Historia WordPressa zaczęła się w 2003 roku, kiedy to Matt Mullenweg jako nastolatek prowadził bloga na bazie skryptu b2/cafelog. Był jednak niezadowolony z faktu, że twórca tego skryptu przestał go w pewnym momencie uaktualniać i dalej rozwijać. Matt nie chciał rezygnować z prowadzenia bloga, a inne rozwiązania obecne wówczas na rynku nie specjalnie mu odpowiadały. Wpadł więc na pomysł stworzenia nowej platformy blogowej na bazie kodu b2/cafelog. Wkrótce do Matta Mullenwega dołączył drugi z twórców WordPress’a – Mike Little. Ich praca zaowocowała pierwszą wersją WordPressa, która została udostępniona 27 maja 2003 roku. Nowy skrypt do prowadzenia blogów spotkał się z bardzo przychylnym przyjęciem przez społeczność internautów. Tak niepozornie narodził się gigant.

Dalsza Historia WordPressa

Już w 2004 roku w WordPressie pojawiły się pierwsze wtyczki, które zrewolucjonizowały funkcjonalność stron internetowych.

W tamtym czasie najpopularniejsza płatna platforma blogowa – Moveable Type – przestała wielu użytkownikom odpowiadać, także ze względu na warunki licencji. Popularność WordPress’a wystrzeliła. W 2005 roku nowa platforma Matta i Mike’a wypuściła swój pierwszy motyw – Kubrick – i nowy interfejs admina. Pojawiła się możliwość dodawania kategorii i tagów do bloga.

WordPress kwitł jako platforma blogowa. Wystartowała też społeczność WordPress.org i firma Matta Mullenwega Automattic, która znana jest z imponujących działań na rzecz WordPress’a. W kolejnym roku nazwa WordPress i jego logo zostały zastrzeżone. W tym samym czasie pojawili się pierwsi poważni inwestorzy, którzy w kilkunastoosobowym zespole WordPress’a zobaczyli duży potencjał.

Wielki WordPress

W latach 2008-2009 pojawiły się poważne poprawki backendu, które wzbudziły w użytkownikach mieszane uczucia. W związku z tym powstał raport użyteczności o roboczej nazwie „Crazyhorse”. Efektem tego przedsięwzięcia stała się wersja WordPress’a 2.7 o nazwie Coltrane. W kolejnych uaktualnieniach pojawiało się coraz więcej ulepszeń i rozwiązań, jakie znamy dzisiaj. Wbudowane instalacje wtyczek, wbudowane instalacje motywów czy edycja obrazów – to tylko niektóre z nowości.

Deweloperzy uwielbiali WordPressa już na tym etapie, jednak szeroka publika pokochała tę platformę w latach 2010-2012. Punktem zwrotnym popularności WordPress’a była migracja w 2010 roku około 30 milionów użytkowników Windows Live Spaces Microsofta do WordPressa. Oznaczało to dla CMS’a wielki skok w udziale rynku internetowego – teraz WordPress napędzał już ponad 14% witryn.

W następnych latach WordPress umacniał swoją pozycję najpopularniejszego CMS’a i dojrzewał, z dużą pomocą miliardowych kontrybucji ze strony Automattic, z sukcesem prowadzonego przez Matta Mullenwega. Szereg uaktualnień CMS’a wprowadzało kolejne ulepszenia do platformy, która teraz z platformy blogowej stała się systemem, na którym można postawić kompletną stronę czy sklep internetowy. W celach ochrony wprowadzono możliwość automatycznej aktualizacji systemu i szereg ulepszeń, które znamy dziś.

WordPress wciąż się rozwija i ma już blisko 30% udział w rynku witryn internetowych i olbrzymi potencjał wzrostowy. Kolejne aktualizacje zapobiegają atakom hackerów i wprowadzają kolejne innowacje. Automattic nie tylko zbiera fundusze na rozwój WordPressa, angażuje się także intensywnie w akcje charytatywne, co sprzyja pozytywnemu wizerunkowi CMS’a i jego twórców w świadomości publicznej.

Historia WordPressa wciąż zaskakuje, a jego twórcy tak naprawdę dopiero się rozkręcają. Nazwa WordPress, wymyślona przez Christine Tremoulet, jest dziś bez wątpienia synonimem sukcesu.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

WordPress 5.9

WordPress 5.9 – co nowego?

Zaktualizowaliście już WordPressa do wersji 5.9? Jeśli tak, to czy znaleźliście nowości jakie w nim się pojawiły? A może nic szczególnego jeszcze nie zauważyliście? 🙂

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *