Artykuł z cyklu “Jestem jeszcze zielony, ale wkrótce nie będę”. Pokażę Ci jak dobrać i zainstalować wtyczkę na stronie stworzonej na WordPressie. Zacznijmy jednak od tego czym są wtyczki. To nic innego jak małe lub bardziej złożone skrypty zwiększające funkcjonalność Twojej strony działającej na bazie określonego systemu CMS. W przypadku WordPress’a bezpłatne repozytorium to baza około 50 000 rozmaitych dodatków. Spora ilość, prawda? To jednak nie wszystko. Znajdziesz także tysiące rozszerzeń płatnych, z których wiele to perełki. W praktyce dla Ciebie jako właściciela strony oznacza to nic innego, jak olbrzymie możliwości kształtowania charakteru i funkcjonalności witryny. Dzięki wtyczkom jesteś w stanie wdrożyć w życie praktycznie każdy swój pomysł. No może prawie każdy.

Jak dobrać właściwą wtyczkę

Wspomniałem, że w repozytorium bezpłatnych wtyczek znajdziesz ich olbrzymią ilość. Problem w tym, że wiele z tych dodatków, to rozszerzenia porzucone przez swoich twórców. Oznacza to dla Ciebie ryzyko związane z brakiem kompatybilności z nowszymi wydaniami WordPress’a lub ryzyko związane z bezpieczeństwem. Jedno i drugie może przysporzyć Ci niepotrzebnego zamieszania. Zwracaj uwagę przede wszystkim na trzy elementy. Poniżej przykład wtyczki WooCommerce.

ocena wtyczki

Jak widzisz rozszerzenie ma ponad 3 tysiące opinii i łącznie bardzo wysoką ocenę użytkowników. To pierwszy sygnał dla Ciebie, że wtyczka może być godna zainteresowania. Tuż pod oceną masz informację o ilości aktywnych instalacji. W naszym przykładzie mamy ich ponad milion, a więc również niezły wynik. Trzecim ważnym elementem jest data ostatniej aktualizacji. Wtyczka była ostatnio zaktualizowana tydzień temu. Biorąc pod uwagę te trzy czynniki można stwierdzić, że wtyczka WooCommerce jest wtyczką godną zaufania. Dla porównania:

kiepski pomysł

Jedna pozytywna opinia, 10 aktywnych instalacji, a ostatnia aktualizacja 6 lat temu. W tego typu wtyczki nie angażuj siebie i swojego czasu.

Jak zainstalować wtyczkę z repozytorium WordPressa

Załóżmy, że masz potrzebę dodania na swojej stronie przycisków umożliwiających dzielenie się treścią strony w mediach społecznościowych. Natywnie WordPress takiej funkcjonalności nie ma, bo nie każda strona tego potrzebuje, ale bez najmniejszego problemu możesz ją dodać. Zaloguj się do panelu administracyjnego swojej strony i z lewego menu wybierz Wtyczki > dodaj nową.

dodaj wtyczkę

Następnie w polu wyszukiwania wtyczek wpisz np.: “social share buttons“. Po chwili zobaczysz wynik wyszukiwania związanego z tą konkretną frazą. Tak to wygląda u mnie:

wtyczka04

Pozostaje Ci przejrzeć dostępne wtyczki zwracając uwagę na elementy, o których wspomniałem wcześniej. Klikając w link “Szczegóły” zobaczysz więcej informacji na temat dodatku. Często także link do wersji demo.

szczegóły

Gdy już znajdziesz rozszerzenie, które najbardziej Ci odpowiada wystarczy kliknąć w przycisk “Zainstaluj teraz” albo na stronie szczegółów wtyczki jak powyżej, albo na liście dodatków, poniżej..

zainstaluj teraz

Zainicjuje to proces pobrania rozszerzenia do Twojego WordPress’a. Gdy proces się zakończy przycisk zmieni się na “Włącz”. Kliknij na nim i gotowe. Dalej to już kwestia indywidualnej konfiguracji wtyczki. Każda ma swoją specyfikę więc nie jestem w stanie podać ogólnych, uniwersalnych wskazówek na ten temat. Musisz samodzielnie poeksperymentować z ustawieniami.

To co sugeruję, to tego typu testy mające na celu dobranie wtyczki, która będzie w Twoim odczuciu najlepsza, dobrze przeprowadzać na niezależnej instalacji WordPress’a. Najlepiej jeśli jest to instalacja, która nie jest dostępna publicznie. Może to być WordPress zainstalowany na własnym komputerze. Dzięki temu możesz swobodnie instalować i odinstalowywać wszystko co wpadnie Ci w oko nie martwiąc się o zaśmiecanie bazy głównej instalacji.

Jak zainstalować wtyczkę, której nie ma w repozytorium WP

Jeśli zdecydujesz się np. na zakup wtyczki komercyjnej, to nie znajdziesz jej plików w repozytorium WordPress’a, gdzie mogą być publikowane wyłącznie darmowe wersje dodatków. W takiej sytuacji autor wtyczki udostępni Ci link do pobrania archiwum z plikami wtyczki, a także instrukcję jej instalacji i konfiguracji. 

Ogólnie sama instalacja nie jest bardziej złożona niż wariant opisany powyżej. Będąc w dziale “Wtyczki > dodaj nową” nad listą rozszerzeń znajdziesz przycisk “Wyślij wtyczkę na serwer”. Kliknij na nim.

wyślij na serwer

Zobaczysz prosty formularz umożliwiający wysyłkę pliku z wtyczką do WordPress’a. Wystarczy wybrać plik zapisany na swoim komputerze, przesłać klikając w przycisk “Zainstaluj teraz”, a następnie kliknąć w link “Włącz”.

wybór pliku

Dalej pozostaje Ci jej konfiguracja. Jak wspomniałem producent danej wtyczki na pewno udostępni Ci instrukcję konfiguracji. Przejrzyj ją i wykorzystaj praktycznie.

Podsumowanie

Rozszerzenie możliwości Twojej strony działającej na WordPressie jak widzisz nie jest skomplikowaną operacją. Zwracaj uwagę na to jak wtyczka jest oceniana i aktualizowana. Przetestuj ją wcześniej na niezależnej instalacji roboczej WordPress’a i dopiero gdy już jesteś pewien, że chcesz ją wykorzystać na stronie produkcyjnej wykonaj ponownie instalację w miejscu docelowym.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *