Kreator Stron internetowych Wix, to najpopularniejsze narzędzie do budowy stron internetowych. I faktycznie przy jego pomocy można bardzo szybko stworzyć atrakcyjną stronę internetową, głównie za sprawą sporej biblioteki dostępnych szablonów graficznych. Bardzo często firmy decydują się na wykupienie dostępu do Wix nie zastanawiając się czy faktycznie wybór tego środowiska będzie w trakcie rozwoju właściwą decyzją. W poprzednim artykule “Kreator Stron Internetowych” wspomniałem o zaletach i wadach tego typu rozwiązań, o których warto wiedzieć na samym początku swojej przygody ze stroną internetową.
Co jednak jeśli zachęcony reklamą w Internecie lub rekomendacją znajomego założyłeś jakiś czas temu swoją stronę korzystając z kreatora Wix i teraz okazało się, że zamiast umożliwić Ci swobodny rozwój coraz częściej odczuwasz ograniczenia? W takiej sytuacji, prędzej czy później zdecydujesz się na przeniesienie swojej strony w miejsce, które tych ograniczeń będzie pozbawione. W większości przypadków wybór pada na WordPress’a.
Pojawia się jednak kolejna przeszkoda. Pół biedy jeśli strona którą masz zawiera 3-5 zakładek z niewielką ilością treści. Gorzej jeśli strona jest znacznie bardziej rozbudowana i np. prowadzisz na niej bloga. Wix nie jest platformą typu OpenSource, nie masz więc dostępu do plików swojej strony, które mógłbyś po prostu pobrać i wrzucić na własny serwer. To największy problem w sytuacji gdy myślisz o zmianie.
W tym artykule podpowiem Ci w jaki sposób możesz przenieść treści swojej strony stworzonej w kreatorze Wix do systemu CMS WordPress.
Czego potrzebujesz?
Żeby uruchomić stronę na WordPress’ie potrzebujesz własnej domeny i miejsca na serwerze. Cały proces związany z przygotowaniem środowiska do pracy znajdziesz w opisanej metodzie numer 1 na podstronie “Czego potrzebujesz do uruchomienia własnej strony“. Dowiesz się jak założyć konto hostingowe zoptymalizowane pod WordPress’a, jak zarejestrować domenę i w końcu w jaki sposób zainstalować i skonfigurować CMS. Potrzebujesz także planu działania, który powinien być uzależniony od tego jak duża jest strona, którą chcesz przenieść. Pytanie także czy chcesz migrować same treści czy także zdjęcia, a może również ustawienia SEO (metadane)… O przeniesieniu szablonu graficznego zapomnij. Przyjrzymy się w tym artykule dwóm metodom przeniesienia strony z Wix na WordPress’a.
Import treści z Wix na WordPress’a – SPOSÓB 1
Jak już wspomniałem Wix to zamknięte środowisko, do którego nie masz dostępu poza samym panelem zarządzania. Oznacza to, że musisz nieco pokombinować aby przenieść swoją witrynę na inny system CMS.
Najtańszym sposobem jest import treści z wykorzystaniem kanału RSS. Ale uwaga: Na obecną chwilę Wix pozwala wyświetlić w kanale RSS tylko 20 najpopularniejszych artykułów. Jeśli masz więcej to jak się domyślasz nie zostaną one zaimportowane.
W ten sposób przeniesiesz treści z bloga, niestety jak chodzi o podstrony typu Oferta, Kontakt itd… będziesz musiał w WordPress’ie utworzyć je na nowo w sekcji Strony > Dodaj nową i wprowadzić treści ręcznie.
Na stronie wsparcia Wix znajdziesz informacje w jaki sposób dobrać się do RSS’a. Dopisz na końcu adresu swojej strony internetowej /blog-feed.xml
Jeśli korzystasz z przeglądarki Chrome załaduje Ci się kod pliku xml. Wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszki, wywołując menu kontekstowe i zapisać plik na swoim komputerze.
Na FireFox’ie wygląda to nieco inaczej. Po uruchomieniu adresu w przeglądarce musisz z menu kontekstowego wybrać opcję pokaż źródło, a następnie skopiować je i zapisać jako plik na komputerze.
Gdy plik masz już zapisany wejdź do panelu administracyjnego swojego WordPress’a i przejdź do zakładki Narzędzia > Import.
Znajdziesz tu opcję pozwalającą na zaimportowanie treści przy wykorzystaniu pliku RSS. Jeśli wtyczka do importu nie jest zainstalowana (domyślnie nie jest), najpierw kliknij w link instalacji, a następnie uruchom importer.
Idąc dalej, wybierasz plik, który wcześniej zapisałeś na komputerze i klikasz w przycisk importu danych. Plik zostanie przesłany na serwer, a znalezione w nim podstawowe dane artykułów zaimportowane.
Po wykonaniu tej czynności przejdź do działu Wpisy i sprawdź co udało się zaimportować. Jeśli wpisy są wszystkie to świetnie, jeśli czegoś brakuje co może się zdarzyć, pozostaje Ci ręczna edycja pliku xml, usunięcie z niego zaimportowanych wpisów i załadowanie go ponownie. Mało wygodne, ale robiąc to taką metodą specjalnie nie ma innego rozwiązania.
Pamiętaj także, że zdjęcia jakie masz w artykułach wciąż pozostają na Wix, a to oznacza, że musisz je wszystkie zapisać na swoim komputerze a następnie wgrać do biblioteki mediów WordPress’a.
Możesz to zrobić korzystając z klienta FTP np. FileZilla. Po skopiowaniu plików musisz jeszcze zaktualizować odwołania do nich w treści swoich artykułów. Można to zrobić edytując każdy wpis i każde zdjęcie w nim umieszczone, ale jeśli masz tego sporo lepiej znaleźć i zainstalować wtyczkę, która ten proces ułatwi. Przykład takiej wtyczki:
Sposób ten jest daleki od doskonałości ze względu na ograniczoną ilość wyświetlanych wpisów w kanale RSS. Jeśli prowadzisz swoją stronę razem z blogiem jest to jakaś półautomatyczna metoda na zassanie części wpisów do WordPress’a. Jest też inna, bardziej skuteczna.
Import treści z Wix na WordPress’a – SPOSÓB 2
Zdecydowanie szybszy i bardziej skuteczny sposób na migrację, to wykorzystanie wtyczki CMS2CMS.
Wtyczka Premium w tym wypadku oznacza, że o ile pobierzesz i zainstalujesz ją za darmo z repozytorium WordPress’a o tyle sama migracja przy jej wykorzystaniu będzie płatna. Oczywiście zanim za cokolwiek zapłacisz możesz uruchomić import demo aby sprawdzić co wtyczka będzie w stanie dla Ciebie realnie zrobić no i jaki będzie koszt ewentualnej operacji.
Aby zainstalować wtyczkę przejdź do działy Wtyczki > Dodaj nową. Wpisz w okienku wyszukiwania CMS2CMS i z listy wtyczek wybierz tę przeznaczoną do importu danych z Wix.
Po instalacji i uruchomieniu wtyczki musisz zalogować się na konto w systemie CMS2CMS. Jeśli go nie masz trzeba je utworzyć klikając w link rejestracji (Register).
Gdy już się zalogujesz drugim krokiem jest podanie adresu URL strony na Wix i sprawdzenie poprawności komunikacji. Ja podałem poniżej adres do darmowej, testowej strony. Ty oczywiście podajesz swój. Kliknij w przycisk weryfikacji połączenia.
Jeśli połączenie przebiegło pomyślnie zostaniesz przeniesiony na stronę systemu migracji, gdzie musisz określić z jakiej platformy będzie migracja, czyli wybierasz Wix. Następnie system raz jeszcze poprosi o weryfikację połączenia. Zweryfikuj. Idąc dalej, powinna pojawić się informacja o tym, że import będzie na WordPress’a, a poniżej musisz wpisać nowy adres swojej strony, a konkretnie adres instalacji WordPress’a, na który będą importowane dane.
Jako, że wtyczkę mamy już zainstalowaną pomijamy pobranie i instalacje connectora. Na koniec klikasz w przycisk weryfikacji połączenia do instancji WordPress’a.
Jeśli nie popełniłeś żadnego błędu uruchomi się strona, na której możesz mapować poszczególne elementy Wix’a i WordPress’a. Jak widać na poniższym zrzucie, strony Wix będą wrzucone do sekcji stron na WordPressie, a wpisy (posty) do wpisów. Dodatkowe opcje, to możliwość migracji metadanych, a także obrazów. Ważne z punktu widzenia utrzymania ruchu i wypracowanych pozycji będzie także instalacja przekierowań 301 ze starych adresów URL na nowe.
Jeśli wszystko masz już ustawione tak jak chcesz możesz uruchomić import demo, aby prześledzić co z niego może wyniknąć lub zdecydować się na import płatny ignorując wersję demo. W naturalny sposób najpierw uruchom migrację w wersji demo, aby nie płacić za kota w worku. Jeśli okaże się że wynik otrzymanego raportu będzie zadowalający wtedy na spokojnie podejmiesz decyzję.
No właśnie. Gdy migracja demo zostanie ukończona otrzymasz raport zarówno na maila jak i bezpośrednio na stronie narzędzia, który będzie wyglądał mniej więcej tak:
Jeśli uznasz, że raport z migracji jest satysfakcjonujący, możesz uruchomić import płatny. Akurat w tym przykładzie importowałem małą stronkę bez bloga. Koszt migracji zamknąłby się więc w kwocie nieco ponad 16 dolarów. Oplata za każdą migrację jest kalkulowana indywidualnie i uzależniona jest od wielkości przenoszonej strony jak i opcji dodatkowych jakie wybierzesz.
Ręczne przenosiny – SOSÓB 3
Zazwyczaj najskuteczniejszym sposobem i jednocześnie bezkosztowym, poza czasem, jest ręczne przeniesienie strony Wix na WordPressa. Oznacza to kopiowanie i wklejanie tekstów oraz ich aranżowanie już wewnątrz natywnego edytora blokowego lub Elementora.
Tę metodę stosowałeś nie raz, nie dwa. To po prostu “Kopiuj > Wklej” ?
Co dalej po migracji?
Na pewno powinieneś odpowiednio skonfigurować WordPress’a zarówno pod kątem jego zabezpieczeń jak również pod wieloma innymi chociażby SEO. Jeśli wygoda pracy ze stroną podobna do tej, której doświadczałeś na Wix jest dla Ciebie priorytetem możesz zainstalować jedną z kilku topowych wtyczek, która przeobrazi WordPress’a w wygodny kreator stron. Osobiście polecam Elementora, ale w praktyce masz większy wybór. Zerknij na artykuł “Kreatory stron dla WordPress’a“.
Podsumowanie
Jak widzisz migracja strony z Wix do WordPress’a nie koniecznie jest prostym zadaniem. Wydaje mi się jednak, że warto zrobić ten krok z uwagi na możliwości rozwoju jakie wraz z przesiadką otrzymasz. Ograniczenia, które do tej pory uwierały mogą odejść w niebyt, a Ty, Twoja strona, Twoja firma będziecie mogli oddychać pełną piersią.
Żadna z opisanych metod nich nie przeniesie wyglądu strony, co oznacza, że będziesz musiał nad tym popracować. WordPress oferuje na tym polu większy wybór niż Wix wiec na pewno uda Ci się znaleźć coś odpowiedniego.
Ze swojej strony polecam kilka bardzo elastycznych motywów. Informacje na ich temat znajdziesz w artykule: Motywy WordPress.
Jeśli będziesz korzystać z Elementora to także w nim jesteś w stanie zbudować cały layout bazując na szablonach. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: “Elementor – Nie musisz już szukać szablonów dla WordPress’a“.
Gdy zechcesz dogłębnie poznać środowisko WordPressa zapraszam Cię gorąco na Kurs WordPress jaki przygotowałem dla Czytelników JZS i każdego kto chce jak najpełniej wykorzystać ten system CMS.
Jeśli znasz inne sposoby migracji lub migrowałeś już swoją stronę Wix w jeden z opisanych sposobów i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem zapraszam do dyskusji.
Kompletny poradnik. 😉