Wielu początkujących webmasterów chciałoby wzbogacić swoje strony internetowe o filmy, ale bardzo często nie wiedzą jak temat ugryźć. Otrzymuję np. pytania w stylu “Chciałbym otworzyć stronę internetową na której będę miał możliwość umieszczenia filmów. Pytanie jak duży serwer potrzebuję?”. Z tego pytania od razu można wnioskować, że pytający planuje upload na swoje konto hostingowe plików filmowych, które następnie chce publikować na stronie. Pojawia się jednak pytanie o zasadność takiego scenariusza. Najczęściej Klient nie potrafi sensownie go uzasadnić, po prostu wydaje mu się, ze tak będzie dobrze. Przyjrzyjmy się więc czy aby na pewno.

Co wiąże się z utrzymywaniem plików wideo na własnym koncie hostingowym:

  • przede wszystkim plik musimy odpowiednio zoptymalizować, tak aby odchudzić go do możliwie najmniejszych rozmiarów przy jednoczesnym zachowaniu satysfakcjonującej nas jakości obrazu. Im lepsza jakość filmu np. HD tym plik wynikowy będzie większy i pojedynczy film może zajmować nawet kilkaset MB.
  • załadowane pliki na koncie hostingowym konsumują przestrzeń dyskową, którą być może jesteśmy w stanie lepiej spożytkować oraz generują znaczny transfer danych, a więc obciążają w znaczny sposób pasmo serwera. Pamiętajmy, że tego typu parametry jak pojemność czy transfer to nie studnie bez dna, dlatego warto rozważnie wykorzystywać usługi oferowane przez usługodawcę, bo owa rozwaga wpływa pośrednio na ogólną jakość usług. Poza tym często duże konta hostingowe są wykluczane z codziennych backupów generowanych przez operatora hostingu, co oznacza, że jesteśmy na tym polu zdani wyłącznie na własne kopie, a ich wykonanie przy dużej ilości dużych plików może być problematyczne.
  • musimy na naszej stronie wdrożyć odpowiedni player, który będzie odpowiadał za publikacje i wygodne przeglądanie filmów. W sieci można znaleźć wiele tego typu narzędzi od darmowych po płatne, ale trzeba umieć wybrany player skonfigurować co dla początkującego webmastera może być poważną przeszkodą.

To tak najogólniej jak chodzi o hostowanie plików wideo na własnym koncie hostingowym. Przyznam szczerze, że nie dostrzegam specjalnie zalet tego typu rozwiązania. Ktoś może powiedzieć, że dzięki temu pliki wideo ma u siebie a nie gdzieś na zewnątrz, ale warto wiedzieć, że pobranie pliku wideo jest niezwykle proste, a uniemożliwienie pobrania plików może wymagać dodatkowych działań z którymi znowu początkujący webmaster prawdopodobnie sobie nie poradzi.

Aby ułatwić sobie życie możemy skorzystać z możliwości jakie oferują takie platformy jak YouTube, Vimeo i im podobne. Wystarczy przesłać film wideo do jednego z tych serwisów aby po chwili możliwe było pobranie niewielkiego kodu HTML odpowiedzialnego za wyświetlenie filmu na naszej stronie internetowej.

Kilka zalet takiego rozwiązania:

  • pliki video nie wykorzystują przestrzeni ani transferu naszego konta hostingowego, a więc nie mają bezpośredniego wpływu na jego wydajność
  • z naszym filmem docieramy do większego grona odbiorców bez specjalnych zabiegów. Ktoś kto trafi na nasz film przeglądając zasoby np. YouTube może w ten sposób dotrzeć do naszej strony. mamy więc dodatkowy kanał do działań o charakterze marketingowym
  • nie interesuje nas instalacja playera ponieważ ten jet dostarczany przez portal na którym opublikowaliśmy film.

Korzyści są znaczne dlatego wszystkim myślącym o publikacji materiałów wideo sugeruję korzystanie z tej metody. To czy wybierzemy YouTube, Vimeo czy inny serwis jest wyłącznie naszym indywidualnym wyborem. Mi osobiście najbardziej odpowiada Vimeo aczkolwiek jak chodzi o ilość potencjalnych odbiorców filmów, to YouTube zdecydowanie króluje. Najlepiej sprawdzić kilka serwisów i wybrać ten który najbardziej nam odpowiada.

Na pewno widzieliście wiele stron z filmami umieszczonymi w ten własnie sposób. Oto jak to może wyglądac także na waszej stronie:

Pamiętajcie także, że filmy podnoszą atrakcyjność strony, zwiększając nie tylko ruch, ale także podnosząc inne istotne parametry takie jak długość przebywania na stronie czy wzrost konwersji.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *