Prywatność w sieci to kwestia, która wymaga obecnie szczególnej uwagi. Cyberprzestępcy wynajdują coraz sprytniejsze metody na pozyskanie kluczowych danych, atakując m.in. skrzynki pocztowe, serwisy społecznościowe i pliki zamieszczane w chmurze, a nawet e-konta bankowe oraz systemy płatności. Jak się więc zabezpieczyć?

Zabezpieczenie dobrym hasłem dostępu

Poufne dane przechowywane są zarówno przez komputery, jak i smartfony czy pozostałe urządzenia mobilne. Aby zachować ich treść wyłącznie dla siebie, warto zadbać o wystarczająco silne hasła dostępu. Powinny one utrudnić niepożądanym osobom wgląd w zawartość urządzenia, jednak nie muszą być przesadnie skomplikowane. Warto jednak pamiętać o ich unikalności, a także zastosowania osobnych haseł dla każdego urządzenia. W przypadku smartfonów, wystarczającym rozwiązaniem może być sześciocyfrowy kod PIN. Lepiej natomiast zrezygnować z kombinacji czterocyfrowych czy wzorów odblokowywania, ponieważ dużo łatwiej można je złamać. W przypadku urządzeń obsługujących autoryzację biometryczną, wato ustawić odblokowywanie na odczyt wizerunku twarzy lub odcisku palca.

Zmiana ustawień prywatności w social media

Korzystając z serwisów społecznościowych trzeba mieć świadomość, że w profilu przechowywanych jest wiele informacji na temat użytkownika. Znaczna ich część pozostaje widoczna dla wszystkich osób, które korzystają z sieci. Warto zmodyfikować ustawienia prywatności w taki sposób, aby przynajmniej niektóre dane były widoczne jedynie dla najbliższych znajomych. Na dokonanie takich zmian pozwala większość serwisów social media, w tym InstagramFacebookSnapchatTwitter czy LinkedIn. Wskazane jest także wyłączenie opcji wyświetlania powiadomień społecznościowych na zablokowanym ekranie urządzenia. W przeciwnym wypadku, nawet przy bezpiecznym haśle osoby postronne mogą pozyskać pewne informacje na podstawie niewielkich komunikatów. Na platformach iOS i Android można tez aktywować opcję ukrywania informacji wrażliwych.

Szyfrowanie komunikacji

Aplikacje do komunikacji użytkowane są na bardzo szeroką skalę. Większość z nich dysponuje odpowiednim szyfrowaniem, jednak w wielu przypadkach jest to jedynie tzw. szyfrowanie podczas przesyłania. Oznacza to, że po stronie dostawcy wiadomości są rozszyfrowywane oraz przechowywane w niezabezpieczonej formie na jego serwerach. Ryzyko włamania jest niestety stosunkowo wysokie. Rozwiązaniem tego problemu może być wybór wyłącznie tych aplikacji, które gwarantują tzw. szyfrowanie pełne. Wówczas można mieć pewność, że dostawca nie odczytuje wiadomości i dobrze je zabezpiecza. Warto też pamiętać, że część aplikacji nie ma domyślnie uruchomionej opcji pełnego szyfrowania – wówczas należy ją włączyć ręcznie, zmieniając ustawienia dotyczące poufności. Przykładem takiego komunikatora jest Signal.

Szyfrowanie ruchu w publicznej sieci WiFi

Publiczne sieci WiFi, dostępne w hotelach, restauracjach, autobusach czy na lotniskach zwykle nie szyfrują ruchu. Oznacza to, że każda podłączona do tej sieci osoba może przy pomocy pewnych metod podejrzeć działania innych użytkowników. Nie zawsze da się uniknąć korzystania z niezaufanej sieci, dlatego lepiej powstrzymywać się w takich sytuacjach wprowadzania szczególnie newralgicznych danych. Dotyczy to zarówno loginów czy haseł, jak i danych kart płatniczych. Wybierając połączenie z publiczną siecią WiFi, wskazane jest skorzystanie z dobrego VPN i zaszyfrowanie swoich danych. Na ogół lepiej jednak unikać łączenia się z publicznymi hotspotami, a zamiast tego korzystać z wykupionego transferu.

Ochrona przed śledzeniem

Podczas odwiedzania stron internetowych, przeglądarka ujawnia zwykle wiele informacji dotyczących użytkownika. Algorytmy marketingowe mogą na podstawie tych informacji przygotować odpowiedni profil odbiorcy, a tym samym wyświetlać lepiej dopasowane reklamy. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z trybu incognito. Warto też ograniczyć dostęp do uprawnień zainstalowanym aplikacjom – nierzadko żądają one wglądu do plików zlokalizowanych w pamięci urządzenia, listy kontaktów, aparatu, mikrofonu czy lokalizacji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rozszerzeń przeglądarek, które również mają tendencję do śledzenia działań użytkownika. Jeżeli funkcje tych pluginów nie są absolutnie niezbędne, lepiej unikać ich instalowania.

Prywatne, wrażliwe dane w chmurze

Użytkownicy sieci mają tendencję do nadmiernego udostępniania swoich danych, nie tylko w serwisach społecznościowych. Lepiej unikać pozostawiania prywatnych informacji chociażby w Dokumentach Google, które nie nadają się do przechowywania listy haseł oraz innych poufnych danych. Dropbox nie jest natomiast odpowiednim miejscem do przetrzymywania skanów ważnych dokumentów, np. paszportu. Jeżeli prywatne pliki koniecznie muszą trafić na publiczny serwer, należy odpowiednio je zaszyfrować.

Ograniczenie dostępu do danych kontaktowych

W sieci lepiej nie podawać prywatnego numeru telefonu i maila, a tym bardziej adresu zamieszkania. Pozostawienie tych danych nawet w jednym publicznym miejscu może doprowadzić do uzyskania ogromnej ilości automatycznych połączeń oraz spamu. Jeżeli udostępnienie informacji kontaktowych jest konieczne, należy zachować ostrożność i mieć pewność, że nie trafią one do miejsc publicznych. W razie możliwości, warto zakupić dodatkową kartę SIMi utworzyć dodatkowe konto e-mail, a następnie korzystać z nich w sytuacjach wymagających podania danych kontaktowych publicznie (np. w przypadku ogłoszeń).

Opracowanie: Top VPN

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *