Zdarzyło Ci się, że po instalacji lub aktualizacji wybranego komponentu swojej strony zostałeś nagle odcięty od dostępu do niej, w tym także do panelu administracyjnego?

Gdy zauważyłeś problem, natychmiast chciałeś pozbyć się feralnej wtyczki, ale nie mogłeś dostać się do centrum dowodzenia swojej witryny. Spory problem, prawda?

Ale spokojnie, nie wpadaj w panikę. Bardzo prostym sposobem, a nawet kilkoma sposobami możesz wyłączyć dowolną wtyczkę bez konieczności logowania się do Panelu administracyjnego WordPress.

Oto trzy sposoby na rozwiązanie problemu.

Sposób 1 - Zmiana nazwy katalogu

Każda wtyczka WordPress po zainstalowaniu ląduje w folderze o nazwie “wp-content/plugins/”. I tak dla przykładu, gdy zainstalujesz sklep WooCommerce pojawi się w tym katalogu podfolder o nazwie “woocomerce”. Zainstalujesz inną wtyczkę, to z pewnością również bez trudu ją znajdziesz zerkając na nazwy katalogów wewnątrz wp-content/plugins/”.

Gdy znajdziesz to czego szukasz, wystarczy zmienić nazwę katalogu wtyczki, na dowolną inną. Gdybyśmy wzięli nasz przykład z wtyczką WooCommerce, to moglibyśmy zmienić nazwę katalogu z woocommerce na woocommerce-off lub jakąkolwiek inną. Nazwa nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia.

Możesz to zrobić korzystając z klienta FTP, np. FileZilla

zmiana nazwy kat

Lub z poziomu managera plików na koncie hostingowym, pod warunkiem, że Twój hosting takie narzędzie Ci udostępnia:

Zmiana nazwy katalogu w managerze plików

Co stanie się gdy wprowadzisz taką zmianę? WordPress będzie próbował znaleźć folder wtyczki, ale nie uda mu się, ponieważ zmieniłeś jego nazwę. W konsekwencji sam z automatu wyłączy wtyczkę, która zniknęła mu z oczu, a Ty będziesz mógł odetchnąć, bo znowu dostęp do panelu będzie stał otworem 🙂

Możesz także całkowicie usunąć katalog wtyczki, a po tym jak WordPress pozwoli Ci się zalogować możesz spróbować zainstalować ją ponownie.

Sposób 2 - Szybkie wyłączenie wszystkich wtyczek w bazie danych

Ta metoda jest znacznie bardziej ryzykowna, ponieważ wymaga od Ciebie ingerencji w bazę danych, a tu nieostrożne działanie może spowodować jeszcze większe problemy. Tę metodę wybieraj tylko w sytuacjach kiedy nie masz innej możliwości i bezwzględnie przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w bazie wykonaj jej kopię bezpieczeństwa.

W tym celu odszukaj na swoim koncie hostingowym narzędzie phpMyAdmin.

PHPMyAdmin

Po uruchomieniu otwórz tabelę, której nazwa kończy się na _options, a poprzedzona będzie zazwyczaj jakimś prefiksem wygenerowanym w trakcie instalacji WordPressa np: wp_options, xt2yh_options itp…

phpmyadmin edycja tabeli

Odszukaj rekord, który w polu option_name będzie miał wartość active_plugins. Kliknij następnie w link edycji.

phpmyadmin03

Możesz teraz usunąć dane wybranej wtyczki lub wyłączyć wszystkie hurtem. Aby wyłączyć wszystkie wtyczki wartość rekordu w polu option_value ustaw na a:0:{}

phpmyadmin04

Zapisz zmiany i wróć do Panelu administracyjnego WordPressa. Wszystkie wtyczki powinny być teraz wyłączone. Możesz więc aktywować te które chcesz, a te które generują problem możesz usunąć.

Sposób 3 - Narzędzia na hostingu WordPress

Jeśli korzystasz z hostingu WordPress całe to zadanie jest jeszcze prostsze. Nie musisz instalować Klienta FTP, nie musisz drżącą ręką modyfikować bazy danych. Wystarczy, że wykorzystasz narzędzia jakie konto oferuje.

Zaloguj się do panelu konta hostingowego i przejdź do zakładki WordPress:

hosting

Następnie kliknij na zakładce Wtyczki i wyłącz tą, której chcesz się pozbyć:

Wyłączenie wtyczki na hostingu

To wszystko. Możesz teraz zalogować się do Panelu WordPress i spokojnie pracować ze swoją stroną.

Jak widzisz temat nie jest skomplikowany, a sposobów na wyjście z opresji jest więcej niż tylko jeden. Bez względu na to, który sposób wybierzesz (nie koniecznie wszystkie będziesz miał u siebie dostępne), to problem rozwiążesz w krótkim czasie. Pamiętaj tylko, żeby być bardzo ostrożnym w sytuacji gdy zdecydujesz się operować na “otwartym sercu” czyli na modyfikację bazy danych. Tak jak napisałem wcześniej zrób jej kopię zanim cokolwiek zmienisz, aby na wypadek problemu można ją było odtworzyć.

Tego typu akcje możesz zastosować nie tylko wówczas gdy nie ma możliwości zalogowania się do Panelu WP, co jest zazwyczaj efektem kłopotu z wtyczką X lub Y. Zmiana nazwy katalogu, zmiana w bazie danych czy wykorzystanie narzędzi na koncie hostingowym poskutkuje wyłączeniem problematycznej wtyczki za każdym razem gdy wykonasz opisane powyżej procedury.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *