Założenie własnego bloga nie jest skomplikowanym zadaniem natomiast wybór odpowiedniej platformy/narzędzia do tego aby go poprowadzić, bywa zdecydowanie bardziej złożone. Wynika to przede wszystkim z faktu, że obecnie na rynku roi się od miejsc i sposobów umożliwiających uruchomienie bloga. Każde z nich różni się od siebie niekiedy dosyć znacznie, dlatego w tym artykule postaram się ułatwić Ci zadanie podpowiadając rozwiązania, z których warto skorzystać.

Dwie grupy platform blogowych

Podstawowe różnice pomiędzy najlepszymi platformami blogowymi opierają się przede wszystkim na sposobie zarządzania taką usługą. W zasadzie platformy dla blogerów można podzielić na dwie grupy:

Usługi umożliwiające publikację wpisów – ta forma blogowania jest najprostszą metodą. Wystarczy zarejestrować się na wybranej platformie aby od razu zacząć pisać. Nie potrzebujesz w tym wypadku miejsca na serwerze ani nawet własnej domeny, ponieważ korzystasz z subdomen w ramach głównej domeny platformy.

Systemy CMS – to z kolei narzędzia do uruchomienia których potrzebujesz hostingu i domeny. Instalujesz wybrany system na swoim serwerze i masz pełną kontrolę nad jego funkcjonalnością i kierunkiem rozwoju. Możliwości masz praktycznie nieograniczone. To czynnik bardzo często decydujący o wyborze tej formy prowadzenia bloga.

Którą grupę wybrać?

Jeśli zależy Ci na jak największej prostocie zapewne dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będą platformy umożliwiające publikację wpisów. Z kolei jeśli myślisz o swoim blogu perspektywicznie, masz mniej lub bardziej sprecyzowany plan rozwoju, być może będziesz chciał go w przyszłości swobodnie monetyzować, wówczas zwróć swój wzrok na systemy CMS.

Platformy do publikacji wpisów

Blogger (www.blogger.com)

Blogger to platforma Google przeznaczona do publikacji w sieci artykułów. Prawdopodobnie masz konto Google biorąc pod uwagę, że na naszym rynku to praktycznie monopolista wielu usług sieciowych. Możesz aktywować bloga rejestrując się za pomocą swojego konta Google i z miejsca rozpocząć korzystanie z bloga działającego w subdomenie blogspot.com. Blog będzie aktywny dosłownie w ciągu kilku minut.

Dla kogo blogger?
Jest przeznaczony przede wszystkim dla początkujących, którzy chcą szybko bez inwestycji czasu czy pieniędzy zacząć blogowanie.

Pulpit administracyjny bloga wygląd mniej więcej tak:

blogger

Czy muszę za coś płacić?
Nie Blogger jako usługa jest całkowicie darmowy.

Czy mogę użyć własnej domeny?
Tak, możesz połączyć swojego bloga z własną domeną lub subdomeną.

Co możesz dostosować?
Możesz przesłać niestandardowe motywy i widgety. Jeśli znasz HTML, CSS i JavaScript, możesz nawet edytować kod źródłowy bloga.

Czy mogę zarabiać na moim blogu?
Tak, Google AdSense jest wbudowany w usługę Blogger, a jej aktywacja jest łatwa. Możesz także dodać usługi reklamowe innych firm, dodając odpowiedni skrypt JavaScript w widgecie lub w kodzie źródłowym bloga.

Podsumowanie
Blogger jest jedną z najlepszych platform blogowych dla początkujących. Nie wymaga dużego nakładu czasu aby nauczyć się jego obsługi i późniejszej personalizacji. Dzięki temu możesz zacząć od podstawowych możliwości platformy, aby ostatecznie przejść do bardziej zaawansowanych funkcji.

WordPress.com

To kolejna bardzo popularna platforma do publikowania blogów, ale w tym wypadku oparta na silniku WordPress.

