Nadchodząca wersja Elementora oznaczona numerem 3.1 przyniesie kilka nowości. Wśród nich sekcję pozwalającą na zarządzanie stronami lądowania. Brzmi nieźle, prawda? Owszem, aczkolwiek z mojego punktu widzenia najbardziej cieszy fakt, że autorzy konsekwentnie dążą do odchudzenia struktury DOM (Document Object Model). Mówiąc prościej, nowa wersja Elementora, to kolejny krok w kierunku lżejszych i wydajniejszych stron działających w oparciu o tego buildera.

W tym artykule przyjrzymy się nowościom, które wkrótce pojawią się wraz z nowym wydaniem Elementora.

Strony lądowania

Z jednej strony to nowość z drugiej tak naprawdę niewiele nowego dostajemy na polu kreacji LP, poza szufladką na stworzone strony i bazą gotowych templatek.

W wersji 3.0 i wcześniejszych chcąc dodać stronę lądowania wystarczyło utworzyć kolejną podstronę i zaaranżować jej wygląd. Nowość od wersji 3.1 to wydzielony obszar specjalnie dedykowany stronom lądowania i wspomniane szablony stron startowych.

Nowość znajdziecie w menu Szablony.

Nowy element w menu Szablony

Dodając nową stronę lądowania w pierwszym kroku możesz zdecydować o bazowym szablonie przyszłej strony. Jeśli coś Cię zainteresuje wybierasz i modyfikujesz. Działa to dokładnie tak samo jak standardowe szablony dla stron.

Elementor 3.1 i szablony dla stron lądowania

Z projektem pracujesz analogicznie jak z dowolną stroną lub wpisem edytowanym w Elementorze. Niestety nie ma żadnych dodatkowych funkcjonalności poza tym co doskonale już znamy. Być może to kwestia czasu, być może nie. Sporo zależy od faktycznej motywacji związanej z uruchomieniem takiego narzędzia. Jeśli to tylko zabieg marketingowy, po to aby dołożyć do listy funkcji narzędzia także strony lądowania, zapewne nieprędko zobaczymy jego dalszy rozwój. Może jednak się mylę 🙂

Nowy widget

Elementor 3.1 to także nowy widget dostępny dla użytkowników wersji PRO.

Nowy widget

Z tego widgetu ucieszą się użytkownicy Elementora, którzy na swojej stronie publikują skrypty, fragmenty kodu aplikacji itp…

Kolorowanie składni kodu w nowym widgecie Elementora 3.1

Widget pozwala osadzić na stronie kod wielu rozmaitych języków programowania, którego składnia jest odpowiednio pokolorowana i zaprezentowana tak aby ułatwić jego analizę.

Wstrzyknięcie własnego kodu

Kolejna nowość to narzędzie pozwalające na wstawienie dowolnego kodu, np: JavaScript do nagłówka strony, po otwarciu znacznika <body> lub przed jego zamknięciem. Jeśli korzystasz z wtyczki “Code Snippets” lub podobnej, dobra wiadomośc jest taka, że nowa funkcja Elementora w pewnym zakresie może ją zastąpić.

Link pozwalający na dodanie własnego kodu

W pierwszej odsłonie oprócz samego kodu i zdecydowania o tym gdzie w strukturze źródła strony ma zostać wstawiony możesz określić jego priorytet, a także logikę związaną z jego wstrzyknięciem. Decydujesz o tym na jakich stronach ma być umieszczony, a na jakich nie.

Formularz dodawania i edycji własnego kodu

To długo wyczekiwana przez użytkowników Elementora funkcjonalność, zwłaszcza tych którzy zdecydowali się na motyw Hello. Niestety z tej opcji korzystać będą mogli tylko użytkownicy Elementora PRO.

Elementor 3.1 i Optymalizacja wydajności

Wydajności i jakości. Zostawiłem te nowości na sam koniec, choć mnie osobiście najbardziej cieszą. W nowej wersji Elementora znajdziemy:

  1. Kontynuację uszczuplenia struktury DOM generowanych dokumentów
  2. Dynamicznie ładowane części kodu odpowiedzialne za obsługę widgetów faktycznie wykorzystanych na stronie.

Już teraz testując wersję beta widać różnicę w porównaniu do wersji produkcyjnej. Może nie jest to jeszcze optymalizacja, na którą czekamy, ale bez wątpienia to dobry krok na tej drodze.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *