Nadchodząca wersja Elementora oznaczona numerem 3.1 przyniesie kilka nowości. Wśród nich sekcję pozwalającą na zarządzanie stronami lądowania. Brzmi nieźle, prawda? Owszem, aczkolwiek z mojego punktu widzenia najbardziej cieszy fakt, że autorzy konsekwentnie dążą do odchudzenia struktury DOM (Document Object Model). Mówiąc prościej, nowa wersja Elementora, to kolejny krok w kierunku lżejszych i wydajniejszych stron działających w oparciu o tego buildera.
W tym artykule przyjrzymy się nowościom, które wkrótce pojawią się wraz z nowym wydaniem Elementora.
Strony lądowania
Z jednej strony to nowość z drugiej tak naprawdę niewiele nowego dostajemy na polu kreacji LP, poza szufladką na stworzone strony i bazą gotowych templatek.
W wersji 3.0 i wcześniejszych chcąc dodać stronę lądowania wystarczyło utworzyć kolejną podstronę i zaaranżować jej wygląd. Nowość od wersji 3.1 to wydzielony obszar specjalnie dedykowany stronom lądowania i wspomniane szablony stron startowych.
Nowość znajdziecie w menu Szablony.
Dodając nową stronę lądowania w pierwszym kroku możesz zdecydować o bazowym szablonie przyszłej strony. Jeśli coś Cię zainteresuje wybierasz i modyfikujesz. Działa to dokładnie tak samo jak standardowe szablony dla stron.
Z projektem pracujesz analogicznie jak z dowolną stroną lub wpisem edytowanym w Elementorze. Niestety nie ma żadnych dodatkowych funkcjonalności poza tym co doskonale już znamy. Być może to kwestia czasu, być może nie. Sporo zależy od faktycznej motywacji związanej z uruchomieniem takiego narzędzia. Jeśli to tylko zabieg marketingowy, po to aby dołożyć do listy funkcji narzędzia także strony lądowania, zapewne nieprędko zobaczymy jego dalszy rozwój. Może jednak się mylę 🙂
Nowy widget
Elementor 3.1 to także nowy widget dostępny dla użytkowników wersji PRO.
Z tego widgetu ucieszą się użytkownicy Elementora, którzy na swojej stronie publikują skrypty, fragmenty kodu aplikacji itp…
Widget pozwala osadzić na stronie kod wielu rozmaitych języków programowania, którego składnia jest odpowiednio pokolorowana i zaprezentowana tak aby ułatwić jego analizę.
Wstrzyknięcie własnego kodu
Kolejna nowość to narzędzie pozwalające na wstawienie dowolnego kodu, np: JavaScript do nagłówka strony, po otwarciu znacznika <body> lub przed jego zamknięciem. Jeśli korzystasz z wtyczki “Code Snippets” lub podobnej, dobra wiadomośc jest taka, że nowa funkcja Elementora w pewnym zakresie może ją zastąpić.
W pierwszej odsłonie oprócz samego kodu i zdecydowania o tym gdzie w strukturze źródła strony ma zostać wstawiony możesz określić jego priorytet, a także logikę związaną z jego wstrzyknięciem. Decydujesz o tym na jakich stronach ma być umieszczony, a na jakich nie.
To długo wyczekiwana przez użytkowników Elementora funkcjonalność, zwłaszcza tych którzy zdecydowali się na motyw Hello. Niestety z tej opcji korzystać będą mogli tylko użytkownicy Elementora PRO.
Elementor 3.1 i Optymalizacja wydajności
Wydajności i jakości. Zostawiłem te nowości na sam koniec, choć mnie osobiście najbardziej cieszą. W nowej wersji Elementora znajdziemy:
- Kontynuację uszczuplenia struktury DOM generowanych dokumentów
- Dynamicznie ładowane części kodu odpowiedzialne za obsługę widgetów faktycznie wykorzystanych na stronie.
Już teraz testując wersję beta widać różnicę w porównaniu do wersji produkcyjnej. Może nie jest to jeszcze optymalizacja, na którą czekamy, ale bez wątpienia to dobry krok na tej drodze.