Kto powinien korzystać z WordPress.com?
Komercyjna wersja WordPressa jest idealna dla początkujących, którzy nie są jeszcze gotowi, aby inwestować w hosting i własną domenę. Poza tym WordPress.com wyróżnia się tym, że prowadzone na nim blogi są zdecydowanie lepiej wyglądającą alternatywą dla Bloggera. Jeśli więc przykładasz większą wagę do wyglądu, ten wariant będzie lepszy.

wordpress com

Jakie są ceny?

WordPress.com w swojej ofercie ma plan darmowy, który jednak posiada dość znaczne ograniczenia. Z kolei dla osób oczekujących większych możliwości WordPress.com oferuje trzy płatne pakiety – Personal to koszt 4 USD miesięcznie, plan Premium 8 USD miesięcznie i najwyższy pakiet Biznes w cenie 25 USD miesięcznie.

Pakiet Personal czyli ten najtańszy umożliwia korzystanie z własnej domeny, usuwa natywne reklamy platformy WordPress.com i zapewnia dostęp do wsparcia. Dzięki wyższym planom zyskujesz dostęp do większej przestrzeni dyskowej z większymi możliwościami dostosowania bloga pod własne potrzeby.

Czy mogę użyć własnej domeny?
Tak, ale potrzebujesz płatnego planu.

Co możesz dostosować?
Po pierwsze, możesz wybierać spośród wielu darmowych motywów / szablonów – które pomogą Ci stworzyć bardzo atrakcyjny wygląd Twojego bloga. Możesz także dostosować swój motyw wykorzystując dostępne widgety czy personalizując jego układ. Im wyższy plan płatny tym więcej możliwości związanych z personalizacją.

Czy mogę zarabiać na moim blogu?
Chociaż wyświetlane są reklamy WordPress, możesz dodawać niestandardowe reklamy za pomocą JavaScript w widgetach. Jednak aby na tym polu uzyskać więcej swobody, musisz przejść na plan płatny.

Podsumowanie
Jest to dobry wybór dla początkujących, zwłaszcza, że mamy tu możliwość migracji treści bloga do własnej wersji WordPress o której za chwilę napiszę.

WordPress.org

Hostowana przez samego siebie wersja WordPress’a z biegiem czasu stała się najpopularniejszą platformą internetową blogerów, ale nie tylko. WordPress powstał jako skrypt do blogowania jednak jego możliwości i dynamiczny rozwój sprawiły, że obecnie to narzędzie służy już nie tylko do blogowania, ale do prowadzenia stron internetowych o różnym przeznaczeniu. W efekcie WordPress w tej odsłonie używany jest już przez ponad 30% wszystkich witryn internetowych. Nie ma sobie na tym polu równych. WordPress to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad swoim blogiem i móc dostosować każdy najmniejszy jego aspekt.

Z drugiej strony decydując się na tę formę blogowania trzeba przewidzieć koszty z tym związane. Totalne minimum to utrzymanie konta hostingowego i domeny czyli w skali roku średnio około 200 zł, a jeśli blog będzie dynamicznie rozwijany i pozyskiwał znaczący ruch te koszty na pewno będą rosły.

Oto jak wygląda pulpit WordPress:

wordpress

Zapraszam do lektury artykułu: WordPress recenzja, gdzie bardziej szczegółowo omawiam ten skrypt.

Jakie są ceny?
Sam WordPress jest oprogramowaniem typu open source, które można pobrać i uruchomić lokalnie lub na serwerze bez ponoszenia z tego tytułu opłat licencyjnych. Masz także do wyboru olbrzymią bazę bezpłatnych motywów i rozszerzeń, jednak niektóre z nich, zwłaszcza te oferujące naprawdę interesujące możliwości mogą być płatne.

Przeczytaj inny mój artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak założyć bloga lub inną stronę za pomocą samodzielnie hostowanego WordPressa: Instrukcja krok po kroku

Czy mogę użyć własnej domeny?
Tak, każdy serwer, na którym znajduje się WordPress, może być powiązany z Twoją własną domeną.

Co możesz dostosować?
Jednym słowem: wszystko. Możesz dostosować wygląd, układ i zawartość każdego elementu witryny. Na tym polu nie ma żadnych ograniczeń.

Czy mogę zarabiać na moim blogu?
Ponieważ kontrola całego bloga leży po Twojej stronie, zarabianie na nim nie narzuca Ci ograniczeń. Wystarczy użyć odpowiedniej wtyczki lub dodać niestandardowy kodu HTML do swojego motywu.

Garść informacji na ten temat znajdziesz w tekście: Jak zarabiać na stronie internetowej.

Podsumowanie
WordPress jest niekwestionowanym liderem świata blogerów. Z udziałem ponad 3o% wszystkich witryn działających w sieci nie trudno się domyślić, że ten wybór sprawi iż większość decydujących się na ten krok będzie z wyboru bardzo zadowolona. Jest to z pewnością jedna z najlepszych platform blogowych jeśli nie najlepsza.

Ghost (ghost.org)

Ghost jest opartą na JavaScript platformą blogową zapoczątkowaną przez byłego programistę WordPress. Jedynym celem stworzenia Ghost było skupienie się właśnie na blogowaniu. Chociaż Ghost oferuje także wersję komercyjną, tu omówimy sobie wersję, którą można używać na własnym serwerze. Analogicznie jak WordPress.org

Kto powinien korzystać z Ghost?
Ghost to dobra opcja dla kogoś, kto oczekuje wygody w publikowaniu treści i nie rozpraszającego interfejsu użytkownika. Skrypt wymaga jednak pewnych umiejętności technicznych do poprawnego skonfigurowania i uruchomienia.

ghost

Jakie są ceny?
Ghost jest oprogramowaniem open source i dlatego jest dostępny bezpłatnie. Na tym polu nie różni się niczym od WordPress.org. Podobnie jak chodzi o motywy czy wtyczki. Oprócz darmowych istnieją również ich płatne wersje.

Czy mogę użyć własnej domeny?
Tak. Możesz powiązać swój blog na Ghost z własną domeną.

Co możesz dostosować?
Możesz dostosować prawie każdy element bloga, choć nie ma co kryć, obsługa Ghosta w zakresie motywów i wtyczek jest nadal uboga w porównaniu do WordPress’a.

Czy mogę zarabiać na moim blogu?
Tak, możesz dodać własny kod do witryny w celu wyświetlania reklam.

Podsumowanie
Chociaż WordPress jest lepszą alternatywą pod względem wsparcia i dostosowywania bloga pod własne potrzeby, można także swój wzrok skierować w stronę skryptu Ghost, zwłaszcza jeśli cenisz sobie prostotę interfejsu i pełną koncentrację na publikowanych treściach.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

2 komentarze

  1. Kurdupel pisze:

    WordPress.com w planie bezpłatnym jest praktycznie niefunkcjonalny. Plan płatny jest o 200% droższy, niż WordPress na własnym serwerze. Wielką zaletą WordPress.com jest to, że jesteśmy niejako połączeni z całą społecznością WordPress tzn., możemy dodawać do ulubionych innych blogerów i na bieżąco widzimy ich wpisy czy komentarze i działa to w dwie strony. Przy własnym serwerze i CMS WordPress jesteśmy praktycznie sami i to przez długi czas, zanim ktokolwiek nas zauważy, a gdy już to zrobi to istnieje duża “szansa”, że o nas zapomni.

  2. Zespół pisze:

    Dzięki za wartościowy tekst! Jak już założycie bloga i zgromadzicie pierwszych 500 unikalnych, to zapraszamy na Reach a Blogger. Więcej informacji na naszej podstronie z FAQ https://reachablogger.pl/faq/ Zapraszamy! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *