E szkolenia, E Learning czy po prostu nauka za pośrednictwem Internetu jest bardzo popularną formą edukacji. Platform elearningowych nieustannie przybywa, a jakość oferowanych na nich kursów jest coraz lepsza. Nie będziemy jednak zajmować się analizą istniejących platform, ale podpowiem Ci kilka narzędzi przy pomocy, których sam możesz taką założyć. 

Czy to dobry pomysł na biznes? 

Bez wątpienia tak, choć na pewno nie łatwy. Szkolenia zawsze były i będą towarem pierwszej potrzeby. Tak na to patrzę, ponieważ w dzisiejszym materialistycznym świecie, Ci którzy nie inwestują we własny rozwój niestety niewiele są w stanie osiągnąć. Jeśli więc dobrze zaplanujesz swój biznes elearningowy i konsekwentnie będziesz dążyć do celu, masz duże szanse na powodzenie, ale konkurencja jest spora więc lekko nie będzie.

W tym artykule pokażę Ci trzy motywy i po części także trzy różne wtyczki dla WordPress’a, które umożliwią Ci uruchomienie własnego systemu edukacji elektronicznej. Za ich pośrednictwem, możesz sprzedawać własne kursy online, zapraszać innych instruktorów do współpracy itd…

Przedstawione tu motywy zawierają praktycznie pełną funkcjonalność platform elearningowych bazując na konkretnych wtyczkach takich jak: LearnDash, Sensei czy LearnPress. OK zaczynamy. 

WPMLS to jeden z najlepiej sprzedających się motywów LMS (Learning Management System) na ThemeForest. I nie bez powodu. Od samego początku swojego istnienia motyw jest nieustannie rozwijany i aktualizowany, a to niezwykle ważny czynnik decyzyjny. Poza tym po prostu całość wygląda i funkcjonuje bardzo dobrze.

Motyw daje Ci możliwość wyboru stylistyki związanej z wyglądem serwisu. Na obecną chwilę masz do dyspozycji 10 różnych styli. Dzięki nim łatwo dostosujesz wygląd platformy szkoleniowej pod własne potrzeby i preferencje.

Jeśli chodzi o tworzenie kursów, WPLMS umożliwia ich kreację i edycję z poziomu frontendu czyli w tzw. trybie wizualnym. Taka forma pracy znacząco oszczędza Twój czas związany z poruszaniem się po zapleczu administracyjnym WordPressa i sprawia, że praca z tym narzędziem jest po prostu wygodna i efektywna.

Uczniowie mają własny pulpit nawigacyjny, który pozwala im zobaczyć, do których treści/kursów mają dostęp i jak jak wyglądają ich postępy.

To co istotne to fakt, że w motyw wbudowana jest jedna z najlepiej ocenianych wtyczek LMS dla WordPress’a LearnDash. Dodatkowo na pokładzie jest wsparcie dla modułu społecznościowego BuddyPress, forum bbPress i sklepu WooCommerce. Dzięki temu bardzo łatwo jest dodać do witryny treść edukacyjną, fora dyskusyjne, elementy portali społecznościowych i funkcje e-commerce.

To jednak nie wszystko. Motyw wspiera własną aplikację mobilną, a więc Twoi kursanci mogą korzystać z platformy edukacyjnej także w aplikacji na swoim telefonie. 

LMS

LMS to motyw zawierający w sobie wszystkie funkcje potrzebne do zbudowania systemu elearningowego za pomocą WordPressa. Od strony wizualnej podobnie jak w przypadku WPLMS masz do wyboru kilka różnych stylistyk serwisu. Nie jest ich może aż tyle co zaprezentowanego wyżej konkurenta, ale także masz wybór.

Motyw pozwala Ci oferować zarówno kursy bezpłatne jak i płatne. Dobierając motywy do tego tekstu wybrałem celowo te dające Ci możliwość integracji z Woocommerce, tak aby możliwe było łatwe wdrożenie naszych rodzimych kanałów płatności elektronicznej. Oczywiście LMS jest motywem zintegrowanym z Woocommerce więc bez problemu wdrożysz np. DotPay, PayU, tPay itd. generując dochody ze sprzedaży swoich kursów.

Motyw wykorzystuje wtyczkę do zarządzania kursami Sensei od twórców Woocommerce’a. To jedna z popularniejszych wtyczek tego typu. Ponadto mamy tu wsparcie dla BuddyPress czyli wtyczki dodającej do strony elementy społecznościowe, oraz integrację z wtyczką s2member do zarządzania różnymi poziomami członkostwa.

Motyw godny uwagi. To jak funkcjonuje możesz na wersji demo dostępnej poniżej.

EDUMA to kolejny ciekawy motyw zapewniający pełną funkcjonalność platformy edukacyjnej. Bazuje na wtyczce LearnPress, która podobnie jak wyżej wymienione LearnDash czy Sensei plasuje się w czołówkach rankingów. Tu także znajdziesz wsparcie dla Woocommerce, a więc możliwość uruchomienia polskich kanałów płatności.

Kursy budujesz metodą przeciągnij i upuść, co bardzo ułatwia zadanie i przyspiesza pracę. Poza tym do dyspozycji masz aż kilkanaście różnych styli. Od platformy oferującej tylko jeden kurs, poprzez serwis proponujący wiele kursów jednego autora lub wiele kursów od wielu autorów. Masz także style dedykowane dla takich placówek edukacyjnych jak przedszkola, bo nie wiem czy wiesz, ale przy pomocy opisywanych platform możesz także oferować kursy w formie zabawy dla najmłodszych. To jak ukierunkujesz serwis zależy to wyłącznie od Twojego pomysłu na ten biznes.

Dzięki mechanizmom ecommerce o których wspomniałem możesz zarabiać nie tylko na swoich szkoleniach, ale także zaprosić do współpracy innych instruktorów i czerpać korzyści z prowizji od ich szkoleń sprzedawanych za pośrednictwem Twojej platformy.

Co musisz przewidzieć

Jeśli poważnie myślisz o uruchomieniu własnej platformy edukacyjnej online, jeśli chcesz udostępniać e szkolenia za darmo lub odpłatnie, musisz liczyć się z tym, że taka platforma może dość szybko nabrać rozpędu a to będzie oznaczało większe koszty jej utrzymania. O ile sam start spokojnie uskutecznisz na typowych usługach hostingu współdzielonego (Instrukcja zakładania konta), o tyle w momencie gdy platforma zadziała i zacznie generować ruch, będzie potrzebowała większych zasobów. Platformy elearningowe są dość wymagające na tym polu. Oznaczać to będzie dla Ciebie np. konieczność przesiadki na VPS-a lub inne skalowalne rozwiązanie umożliwiające Ci dalszy rozwój projektu i przede wszystkim jego niezakłócone działanie. W konsekwencji koszty utrzymania serwisu będą wyższe, na poziomie od kilkuset złotych miesięcznie w górę. Uwzględnij to przy planowaniu swoich działań.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

WordPress 5.9

WordPress 5.9 – co nowego?

Zaktualizowaliście już WordPressa do wersji 5.9? Jeśli tak, to czy znaleźliście nowości jakie w nim się pojawiły? A może nic szczególnego jeszcze nie zauważyliście? 🙂

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.