Zdarzyło Ci się, że po instalacji lub aktualizacji wybranego komponentu swojej strony zostałeś nagle odcięty od dostępu do niej, w tym także do panelu administracyjnego?
Gdy zauważyłeś problem, natychmiast chciałeś pozbyć się feralnej wtyczki, ale nie mogłeś dostać się do centrum dowodzenia swojej witryny. Spory problem, prawda?
Ale spokojnie, nie wpadaj w panikę. Bardzo prostym sposobem, a nawet kilkoma sposobami możesz wyłączyć dowolną wtyczkę bez konieczności logowania się do Panelu administracyjnego WordPress.
Oto trzy sposoby na rozwiązanie problemu.
Sposób 1 - Zmiana nazwy katalogu
Każda wtyczka WordPress po zainstalowaniu ląduje w folderze o nazwie „wp-content/plugins/”. I tak dla przykładu, gdy zainstalujesz sklep WooCommerce pojawi się w tym katalogu podfolder o nazwie „woocomerce”. Zainstalujesz inną wtyczkę, to z pewnością również bez trudu ją znajdziesz zerkając na nazwy katalogów wewnątrz „wp-content/plugins/”.
Gdy znajdziesz to czego szukasz, wystarczy zmienić nazwę katalogu wtyczki, na dowolną inną. Gdybyśmy wzięli nasz przykład z wtyczką WooCommerce, to moglibyśmy zmienić nazwę katalogu z woocommerce na woocommerce-off lub jakąkolwiek inną. Nazwa nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia.
Możesz to zrobić korzystając z klienta FTP, np. FileZilla
Lub z poziomu managera plików na koncie hostingowym, pod warunkiem, że Twój hosting takie narzędzie Ci udostępnia:
Co stanie się gdy wprowadzisz taką zmianę? WordPress będzie próbował znaleźć folder wtyczki, ale nie uda mu się, ponieważ zmieniłeś jego nazwę. W konsekwencji sam z automatu wyłączy wtyczkę, która zniknęła mu z oczu, a Ty będziesz mógł odetchnąć, bo znowu dostęp do panelu będzie stał otworem 🙂
Możesz także całkowicie usunąć katalog wtyczki, a po tym jak WordPress pozwoli Ci się zalogować możesz spróbować zainstalować ją ponownie.
Sposób 2 - Szybkie wyłączenie wszystkich wtyczek w bazie danych
Ta metoda jest znacznie bardziej ryzykowna, ponieważ wymaga od Ciebie ingerencji w bazę danych, a tu nieostrożne działanie może spowodować jeszcze większe problemy. Tę metodę wybieraj tylko w sytuacjach kiedy nie masz innej możliwości i bezwzględnie przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w bazie wykonaj jej kopię bezpieczeństwa.
W tym celu odszukaj na swoim koncie hostingowym narzędzie phpMyAdmin.
Po uruchomieniu otwórz tabelę, której nazwa kończy się na _options, a poprzedzona będzie zazwyczaj jakimś prefiksem wygenerowanym w trakcie instalacji WordPressa np: wp_options, xt2yh_options itp…
Odszukaj rekord, który w polu option_name będzie miał wartość active_plugins. Kliknij następnie w link edycji.
Możesz teraz usunąć dane wybranej wtyczki lub wyłączyć wszystkie hurtem. Aby wyłączyć wszystkie wtyczki wartość rekordu w polu option_value ustaw na a:0:{}
Zapisz zmiany i wróć do Panelu administracyjnego WordPressa. Wszystkie wtyczki powinny być teraz wyłączone. Możesz więc aktywować te które chcesz, a te które generują problem możesz usunąć.
Sposób 3 - Narzędzia na hostingu WordPress
Jeśli korzystasz z hostingu WordPress całe to zadanie jest jeszcze prostsze. Nie musisz instalować Klienta FTP, nie musisz drżącą ręką modyfikować bazy danych. Wystarczy, że wykorzystasz narzędzia jakie konto oferuje.
Zaloguj się do panelu konta hostingowego i przejdź do zakładki WordPress:
Następnie kliknij na zakładce Wtyczki i wyłącz tą, której chcesz się pozbyć:
To wszystko. Możesz teraz zalogować się do Panelu WordPress i spokojnie pracować ze swoją stroną.
Jak widzisz temat nie jest skomplikowany, a sposobów na wyjście z opresji jest więcej niż tylko jeden. Bez względu na to, który sposób wybierzesz (nie koniecznie wszystkie będziesz miał u siebie dostępne), to problem rozwiążesz w krótkim czasie. Pamiętaj tylko, żeby być bardzo ostrożnym w sytuacji gdy zdecydujesz się operować na „otwartym sercu” czyli na modyfikację bazy danych. Tak jak napisałem wcześniej zrób jej kopię zanim cokolwiek zmienisz, aby na wypadek problemu można ją było odtworzyć.
Tego typu akcje możesz zastosować nie tylko wówczas gdy nie ma możliwości zalogowania się do Panelu WP, co jest zazwyczaj efektem kłopotu z wtyczką X lub Y. Zmiana nazwy katalogu, zmiana w bazie danych czy wykorzystanie narzędzi na koncie hostingowym poskutkuje wyłączeniem problematycznej wtyczki za każdym razem gdy wykonasz opisane powyżej procedury.
Zobacz również
Statyczna strona WordPress
Dziś kontynuacja wątku związanego jednocześnie z szybkością stron i ich bezpieczeństwem. Pytanie: czy słyszałeś kiedykolwiek o czymś takim jak statyczna strona WordPress? Jeśli nie, albo
Spectra, czyli kreator WordPress na Gutenbergu
Spectra (dawniej Essential Addons for Gutenberg), to nowy produkt zespołu stojącego za motywem Astra. Gdy po raz pierwszy rozszerzenie trafiło w moje ręce w wersji
Jak szybko znaleźć i usunąć problem w WordPress
Gdy pojawia się problem z funkcjonowaniem WordPressa zazwyczaj rozkładamy ręce i nie wiemy co zrobić. Tymczasem w sporej części przypadków namierzenie problemu nie jest trudne
Publikacje prosto na Twój email!
Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP
W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.
Polecane Oferty LifeTime!
WooLentor
Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.
SmartQuizBuilder dla agencji
Połącz zabawę z marketingiem dodając na swojej stronie ankiety i różnego rodzaju quizy.
Trust – dowody społeczne
Kolekcjonuj opinie o swoich produktach lub usługach także w formie recenzji video!