Nadchodząca wersja Elementora oznaczona numerem 3.1 przyniesie kilka nowości. Wśród nich sekcję pozwalającą na zarządzanie stronami lądowania. Brzmi nieźle, prawda? Owszem, aczkolwiek z mojego punktu widzenia najbardziej cieszy fakt, że autorzy konsekwentnie dążą do odchudzenia struktury DOM (Document Object Model). Mówiąc prościej, nowa wersja Elementora, to kolejny krok w kierunku lżejszych i wydajniejszych stron działających w oparciu o tego buildera.

W tym artykule przyjrzymy się nowościom, które wkrótce pojawią się wraz z nowym wydaniem Elementora.

Strony lądowania

Z jednej strony to nowość z drugiej tak naprawdę niewiele nowego dostajemy na polu kreacji LP, poza szufladką na stworzone strony i bazą gotowych templatek.

W wersji 3.0 i wcześniejszych chcąc dodać stronę lądowania wystarczyło utworzyć kolejną podstronę i zaaranżować jej wygląd. Nowość od wersji 3.1 to wydzielony obszar specjalnie dedykowany stronom lądowania i wspomniane szablony stron startowych.

Nowość znajdziecie w menu Szablony.

Nowy element w menu Szablony

Dodając nową stronę lądowania w pierwszym kroku możesz zdecydować o bazowym szablonie przyszłej strony. Jeśli coś Cię zainteresuje wybierasz i modyfikujesz. Działa to dokładnie tak samo jak standardowe szablony dla stron.

Elementor 3.1 i szablony dla stron lądowania

Z projektem pracujesz analogicznie jak z dowolną stroną lub wpisem edytowanym w Elementorze. Niestety nie ma żadnych dodatkowych funkcjonalności poza tym co doskonale już znamy. Być może to kwestia czasu, być może nie. Sporo zależy od faktycznej motywacji związanej z uruchomieniem takiego narzędzia. Jeśli to tylko zabieg marketingowy, po to aby dołożyć do listy funkcji narzędzia także strony lądowania, zapewne nieprędko zobaczymy jego dalszy rozwój. Może jednak się mylę 🙂

Nowy widget

Elementor 3.1 to także nowy widget dostępny dla użytkowników wersji PRO.

Nowy widget

Z tego widgetu ucieszą się użytkownicy Elementora, którzy na swojej stronie publikują skrypty, fragmenty kodu aplikacji itp…

Kolorowanie składni kodu w nowym widgecie Elementora 3.1

Widget pozwala osadzić na stronie kod wielu rozmaitych języków programowania, którego składnia jest odpowiednio pokolorowana i zaprezentowana tak aby ułatwić jego analizę.

Wstrzyknięcie własnego kodu

Kolejna nowość to narzędzie pozwalające na wstawienie dowolnego kodu, np: JavaScript do nagłówka strony, po otwarciu znacznika <body> lub przed jego zamknięciem. Jeśli korzystasz z wtyczki “Code Snippets” lub podobnej, dobra wiadomośc jest taka, że nowa funkcja Elementora w pewnym zakresie może ją zastąpić.

Link pozwalający na dodanie własnego kodu

W pierwszej odsłonie oprócz samego kodu i zdecydowania o tym gdzie w strukturze źródła strony ma zostać wstawiony możesz określić jego priorytet, a także logikę związaną z jego wstrzyknięciem. Decydujesz o tym na jakich stronach ma być umieszczony, a na jakich nie.

Formularz dodawania i edycji własnego kodu

To długo wyczekiwana przez użytkowników Elementora funkcjonalność, zwłaszcza tych którzy zdecydowali się na motyw Hello. Niestety z tej opcji korzystać będą mogli tylko użytkownicy Elementora PRO.

Elementor 3.1 i Optymalizacja wydajności

Wydajności i jakości. Zostawiłem te nowości na sam koniec, choć mnie osobiście najbardziej cieszą. W nowej wersji Elementora znajdziemy:

  1. Kontynuację uszczuplenia struktury DOM generowanych dokumentów
  2. Dynamicznie ładowane części kodu odpowiedzialne za obsługę widgetów faktycznie wykorzystanych na stronie.

Już teraz testując wersję beta widać różnicę w porównaniu do wersji produkcyjnej. Może nie jest to jeszcze optymalizacja, na którą czekamy, ale bez wątpienia to dobry krok na tej drodze.

Udostępnij

Zobacz również

Elementor PRO 3.3

2 nowe widgety w Elementorze PRO 3.3

Elementor udostępnił kilka dni temu wersję beta zbliżającego się wydania Elementora PRO 3.3. Znajdziesz tu jak zawsze sporo poprawek, ale także nowości. Nowościami są dwa

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

Pabbly Connect LifeTime
Pabbly Connect

Narzędzie do automatyzacji procesów biznesu online i integracji strony z...

JivoChat oferta lifetime
JivoChat

Jeden z najlepszych czatów dla stron internetowych. Dojrzały z mnóstwem...

Courseware

Stwórz własną platformę z kursami online wykorzystując wtyczkę Courseware

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *