Przed uruchomieniem strony decydujesz się na WordPressa, ale okazuje się, że Twój pomysł nie do końca jest typowy. Stajesz przed ścianą. Zastanawiasz się jak rozbić mur aż trafiasz na ThemeForest, a tam widzisz nie tylko motywy dla blogów, stron czy sklepów, ale także dla innych typów projektów np. serwisów z ogłoszeniami, katalogów itp…

Szukasz, szukasz i w końcu trafiasz na coś, co wydaje się zaspokajać Twoje potrzeby, może nawet na wyrost, bo na oko potrzebujesz 1/3 tych możliwości. Decydujesz się na zakup, zaczynasz działać i… często to także początek koszmaru.

Autor miał podobną wizję, ale w wielu miejscach wasze drogi się rozchodzą i chcąc nie chcąc musisz naginać swój pomysł do możliwości jakie oferuje motyw. Nawet nie wiesz ile takich zmagań widziałem 🙂 Nie zliczę.

Finał nierzadko jest taki, że właściciel strony po prostu się poddaje. Pytanie czy jest jakakolwiek szansa, żeby osoba bez doświadczenia w kodowaniu mogła wzbogacić WordPressa o specyficzne treści, które poźniej w dynamiczny sposób można będzie wyciągnąć? Np. masz stronę biura nieruchomości, gdzie chcesz pokazać swoją bazę ofert i wygodnie nią zarządzać. Czy instalując WordPressa możesz to zrobić sam?

Wpisy

Owszem, jest to możliwe. Widziałem wiele stron, które wykorzystały do tego celu standardowe rodzaje treści WordPress, czyli Wpisy. Wpisy można kategoryzować i tagować, a to oznacza, że możesz wykorzystać je do budowy bazy nieruchomości, ogłoszeń lub innej jaka przyjdzie Ci do głowy.

Tak naprawdę potrzebujesz dobrego motywu, zajrzyj do najlepszych motywów WordPress i pomysłu. Może nie będzie to strona z ofertą Twoich marzeń, ale będzie pełnić podstawową funkcję z powodzeniem. A co by było gdybyś zrobił jeden krok dalej?

Wzbogać wpisy o dodatkowe pola

Przyjmując przykład serwisu z bazą nieruchomości masz wiele danych, które można wprowadzać w osobnych polach, tak aby poźniej wykorzystać je chociażby do filtrowania wyników. Dla przykładu ilość pokoi, metraż, rob budowy, lokalizacja, galeria itd…

Możesz wprowadzić wszystkie te dane w opisie, ale tak jak wspomniałem powyżej filtrowanie wyników np. po ilości pokojów będzie w takiej sytuacji praktycznie niemożliwe. Mniejszy komfort odwiedzających stronę, to mniejsza ilość zapytań i konwersji, dlatego warto zastanowić się nad tym co możesz ulepszyć.

Przede wszystkim możesz wzbogacić wpisy o dodatkowe pola (metraż, ilość pokoi, sypialni itd…). Masz do dyspozycji całkiem sporo narzędzi, które pomogą Ci w tym zadaniu, a moimi ulubionymi są: ACF, jetEngine i Meta Box.

ACF w wersji bezpłatnej pozwala na wzbogacenie wpisów o wiele rodzajów pól i być może to w zupełności Ci wystarczy, natomiast jetEngine i MetaBox, to kombajny umożliwiające nie tylko dodawanie pól, ale także tworzenie własnych rodzajów treści, co oznacza, że Wpisy mógłbyś zostawić wyłącznie na potrzeby bloga, a dla nieruchomości utworzyć niezależny typ treści obudowany specyficznymi polami. To co istotne, nie dotkniesz ani fragmentu kodu, wszystko wyklikasz 🙂

O Meta Box jeszcze napiszę i pewnie nagram filmy o tym rozszerzeniu chociażby z tego względu, że jest to wtyczka dostępna także w ofercie lifetime, co freelancerzy i agencje bardzo lubią. Jest to także produkt dojrzały.

Własne rodzaje treści

Większość nowych użytkowników WordPressa uważa, że mogą korzystać tylko dwóch rodzajów zawartości Wpisów i Stron. Znam i takich, którzy z tą świadomością prowadzili swoje strony latami. To oczywiście nic złego jeśli ten standard zaspokaja Twoje potrzeby, ale jeśli rezygnujesz z pomysłu tylko dlatego, że WordPress ma takie typy treści i wydaje Ci się, że nie można z tym nic zrobić, to już nieco gorzej, bo nieświadomie blokujesz rozwój swojego projektu.

Obie wymienione powyżej wtyczki jak jetEngine czy Meta Box rozwiązują problem, podobnie jak inna wtyczka, którą lubię Custom Post Type UI.

Przy ich pomocy dodasz dowolną ilość rodzajów zawartości, od nieruchomości poprzez ogłoszenia, katalogi branżowe na leksykonie kończąc.

Formularz pozwalający na dodanie i konfigurację własnego rodzaju zawartości
Własny rodzaj zawartości w backendzie WordPress

Te rodzaje treści wzbogacisz o własne pola, a na koniec pozostanie już tylko wyświetlenie wprowadzonych danych odwiedzającym stronę.

Dynamiczne treści na froncie strony

Najwygodniejszym sposobem korzystania z własnych rodzajów treści i ich danych jest użycie builderów. Elementor PRO na tym polu sprawdza się świetnie i jeśli z niego korzystasz sugeruję przyjrzeć się wtyczce jetEngine, o której wspomniałem. Niestety tylko Elementor PRO pozwali Ci na wykorzystanie dynamicznych tagów (treści), chyba że zdecydujesz się na zewnętrzne dodatki do Elementora takie jak: Dynamic Content for Elementor.

Jeśli nie korzystasz z Elementora, to również inne buildery dobrze radzą sobie z dynamiczną zawartością, np. DIVI, czy Nawet najmłodszy ze wszystkich Bricks.

Dynamiczne treści wyciągane w builderze Bricks

Co to dla Ciebie oznacza?

Tyle, że gdy pomyślisz o stronie zbudowanej w mniej standardowy sposób, to zamiast szukać gotowych szablonów, które oferują mniej lub więcej ograniczeń przyjrzyj się narzędziom o jakich napisałem. Nie wymagają one od Ciebie bycia programistą, wymagają jedynie poznania możliwości jakie oferują i przyswojenia sobie umiejętności korzystania z nich. To wiedza osiągalna dla każdego.

Jeśli spodoba Ci się Elementor i jetEngine zapraszam na kurs związany z dynamicznymi stronami opartymi o ten duet: Strony dynamiczne. Gdy tylko złapię trochę oddechu chętnie przygotuję kurs dotyczący innego buildera, ale na to jeszcze trzeba będzie trochę poczekać 🙂

Mam nadzieję, że doskonale czujesz jak wielki potencjał drzemie w rozszerzeniu WordPressa o własne rodzaje zawartości i własne pola. Pamiętam jak kiedyś ekscytowałem się podobną funkcjonalnością w ExpressionEngine. Pozwalało to nam stworzyć praktycznie dowolny rodzaj serwisu. Dziś to samo można zrobić wykorzystując WordPressa i jest to znacznie łatwiejsze A także szybsze.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *