć tematy których faktycznie ludzie szukają. Jeśli zabraknie Ci pomysłu zerknij na to narzędzie: https://answerthepublic.com/
Serdecznie dziękuję za Twoją uwagę. Wiesz już teraz jak założyć bloga, a nawet co nieco na temat tego jak go dalej poprowadzić. Teraz pozostaje Ci działać. Trzymam kciuki za Twój projekt i zapraszam na kursy PoznajWP.pl
Krzysiek Wojteczko
Dziękuję za tak obszerny i profesjonalny materiał! Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie kodu rabatowego. Mianowicie po wejściu na stronę z linka rabat nie nalicza się automatycznie, ale też nie ma możliwości wpisania kodu ręcznie. Czy jest on nadal aktualny?
Cześć Jagoda. Jeśli kupon rabatowy się nie zgadza możesz go usunąć i wprowadzić ręcznie. Kod to: JZS
Daj znać jeśli będziesz miała z tym problem.
Bardzo przydatne dla początkujących. Ale i zaawansowana osoba może się coś z tego artykułu nauczyć. Tylko trzeba wyłapać smaczki. Warto blogować i rozwijać się przy tym, bo to zawsze forma promocji marki. Masz super bloga! Pozdrawiam.
Też jestempoczątkująca ale z tego co już tutaj się dowiedziałam, to na początek do blogowania hosting WPBLOGGER:) typowo pod bloga jest zrobiony
Niektórzy mogą się wstydzić prowadzić bloga czy vloga pokazującego ich twarz. Ostatnio słuchałam super podcastu z Maciejem Aniserowiczem. https://blog.askomputer.pl/vlogowanie-praca-programisty-wypalenie-rozwoj-idp6-7/
Wow, mega szczegółowy obszerny artykuł skierowany do osób zaczynających z blogiem 🙂 Robisz bardzo dobrą robotę! Zapraszam także do siebie – piszemy na temat UX: https://thestory.is/pl/journal/
Witam. Noszę się z zamiarem utworzenia bloga, przeczytałam uważnie Twój artykuł, ale jako zacofana technologicznie w pewnej chwili uznałam, że piszesz w obcym języku 😉 Zgubiłam się przy temacie hostingu i prosiłabym o jakąś prostą, łopatologiczną poradę. Tak jak pisałam, chciałabym spróbować swoich sił jako blogerka, nie ukrywam, że poza dzieleniem się swoją pasją kusi mnie możliwość zarobku, ale też nie jestem pewna czy się w tym sprawdzę, więc nie chciałabym wydawać fortuny na początek. Reasumując – jaką opcję hostingu wybrać, by początkowo nie inwestować w bloga dużych kwot, ale też mieć możliwość ewentualnego rozwoju?
Natalio możesz zacząć od tanich usług jak nasze konta LiteSpeed: https://uczymyjak.pl/hosting/ Na tym koncie uruchomisz WordPressa i poprowadzisz bloga. Nie będzie co prawda narzędzi jakie znajdziesz na kontach WP https://uczymyjak.pl/hosting-wordpress/ ale WordPress będzie działał 🙂
Cześć. Przede wszystkim gratuluję umiejętności składania treści w sposób czytelny. Szkoda, że trafiłem tu po ponad tygodniu walki z wiatrakami. To bardzo dobry poradnik, dzięki któremu mam(prawie) to, co chciałem zrobić, tym niemniej, mam pytania. Użyłem motywu kadence, czy można tam ustawić większą szerokość treści? Po publikacji wpisu wąski pasek treści wygląda słabo… Ogólny kolor tła chciałbym zmienić na czarny i dodać zdjęcie w nagłówku bloga. Jeżeli masz to w jednym ze swoich filmów, wystarczy, że podlinkujesz. Szanujmy swój czas, jeżeli mówiłeś o tym, chętnie obejrzę materiał.
Pozdrawiam.
Jak rozumiem pytasz o szerokość całego kontenera strony.
Szukaj tych ustawień w Wygląd > Dostosuj > General > Layout.
Kolory z kolei w Wygląd > Dostosuj > General > Colors
Super wpis, niestety gdy próbuję pobrać certyfikat SSL, wyskakuje mi błąd że nie można wystawić certyfikatu:
Details: Typ e: urn:ietf:params:acme:error:rateLimited
Status: 429
I tak dalej… Co to moze oznaczać?
Najwyraźniej zbyt często próbowałaś wystawić certyfikat i wydawca na chwilę przyblokował kolejne walidacje. Odczekaj jakiś czas i spróbuj raz jeszcze.
Dziękuję za wyczerpujący i merytoryczny opis tego jak można założyć bloga. Masz dar przekazywania informacji do tego wszystko uzupełnione filmami więc jest to artykuł bardzo praktyczny. Mam jednak pytanie, bo tego nie znalazłam w opisie. Czy wersja WordPress.com da mi wszystkie możliwości WordPressa w wersji o jakiej piszesz?
Dobre pytanie Aneta i dziękuję za ciepłe słowa 🙂 WordPress.com, to WordPress działający w nieco innym modelu. Im więcej płacisz (wyższy abonament) tym więcej dostajesz. Jednak nawet wybierając najdroższy pakiet nie otrzymasz tyle swobody działania i możliwości rozwoju jak w przypadku własnej instalacji, z którą możesz zrobić co zechcesz. Mam nadzieję, że pomogłem 🙂
Bardzo dobry wpis, dzieki tym instrukcjom udało mi się założyc bloga. Mam jednak problem z uruchomieniem ponieważ pojawia mi się taka oto informacja:
Połączenie nie jest prywatne
Osoby atakujące mogą próbować wykraść Twoje informacje ze strony plecakiszpilki.pl (na przykład hasła, wiadomości lub dane kart kredytowych). Więcej informacji
NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID
Pomóż w ulepszaniu zabezpieczeń Chrome, wysyłając do Google adresy URL niektórych odwiedzanych przez siebie stron, niektóre informacje o systemie i niektóre treści ze stron. Polityka prywatności
Czy potrzebuję dodatkowych zabezpieczeń? Adres jest formatu https?
Beata zainstaluj certyfikat SSL. Jeśli korzystasz np. z konta WP Blogger, to w Panelu konta hostingowego poszukaj ikonki Lets Encrypt. Wejdź i aktywuj dla swojej domeny bezpłatny certyfikat SSL.
Świetne!!! 🙂
Wspaniale pan to tłumaczy,ale i tak to dla mnie jest za trudne,bardzo chce ale nie potrafie nie znam sie na róznych kliknij tu,kliknij tam.Bardzo przydałby mi sie blog ,chciałabym pisac oTarocie jestem psychotronikiem ale nie zrobie sama bloga nie ma takiej obcji,a może pan mi zrobi a ja zapłace? bardzo prosze! Barbara
Pani Barbaro, jestem w 100% pewien, że jest Pani w stanie uruchomić bloga samodzielnie 🙂 Ma Pani obawy i nie wierzy, że to możliwe, ale proszę mi zaufać 🙂 Oczywiście jeśli jest taka potrzeba mogę pomóc w uruchomieniu bloga, proszę w takiej sytuacji o kontakt mailowy.
Jestem zupełnym komputerowym laikiem, a ten tekst przybliżył mnie do założenia funkcjonalnego bloga!
Miło mi to czytać 🙂
nigdzie nie mogę znaleźć dokładnych informacji o dodawaniu komentarzy . Nie wiem jak je ustawić i gdzie będą widoczne na mojej stronie 🙁 . Potrzebuję opcję tak jak u ciebie Krzysztofie — na dole strony , z opcją że każdy może dodać komentarz
Standardowa konfiguracja komentarzy: Ustawienia > Dyskusja. Reszta w gestii konkretnego motywu z jakim pracujesz. Możesz też wykorzystać wtyczki jak np. wpDiscuz, która obecnie jest na JZS.
Świetny wpis dla początkujących. Warto po stworzeniu bloga pomyśleć o jego pozycjonowaniu
Blog na WordPress, to również i mój wybór. Dziękuję za cenne wskazówki 🙂
Dobry wybór Szymon 🙂
dzięki za poradnik! dzięki niemu przeszedłem przez cały proces tworzenia swojej nowej strony bezstresowo 🙂 mam jeszcze pytanie odnośnie wersji mobilnej strony? jakie są najprostsze możliwości dostosowania ?
Witaj Michał. Wystarczy, że użyjesz motywu responsywnego. W zasadzie wszystkie współczesne motywy to zapewniają, więc nie będziesz miał z tym problemów – blog będzie dobrze wyglądał zarówno na desktopach jak i urządzeniach mobilnych.
Dziękuję za poradnik. Czy WordPress wg Ciebie to najlepsza opcja na założenie bloga? Co np. z Bloggerem? Dlaczego WordPres miałby być lepszy?
Dziękuję Anno. W zasadzie odpowiedź na swoje pytanie znajdziesz tu: https://uczymyjak.pl/gdzie-zalozyc-bloga/ i tu https://uczymyjak.pl/wordpress-recenzja/
To czy WordPress jest najlepszym sposobem na uruchomienie bloga zależy przede wszystkim od Twoich preferencji i potrzeb. Rekomenduję go ponieważ miałem możliwość pracy z wieloma różnymi platformami i skryptami. Dla mnie osobiście WP pomimo, że nie jest idealny, to jednak sprawdza się najlepiej.
Różnica pomiędzy hostowanym WP a np. bloggerem jest przede wszystkim taka, że korzystając z WP możesz w pełni decydować o wyglądzie i funkcjonalności swojego bloga. Masz po prostu większą swobodę działania.