Do eksperymentów z WordPressem lub po prostu do nauki tego systemu CMS nie potrzebujesz konta hostingowego. Możesz zainstalować WordPress na swoim komputerze, a gdy uznasz, że Twoja praca jest gotowa na pokazanie jej światu, wtedy to co zrobiłeś możesz przenieść na serwer produkcyjny.
Pojawia się jednak pytanie jakich narzędzi użyć do instalacji WordPressa lokalnie?
Środowisko serwera
Do tego aby WordPress mógł działać na Twoim komputerze musisz przygotować mu odpowiednie środowisko. Potrzebujesz web serwera, np. Apache, Nginx, serwera baz danych i interpretera PHP.
Niektórzy uruchamiają maszyny wirtualne, na których instalują niezależny system pod takie zadania, np. jedną z dystrybucji Linux’a i urządzają sobie przestrzeń do działań developerskich. Owszem można i tak, ale jeśli nie masz doświadczenia w zarządzaniu serwerem i wiedzy na temat tego tak takie środowisko przygotować, to zadanie może okazać się karkołomnym wyczynem.
Nieporównywalnie prostszą metodą jest instalacja gotowej aplikacji, która na komputerze z systemem Windows, Mac, a nawet na Linuxie automatycznie przygotuje optymalne dla WordPressa warunki. Czas jaki będziesz musiał poświęcić na przygotowanie wszystkiego liczony jest w minutach, w kilku minutach 🙂
Najlepszy i najprostszy sposób na instalację WordPressa na komputerze
Narzędzi, które pozwolą Ci zainstalować WordPressa lokalnie jest całkiem sporo, ale tylko część z nich, to aplikacje, które są maksymalnie przyjazne dla użytkownika. Właśnie taki soft za chwilę poznasz i nie widzę nawet sensu proponować Ci cokolwiek innego 🙂
Moim ulubionym programem do lokalnej pracy z WordPressem jest Local, który możesz pobrać bezpłatnie ze strony producenta pod adresem https://localwp.com/
Do wyboru masz wersję dla systemu Windows, Mac, a także Linux
Po pobraniu uruchamiasz instalator i pozwalasz mu zrobić swoje. Program instalujesz tak jak każdy inny. Po chwili, gdy aplikacja jest już zainstalowana w zasadzie od razu możesz zacząć pracę. Dobra informacja jest taka, że wszystko czego potrzebuje WordPress masz na dzień dobry i nie musisz podejmować jakichkolwiek dodatkowych działań.
Dodanie instalacji WordPress
Skoro środowisko jest gotowe pozostaje zainstalować samego WordPressa. Nie musisz go pobierać, kopiować plików do takiego lub innego folderu, nie musisz zakładać bazy danych. Twoja aktywność sprowadza się do kilku prostych wyborów.
Przy pierwszym uruchomieniu programu zostaniesz poproszony o wpisanie nazwy strony, z którą chcesz pracować lokalnie. Nazwę możesz wpisać dowolną np. “strona”, “sklep”, “eksperyment” itp…
W kolejnym kroku zobaczysz informację na temat tego na jakim środowisku dodawana strona będzie działać. Śmiało możesz zostawić domyślne ustawienia, bo w większości przypadków będą wystarczające, albo kliknąć w przycisk “Custom” i zdecydować o wersji PHP, rodzaju serwera webowego i wersji serwera baz danych.
W trzecim kroku pojawi się prośba o wprowadzenie loginu i hasła użytkownika z prawami administratora jaki ma zostać automatycznie utworzony w trakcie instalacji WordPress’a. Na te dane będziesz się potem logował do panelu zarządzania stroną.
Dodatkowo w zakładce z ustawieniami zaawansowanymi jeśli jest taka potrzeba możesz aktywować opcję Multisite.
Na tym kroku kończy się Twoja aktywność instalatora. Poczekaj chwilę aż proces automatycznej instalacji się zakończy i gdy zobaczysz taki ekran jak poniżej wszystko jest gotowe!
Klikając w przycisk VIEW SITE – zobaczysz jak wygląda zainstalowana strona, a gdy klikniesz w przycisk ADMIN pojawi się strona logowania do panelu administracyjnego WordPress.
Do logowania użyj tych danych, które podałeś instalując WordPressa i do dzieła 🙂
Jak widzisz cały proces jest maksymalnie prosty. W razie potrzeby możesz dodawać kolejne instalacje WordPressa, które będziesz miał dostępne w lewym pasku aplikacji Local.
Gdy stronę będziesz miał gotową możesz przenieść ją na serwer docelowy korzystając z praktycznie dowolnego rozszerzenia tworzącego backupy lub paczki do migracji. Zajrzyj do kursu WordPress, gdzie cały proces związany z uruchomieniem Local i przeniesieniem strony pokazuję krok po kroku na filmie.
Pamiętaj, że tak uruchomiona strona działa na Twoim komputerze. Podkreślam to dlatego, że jeden z kursantów zapytał na HelloWP o to czy Local jest bezpieczny, bo wydawało mu się, że strona fizycznie umieszczona jest na zewnątrz, na serwerze producenta oprogramowania. Dlatego powtarzam raz jeszcze. To aplikacja pozwalająca Ci zainstalować WordPressa lokalnie na swoim komputerze. Pliki stron w niej uruchamianych i ich bazy danych są tylko i wyłącznie na komputerze na którym zainstalowałeś ten program.
Podsumowanie
To co najbardziej podoba mi się w Local, to jego niezwykle czytelny interfejs. Nie sądzę abyś miał jakiekolwiek problemy z poruszaniem się po tej aplikacji. Po poprawkach jakie w ostatnich miesiącach wprowadził producent działa naprawdę szybko (wcześniej były z tym problemy).
Na zakończenie dodam tylko tyle, że poza opisanymi podstawowymi możliwościami Local oferuje kilka innych sympatycznych narzędzi. Przykładowo, jeśli pracujesz nad stroną dla swojego klienta możesz wygenerować specjalny link tymczasowy i wysłać go klientowi, a ten po jego wywołaniu w przeglądarce zobaczy stronę którą stworzyłeś.
Zobacz również
Czarny Piątek w Polsce – Historia i Najlepsze Promocje
Czarny Piątek to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń zakupowych w roku. Jest to dzień, w którym sklepy oferują ogromne promocje i zniżki na swoje produkty.
WP Rocket vs konkurencja – który plugin jest lepszy?
WP Rocket i konkurencja – wstęp do tematu Optymalizacja szybkości ładowania strony internetowej jest niezwykle ważnym czynnikiem zarówno dla użytkowników, jak i dla SEO. Im
Czym jest Audyt UX i jak audyt UX pomoże Twojej stronie?
Zwiększenie konwersji na stronie internetowej oraz w sklepie e-commerce jest możliwe za sprawą wdrożenia przemyślanych działań reklamowych (np. pozycjonowania, Google Ads czy też social media
Publikacje prosto na Twój email!
Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP
W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.
Polecane Oferty LifeTime!
WooLentor
Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.
SmartQuizBuilder dla agencji
Połącz zabawę z marketingiem dodając na swojej stronie ankiety i różnego rodzaju quizy.
Trust – dowody społeczne
Kolekcjonuj opinie o swoich produktach lub usługach także w formie recenzji video!
Załuje że dopiero teraz trafiłam na Pane strone “Jak zrobić stronę”.
Jakichś czas temu zabrałam sie do przerabiania mojej strony zbudowanej dla buznesu majego syna.
Byl to szalony i niepotrzebny krok. Do tej pory borykam sie z nieskonczoną strona a tymczasem jest sezon i moglibyśmy cos sprzedać na niej. Ponieważ zabrałam sie do składanki Elementora ugrzęzłam kompletnie. Nie dawno znalazłam na Astrze ładny template i szybko na podstawie jego zrobiłam strone, która mogla bym wykonczyc w ciagu dnia lub dwóch.
Zwracam się z zapytaniem jak przerzucic tą strone z subdomain na główna domain strone i zastapic moje wypociny.
Wiem że jest kilka sposobów, ale który byłby najprostszy dla laika. Subdomain willa.nosal-zakopane.pl.
Pomoc bedzie mile widziana
Janino możesz spróbować użyć wtyczek do migracji np. WPvivid. Tworzysz paczkę do migracji i odtwarzasz ją w miejscu docelowym na czystym WordPressie tylko z tą wtyczką. Gdyby były jakieś problemy i sobie nie poradzisz zapraszam na konsultację online, gdzie wspólnie pokonamy wyboje 🙂