Komentarze są ważnym elementem większości stron internetowych, a zwłaszcza tych, gdzie blog jest głównym motorem strategii SEO.

Być może zdarzyło Ci się zostawić na innej stronie swój komentarz, który zaraz po tym fakcie chciałeś poprawić. Wdarła się literówka, stylistycznie komentarz mógł być lepszy, albo po prostu przypadkowo kliknąłeś w przycisk wysyłki zanim został ukończony. To może przydarzyć się każdemu. Niestety próba edycji czy usunięcie komentarza okazywała się niemożliwa.

Edycja komentarzy, ale tylko przez ograniczony czas

Jeśli na swojej stronie działającej w środowisku WordPress masz aktywną możliwość komentowania artykułów warto zastanowić się nad udostępnieniem użytkownikom możliwości ich edycji. Nie chodzi mi o to żeby każdy kto napisze komentarz mógł w dowolnej chwili go zmienić lub usunąć. Mam na myśli umożliwienie tego tylko przez krótki czas, np. przez 5 minut od jego wysłania, co zazwyczaj wystarcza żeby doszlifować treść, z której użytkownik nie jest zadowolony. Takie ograniczenie jest ważne także z punktu widzenia ochrony Twojej strony przed spamem. Gdyby edycja była możliwa za każdym razem gdy komentujący zechce coś zmienić, Twoja strona z czasem stałaby się typową farmą linków, a Ty traciłbyś dużo czasu na ich usuwanie.

Jak umożliwić użytkownikom komentującym Twoje treści edycję swoich komentarzy

Przyjrzyjmy się temu w jaki sposób taką funkcjonalność na stronie WordPress wdrożyć. Do tego celu możesz wykorzystać wtyczkę o nazwie Simple Comment Editing. Jeśli nie wiesz jak instalować wtyczki zerknij na artykuł “Jak zainstalować wtyczkę“.

wtyczka do edycji komentarzy

Po aktywacji wtyczki, domyślnie będzie pozwalała na edycję komentarzy przez 5 minut licząc od chwili wysłania. Jeśli przejdziesz do jej ustawień zobaczysz tylko jeden parametr na jaki masz wpływ. To własnie wspomniany czas.

konfiguracja wtyczki - czas na edycję komentarzy

Jeśli chcesz możesz wpisać własną wartość, jednak to co sugeruję to nie wprowadzaj czasu dłuższego niż 20 minut. Faktycznie będą się zdarzać komentarze rozbudowane i wtedy standardowe 5 minut może nie wystarczyć komentującemu na wprowadzenie wszystkich poprawek. Rozważ więc zmianę bazując na historycznych danych związanych z długością komentarzy na Twojej stronie jeśli oczywiście takimi dysponujesz.

Jak wtyczka działa po stronie osoby komentującej

Zaraz po dodaniu komentarza pojawia się pod nim informacja o możliwości edycji i licznik odliczający czas jaki pozostał na dokonanie zmian.

link do edycji komentarza

Wystarczy kliknąć w link “Kliknij aby edytować“, aby w ten sposób uruchomić formularz, w którym można dowolnie edytować treść. Tu także widzimy licznik odliczający czas. Możemy zapisać zmiany, a nawet całkowicie usunąć komentarz jeśli uznamy, że jednak nie chcemy niczego publikować.

formularz edycji komentarza

W momencie gdy czas dobiegnie końca edycja przestaje być możliwa, a link całkowicie znika.

W taki oto prosty sposób możesz zwiększyć komfort osób komentujących nie narażając się tym samym na zalew niechcianymi linkami, które w przypadku edycji bez ograniczeń czasowych z pewnością masowo pojawiałyby się na Twojej stronie.

Jeśli ten wpis Ci się spodobał zapraszam do subskrypcji JZS (w stopce formularz), a także do subskrypcji kanału YouTube.

Udostępnij

Zobacz również

MasterStudy LMS

MasterStudy LMS

Za sprawą pandemii rozwiązania LMS (Learning Management Systems) zyskały na popularności. Wiele osób dostrzegło dla siebie szansę w oferowaniu własnych szkoleń online, co doprowadziło do

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

2 komentarze

  1. Grzesiek pisze:

    Jakiej Krzyśku wtyczki używasz na swoich komentarzach? Widzę, że trochę się różnią od standardowych komentarzy WordPressa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *