Przeszło Ci kiedyś przez myśl, że nie chcesz, aby ktoś inny mógł pobrać z Twojej strony zdjęcia lub grafiki, których jesteś autorem? Jeśli zajmujesz się fotografią, nawet jeśli traktujesz to zajęcia jako hobby, to jestem prawie pewien, że taka myśl przemknęła Ci przez głowę. 

Problem w tym, że w praktyce wdrożenie takich mechanizmów nie jest łatwe. Co więcej, niczego nie gwarantuje. W zasadzie można powiedzieć, że wszelkie tego typu rozwiązania jedynie utrudniają zadanie komuś kto ma chrapkę na Twoje prace. Z drugiej strony nawet takie “utrudniacze” powodują, że jesteśmy w stanie odsiać przynajmniej tych niedoświadczonych złodziejaszków treści.

SmartFrame i wtyczka dla WordPressa

SmartFrame to narzędzie, które chroni zdjęcia przed kopiowaniem, pobieraniem lub wykorzystywaniem w sposób jakiego byśmy sobie nie życzyli, np. poprzez osadzenie ich na innych stronach. To co ważne, to w przypadku niewielkich stron czy może lepiej byłoby napisać wymagań, możemy z niego korzystać bezpłatnie, a w repozytorium WordPress’a znajdziemy darmową wtyczkę integrującą naszą stronę z tym środowiskiem.

Jak działa wtyczka SmartFrame

Gdy korzystasz z wtyczki SmartFrame dla WordPressa, twoje obrazy są chronione przed kliknięciem prawym klawiszem myszki, a wtyczka jest w stanie poradzić sobie także z próbami zrzutu ekranu, co zniechęca większość nieuczciwych użytkowników Twojej strony do skopiowania zdjęć.

Ponadto obrazy znikają z kodu źródłowego strony, co chroni je przed złośliwymi robotami indeksującymi, które mogą próbować klonować zawartość witryny. Jednak problem w tym, że także wyszukiwarki i serwisy społecznościowe nie mogą standardowo odczytywać tych obrazów, co nie do końca może być przez Ciebie pożądane. Jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcie było indeksowane w wyszukiwarce, możesz utworzyć małą miniaturę w jednym z trzech rozmiarów, którą następnie możesz zabezpieczyć dowolnym znakiem wodnym w postaci tekstu lub obrazu. Taka miniatura będzie indeksowana w wyszukiwarkach. Poziom kontroli pod względem położenia znaku wodnego, czcionki, rozmiaru i krycia jest tu świetny.

Nie musisz wybierać pomiędzy jakością obrazu, a prędkością swojej strony. SmartFrame wykorzystuje specjalny algorytm do kompresji obrazów, tak aby szybkość ładowania i jakość grafik była optymalna. Za każdym razem obrazy optymalizowane są pod kątem rozdzielczości urządzenia używanego do ich wyświetlania. Oznacza to, że zdjęcia wyświetlane dla przykładu na przeciętnym smartfonie lub tablecie będą renderowane w niższej rozdzielczości niż na wyświetlaczu Retina.

Poza tym wtyczka umożliwia dodanie kontrolek chociażby udostępniania obrazu w mediach społecznościowych, czy uruchomienia go w trybie pełnoekranowym.

Platforma SmartFrame składa się zasadniczo z kilku elementów, do których zaliczyłbym: prezentację i interakcję oraz ochronę i monetyzację. Możesz wybierać pojedyncze obrazy do osadzenia i udostępniać je w innym miejscu, możesz tworzyć galerie, sprawdzać informacje o liczbie kliknięć i interakcji, jakie uzyskują. Możesz obserwować wszystko, co ma związek z twoją pracą. Chociażby z tego względu dla fotografów, to narzędzie jest bardzo interesujące.

Bezpieczeństwo zdjęć na stronie

SmartFrame obiecuje zapewnić poziom bezpieczeństwa Twoich zdjęć, który znacznie wykracza poza to, co w innym przypadku miałbyś, publikując w standardowy sposób fotki na swojej stronie internetowej.

Owszem nie jest to rozwiązanie idealne, bo chociażby testy związane z wykonaniem zrzutów ekrany pokazały, że ochrona na tym polu bywa zawodna. Przykładowo przeglądarka Safari i Mac, wszystko wydaje się tu działać bez zarzutu, ale jeśli spróbujemy zrobić zrzut np. na iPadzie czy telefonie z Androidem, to pewnie nam się to uda bez żadnych ostrzeżeń i komunikatów.

A co w kontekście bezpieczeństwa i udostępniania zdjęć w mediach społecznościowych? Możesz tworzyć niestandardowe podglądy zdjęć dla najważniejszych serwisów społecznościowych i zdecydować, czy mają być tutaj znaki wodne czy podpis.

Koszty korzystania z SmartFrame

Jak już wspomniałem z możliwości tego narzędzia możemy korzystać bezpłatnie. W ramach darmowego planu otrzymujemy przestrzeń dla grafik na poziomie 2 GB z zastrzeżeniem, że w ramach tej pojemności możemy obsłużyć nie więcej niż 1000 grafik. Dla niewielkich stron jest to jednak w zupełności wystarczające.

A co jeśli chcemy więcej? Wówczas możemy zdecydować się na pakiety płatne. Aktualnie cennik prezentuje się w następujący sposób:

Cennik SmartFrame

Podsumowanie

Ochrona przed kradzieżą zdjęć w Internecie była i wciąż jest sporym problemem dla fotografów, a główne sposoby ochrony zawsze wiązały się ze znaczną utratą jakości fotek. Podejście SmartFrame jest ciekawą alternatywą i na ogół skutecznie zapobiega kradzieży zdjęć.

Ci, którzy chcą w pełni korzystać z platformy, z pewnością znajdą wiele sposobów związanych z zabezpieczeniem przy jej pomocy swoich prac, a dzięki przyzwoicie opracowanej dokumentacji ten proces powinien być znacznie prostszy.

Należy jednak pamiętać, o czym już wspominałem, że nie jest to rozwiązanie gwarantujące w 100% ochronę przed kradzieżą. Wprowadza jednak tyle zaawansowanych mechanizmów, że nasze zdjęcia są dzięki nim o wiele bezpieczniejsze.

Więcej informacji na temat platformy znajdziesz na stronie: https://smartframe.io

Udostępnij

Zobacz również

Oxygen 3.8

Oxygen Builder 3.8

Śledzę zmiany jakie zachodzą w jednym z najciekawszych builderów dla WordPressa, choć nie specjalnie popularnym wśród początkujących użytkowników i coraz częściej chodzi mi po głowie

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

Qwary Oferta LifeTime
Qwary

Twórz za pomocą Qwary atrakcyjne ankiety i zbieraj feedback na...

Now4real

Zbuduj społeczność i zwiększ zaangażowanie na swojej stronie wykorzystując Now4real.

Meta Box Lifetime
Meta Box

Dodawaj własne rodzaje treści, pola i taksonomie do WordPressa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *