Czy tego chcesz czy nie twoja strona internetowa potrzebuje domeny, czyli adresu pod którym możliwe będzie jej odnalezienie, uruchomienie i wyświetlenie w oknie przeglądarki. To Twój unikalny adres w cyfrowym świecie dlatego dobrze jeśli będzie możliwie krótki i łatwy do zapamiętania. Jeśli myślisz o uruchomieniu własnej strony np. dla własnej firmy, to dobrze jeśli w adresie pojawi się jej nazwa. Banalny przykład firma Apple: www.apple.com (apple.pl), innych przykładów zapewne sam znasz całą masę. Sprawdź czy nazwa twojej firmy jest wolna i rejestruj, za chwilę napiszę jak. W sytuacji gdy uruchamiasz stronę dla marki lub dla konkretnego produktu, to idealnie by było aby w nazwie domeny znalazła się jej/jego nazwa itd… Zagadnienie dotyczące doboru nazw domen jest dość szerokie, na osobny tekst, który przy okazji popełnię. Teraz wystarczy zdać sobie sprawę, że nazwa domeny powinna być łatwa do zapamiętania i fajnie jeśli nawiązuje bezpośrednio do tego co pod jej adresem będziemy mogli zobaczyć.

Rozszerzenia

Rejestrując domenę zauważysz, że może ona mieć całą masę rozmaitych rozszerzeń, np. .com, .net, .xyz, .club i setki innych. Mam być szczery? Zapomnij o nich. Jeśli chcesz działać na polskim rynku nie kombinuj z domenami wybierz narodową .pl i po temacie. Jeśli chcesz działać szerzej sprawdź też .com, a o pozostałych wynalazkach zapomnij. Nie daj się też namawiać na zakup wielu rozszerzeń po to tylko “żeby ktoś innych ich nie zarejestrował”. To wyciąganie Twoich pieniędzy. Tylko jeśli planujesz duży projekt to może mieć sens, ale jeśli chcesz uruchomić stronę swojej małej firmy, nie mówiąc już o prywatnym projekcie, to decydując się na taki krok tylko odchudzisz swój portfel. Jeśli masz za dużo pieniędzy, ok Twój wybór, ale jeśli nie i chcesz podejść do tematu racjonalnie, to wykup jedną dobrą domenę i to w zupełności wystarczy.

Gdzie i za ile

Pytanie kluczowe. Każda domena (rozszerzenie) ma swój własny cennik. Niektóre kosztują kilkadziesiąt złotych, inne kilka tysięcy rocznie. My skoncentrujemy się na naszej rodzimej domenie .pl, na której w mojej ocenie mnie powinieneś bazować. Na wstępie kilka słów wprowadzenia. Domeną .pl zarządza jedna instytucja w Polsce, a jest nią Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa w skrócie NASK. Jej strona poświęcona domenom krajowym (.pl), funkcjonalnym (np. com.pl) i regionalnym (np. waw.pl) znajduje się pod adresem www.dns.pl
Kilka lat temu każdy mógł bezpośrednio rejestrować domeny w NASK. Nie były tanie bo koszt rejestracji i odnowienia wynosił 200 zł netto / rok. Jednak w pewnym momencie NASK zdecydował się na przeniesienie bezpośredniej obsługi Klientów na zewnątrz do swoich Partnerów uruchamiając specjalny program partnerski, do którego zaczęły powoli dołączać zewnętrzne firmy aż z czasem NASK całkowicie zaprzestał bezpośredniej obsługi i w tej chwili domeny można rejestrować i odnawiać już wyłącznie u partnerów. Wszystkie firmy rejestrujące domeny .pl to pośrednicy pomiędzy użytkownikiem domeny i NASK. Ich listę możecie znaleźć pod adresem http://www.dns.pl/porozumienie/partner.html

Wszyscy Partnerzy NASK działają na tych samych warunkach, które są na tyle transparentne że NASK zdecydował się na oficjalne opublikowanie cennika. Ta publikacja jest dla nas o tyle interesująca, że możemy w łatwy sposób policzyć sobie jaką marżę dany Partner nalicza, czyli ile realnie zarabia na nas gdy płacimy czy to za rejestrację czy za odnowienie domeny. Cennik partnerski jest dostępny pod adresem http://www.dns.pl/oplaty.html
Jak widzisz, koszt utrzymania przez NASK domeny .pl w pierwszym roku to 10 zł netto, a jej odnowienie na kolejny rok, to koszt na poziomie 40 zł netto. Jeśli dodamy do tego VAT, to mamy kolejno 12,30 zł rejestracja i 49,20 zł odnowienie.
Ile więc biorą od nas Partnerzy za pośrednictwo i obsługę Klienta? Bardzo różnie. Znajdziemy firmy takie jak np. home.pl gdzie za rejestrację zapłacimy okrągłe 0 zł, ale za to za odnowienie domeny w kolejnych latach już 99 zł netto czyli ponad 121 zł (z VAT). Innymi słowy cieszymy się, że domenę zarejestrowaliśmy za free, ale po roku oddajemy to z nawiązką. To powszechnie stosowany zabieg marketingowy, który pomimo tego że wiele się o nim już napisało i tak działa i pozwala zarabiać olbrzymie pieniądze czołowym firmom hostingowym. OK ale my nie chcemy płacić 121 zł za samo utrzymanie adresu, bo to tylko adres. Przeszukując oferty firm hostingowych znajdziemy masę tańszych propozycji, takie za 100 zł, za 90, 80, 70, za 60, a nawet taniej. Na tym polu ciężko konkurować z jednym graczem, z OHV. Zwróć uwagą na ich cennik https://www.ovh.pl/domeny/cennik/ W momencie gdy to piszę rejestrację domeny .pl mamy za 9,95 zł netto (jak widzisz dokładają do rejestracji 5 groszy, bo do NASK płacą 10 zł), a odnowienie na kolejny rok oferują w cenie 40,64 zł netto (49,99 zł z VAT), co oznacza, że ich marża wynosi 64 grosze netto. Mało kto daje takie ceny, choć oczywiście są tacy którzy potrafią zejść poniżej 40 zł netto jak Gnum.pl – przyznam, że to interesująca polityka cenowa. Być może założenie jest proste. Nałapać dużo domen, do której dopłacamy po 1 groszu, a w pewnym momencie delikatnie podnieść cenę odnowienia choćby o 1 zł co przy dużym wolumenie domen może dać z dnia na dzień całkiem pokaźne dochody. Oczywiście nie wiadomo kiedy i o ile cena podskoczy.
Czy jeśli mamy domenę taniej to oznacza to, że ta usługa jest gorsza od tego co mamy chociażby w home za 99 zł netto? W żadnym wypadku. Tak samo home jak i ovh pośredniczą w rejestracji domeny, która jest ostatecznie utrzymywana w systemie NASK. Nie ma więc kompletnie najmniejszego znaczenia czy domenę zarejestrujemy w firmie X czy Y, bo zawsze ląduje w NASK, a partner wystawia nam jedynie fakturę i ewentualnie służy pomocą. Jest więc sens płacić więcej, czasem nawet ponad 2 razy więcej? Nie wiem jak ty, ale ja mówię NIE.

A odnośnie pomocy, to jest to także jeden z istotniejszych czynników, który powinien pomóc Ci w podjęciu decyzji. Warto przejrzeć fora i rozmaite grupy, na których ludzie rozmawiają o rejestratorach domen i dzielą się swoimi opiniami na temat jakości obsługi klienta. Ja ze swojej strony, jeśli mowa o domenach, polecam OVH. Nigdy na tym polu nie miałem z nimi najmniejszych problemów.

Jak zarejestrować domenę

Skoro już wiemy gdzie można zarejestrować adres dla naszej strony internetowej, to czas na rejestrację. Rekomenduję OVH z uwagi nie tylko na cenę, ale i to że jest to poważny gracz i nie powinieneś mieć problemów. Niektóre małe firmy dają niskie ceny, ale potem nie dają rady, zwijają się i mogą być niepotrzebne kłopoty. Domena to usługa mało kłopotliwa i jeśli jest jakiś problem z działaniem strony mający związek z domeną to zazwyczaj jest to przespany termin jej odnowienia, ale trudno za to winić operatora 🙂
Oczywiście pamiętaj, że rejestrując domenę gdziekolwiek w jakiejkolwiek promocji zazwyczaj partner zabezpiecza się na ewentualną migrację jej obsługi do innej firmy i jeśli przed pierwszym jej odnowieniem zechcesz przeskoczyć np. z home do ovh bo jest taniej, to może nie być tak łatwo. Pomimo, że żaden partner NASK nie ma prawa uniemożliwić Ci przeniesienia domeny o tyle może nanieść na Ciebie opłatę karną przewidzianą w regulaminie danej promocji. Dlatego jeśli nie masz jeszcze domeny i chcesz ją rejestrować, to zarejestruj ją tam gdzie Twój portfel najmniej to odczuje, a firma ma stabilna pozycję na rynku. Zapewne po takim wyborze nie będziesz miał powodów aby domenę gdzieś przenosić.

Rejestracja jest bardzo prosta. Na głównej stronie www.ovh.pl znajdziesz formularz przy pomocy, którego sprawdzisz dostępność danej domeny (adresu).

formularz rejestracji domeny

Wpisujesz np. mojafirma.pl i klikasz na przycisk ‘Zamów/Transferuj’ (tylko informacyjnie: opcja transferu służy do przeniesienia domeny od innego partnera NASK). W sytuacji gdy nasza domena jest wolna zobaczymy mniej więcej coś takiego:

domena wolna

Dalej pozostaje nam już tylko kliknąć w przycisk Kontynuuj i przejść przez proces składania zamówienia. Po drodze OVH zaproponuje nam dodatkową usługę DNS Anycast optymalizującą szybkość odpowiedzi serwerów DNS, nie jest to konieczne, a także włączenie opcji DNSSEC (bezpłatnie). Jeśli będziemy korzystali z DNS-ów OVH można to włączyć, jeśli chcemy korzystać z DNS-ów własnych lub firmy hostingowej wówczas nie ma to większego znaczenia. O DNS-ach dla zainteresowanych przygotuję odrębny artykuł, na tym etapie wystarczy że wiemy że coś takiego jest i że pozwala skierować ruch dla danego adresu na konkretny serwer (numer IP) w sieci. Dalej OVH zaproponuje nam hosting. Tak jak wspomniałem znajdziemy go taniej zwłaszcza jak chcemy uruchamiać coś niewielkiego, to zasoby jakie oferuje OVH są w mojej ocenie trochę przerostem formy nad treścią. Decydujemy i idziemy dalej. Na końcu musimy dokonać płatności bo domena zostanie fizycznie zarejestrowania dopiero po tym fakcie. Ot cała droga do stania się pełnoprawnym posiadaczem unikalnego adresu.

Jeśli miałbyś problemy to oczywiście zapraszam na moje szkolenia na temat tworzenia stron na WordPressie, na których możemy bardziej zgłębić także ten temat.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Komentarzy: 8

 1. jakub pisze:

  witam, mam pytanie, czy jezeli zarejestrowalem mala domene, dla swojego uzytku, to czy musze cos wiecej robic poza po prostu zlozeniem zamowienia na ovh?

 2. Grzegorz pisze:

  Tak z ciekawości mam takie pytanie, czy jest możliwe by firma rejestrująca odmówiła lub utrudniła rejestrację wolnej domeny (z różnych przyczyn) a w tym czasie sama ją zarejestrowała? Oczywiście w celu odsprzedaży za większe pieniądze? W jaki sposób można się zabezpieczyć przed takim przypadkiem? Jak mam udowodnić, że moje zgłoszenie było pierwsze? Ktoś zna na to odpowiedź?

  1. Ogólna zasada rejestracji domen jest prosta. Korzysta z niej ten kto ją pierwszy opłaci. Do 8 stycznia 2020 w przypadku domen .pl funkcjonowało coś takiego jak rezerwacja. Skladałeś zamówienie na domenę i miałeś ją na 14 dni “zaklepaną”. Zostało to jednak zniesione i teraz możesz zamówić, ale dopóki jej nie opłacisz wciąż będzie dostępna do rejestracji dla każdego. Nie ma znaczenia że zamówiłeś ją tydzień wcześniej. Ktoś inny zrobił to samo dziś, ale od razu domenę opłacił i jest jego. Nie jesteś w stanie nic wskórać, chyba że domena to zastrzeżona przez ciebie nazwa np. twojej marki. Można wówczas próbować powalczyć. W innym wypadku pozostaje pogodzić się z faktem, że ktoś był szybszy. Jeśli masz konkretne dowody, że rejestrator celowo blokował rejestrację, możesz to zgłosić do NASKu – o ile to domena .pl, ale czy coś wskórasz… myślę, że małe szanse.

 3. Marcin pisze:

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Mam Jeszcze jedno pytanie. Gdybym przeniósł domenę .pl z OVH do np. Home to cena za jej odnowienie zostanie zostanie taka jak w OVH, czy zmieni się na ceny, które posiada Home w swojej ofercie??

 4. Marcin pisze:

  Witam po wpisaniu w wyszukiwarce OVH interesującej mnie domeny wyskakuje informacja “dostępna do transferu 0.00 zł”. Czy oznacza to, że mogę ją bezpłatnie transferować od innego operatora do OVH.

  1. Krzysiek pisze:

   Transfer domeny to możliwość jej przeniesienia od rejestratora X do Y. Innymi słowy jeśli już masz domenę w firmie X, to właśnie taką operacją możesz przerzucić jej obsługę do firmy Y. W przypadku domen .pl taka operacja jest bezpłatna, dlatego widzisz cenę 0 zł. Warunkiem transferu jest jednak posiadanie tej domeny. Jak rozumiem nie jesteś właścicielem domen, których dostępność sprawdzasz, a więc nie będziesz mógł wykonać ich transferu. Musisz szukać do skutku aż trafisz na nazwę dostępną do rejestracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *