Wkrótce będziemy mogli zaktualizować Elementora PRO do wersji 2.9, a razem z nią pojawi się opcja umożliwiająca edycję wykorzystanych na stronie templatek bez konieczności uruchamiania osobno edytora dla każdej z nich. To jednak nie wszystko.

Przyznam szczerze, nie sądziłem, że możliwość edycji nagłówka, stopki czy innych templatek Elementora będzie możliwa bezpośrednio z poziomu jednej sesji edytora, ale okazuje się, że nadchodząca wersja Elementora PRO taką możliwość nam przyniesie.

Full Site Editing

Wystarczy, że uruchomimy standardową edycję wybranej strony, wpisu czy innego rodzaju zawartości aby móc błyskawicznie zmodyfikować inne szablony na niej wykorzystane. Najczęściej będzie to nagłówek i stopka.

Edycja nagłówka w Elementorze PRO

Klikając w przycisk edycji nie będziemy przenoszeni do osobnej sesji edytora, gdzie jak ma to miejsce teraz jedyne co zobaczymy to oderwaną od reszty templatkę nagłówka. Pozostając w tym samym miejscu będziemy mogli wprowadzać zmiany widząc jednocześnie całą resztę witryny.

Uruchomiona edycja nagłówka

Ten sposób pracy z szablonami znacząco zoptymalizuje i zminimalizuje czas przygotowania szablonów. Dla projektantów to znaczące ułatwienie.

Własne style CSS

To, że możemy indywidualnie zmodyfikować ostylowanie widgetów, to wiemy, ale zawsze gdy chcieliśmy wykorzystać własne klasy CSS globalnie musieliśmy uruchamiać narzędzie personalizacji motywu i tam wprowadzać klasy.

Od zbliżającej się wersji Elementora PRO 2.9 będzie to także możliwe bezpośrednio z poziomu edytora. Wystarczy przejść do sekcji Theme Style:

elementorpro29 4

W tym miejscu znajdziemy pole do wprowadzenia własnych styli:

miejsce do wprowadzenia własnych styli CSS

To kolejny element optymalizacji pracy. Nie musimy już uciekać z Elementora żeby wprowadzić własne, specyficzne ostylowanie dla witryny. Elementor staje się coraz bardziej samowystarczalny 🙂

Dynamiczne kolory

To z kolei funkcjonalność, którą spożytkują Ci, którzy pracując z Elementorem PRO wykorzystują jego treści czy jak kto woli tagi dynamiczne. Dzięki nim możemy budować zaawansowane strony bez konieczności kodowania! Jak taki proces wygląda pokazuję na jednym z kursów PoznajWP. Zajrzyj na: Kurs Elementor PRO.

Do tej pory mogliśmy wykorzystywać tekstowe lub liczbowe wartości dla dynamicznych tagów, ale od wersji 2.9 do tego grona dołączą także kolory.

elementorpro29 6

Zyskujemy tym samym jeszcze większą skalowalność i większe możliwości tworząc dynamiczne strony. Cieszy prawda> 🙂

Ale to jeszcze nie wszystko czego możemy spodziewać się po nadchodzącej wersji Elementora.

Tagowanie obszarów

W końcu możemy w prosty sposób zdefiniować to jakiego rodzaju treści znajdują się w określonym obszarze. Przykładowo edytując templatkę nagłówka możemy mu przypisać tag <header>, stopki <footer> itd…

Żeby to zrobić musimy w trybie edycji np. templatki kliknąć w ikonkę ustawień:

Przejście do ustawień Elementora

Następnie z listy rozwijanej wybieramy odpowiedni tag HTML:

Określamy główny tag HTML

Tak skonfigurowana strona z pewnością będzie lepiej rozumiana przez boty wyszukiwarek, co może pozytywnie odbić się na jej SEO.

Do dyspozycji mamy takie tagi jak: <header>, <footer>, <aside>, <main> oraz <article>.

Podsumowanie

Nowe możliwości jakie przynosi Elementor PRO 2.9 z pewnością przypadną do gustu każdemu. Zwłaszcza jeśli chodzi o opcję Full Site Editing, co bez dwóch zdań znacząco poprawi komfort pracy ze stroną bazującą na Theme Builderze Elementora.

Możliwość edycji wszystkich składowych szablonu z poziomu jednej sesji edytora i możliwość natychmiastowego przeanalizowania jak wprowadzane zmiany mają się do reszty naszej witryny, to nie tylko kosmetyczna zmiana w kolejnej odsłonie wtyczki. To wyraźny ukłon w stronę każdego projektanta, który w swojej pracy wykorzystuje Elementora PRO. Osobiście bardzo się Cieszę, że wkrótce to ułatwienie zawita także na moich stronach.

Pozostałe nowości, może mniej spektakularne, ale równie przydatne, dają większą kontrolę nad stroną, jej wyglądem i optymalizacją. Wszystko robimy z poziomu edytora!

Jak widać Elementor PRO idzie w kierunku coraz większej samodzielności. Staje się coraz wygodniejszy, samowystarczalny i coraz lepiej optymalizuje naszą pracę. Słusznie wychodzą z założenia, że jest dobrze, ale zawsze może być lepiej. Dobrze, że o tym nieustannie pamiętają 🙂

Szczegółowe informacje na temat tej wersji, wspomnianych nowości, a także innych poprawek znajdziecie pod adresem: https://github.com/elementor/

Z kolei tych z Was, którzy zastanawiają się nad wejściem w Elementora PRO zapraszam na stronę producenta, gdzie będziecie mogli nabyć licencję dla swojej strony: https://skocz.do/elementor

W mojej ocenie nie ma aktualnie na rynku alternatyw, które skutecznie byłyby w stanie zastąpić Elementora PRO. Owszem możemy posiłkować się rozmaitymi rozszerzeniami jak chociażby Jet Engine, ale rozszerzenie natywne zawsze pod wieloma względami będzie je dystansowało nie tylko jak chodzi o możliwości, ale także, a może przede wszystkim stabilność.

Udostępnij

Zobacz również

Oxygen

Oxygen kreator stron dla WordPressa

Oxygen to projekt z kilkuletnią historią. Jeśli dobrze pamiętam pierwsza odsłona pojawiła się w 2016 roku. Pomimo wielu zalet nie jest to tak popularne narzędzie

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

Scalify LTD
Scalify

Twórz reklamy, publikuj je i zwiększaj konwersje kampanii na Facebooku,...

WooFunnels ltd
WooFunnels

Kreator lejków sprzedażowych dla WooCommerce i procesów automatyzacji w jednym.

Consolto

Aplikacja do spotkań online i obsługi Klienta. Ogrom możliwości i...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *