Zastanawiasz się czy i jak można wyświetlić na swojej stronie opinie o Twojej firmie zamieszczane w mediach społecznościowych? Po pierwsze, oczywiście jest to możliwe. Po drugie, warto to robić, zwłaszcza jeśli masz już tego typu opinie. Są one świetnym elementem przykuwającym uwagę i jednocześnie istotnym czynnikiem mającym wpływ na to jak możesz być postrzegany przez potencjalnych Klientów, którzy pierwszy raz stykają się z Twoją ofertą.

Trzymanie rekomendacji tylko tam gdzie są, czyli np. na Twoim FP Facebooka czy w Google Moja Firma nie będzie przynosiło Ci tak dużych korzyści jak wówczas, gdy dodatkowo pojawią się na Twojej własnej stronie.

W tym artykule pokażę Ci kilka sposobów na publikację opinii. Będą sposoby manualne, a także w pełni zautomatyzowane. Zacznijmy jednak od podstawowego pytania.

Dlaczego powinieneś wyświetlać recenzje na swojej stronie?

Przeglądając wiele badań z poprzednich lat na omawiany temat można zauważyć, że średnio 92% konsumentów rozważając zakup czyta recenzje i referencje w Internecie. 88% ufa recenzjom online tak samo, jak osobistym rekomendacjom, a 72% z nich twierdzi, że pozytywne recenzje zwiększają ich zaufanie do firmy. Jest także jeszcze jedna istotna metryka informująca nas o tym, że referencje potrafią zwiększyć konwersję o ponad 30%.

Trudno wyobrazić sobie skuteczną kampanię marketingową np. w Google Ads czy na Facebooku kierowaną na stronę lądowania bez publikacji na niej referencji. Przyjrzyj się dobrym kampaniom w Internecie i przeanalizuj je pod kątem tego czynnika.

Jeżeli już działasz od pewnego czasu, a do tego aktywnie udzielasz się w mediach społecznościowych, to Twoi klienci zapewne zostawiają tak pozytywne opinie o Twojej firmie, usługach lub produktach. Te recenzje są dla Ciebie niezwykle ważne i powinieneś się nimi chwalić zawsze, gdy tylko jest to możliwe. Idealnym miejscem do agregowania rozsianych po różnych platformach opinii jest Twoja własna strona.

Publikuj je, zwłaszcza że nie jest to trudne, a będą budowały zaufanie do Twojej firmy i z pewnością zwiększą wspomniana już liczbę konwersji.

Jeśli korzystasz z WordPressa i Elementora, będziesz mógł wykorzystać jego możliwości na tym polu. Jeśli nie, to z pomocą przyjdą inne rozszerzenia i narzędzia. Do wszystkiego dojdziemy.

Manualne wyświetlanie recenzji na stronie

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz wykorzystać mechanizmów automatyzujących procesy wyświetlania opinii na stronie, np. nie chcesz inwestować w takie czy inne rozwiązanie, albo nie chcesz instalować kolejnych rozszerzeń, wówczas dodaj opinie ręcznie. Nie jest to metoda, którą preferuję, ale z drugiej strony lepsze to niż nic.

Idąc po najprostszej linii oporu możesz w WordPressie wykorzystać edytor Gutenberga i przy pomocy jego narzędzi stworzyć sekcję lub nawet osobną podstronę z opiniami, które ręcznie wstawisz działając na zasadzie kopiuj > wklej.

Nie jest to może specjalnie wygodne, zwłaszcza jak chodzi o ostylowanie, dlatego jeśli ostatecznie wybierzesz drogę manualną spójrz też w stronę bezpłatnego Elementora. W standardzie znajdziesz tu widget o nazwie “Referencje“, który pomoże Ci zaprezentować jedną lub wiele referencji w atrakcyjny wizualnie sposób. Możesz też rozszerzyć Elementora o inne bezpłatne dodatki jak Happy Addons gdzie także znajdziesz widget o nazwie “Review“. Przy jego pomocy szybko umieścisz na stronie miłe dla oka referencje.

Pamiętaj jednak, że treść każdej opinii musisz wprowadzić ręcznie i zazwyczaj jeśli mówimy o bezpłatnych dodatkach będą to statyczne elementy.

Gdybyśmy jednak chcieli dodać tu nieco życia, to warto sięgnąć po wersję PRO takiego czy innego rozszerzenia, choć jeśli już masz inwestować, to w pierwszej kolejności skieruj się w stronę Elementora PRO. Zyskasz nie tylko dodatkowe widgety, ale wiele innych przydatnych w trakcie dalszego rozwoju strony funkcji, które z czasem na pewno docenisz.

Dynamika będzie tu polegała głównie na tym, że sekcja z referencjami może działać na zasadzie slajdów. Czyli wizualnie opinia może wyglądać tak jak w naszym powyższym przykładzie (możesz ją ostylować po swojemu), ale dodatkowo w jednym miejscu możesz umieścić kilka recenzji, które czytelnik będzie przewijał jedna po drugiej.

Tego typu widgety są tak zaprojektowane, aby już na pierwszy rzut oka osoba odwiedzająca Twoją stronę rozpoznała, że ten element to opinie innych, którzy skorzystali z Twojej oferty. To ważne ponieważ jeśli wtopisz opinie w treść mogą być niedostrzeżone, a tym samym ich efektywność drastycznie zmaleje.

Automatyczne wyświetlanie recenzji na stronie

Co byś powiedział gdyby recenzje zamieszczane na Facebooku czy w Google Moja Firma pojawiały się w sposób zautomatyzowany także na Twojej stronie? Idealne rozwiązanie, prawda?

Możesz to tego celu wykorzystać bezpłatne wtyczki takie jak Social Reviews & Recommendations czy Google Reviews Widget. Sprawdzają się całkiem przyzwoicie choć wersje darmowe nie pozwalają w pełni kontrolować tego co pojawi się na naszej stronie. Dla przykładu, jeśli trafimy na niezadowolonego Klienta, a na takiego zawsze można trafić, to jeśli wystawi nam złą opinię na Facebooku, ta trafi również na naszą stronę. Tego pewnie byśmy nie chcieli.

Dopiero wersje płatne powyższych wtyczek pozwalają filtrować recenzje np. wg określonych słów czy wyświetlać tylko te, które mają przynajmniej X gwiazdek.

Rozszerzenia ciekawe, ale jeśli miałbym rekomendować Ci wtyczkę płatną, to rozważ dwa inne rozwiązania.

WP Business Reviews

WP Business Reviews

Jedno z bardziej interesujących rozszerzeń dla WordPressa pozwalające agregować rekomendacje z kilku serwisów społecznościowych: Google, Facebook, Yelp.

Spore możliwości konfiguracji w tym wpływ na ostylowaniei i filtrację wyświetlanych recenzji. Możesz w dowolnym miejscu wyświetlić np. same recenzje z Facebooka, w innym z Google lub w jednym miejscu zmiksować wszystkie dane.

Koszt tej wtyczki zaczyna się od 99 dolarów. Wcześniej było 199, ale jak widać zeszli z ceny, co może zachęcić większą ilość osób.

Strona wtyczki: #ffffff;" href="https://wpbusinessreviews.com" target="_blank" rel="noopener">https://wpbusinessreviews.com

Ultimate Addons for Elementor

Rozszerzenie dla Elementora, które oferuje widget umożliwiający wyświetlenie m.in. referencji Twojej firmy.

UAE Widget recenzji

Niestety w obecnej chwili pozwala wyświetlać opinie pochodzące tylko z Google i Yelp. Facebooka nie uświadczymy, co jednak może się zmienić wraz z kolejnymi wersjami tego dodatku.

uae03

Tu także masz do dyspozycji bardzo obszerny zestaw opcji związanych z wyglądem i filtrowaniem referencji wyświetlanych na stronie.

UAE Ustawienia dodatkowe

Jeśli głównie bazujesz na opiniach w Google i pracujesz z Elementorem, to z pewnością z tego rozszerzenia będziesz zadowolony. Koszt dodatku jest nieco niższy, bo zaczyna się od 69 dolarów, a poza tym wzbogaca Elementora o wiele innych użytecznych widgetów. Możesz więc wykorzystać ten dodatek na wielu innych płaszczyznach.

Strona wtyczki: #ffffff;" href="https://uaelementor.com" target="_blank" rel="noopener">https://uaelementor.com

Endorsal

W końcu docieramy do narzędzia, które na obecną chwilę uważam za bezkonkurencyjne. Nie jest to wtyczka dla WordPress’a, więc może działać na dowolnej stronie, ale integracja z WP jest bardzo prosta i nie powinna nikomu przysporzyć trudności.

Endorsal działa na nieco innej zasadzie niż poprzednie rozwiązania. Owszem tu także bez problemu zaimportujemy istniejące już opinie z mediów społecznościowych (Google, Facebook, Yelp, a wkrótce także Twitter i inne), ale przede wszystkim jest to narzędzie przy pomocy którego nasi Klienci mogą wystawiać nam referencje niejako na naszej stronie. Możesz więc utworzyć własny formularz i wysłać swoim Klientom link do niego z prośbą o opinię. Często jest to skuteczniejsze niż prośby o rekomendację na Facebooku czy w Google, bo nie każdy korzysta z tych narzędzi, nie każdy je lubi.

Świetną funkcją są tzw. Super Linki. Pozwalają one na dynamiczne generowanie linków dla Klientów, np. z wykorzystaniem danych pochodzących np. z systemu CRM z jakim pracujemy. 

Endorsal Formularz

Stronę z formularzem tworzenia referencji można łatwo dostosować do własnych wymagań, wykorzystać własną domenę, a wkrótce osadzać bezpośrednio na swojej stronie. Bez trudu utworzymy także różne wersje językowe.

Po otrzymaniu referencji możemy wygodnie nimi zarządzać, akceptować lub odrzucać, przypisywać im określone tagi, które potem pomogą nam wyświetlać je dokładnie tam gdzie chcemy, np. na stronie z konkretną usługą lub produktem. Innymi słowy na stronie produktu X możemy wyświetlić referencje dotyczące tylko jego.

Endorsal lista referencji

Aby opublikować na stronie opinie tworzymy w panelu Endorsal widgety, z których każdy może mieć własną niezależną konfigurację związaną z wyglądem, zachowaniem i filtrami (także w oparciu o tagi). Potem wystarczy skopiować i wkleić krótki fragment kodu w miejscu gdzie opinie mają się wyświetlać. Przykład wykorzystania widgetu Endorsal znajdziesz na podstronie “Kurs WordPress“.

Narzędzie umożliwia także wyświetlanie referencji w formie małych okienek PopUp, dzięki czemu możemy szybciej i skuteczniej zwrócić uwagę osób odwiedzających stronę na opinie z nami związane. Poniżej przykład z poznajWP, gdzie testuję możliwości Endorsal.

Endorsal PopUp

To jednak wciąż nie koniec. Poza widgetami, które umieszczamy w dowolnym miejscu strony, wewnątrz opisów produktów, w artykułach itd…, możemy stworzyć rodzaj tablicy z referencjami (nazwali to tablicą miłości), gdzie w przyjemny dla oka sposób zaprezentujemy wszystkie opinie na temat naszej firmy.

Tablica z opiniami

Endorsal to młody projekt, ale jestem oczarowany jego możliwościami, które patrząc również na plany rozwoju będą wkrótce jeszcze większe, np. opinie w formie wideo!

To aktualnie jedno z najlepszych narzędzi do uprawiania marketingu rekomendacji z jakim miałem do czynienia. Niestety w porównaniu do wcześniej wymienionych nie jest tanie, bo koszt zaczyna się od 19 dolarów miesięcznie dla jednej strony. Ale jeśli jesteś w stanie wygospodarować taki budżet, to ta inwestycja będzie zapewne jedną z najbardziej udanych. 

Strona narzędzia: #ffffff;" href="https://endorsal.io" target="_blank" rel="noopener">https://endorsal.io

Podsumowanie

Możliwość zapoznania się z opiniami na temat Twojej firmy, usług lub produktów zwiększa zaufanie do Ciebie i tego co masz do zaoferowania. Ludzie chętniej kupują jeśli widzą, że inni z takiej decyzji są zadowoleni i polecają Twoją firmę.

Bez względu na to w jakiej branży działasz, to zapewne masz lub wkrótce będziesz mieć Klientów. Jeśli będą zadowoleni z tego co im oferujesz, to również będą bardziej skłonni do wystawienia Ci referencji z własnej woli lub jeśli o nie poprosisz.

Bez względu na to czy ostatecznie zdecydujesz się na narzędzia “manulne”, czy takie które automatyzują rozmaite procesy, aby Cię odciążyć, wykorzystuj rekomendacje.

W przyszłym roku na poznajWP pojawi się kurs związany z marketingiem rekomendacji, gdzie będziemy uczyć się jak korzystać z referencji na swojej stronie. Na pewno szczegółowo omówimy wiele rozwiązań w tym olbrzymi potencjał Endorsal na tym polu. Będą też niespodzianki.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

WordPress 5.9

WordPress 5.9 – co nowego?

Zaktualizowaliście już WordPressa do wersji 5.9? Jeśli tak, to czy znaleźliście nowości jakie w nim się pojawiły? A może nic szczególnego jeszcze nie zauważyliście? 🙂

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Komentarzy: 2

  1. Harry pisze:

    Dziękuję za artykuł. Po propozycjach wtyczek/widgetów elementora oraz innych w podanym przedziale cenowym zastanawiam się czy celowo pominąłeś widget Facebook Reviews dostępny w Premium Addons Pro Elementora. Trochę mnie męczą brakiem odpowiedniej edycji (też graficznej) okrojone wersje bezpłatne i dojrzewam do zakupu w/w wtyczki. Czy rekomendacja celowo się nie pojawiła czy po prostu nie testowałeś jej jeszcze lub nie masz jeszcze zdania na jej temat? Pozdrawiam

    1. I tak i nie 🙂 To jest dość podobne rozwiązanie do tego co oferuje Ultimate Addons, choć fakt, jest tu oprócz Google i Yelp także Facebook czego UA póki co nie ma, ale pewnie będzie. O ile pamiętam to w Premium Addons dla każdego z tych serwisów jest osobny widget, co akurat mi nie specjalnie się podoba. Fajnie jest móc w jednej sekcji pokazać miks komentarzy pochodzących z różnych miejsc. To czego też mi brakuje w wielu analogicznych rozwiązaniach, to brak możliwości dodawania referencji przez Klientów z poziomu strony. W zasadzie z tego o czym mówimy, to tylko Endorsal ma ten temat potraktowany dość kompleksowo. Wdrożyłem go i powiem szczerze, że nie pamiętam kiedy ostatnio tak bardzo cieszyłem się z zakupu 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *