Historia WordPressa zaczęła się w 2003 roku, kiedy to Matt Mullenweg jako nastolatek prowadził bloga na bazie skryptu b2/cafelog. Był jednak niezadowolony z faktu, że twórca tego skryptu przestał go w pewnym momencie uaktualniać i dalej rozwijać. Matt nie chciał rezygnować z prowadzenia bloga, a inne rozwiązania obecne wówczas na rynku nie specjalnie mu odpowiadały. Wpadł więc na pomysł stworzenia nowej platformy blogowej na bazie kodu b2/cafelog. Wkrótce do Matta Mullenwega dołączył drugi z twórców Wordpress’a – Mike Little. Ich praca zaowocowała pierwszą wersją WordPressa, która została udostępniona 27 maja 2003 roku. Nowy skrypt do prowadzenia blogów spotkał się z bardzo przychylnym przyjęciem przez społeczność internautów. Tak niepozornie narodził się gigant.

Dalsza Historia WordPressa

Już w 2004 roku w WordPressie pojawiły się pierwsze wtyczki, które zrewolucjonizowały funkcjonalność stron internetowych.

W tamtym czasie najpopularniejsza płatna platforma blogowa – Moveable Type – przestała wielu użytkownikom odpowiadać, także ze względu na warunki licencji. Popularność Wordpress’a wystrzeliła. W 2005 roku nowa platforma Matta i Mike’a wypuściła swój pierwszy motyw – Kubrick – i nowy interfejs admina. Pojawiła się możliwość dodawania kategorii i tagów do bloga.

WordPress kwitł jako platforma blogowa. Wystartowała też społeczność WordPress.org i firma Matta Mullenwega Automattic, która znana jest z imponujących działań na rzecz Wordpress’a. W kolejnym roku nazwa WordPress i jego logo zostały zastrzeżone. W tym samym czasie pojawili się pierwsi poważni inwestorzy, którzy w kilkunastoosobowym zespole Wordpress’a zobaczyli duży potencjał.

Wielki WordPress

W latach 2008-2009 pojawiły się poważne poprawki backendu, które wzbudziły w użytkownikach mieszane uczucia. W związku z tym powstał raport użyteczności o roboczej nazwie „Crazyhorse”. Efektem tego przedsięwzięcia stała się wersja WordPress’a 2.7 o nazwie Coltrane. W kolejnych uaktualnieniach pojawiało się coraz więcej ulepszeń i rozwiązań, jakie znamy dzisiaj. Wbudowane instalacje wtyczek, wbudowane instalacje motywów czy edycja obrazów – to tylko niektóre z nowości.

Deweloperzy uwielbiali WordPressa już na tym etapie, jednak szeroka publika pokochała tę platformę w latach 2010-2012. Punktem zwrotnym popularności WordPress’a była migracja w 2010 roku około 30 milionów użytkowników Windows Live Spaces Microsofta do WordPressa. Oznaczało to dla CMS’a wielki skok w udziale rynku internetowego – teraz WordPress napędzał już ponad 14% witryn.

W następnych latach WordPress umacniał swoją pozycję najpopularniejszego CMS’a i dojrzewał, z dużą pomocą miliardowych kontrybucji ze strony Automattic, z sukcesem prowadzonego przez Matta Mullenwega. Szereg uaktualnień CMS’a wprowadzało kolejne ulepszenia do platformy, która teraz z platformy blogowej stała się systemem, na którym można postawić kompletną stronę czy sklep internetowy. W celach ochrony wprowadzono możliwość automatycznej aktualizacji systemu i szereg ulepszeń, które znamy dziś.

Wordpress wciąż się rozwija i ma już blisko 30% udział w rynku witryn internetowych i olbrzymi potencjał wzrostowy. Kolejne aktualizacje zapobiegają atakom hackerów i wprowadzają kolejne innowacje. Automattic nie tylko zbiera fundusze na rozwój Wordpressa, angażuje się także intensywnie w akcje charytatywne, co sprzyja pozytywnemu wizerunkowi CMS’a i jego twórców w świadomości publicznej.

Historia Wordpressa wciąż zaskakuje, a jego twórcy tak naprawdę dopiero się rozkręcają. Nazwa WordPress, wymyślona przez Christine Tremoulet, jest dziś bez wątpienia synonimem sukcesu.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.