Wraz z postępującym rozwojem technologicznym widzimy wyraźny wzrost zainteresowania pracą w charakterze programisty. Wokół branży IT narosło jednak wiele plotek – w tym, że jest to rynek pracownika oraz że developerzy mogą liczyć na zarobki rzędu 10 tys. zł netto. Czy zdobycie dobrze płatnej pracy w IT rzeczywiście jest takie proste? Jak jej szukać? Sprawdźmy!
Mierz siły na zamiary
Mówi się, że już wkrótce na światowym rynku IT brakować ma około miliona specjalistów, a niedobór ten ma stale się powiększać. Czy oznacza to, że łatwiej będzie znaleźć pracę w tej branży, a programiści będą mogli przebierać wśród setek ofert? Niekoniecznie. Pracodawcy poszukują pracowników, jednak zależy im przede wszystkim na wyspecjalizowanej kadrze, posiadającej doświadczenie poparte konkretnymi umiejętnościami i wiedzą. Brak doświadczenia nie musi być jednak przeszkodą, jeśli chcesz się spełniać w charakterze programisty.
Potencjalnie wysokie zarobki oraz możliwość pracy przy ciekawych projektach dla międzynarodowych firm sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się spróbować swoich sił w kodowaniu. Aby zostać programistą nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego. Czasem wystarczy odpowiedni kurs i odrobina determinacji. Efekt jest jednak taki, że na rynku pojawiają się tysiące osób posiadających podstawową wiedzę programistyczną, ale tylko niewielka część z nich będzie mogła liczyć na stabilne zatrudnienie.
Jak znaleźć się w gronie tych szczęśliwców, jeżeli stawiasz w IT swoje pierwsze kroki i brak ci doświadczenia?
Wykorzystuj szanse
Jeśli jesteś dopiero na początku swojej przygody z programowaniem, musisz liczyć się z tym, że osób takich jak ty są tysiące. Niestety pracodawcy niechętnie zatrudniają junior developerów, ponieważ wiąże się to z koniecznością dodatkowego ich przeszkolenia i stałego kontrolowania tego, w jaki sposób odnajdują się w dynamicznej rzeczywistości rynku IT, który stale ewoluuje i w którym praca pod presją czasu jest niemalże standardem. Jeżeli więc brak ci niezbędnego doświadczenia, musisz pokazać pracodawcy, że warto zatrudnić cię z innych powodów.
Podejmując decyzję o zatrudnieniu junior developera pracodawca na pewno zwróci uwagę na to, jaki potencjał drzemie w osobie starającej się o to stanowisko, dlatego niezwykle istotne jest to, by programowanie było nie tylko twoją wymarzoną pracą, ale także twoją pasją. Pokaż więc, że choć brak ci doświadczenia, to jednak cechuje cię pracowitość i chęć do nauki. Dużym plusem będzie zaprezentowanie się jako osoba nadążająca za nowymi technologiami i otwarta na ciągły rozwój, która nie boi się nowych wyzwań i jest gotowa na stałe podnoszenie swoich kwalifikacji.
Dobre chęci mogą jednak nie wystarczyć. Starając się o pierwszą poważną pracę w IT, warto mieć już na koncie kilka (nawet niewielkich) projektów – niezależnie od tego, czy były to zlecenia freelancerskie, czy projekty, które zrealizowałeś sam dla siebie w ramach samodzielnej nauki. Nawet takie portfolio będzie lepsze niż jego całkowity brak. Dla pracodawcy będzie to sygnał, że nie siedziałeś do tej pory bezczynnie, lecz faktycznie poszukiwałeś sposobów na poszerzanie swoich umiejętności.
Od czego zacząć szukanie pracy w IT?
Szukając pracy w branży IT musisz pamiętać, że konkurencja jest naprawdę spora, a twój potencjalny pracodawca zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną tylko te osoby, których CV zwróci jego szczególną uwagę. Dopracowane CV może stać się przepustką do twojej kariery, dlatego warto poświęcić na jego stworzenie więcej czasu. Upewnij się, że zawarłeś w nim całe swoje dotychczasowe doświadczenie. Wspomnij o odbytych szkoleniach i uzyskanych certyfikatach, a także stwórz portfolio, które przyciągnie uwagę. Czasem mały, ale kreatywny i perfekcyjnie wykonany projekt zainteresuje pracodawcę bardziej niż aplikacja, która jest rozbudowana, ale niedopracowana i pełna błędów.
Kiedy CV będzie już gotowe, pora zacząć szukać pracy marzeń! Szukanie pracy kojarzy nam się przede wszystkim z przeglądaniem ofert na portalach z ofertami pracy, takich jak Jobsora.com, gdzie zamieszczane są ogłoszenia z wielu różnych branż, w tym branży IT. Choć metoda ta wydaje się dość staromodna, w dalszym ciągu jest bardzo skuteczna. Pracodawca, który poszukuje pracownika, najczęściej będzie robić to za pośrednictwem takiego właśnie portalu, gdyż jest to dla niego najszybsze i najwygodniejsze rozwiązanie.
Być może istnieje firma, w której szczególnie chciałbyś pracować, ale która nie prowadzi aktualnie rekrutacji? To nie przeszkoda. Jeżeli jednak jesteś początkującym programistą, możesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie składając swoje CV na przełomie września i października. To właśnie wtedy kończy się wiele wakacyjnych staży, a pracujący przez wakacje studenci wracają na uczelnie zwalniając stanowiska.
Daj się zauważyć!
Szukając pracy w branży IT nie możesz nie doceniać możliwości, jakie daje Internet. Wiele osób zapomina, że praca czeka na nich nie tylko na portalach z ogłoszeniami, ale także w… mediach społecznościowych! Mowa oczywiście o portalach biznesowych, takich jak LinkedIn czy Golden Line pełnych head-hunterów i rekruterów z różnych branż, którzy dwoją się i troją, by wśród tysięcy profili wyszukać te najciekawsze, a następnie zaprosić ich właścicieli na rozmowy kwalifikacyjne. Serwisem, na który szczególną uwagę powinien zwrócić każdy programista jest GitHub, który w dzisiejszych czasach traktowany jest niemalże jak wizytówka każdego poważnie podchodzącego do tematu swojej kariery developera. Pamiętaj więc, by nie tylko założyć tam swój profil, ale także uzupełnić go tak, by natychmiast zwracał uwagę i zapadał w pamięć. Pracowałeś przy skomplikowanym i pełnym wyzwań projekcie? A może znasz język programowania, który jest mniej rozpowszechniony? Warto o tym wspomnieć!
Miej realistyczne oczekiwania
Praca w IT może być pełną wyzwań przygodą, która da ci wiele satysfakcji – także w wymiarze finansowym. Pamiętaj jednak, że tzw. ”programista 15k” to osoba, która może pochwalić się bogatym doświadczeniem i jest już uznawana za specjalistę w swojej dziedzinie. Na szczęście ambitni junior developerzy już na starcie mogą liczyć na zarobki rzędu 3 tys. zł netto, a możliwości rozwoju, jakie daje branża IT, dają też możliwość szybkiego awansu i potrojenia tej kwoty w ciągu zaledwie kilku lat.