Elementor w swojej blisko czteroletniej karierze doczekał się wyjątkowo pokaźnej biblioteki rozszerzeń pisanych przez niezależnych developerów. O tych, które osobiście lubię napisałem w artykule “10 dodatków dla Elementora“. To raptem zaledwie dziesiątka ze znacznie większej palety dostępnych rozszerzeń. Dziś jednak przyjrzymy się wtyczce ElementsKit, której nie wymieniłem we wspomnianym artykule, a która oferuje kilka interesujących funkcji, które mogą Wam się spodobać.

ElementsKit – w dwóch odsłonach

Jak nietrudno się domyślić mowa tu o wersji darmowej dostępnej w repozytorium WordPressa i wersji PRO, którą można nabyć na stronie producenta.

Różnic pomiędzy wersją darmową (Lite), a płatną (Pro) jest sporo, ale co warte podkreślenia niektóre z funkcjonalności jakie w większości przypadków dostępne są tylko w płatnych odsłonach wtyczek (o ile w ogóle są) mamy do dyspozycji także w wersji FREE. Co to takiego?

Nagłówek i Stopka

Coś co o dziwo znajdziemy także w wersji bezpłatnej ElementsKit!

ElementsKit - builder nagłówka i stopki

Ta funkcjonalność pozwala utworzyć w Elementorze własny nagłówek i stopkę zastępując te, które standardowo serwuje motyw z jakim pracujemy. Daje to praktycznie dowolność w zaprojektowaniu tych podstawowych i jakże ważnych elementów każdej strony.

Jedyne czego w wersji bezpłatnej nie znajdziemy to warunków związanych z użyciem tych elementów. Utworzony nagłówek i stopka w wersji bezpłatnej będą wyświetlały się na wszystkich podstronach naszego serwisu. Natomiast mając wersję PRO możemy utworzyć wiele nagłówków i np. jeden wyświetlać na stronie głównej, drugi na stronach archiwów, trzeci na stronach wpisów itd… Daje to znacznie większe pole manewru, ale czy powyższe warunki są konieczne? Nie są. W większości przypadków zwłaszcza klasycznych stron, możliwości wersji darmowej będą całkowicie wystarczające.

Mega Menu

To kolejny element wyróżniający ElementsKit na tle innych dodatków dla Elementora. Mamy możliwość budowy Mega Menu.

ElementsKit - aktywacja Mega Menu

Może się ono prezentować np. w taki sposób:

ElementsKit - Przykład Mega Menu

lub jeszcze inaczej:

ElementsKit - Drugi Przykład Mega Menu

W praktyce mamy do dyspozycji Elementora więc to jak Mega Menu będzie się ostatecznie prezentowało i jakie elementy zostaną w nim ujęte zależy tylko od naszej kreatywności i potrzeb.

Także w tym wypadku wersja darmowa wtyczki daje wystarczający wachlarz możliwości. Szybko utworzymy estetyczne i funkcjonalne Mega Menu. Możemy je nawet zaimportować z biblioteki templatek wtyczki i tylko dostosować pod nasze potrzeby.

Builder Widgetów

Coś co może spodobać się nieco bardziej zaawansowanym użytkownikom. Nie chodzi tu o tworzenie widgetów WordPressa, ale o widgety Elementora. Jeśli potrzebujemy własny specyficzny widget, który potem będzie wykorzystywany podczas pracy z Elementorem, to w tym miejscu możemy go stworzyć. Efekt:

Własny widget w Elementorze

Sam builder jest wystarczająco intuicyjny. Szybko dodamy podstawowe elementy do zakładki treści, styli czy ustawień zaawansowanych.

Builder widgetów

Stworzenie bardziej złożonych widgetów będzie wymagało jednak nieco kodowania. W tym celu znajdziemy tu zakładki z edytorem kodu HTML/CSS/JS

image 30

Wygodne narzędzie choć osobiście nie wiązałbym się z tą wtyczką jeśli moim celem byłoby wyłącznie stworzenie własnych widgeów do Elementora. Tu lepiej sięgnąć do dokumentacji dla developerów i napisać widget od początku do końca. Niemniej ElementsKit taką możliwość daje i to w wersji bezpłatnej.

Co jeszcze potrafi ElementsKit?

Wersja darmowa oferuje bibliotekę 30 gotowych aranżacji bloków i 20 stron do importu. Dla porównania wersja PRO rozszerzenia ma ponad 400 bloków i ponad 65 stron. To już całkiem pokaźny zasób, który w wielu sytuacjach ułatwia pracę ze stroną.

Biblioteka szablonów

Widgetów, które wzbogacą Elementora w wersji bezpłatnej znajdziemy 41 natomiast wersja PRO ma ich do zaoferowania aż ponad 70.

image 32

To czego nie uświadczymy w wersji bezpłatnej, a co otrzymamy decydując się na wersję PRO to warunki związane z wyświetlaniem poszczególnych widgetów. Można np. zdecydować czy widget ma być widoczny tylko dla zalogowanych użytkowników lub odwrotnie.

Warunki wyświetlania widgetu

Zresztą tych warunków może być znacznie więcej. Można zdecydować o tym czy dany widget ma się wyświetlać lub nie wybierając konkretną datę, dzień/dni tygodnia czy godziny. Przydatne przy prowadzeniu akcji marketingowych na stronie. Podstawowe warunki, ale często wystarczające. Jeśli macie chrapkę na cos więcej to zajrzyjcie do Kursu Strony Dynamiczne, gdzie pracujemy z rozszerzeniem dającym na tym polu znacznie więcej możliwości.

ElementsKit – moduły

Chociaż większość przyzwoitych dodatków swoją architekturę opartą ma na modułach, to wciąż wiele tej możliwości nadal nie oferuje. Na szczęście ElementsKit należy do tej pierwszej grupy. Możemy zdecydować jakie moduły mają być aktywne z jakie nie, bo np. w ogóle z nich nie korzystamy.

Zarządzanie modułami

To samo dotyczy widgtów. Zwróćcie uwagę na moduł bardzo pomocny jeśli tworzycie strony dla swoich Klientów i chcecie szybko skopiować wcześniej opracowane aranżacje z jednej strony klienta X na drugą klienta Y. Mamy tu moduł Cross-Domain Copy Paste, który to zadanie maksymalnie upraszcza do minimum. Pierwszy raz zetknąłem się z tym mechanizmem w rozszerzeniu dla Elementora Happy Addons.

Ile kosztuje ElementsKit w wersji PRO

Wtyczka dostępna jest w przyzwoitej cenie 39 dolarów dla jednej strony, 87 dolarów dla 5 stron lub 179 dolarów dla dowolnej ilości stron. To w abonamencie rocznym, ale jeśli wolimy oferty lifetime, to możemy zapłacić raz i zapomnieć. Taka przyjemność ma jednak nieco wyższy próg wejścia. Dla jednej strony to wydatek rzędu 119 dolarów, dla 5 stron 259 dolarów, a w przypadku nielimitowanej ilości stron 489 dolarów.

Czy polecam?

Rozszerzenie nawet w wersji bezpłatnej daje sporo możliwości pracy ze stroną i Elementorem. Na uwagę zasługuje builder nagłówka i stopki oraz Mega Menu czego wiele rozszerzeń dla Elementora nie ma zwłaszcza jak chodzi o wersje darmowe.

Wtyczka jest dobrze napisana, intuicyjna, a testy jakie przeprowadziłem w zasadzie obyły się bez wpadek. Może to być namiastka Elementora PRO z uwagi na możliwość tworzenia nagłówka i stopki, ale też nie ma się co oszukiwać. Theme Builder w Elementorze PRO oferuje na tym polu nieporównywalnie więcej. Jeśli osobiście miałbym decydować o zainwestowaniu w rozszerzenie, to w pierwszej kolejności wybrałbym Elementora PRO, a ewentualnie później na zasadzie rozszerzenia o dodatkowe widgety czy Mega Menu spojrzałbym na ElementsKit.

Gdybym miał krótko podsumować wtyczkę, to w mojej ocenie jest to jedna z wielu do których już zdążyliśmy się przyzwyczaić i tylko od naszych potrzeb oraz upodobań będzie zależało czy zdecydujemy się na ElementsKit czy może coś innego jak Happy Addons, Essential Addons, rodzinę Crocoblock, itp.

Jeśli nie chcesz inwestować w Elementora PRO, a zależy Ci na tworzeniu nagłówka strony i stopki w Elementorze oraz chcesz mieć dostęp do większej ilości widgetów w tym także dla sklepu WooCommerce, to ElementsKit jest z pewnością wart zainteresowania.

Zajrzyj na stronę rozszerzenia, przejdź na podstronę z demonstracją widgetów, modułów i sprawdź jak to rozszerzenie może realnie wesprzeć Cię w procesie budowy i rozwoju projektu nad którym pracujesz.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Elementor PRO 3.7

Elementor PRO 3.7

Kilka dni temu zapewne spora część z nas, a przynajmniej ta korzystająca z Elementora PRO, przeprowadziła jego aktualizację do wersji 3.7. Pamiętacie film o zapowiedzi

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.