Czy wiesz, że możesz samodzielnie stworzyć w pełni funkcjonalną platformę z kursami online na bazie systemu WordPress?

Sprzedaż kursów w Internecie i dzielenie się w ten sposób swoją wiedzą, to bardzo popularny pomysł na biznes. Ta forma zarobkowania przybrała znacząco na wadze zwłaszcza po zawirowaniach wokół COVID-19.

Z odrobiną wiedzy, którą za chwilę zdobędziesz, można taka aktywność rozpocząć przy minimalnej inwestycji i bez większych umiejętności technicznych. Wystarczy wykorzystać odpowiednie wtyczki, które ułatwiają publikację kursów online bez napisania choćby jednej linijki kodu!

W tym przewodniku pokażę Ci jak łatwo możesz samodzielnie uruchomić platformę z kursami online wykorzystując potencjał WordPress’a.

Czego potrzebujesz do stworzenia platformy z kursami?

Do uruchomienia serwisu oferującego kursy potrzebujesz:

  • Domeny – czyli adresu pod jakim Twoja platforma będzie dostępna, np. skocz.do
  • Hostingu – a więc miejsca na serwerze, gdzie będą przechowywane pliki WordPress’a i Twoje kursy.
  • Systemu zarządzania kursami – specjalne rozszerzenie dla WordPress’a, które wzbogaca go o funkcje związane z platformą e-lerningową
  • Skupienia przez około 60 minut, bo tyle mniej więcej potrzebujesz mając powyższe punkty za sobą, aby uruchomić swój pierwszy kurs w Sieci

Te 60 minut podałem trochę na wyrost. W praktyce jesteś w stanie uruchomić pierwszy kurs w mniej niż godzinę, przy założeniu, że masz już przygotowane materiały i dysponujesz domeną, hostingiem oraz rozszerzeniem LMS (system zarządzania kursami).

Krok 1: Uruchom WordPress’a

W sieci znajdziesz olbrzymią ilość systemów CMS i kreatorów stron, jednak zawsze rekomenduję wybór jednego z nich: WordPress’a. Daje Ci on niesamowitą skalowalność i swobodę działania, co jest niezwykle ważne jeśli chcesz skutecznie rozwijać swój projekt.

W tym miejscu mała podpowiedź. WordPress to w praktyce dwie platformy, jedna dostępna pod adresem WordPress.com druga WordPress.org. Piszę o tym nie bez powodu, bo zdarza się, że niedoświadczeni Czytelnicy JZS trafiają na WordPress.com, gdzie rejestrują się i uruchamiają stronę. Potem piszą do mnie, że nie mogą zrobić tego co widzą w artykułach i filmach na JZS.

WordPress.com to platforma działająca w modelu usługowym oferująca ograniczone możliwości WordPress’a. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać to środowisko, WordPress’a musisz pobrać ze strony WordPress.org i zainstalować go na własnym koncie hostingowym. Procedurę aktywacji hostingi znajdziesz tutaj, a opis instalacji na stronie “Instalacja WordPress“.

W ten sposób zainstalujesz WordPress’a i staniesz się posiadaczem konta hostingowego idealnie nadającego się pod projekt platformy e-lerningowej – z certyfikatem SSL na pokładzie.

Koszt utrzymania usługi hostingu WordPress pod tego typu potrzeby, to w zależności od wybranego pakietu 45 – 95 zł netto miesięcznie. Można też uruchomić hosting tradycyjny, który będzie tańszy w utrzymaniu – sprawdź: “Hosting klasyczny” – jednak dedykowane rozwiązania dla WordPress’a zwłaszcza w przypadku takich zastosowań jak e-learning są efektywniejsze.

Krok 2: Instalacja wtyczki LMS – LearnDash

Gdy masz już domenę, hosting i zainstalowanego na nim WordPressa kolejnym krokiem jest instalacja rozszerzenia pozwalającego zarządzać kursami online. W naszym przykładzie wykorzystamy wtyczkę LearnDash, aczkolwiek podobnych rozwiązań znajdziesz więcej, jak chociażby bezpłatna wtyczka LearnPress, z której korzystam na https://poznajwp.pl

LearnDash, to bez wątpienia czołówka tego typu rozwiązań. W większości rankingów jakie znajdziesz w Internecie plasuje się na silnej, pierwszej pozycji.

Jakiś czas temu pojawiła się wersja z numerem 3, która została gruntownie przepisana i dużo lepiej zoptymalizowana chociażby pod kątem pracy w środowisku mojego ulubionego Elementora. Te czynniki sprawiły, że poważnie rozważam migrację poznajWP na to rozwiązanie, co z zapewne prędzej czy później nastąpi.

LearnDash, to kompleksowe narzędzie pozwalające zarządzać kursami, planami lekcji, quizami, zadaniami, postępami i wieloma innymi obszarami aktywności zarówno Twojej jako zarządzającego oraz Twoich kursantów. Nie jest to jednak rozszerzenie bezpłatne. Koszt licencji dla jednej strony to 199 dolarów. Szczegóły znajdziesz na stronie dodatku: #ffffff;" href="https://www.learndash.com/" target="_blank" rel="noopener">https://www.learndash.com/

Jeśli nie wiesz jak zainstalować wtyczkę na WordPress’e zerknij do artykułu “Jak instalować wtyczki“.

Zaraz po instalacji musisz aktywować licencję wykorzystując kod jaki otrzymałeś od producenta.

learndash aktywacja licencji

Wpisz email i klucz licencji, a następnie kliknij w przycisk “Update License”.

Kolejnym etapem wstępnej konfiguracji mogą być ustawienia dotyczące płatności. Standardowo rozszerzenie pozwala skonfigurować płatności PayPal, ale jeśli chcesz aby Twoi kursanci mogli dokonywać wpłat innymi kanałami np. przez polskie bramki, albo po prostu przelewem, wówczas trzeba doinstalować wtyczkę integrującą LearnDash z rozszerzeniem WooCommerce. Pozwoli to sprzedawać kursy wykorzystując mechanizm koszyka WC. 

platnosci

Po skonfigurowaniu podstawowych ustawień można przejść do kolejnego kroku jakim jest dodanie pierwszego kursu.

Krok 3: Dodajemy pierwszy kurs

LearnDash jest bardzo wygodną w obsłudze wtyczką. Dodanie kursów nie powinno przysporzyć Ci żadnych trudności. Aby utworzyć nowy kurs przejdź do zakładki: Szkolenia > Dodaj Nowy

dodaj

Następnie wprowadź tytuł kursu i jego opis. Możesz korzystać z edytora blokowego, aby prezentacja była atrakcyjniejsza.

opis kursu

W tym miejscu możesz kurs także kategoryzować czy tagować. Jak widzisz na powyższym zrzucie opis wprowadzasz analogicznie jak wpisy na blogu z tą tylko różnicą, że nad edytorem masz kilka dodatkowych opcji jak Builder, Ustawienia i Grupy.

Gdy wprowadzisz już opis przejdź do zakładki Ustawienia (Settings – nad edytorem). W tym miejscu możesz wprowadzić dodatkowe parametry kursu, np. jego cenę.

Dodatkowe ustawienia kursu

Ustawień kursu w tym miejscu jest znacznie więcej niż to co widać powyżej. Możesz np. określić status kursu, okres jego ważności, przypisać templatkę dla certyfikatu jeśli chcesz aby uczestnicy taki otrzymali i wiele innych.

Jeśli wszystkie opcje związane z konfiguracją masz ustawione tak jak chcesz (zawsze możesz do nich wrócić), przyszedł czas na dodanie zawartości kursu.

Krok 4: Dodajemy lekcje do kursu

LearnDash pozwala tworzyć wysoce interaktywne lekcje, a następnie przypisywać je do kursu online. Istnieją dwa sposoby dodawania lekcji czy innych treści kursu za pomocą LearnDash. Pierwszym z nich jest przejście do zakładki „Builder” w edytorze kursów. Stąd możesz dodawać lekcje, tematy i quizy.

Tworzenie struktury lekcji

To bardzo wygodny sposób na szybkie stworzenie całej struktury kursu, wszystkich jego głównych bloków, lekcji i quizów.

Bloki tematyczne czy lekcje można też dodawać w inny sposób. Np. aby utworzyć nową lekcję możesz przejść w menu do zakładki “Tematy” i dodać lekcję tak jak dodaje się standardowy wpis WordPress’a.

drugi sposób dodawania lekcji do kursu

Jak widzisz oprócz tematów (lekcji) masz tu także “Zagadnienia” czyli bloki tematyczne kursu oraz quizy. Możesz korzystać ze wszystkich typowych funkcji edycji postów. Dodasz obrazy, galerie, osadzisz filmy i stworzysz atrakcyjne aranżacje.

Nie zapomnij o zakładce “Settings” (Ustawienia), która jest także dostępna w tych miejscach i pozwala na wprowadzenie dodatkowych parametrów oraz przypisanie zagadnienia, lekcji czy quizu do określonego kursu.

dodatkowe ustawienia lekcji

Jeśli masz już utworzony kurs wystarczy go opublikować. Zwróć jednak uwagę, że niektóre zwroty na froncie (backend powiedzmy jest tu mniej istotny), nie są najlepiej spolszczone lub w ogóle spolszczone nie są. To oczywiście nie problem, bo wystarczy użyć wtyczki Loco Translate, aby dostosować tłumaczenia LearnDash do własnych potrzeb. Jak przetłumaczyć wtyczkę możesz zobaczyć na poniższym filmie z kanału JZS na YouTube.

Krok 5: Rozszerzenie możliwości systemu

Zarówno LearnDash jak i WordPress, to bardzo elastyczne narzędzia. Dzięki temu możesz używać ich z dowolnymi innymi rozszerzeniami, aby skuteczniej rozwijać swoją firmę i docierać do większej liczby użytkowników.

Na przykład, jeśli chcesz stworzyć witrynę o charakterze członkowskim, która oferuje dodatkowe korzyści dla uczestników wraz z kursami, możesz użyć LearnDash z rozszerzeniem MemberPress, które zapewnia bardziej szczegółową kontrolę uprawnień i subskrypcji.

Jak już wspomniałem możesz także użyć WooCommerce do zarządzania płatnościami i zamówieniami i to nie tylko kursów. Możesz sprzedawać dzięki temu także inne produkty, np. gadżety dla kursantów lub cokolwiek zechcesz.

Krok 6: Atrakcyjny wygląd strony z kursami

To co zrobiliśmy do tej pory, to zainstalowaliśmy WordPress’a i wtyczkę LearnDash. Korzystamy z domyślnego, podstawowego motywu WordPress’a. Jeśli przejdziesz na stronę kursu zobaczysz, że nie wygląda ona specjalnie atrakcyjnie.

domyślny motyw

Ale to przecież WordPress, a więc bez problemu możesz zmienić wygląd sprawiając, że Twoja strona stanie się profesjonalnie prezentującą się platformą z kursami online.

Motywy kontrolują wygląd Twojej strony WordPress, a na rynku dostępne są ich tysiące. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie nadają się do wdrożenia na platformie e-lerningowej.

W tym celu potrzebujesz odpowiednio zoptymalizowanego motywu, co pozwoli Ci zwiększyć sprzedaż i liczbę konwersji. Szukaj także motywu responsywnego, bo dziś wiele osób uczy się korzystając ze smartfonów.

Moją rekomendacją na tym polu jest Astra. Ten niewiarygodnie wydajny motyw WordPress został przetestowany i zoptymalizowany pod kątem współpracy z LearnDash i jest też rekomendowanym motywem przez samego producenta rozszerzenia.

Motyw Astra dla LearnDash

Podsumowanie

Ten krótki poradnik na temat uruchomienia strony z kursami pokazał Ci jedną z dróg jaką możesz wybrać decydując się na sprzedaż swoich kursów w Internecie i jest kolejnym dowodem na to, że wykorzystując WordPressa jesteś w stanie samodzielnie stworzyć dochodowy biznes w Internecie.

LearnDash to potężne narzędzie jeśli dokładnie zgłębisz jego możliwości, a także umiejętnie wykorzystasz oferowane przez niego integracje z innymi rozszerzeniami jak wspomniane MemberPress, WooCommerce czy BudyPress oraz wiele innych. Nic nie stoi na przeszkodzie aby przekształcić taki serwis w platformę pozwalającą na publikację kursów innych instruktorów pobierając od sprzedaży prowizje tak jak robi to np. Udemy. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *