Kilka dni temu pojawiła się nowa wersja Elementora Pro oznaczona numerem 2.5. Główną zmianą czy może raczej dodatkiem jaki pojawił się w tej odsłonie wtyczki są efekty animacji jakie możemy wdrożyć na swojej stronie. Przyjrzyjmy się im.

Klasyczny efekt Parallax

Efekt można powiedzieć stary jak świat, aczkolwiek w Elementorze zawitał dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale 🙂 Wielu użytkowników tego rewelacyjnego buildera czekało z niecierpliwością na ten dodatek no i… doczekali się.

Jak działa ten efekt? Przewijając stronę w dół lub w górę tło danego obiektu przesuwa się również, ale w innym tempie lub w innym kierunku. Dokładnie działa to tak jak poniżej. Poskroluj sobie stronę góra dół i zobacz jak zachowuje się zdjęcie w tle.

Klasyczny efekt Parallax - Pion

vertical

To jednak nie wszystko. Możemy efekt skonfigurować w taki sposób aby zdjęcie tła przesuwało się w poziomie. Poniżej możesz zobaczyć przykład takiego efektu.

Klasyczny efekt Parallax - Poziom

horizontal

Idąc dalej możemy efekt skonfigurować również w taki sposób aby zdjęcie w tle zmieniało stopień przeźroczystości. Przykład poniżej.

Przeźroczystość

przeźroczystość

Czwarty efekt, to rozmycie. Skrolując stronę możemy sprawić, że zdjęcie tła z rozmytego przeobrazi się w ostre i odwrotnie.

Rozmycie

rozmycie

I w końcu ostatni efekt to skalowanie. Przewijając stronę góra – dół zdjęcie tła może się zwiększać lub zmniejszać czy może raczej powinienem napisać przybliżać i oddalać. Ten efekt chyba najbardziej mi się podoba z nich wszystkich, ale sam zobacz i oceń.

Skalowanie

skalowanie

Każdy z efektów możemy konfigurować wedle uznania i nie musi on dotyczyć wyłącznie samego tła. W zasadzie każdy obiekt może mieć swoją niezależną konfigurację i zachowywać się w inny sposób. Spójrz jak może to wyglądać na poniższym przykładzie. Mamy jak wszędzie powyżej trzy obiekt czyli tło, tekst i dodatkowy obrazek. Każdemu z nich nadałem inne parametry. Dodatkowo w tym wypadku mam jeszcze możliwość zastosowania efektu rotacji (w przypadku tła tego efektu nie ma). Rezultat:

Różne efekty

rotacja

Świetne prawda? Owszem na tej stronie możesz dostać teraz oczopląsu, ale to tylko dlatego, że w jednym miejscu zastosowałem tych kilka efektów jeden po drugim. Chcąc wykorzystać je produkcyjnie na pewno będziesz to robić z umiarem i w bardziej subtelny sposób, tak aby zastosowany efekt niósł ze sobą dodatkowy przekaz, a nie tylko był “bajerem na stronie”, bo nie o to chodzi.

Świetnie można tu połączyć zdjęcie z innymi elementami graficznymi, które sprawią, ze fotografia zacznie żyć. Będzie z tym trochę zabawy bo trzeba przygotować w odpowiedni sposób wyseparowane obiekty (bez tła), ale finalny efekt może być naprawdę rewelacyjny. Wszystko jest w gestii Twojej pomysłowości.

Efekty Myszki

Powyższe efekty to nie wszystko. Mamy do dyspozycji także dodatkowe, które będą wprawiały obiekty w ruch wówczas gdy przesuniemy nad nimi kursor myszki. Oto przykładowy efekt 3D Tilt. Poruszaj kursorem myszki na różne strony, aby zobaczyć jak będzie zachowywało się zdjęcie poniżej.

wolf3
3dtilt

Kolejny mniej skomplikowany efekt, to przemieszczanie się zdjęcia razem z ruchem kursora myszki. Ten efekt można świetnie wykorzystać również w sytuacji, gdy cały obiekt będzie składał się z kilku elementów i wówczas cała kompozycja podobnie jak wcześniej stanie się interaktywna, może wręcz opowiadać jakąś historię.

wolf3
track

Efekty działają także na urządzeniach mobilnych. Za wyjątkiem efektów myszki, bo takowej na smartfonach raczej nie uświadczymy. Umiejętne ich wykorzystanie może znacznie przyczynić się nie tylko do uatrakcyjnienia naszej strony, ale co chyba istotniejsze może mieć bardzo pozytywny wpływ na doświadczenia osób ją odwiedzających. Pamiętaj tylko o umiarze, bo przesycenie tego typu efektami jak chociażby w tym artykule 🙂 może mieć odwrotny skutek.

Poniżej film producenta, na którym możesz zobaczyć inne, bardzo efektowne przykłady wykorzystania nowych możliwości Elementora na tym polu.

Obawiałem się, że zastosowanie tego typu efektów negatywnie odbije się na wydajności, ale okazuje się, że moje obawy się nie potwierdziły. Testy jakie przeprowadziłem pokazały, że ich wykorzystanie nie obniżyło wartości metryk np. na Pingdomie czy GTmetrix. I to jest kolejna świetna wiadomość.

Efekty dostępne są w najnowszej odsłonie Elementora, ale uwaga… w wersji PRO. Bezpłatna wtyczka niestety nie pozwoli Ci wdrożyć tych efektów. Wersję PRO znajdziesz na stronie producenta: #ffffff;" href="http://skocz.do/elementor" target="_blank" rel="noopener">http://skocz.do/elementor

Inne artykuły na temat Elementora

No posts found!

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Elementor PRO 3.7

Elementor PRO 3.7

Kilka dni temu zapewne spora część z nas, a przynajmniej ta korzystająca z Elementora PRO, przeprowadziła jego aktualizację do wersji 3.7. Pamiętacie film o zapowiedzi

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Komentarzy: 2

  1. Sebastian pisze:

    Mega funkcjonalność. Zwłaszcza robi wrażenie filmik. Nie sądziłem, że doczekam narzędzi dla laików, które pozwalają robić takie cuda.
    Ostatnio była urodzinowa promocja na Elementora Pro skusiłem się i to był strzał w 10. Jak mogłem wcześniej bez niego prowadzić stronę, nie mam pojęcia. Ludziska nawet nie ma się co zastanawiać nad zakupem chyba że ktoś lubi wyzwania, ale jeśli cenicie swój czas i nie macie ambicji zostać programistą Elementor Pro jest właśnie dla Was tak samo jak dla mnie.

    Dzięki Krzysiek za tę stronę i wszystko co robisz żeby takie osoby jak ja miały łatwiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *