Edytując stronę przy wykorzystaniu widgetów, w tym także widgetów Elementora może się zdarzyć, że będziesz mieć problem z zapisaniem zmian jakie wprowadzasz. Pojawia się błąd 403.

Jeśli na pokładzie masz zainstalowaną wtyczkę WordFence, to taka sytuacja zazwyczaj ma związek z ochroną jaką to rozszerzenie zapewnia. Ochrona jest dość agresywna, co wcale nie jest złe. Pamiętaj, że głównym zadaniem rozszerzenia WordFence jest ochrona Twojej witryny przed atakami z zewnątrz. Może się jednak zdarzyć, że firewall wtyczki przyblokuje również Twoją aktywność. Co w takiej sytuacji zrobić, gdy zobaczysz taki komunikat?

błąd 403

Błąd 403

Zacznijmy od tego, co oznacza błąd 403. Kod błędu 403 nic innego jak odmowa/zakaz dostępu do określonych zasobów na Twoim koncie hostingowych. Powodów jego wystąpienia może być wiele. Te najczęściej występujące, to wspomniany firewall, prawa dostępu do katalogu lub pliku czy reguły w pliku .htaccess

W naszym przykładzie .koncentrujemy się na sytuacji, w której firewall rozszerzenia WordFence odmawia nam dostępu do określonych zasobów.

WordFence

Żeby mieć pewność, że dostęp blokuje wtyczka WordFence możesz ją na chwilę wyłączyć i ponowić próbę zapisania zmian. Jeśli się powiedzie to znak, że aktywność była blokowana przez WordFence.

Sposób 1

Możesz także zerknąć na listę zdarzeń rejestrowanych przez ten dodatek. Przejdź do WordFence > Live Traffic i odszukaj rekord związany ze swoją aktywnością. Może to wyglądać mniej więcej tak:

blokada przez wordfence

Jak być może już się domyślasz możesz z tego poziomu dodać zdarzenie na białą listę klikając w przycisk “WHITELIST PARAM FIREWALL“. I to w zasadzie wszystko. W momencie gdy w kolejnym kroku ponowisz próbę zapisania zmian w Elementorze nie powinien już pojawić się błąd 403.

Sposób 2

Innym sposobem, to dodanie swojego adresu IP na białą listę. Tu jednak ważne jest to aby Twój adres IP był stały. W innym wypadku ta metoda poskutkuje tylko do czasu zmiany adresu IP przez Twojego operatora. Poprzedni adres zostanie przypisany komuś innemu i ten ktoś będzie ulgowo traktowany przez WordFence czego zapewne nie chcesz.

Jeśli masz stałe IP przejdź do: WordFence > All Options. Przejdź do sekcji ustawień zaawansowanych i w polu “Whitelisted IP addresses that bypass all rules” wpisz swój adres IP.

Zapisz zmiany, wróć do edycji w Elementorze i ponów próbę zapisu. Błąd 403 nie powinien się pojawić. 

Sposób 3

Kolejny sposób to dodanie na białą listę adresu /wp-admin/admin-ajax.php. Aby to zrobić wykonaj poniższe czynności:

W analogiczny sposób możesz wyeliminować błąd 403 wywoływany przez firewall WordFence nie tylko wtedy gdy korzystasz z Elementora, ale także dowolnego innego buildera i wtyczek.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Komentarzy: 2

  1. Piotr pisze:

    Dzięki wielkie za ten wpis! 🙂

  2. krystynabozenna pisze:

    Zrobione wg tego pierwszego sposobu. Extra, działa poprawnie, nie ma błędu 403 🙂 Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *