Jeszcze w zeszłym roku Elementor zapowiedział uruchomienie własnych usług hostingowych o nazwie Elementor Cloud specjalnie dla użytkowników buildera, czego można było się spodziewać, po tym jak dostali dofinansowanie na poziomie 15 milionów dolarów. Widząc ogromną popularność swojej wtyczki zdecydowali się zaoferować coś więcej i w ten sposób zbudować drugą nogę swojego biznesu.

Zapotrzebowanie na Hosting WordPress nie maleje, a wręcz przeciwnie. Z jednej strony wynika to z coraz większej świadomości właścicieli stron, którzy chcą zapewnić swoim projektom odpowiednią infrastrukturę, z drugiej jest to związane z wciąż rosnącymi udziałami WordPressa w rynku CMS.

Z ciekawości raz na jakiś czas sprawdzam czy nadal WordPress zwiększa swój dystans od konkurentów i niezmiennie widzę, że tak się dzieje. Bodajże dwa lala temu udział stron w Internecie, które wykorzystywały WordPressa był na poziomie nieco przekraczającym 30%. Dziś wygląda to tak:

Ponad 40% stron w sieci to WordPress, a udział w rynku systemów CMS przekracza 64%. Nie ma się więc co dziwić, że powstają nowe usługi hostingowe kierowane tylko do użytkowników WordPressa. Wiele firm widzi w tym duży potencjał.

W przypadku hostingu Elementora mamy jednak do czynienia z zawężeniem grupy docelowej nie tylko do użytkowników WordPressa, ale także Elementora.

Hosting tylko dla Elementora

Elementor Cloud i strona z zapowiedzią

Jak ma to ostatecznie wyglądać? Hosting, który zaoferuje Elementor Cloud będzie można wykorzystać tylko dla stron opartych o tego buildera. Gdyby w pewnym momencie przyszła nam chęć zrezygnowania z Elementora na rzecz któregoś z jego konkurentów, np. Oxygen, wówczas prawdopodobnie nie będzie to możliwe.

Twórcy Elementora chcą zapewnić swoim Klientom nie tylko bardzo dobrą wtyczkę, ale także środowisko serwerowe, które będzie odpowiednio zoptymalizowane pod kątem WP i samego Elementora. W teorii ma się to przełożyć na wzrost wydajności stron na co społeczność Elementora trochę narzeka.

Czy ten pomysł wniesie powiew świeżości na runku hostingu WordPress, czy może będzie tylko kolejną tego typu usługą? Tego w tej chwili nikt nie wie, ale czekamy z niecierpliwością.

Elementor Cloud to coś w rodzaju zarządzanego hostingu WordPress stworzonego z myślą o stronach opartych na Elementorze. W przeciwieństwie np. do Brizy Cloud, platformy która jest niezależna od WordPressa, Elementor Cloud będzie oparty na oprogramowaniu, które wszyscy znamy i kochamy.

Co dostaniemy z hostingiem Elementor Cloud

Jak zapewne się domyślacie ten hosting przywita swoich klientów preinstalowanym WordPressem, a także Elementorem i Elementorem PRO za którego licencję nie trzeba będzie dodatkowo płacić, tak długo jak długo aktywny będzie hosting. Na pewno dla wielu osób będzie to mocny argument za.

Wzrost cen od 9 marca 2021 może spowodować że przychylniej będzie spoglądało się w strone hostingu z dostępnym Elementorem, choć z drugiej strony na razie wciąż nie zostały ujawnione ceny nadchodzącej usługi.

W zasadzie na stronie z zapowiedzią można przeczytać, że dostępny będzie plan z następującymi ograniczeniami:

  • 20GB na pliki
  • 50GB limitu miesięcznego transferu
  • Do 25K wizyt na stronie w miesiącu
  • Możliwość użycia własnej domeny – raczej bez możliwości rejestracji przynajmniej na starcie.
  • Certyfikat SSL

Nie wiadomo czy to będzie najmniejszy plan z dostępnych czy jedyny, choć w to drugie nie specjalnie chce mi się wierzyć, bo przedstawione ograniczenia dotyczące wizyt czy transferu danych nie pozwolą rozwinąć skrzydeł. Te dwa limity będą wystarczające dla małych projektów, ale uruchomienie czegość średnich rozmiarów może okazać się problematyczne.

Czy można będzie instalować inne wtyczki?

Tak, powinno być to możliwe. Jeśli zechcemy zainstalować sklep lub cokolwiek innego z repozytorium WordPress powinniśmy móc to zrobić. W zasadzie jedynym ograniczeniem na tym polu, będzie to o czym wcześniej wspomniałem. Jeśli przyjdzie nam ochota zmienić buildera będziemy musieli zmienić hosting, ponieważ będzie nastawiony na support związany z Elementorem, a nie z konkurencyjnymi rozszerzeniami.

Decydując się na ten hosting zwiążemy się z Elementorem dodatkowym węzłem. Nie wiem czy to dobre dla Was czy nie, ale mogę napisać o sobie. Oprócz Elementora wykorzystuję strony bez buildera i strony pracujące na innych podobnych do niego narzędziach. Dla mnie taki hosting po prostu by się nie sprawdził, ale nie wątpię, że dla wielu będzie świetnym rozwiązaniem. Patrząc na ilość stron bazujących na Elementorze pewnie nie zabraknie chętnych do wejścia w usługę Elementor Cloud.

Ile będzie kosztowała ta usługa

Nie wiadomo. Ta informacja wciąż nie została ujawniona. Dowiemy się w dniu premiery i kto wie może ceny będą konkurencyjne w stosunku do liderów takich jak Kinsta czy WPEngine. Gdy ceny zostaną zaprezentowane zaktualizuję tę sekcję artykułu. Na razie pozostaje czekać.

Podsumowanie

Cieszy mnie fakt, że powstają takie usługi dla środowiska WordPress jak Elementor Cloud, bo daje to jego użytkownikom więcej możliwości i przede wszystkim większy wybór. Sami również oferujemy Hosting WordPress i możecie się w związku z tym dziwić, że taki tekst opublikowałem. Nie jestem typem człowieka, który zamyka się we własnym świecie traktując wszystko co dokoła jako konkurencję o której lepiej nie mówić. Takie podejście byłoby szkodliwe dla moich Kursantów i Czytelników.

W Polsce Niestety brak w ofertach największych dostawców, prawdziwego Hostingu WordPress, bo to co widzimy, to tylko etykiety, a zarządzający firmami uważają, że skoro jest autoinstalator to znaczy, że więcej nic już nie trzeba i usługę można śmiało nazwać „Hostingiem WordPress”. To w mojej ocenie duże nieporozumienie i tak naprawdę wprowadzanie nieświadomego klienta w błąd.

Zdradzę na koniec małą tajemnicę. Może to o czym napisałem akapit powyżej się zmieni. Zostałem poproszony przez czołową firmę hostingową w Polsce o pomoc w rozwoju Hostingu WordPress. Czy odmówiłem? Nie. Zgodziłem się. Firma z odpowiednio dużymi zasobami ma szansę na zrobienie czegoś ponad przeciętnego dla nas, użytkowników WordPressa i mam nadzieję, że uda mi się przyłożyć do tego rękę. Oczywiście nie wiem na ile będą elastyczni i chętni do wdrażania zmian, nowych rozwiązań i innowacji na tym polu, ale na pewno się o tym przekonam 🙂 Przyjdzie czas, gdy dowiecie się wszystkiego na ten temat.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *