DNS Anycast, to temat nie związany bezpośrednio z WordPressem, ale mający wpływ na to jak szybko strona może się ładować, co oznacza lepsze wyniki jakości. Zacznijmy jednak od tego czym w ogóle jest DNS.

Jako że zawsze staram się tłumaczyć poruszane zagadnienia w możliwie najprostszy sposób, tym razem zrobię to samo. Wyobraź sobie, że cofasz się w czasie i trzymasz w ręku książkę telefoniczną. Co w niej znajdziesz? Znajdziesz imię i nazwisko oraz unikalny numer telefonu powiązany z osobą. Serwery DNS to właśnie taka książka telefoniczna (adresowa). Znajdziesz w niej nazwę domeny (przykladowa-nazwa-domeny.pl) oraz powiązany z nią unikalny numer zwany numerem IP.

Z takiej książki w uproszczeniu korzysta Twój komputer gdy wpisujesz nazwę domeny w pasku adresu przeglądarki stron WWW. Wpisana nazwa jest wyszukiwania w książce i po odnalezieniu jej, odczytywany jest adres IP i wiadomo gdzie dokładnie strona jest zlokalizowana. Dzięki temu możesz ją zobaczyć w swojej przeglądarce.

DNS Anycast

Domena potrzebuje przynajmniej dwóch książek (dwóch serwerów nazw), ale oczywiście może mieć ich więcej. W standardowych konfiguracjach zazwyczaj jest zapewnione minimum, czasem niektórzy dokładają trzeci serwer, żeby nieco bardziej rozłożyć zapytania jakie dns-y muszą obsłużyć.

No właśnie zapytania o adres zamieszkania domeny potrafią być problematyczne. Owszem jeśli masz swoje dns-y, które obsługują kilka domen, jest małe prawdopodobieństwo przeciążeń, chyba że doświadczysz ataków DDoS, wówczas serwery DNS mogą nie wytrzymać i zaczną się problemy, które mogą się odbić na widoczności stron korzystających z tych serwerów nazw.

DNS Anycast, to technologia pozwalająca rozproszyć dns-y po całym świecie. W konsekwencji możesz mieć np. dwie nazwy DNS, które w rzeczywistości korzystają z wielu książek adresowych rozrzuconych po różnych kontynentach.

Korzyści płynące z faktu wykorzystania DNS Anycast

  • Bezpieczeństwo, czyli większa odporność na ataki o których wspomniałem powyżej. Ruch jest rozproszony na wiele punktów i nawet jeśli jeden lub wiele z nich z nich nie wytrzyma, zadanie przejmą kolejne.
  • Wydajność, to niewątpliwa zaleta DNS Anycast ponieważ zapisy w książce adresowej (twoja strefa DNS) jest w rzeczywistości zapisywana nie na dwóch lub trzech serwerach, ale na znacznie większej ich ilości. W zasadzie na tym polu nie ma ograniczeń, poza Twoim budżetem, bo trzeba mieć świadomość, że większa ilość punktów DNS, to także większe koszty związane z utrzymaniem infrastruktury. Tym co jest najlepsze w DNS Anycast, to fakt, że każde zapytanie DNS jest wysyłane do najbliższego serwera, co skraca czas związany ze znalezieniem adresu IP danej strony.
  • Kolejną zaletą stosowania DNS Anycast jest po prostu SEO, a także co za tym idzie możliwy wzrost konwersji np. w sklepie internetowym. Zajrzyj do ostatnio dodanego wpisu na ten temat: Jaki sklep internetowy lepiej sprzedaje. W skrócie odpowiem, że szybki 🙂

Jeśli śledzisz moje artykuły, to prawdopodobnie czytałeś o nowych wskaźnikach rankingowych Google Core Web Vitals. Jeśli nie to koniecznie zerknij. Przy tych wskaźnikach liczy się każda milisekunda. I choć czasy takie jak 300ms mogą Ci się wydawać bez znaczenia, bo przecież to tyle ile mniej więcej trwa mrugnięcie okiem, to jednak znaczenie mają. Google nie zwraca uwagi na to skąd ktoś łączy się z Twoją stroną, czy z Polski czy z Australii, USA itd. Analizuje dane zbierane przez przeglądarkę Chrome i na tej podstawie wystawia Ci ocenę.

Możesz powiedzieć, że Twoi Klienci są tylko z Polski, ale założę się, że jeśli prześledzisz statystyki znajdziesz także ruch pochodzący z odległych geograficznie regionów. Mogą to być Polacy mieszkający w Ameryce Północnej, których przecież nie jest tam mało. Gdy będą otwierali Twoją stronę, a czas odpytania książki adresowej (DNS) wyniesie 300ms, to potem dokładając pozostałe elementy takie jak TTFB, rendering itp… okaże się, że jest o kilkaset milisekund za dużo, co może mieć negatywny wpływ na wyniki Core Web Vitals, a w konsekwencji na pozycje w wyszukiwarkach.

DNS Anycast pozwala ten problem wyeliminować lub w znaczący sposób zredukować, ponieważ książki adresowe będą rozrzucone po całym świecie, a więc jeśli ktoś z USA zechce otworzyć Twoją stronę, to znajdzie jej numer IP na serwerze zlokalizowanym najbliżej, co zamiast 300ms może dać czas na poziomie 30ms, a więc jesteś o 270ms szybszy 🙂

DNS Anycast w Polsce

Prześledziłem kilku największych dostawców usług hostingowych działających w Polsce aby przekonać się czy korzystają z DNS Anycast i na jaką skalę. Poniżej wyniki moich poszukiwań z krótkim komentarzem. Analizowałem główne domeny dostawców, a testy były prowadzone z ponad 200 różnych lokalizacji na całym świecie za pomocą narzędzia DNS Performance i innych dla weryfikacji.

Na powyższych mapach zaznaczone są punkty z których przeprowadzane były testy DNS. Każdy punkt ma podany czas odpowiedzi w milisekundach. Kolor zielony to szybka odpowiedź, kolor czerwony średnia, a kolor czerwony to odpowiedź przydługa.

home

Testy DNS Anycast home.pl

Home jak widać koncentruje się na Europie i Ameryce Północnej. Pozostałe obszary czyli Azja, Oceania i Ameryka Południowa wypadają gorzej i najwyraźniej home nie lokuje w tych obszarach swoich punktów DNS, ale przynajmniej są dwa najistotniejsze regiony świata.

nazwa

Testy wydajności sieci DNS w nazwa.pl

Ten operator również wykorzystuje technologię DNS Anycast i widać, że poza Europą i Ameryka Północną punkty DNS są także w Australii czy Japonii, gdzie czas reakcji to 1 ms. Wydaje się jednak, że brakuje większej ilości punktów w Ameryce Północnej, ponieważ w znacznej mierze czasy przekraczają 60 ms.

cyberFolks

Wydajność DNS w cyberFolks

Ameryka Północna wydaje się być niezagospodarowana, ale widać punkty w Afryce, Ameryce Południowej i Australii. Nie ma ich jednak zbyt wiele i w dużej mierze czasy odpowiedzi DNS nie są najlepsze. Nawet w Europie widać w niektórych miejscach długi czas reakcji.

Zobacz porównanie hostingu WordPress: DiDHost vs cyberFolks.

OVH

Mapa z czasami odpowiedzi DNS OVH

W przypadku strony OVH wydaje się, że w ogóle nie została wykorzystana technologia DNS Anycast, ponieważ sensowne czasy widać wyłącznie na terytorium Europy. Nie wiem dlaczego nie wykorzystali tej technologii skoro mają ją w wachlarzu swoich usług, czyżby nie działała najlepiej?

LH

Mapa z wynikami wydajności DNS operatora LH

I analogiczna sytuacja jak powyżej. Dobre czasy odpowiedzi serwerów DNS są na terenie Europy, a pozostałe kontynenty, to odpowiedzi od 60ms do 339ms.

Jak widzisz u każdego operatora wygląda to nieco inaczej. Jedni mają własną strukturę DNS Anycast inni wydaje się, że jej nie wykorzystują jak OVH lub jej nie mają.

Założę się, że nie przyszło Ci nigdy do głowy analizować swój hosting pod tym kątem 🙂 Robią to w zasadzie tylko nieliczni, ale warto mieć tego świadomość ponieważ tak jak wspomniałem ten czynnik może mieć wpływ na wyniki Core Web Vitals. Zwłaszcza jeśli masz stronę wielojęzyczną i różne języki zindeksowane w wyszukiwarkach. Wtedy możesz się spodziewać znaczącego ruchu z odległych zakątków i jeśli DNS-y będą powolne w tych rejonach, wówczas może to wpłynąć na wyniki jakie odnotowuje Google.

Jak to wygląda na testach DiDHost

Długo zastanawialiśmy się nad rozwiązaniami jakie moglibyśmy wdrożyć dla naszych Klientów Hostingu WordPress w kontekście DNS Anycast. Przeprowadziliśmy wiele prób i przeanalizowaliśmy dostawców, bo nie zawsze jest sens wyważać otwarte dni. Przede wszystkim zależy nam na jakości, a nie na usłudze, która będzie działać połowicznie.

Byliśmy blisko CloudFlare, jednej z najlepszych sieci DNS Anycast na świecie, ale po szerszych testach okazała się mniej atrakcyjna niż Roure 53 Amazona. Wciąż jeszcze testujemy, ale wyniki jakie osiągamy na hostingu WordPress (na razie usługa DNS Anycast nie jest jeszcze dostępna dla Klientów) są obiecujące. Przykład:

DNS Anycast na DiDHost

I jeszcze jeden przykład kolejnego pretendenta do obsługi DNS (NS1), którego również intensywnie testujemy. Jego wyniki są także zadowalające.

ns

Zazielenił się krajobraz, prawda? Praktycznie na każdym kontynencie. Dzięki temu czasy odpowiedzi w poszczególnych obszarach geograficznych są po prostu lepsze.

CloudFlare

Wspomniałem wyżej o CloudFlare. W podstawowych testach wydajności wyniki są bardzo dobre. Oto przykład z innego konta Hostingu WordPress, którego domena została podpięta pod CloudFlare.

Wyniki szybkości DNS dla CloudFlare

Problem jednak w tym, że gdy testujemy czasy przy realnych zapytaniach, nie koniecznie są one lepsze o tych jakie osiąga Amazon czy NS1. Dlaczego zdecydowaliśmy się (przynajmniej na tym etapie testów) na Amazona/NS1 zamiast CF? W testach nie odbiegają tak mocno od CloudFlare jak mogłyby sugerować powyższe mapki.

Testy GTMetrix z dwóch lokalizacji

Przyjrzyjmy się kolejnym testom. Tym razem wykonanym za pośrednictwem GTMetrix z Londynu (Wielka Brytania) i Sydney (Australia). Jak widzisz wybrałem odległy dystans 🙂

Zaczynaliśmy od home więc i tym razem zachowamy taką kolejność. Najlepszy wynik jaki udało mi się uzyskać podkreślony jest czerwoną linią. Home uzyskało w tym teście niecałe 23 ms dla Londynu i nieco ponad 10 ms dla Sydney. Bardzo dobre czasy!

Londyn (Wielka Brytania)

czas home

Sydney (Australia)

au home

Kolejny dostawca na liście to nazwa. Tu wynik nieco gorszy, bo przekracza 50 ms dla Londynu i 47 dla Sydney. To dość standardowe czasy.

Londyn (Wielka Brytania)

czas nazwa

Sydney (Australia)

au nazwa

Z kolei cyberFolks wypada gorzej. Powyżej 60 ms dla Londynu i ponad 300 ms dla Sydney – złapaliśmy czas mrugnięcia okiem 🙂

Londyn (Wielka Brytania)

czas cyber

Sydney (Australia)

au cyber

OVH osiąga podobny wynik jak home jeśli chodzi o Londyn, ale już z Sydney czas jest dłuższy. Wcześniejsze mapki mogły sugerować, że OVH.pl nie korzysta z DNS Anycast, ale poniższe dane wskazują na to, że jednak tak. Nie trudno się dziwić skoro mają swoje serwerownie uruchomione w różnych miejscach na świecie w tym także w Australii 🙂

Londyn (Wielka Brytania)

czas ovh

Sydney (Australia)

ovh au

Mamy jeszcze LH, który wypada podobnie jak w przypadku nazwy, ale też gorzej od niej w teście z Australii:

Londyn (Wielka Brytania)

czas lh

Sydney (Australia)

au lh

Ważne: Trzeba wziąć poprawkę na fakt, że czasy mogą się zmieniać w zależności od pory dnia (większe, mniejsze obciążenia infrastruktury i sieci). Powyższe testy wykonałem w sobotę pomiędzy godziną 18-19, więc raczej w weekend i pod wieczór obciążenia są nieco mniejsze niż w dzień roboczy w godzinach pracy biur. W Australii czas moich testów to mniej więcej 1-2 w nocy więc sieć odpoczywa.

Popatrzmy jeszcze jak wypadły testy dwóch naszych domen. Pierwsza to ta którą właśnie przeglądasz i testowana jest na DNS-ach CloudFlare, ale bez proxy. Tu mała dygresja. Niestety przy aktywnym proxy na CF czasy pozostałych metryk spadają. Jeśli zdecydujesz się na tego dostawcę DNS miej to na uwadze i zastanów się czy faktycznie warto korzystać z ich proxy zwłaszcza, że na Hostingu WordPress wykorzystujemy zaawansowane technologie chroniące Twoją stronę.

Oto wynik CloudFlare:

Londyn (Wielka Brytania)

czas cloudflare

Sydney (Australia)

au cf

Pewnie podejrzewałeś, że CF będzie najlepszy, ale… wypadł gdzieś pośrodku dla Londynu za to w Australii wynik rzeczywiście bardzo dobry. Praktycznie taki sam jak w przypadku home, niecałe 11 ms. Można się było tego spodziewać 🙂

Jak wiesz w obszarze naszych zainteresowań jest DNS Anycast Amazona. Zerknij jak powyższe testy wypadły w tym przypadku?

Londyn (Wielka Brytania)

amazon eu

Sydney (Australia)

amazin au

Jak do tej pory najlepiej. Londyn: 8,1 ms, Sydney 6,9 ms. Jak widzisz mamy tu lepsze czasy niż CloudFlare zwłaszcza jak chodzi o Londyn. Ale zobaczmy jeszcze jednego operatora NS1, którego również poważnie bierzemy pod uwagę i lupę w kontekście wdrożenia na DiDHost. Wyniki:

Londyn (Wielka Brytania)

czas ns

Sydney (Australia)

au ns

W obu lokalizacjach rewelacyjne dane dla DNS. Londyn: 7,9 ms, Sydney: 6,4 ms. Bardzo zbliżone do tego co widziałeś w przypadku Amazona, można wręcz powiedzieć, że prawie identyczne.

Na którego z nich ostatecznie padnie? Tego jeszcze nie wiem, ale gdy tylko zostanie podjęta ostateczna decyzja Klienci Hostingu WordPress zostaną o tym poinformowani.

Zwróć tylko uwagę, że poszczególne czasy widoczne na powyższych zrzutach są sumowane i razem dają ostateczny wynik, który Google bierze pod uwagę.

Podsumowanie

Sporo testów za nami, a ich wyniki dość zróżnicowane. Mało kto zwraca uwagę na to, jak długo będzie rozwiązywana nazwa domeny na jej adres IP, ale widać, że mogą to być czasy od kilku ms po kilkaset.

Tak jak wspomniałem ten czas jest dokładany do ogólnego wyniku szybkości ładowania się strony. Dbając to te małe cegiełki masz szansę na poprawę wydajności swojej strony. Warto mieć tego świadomość.

Wracając do operatorów DNS Anycast, to w ogólnych rankingach w zasadzie tylko jeden z wyżej wymienionych działających w Polsce został uwzględniony. To OVH, które dziś zajmuje 37 pozycję niestety dość odległą w stosunku do CloudFlare, Amazona i NS1.

Po zakończeniu testów zajmiemy się wdrożeniem usługi i udostępnimy naszym Klientom możliwie najlepsze rozwiązanie DNS Anycast, które sprawi, że ich strony na każdym kontynencie będą działać szybciej.

Udostępnij

Zobacz również

WordPress 5.7.2

WordPress 5.7.2 – jedna poprawka

To wydanie WordPress zawiera poprawkę bezpieczeństwa, a ponieważ mowa o bezpieczeństwie, zaleca się natychmiastowe zaktualizowanie swoich witryn o ile ustawienia Twojego WordPressa same tego już

Słownik SEO

Słownik SEO – Podstawowe pojęcia

Osoby zaczynające swoją przygodę z pozycjonowaniem często mają trudności ze zrozumieniem podstawowych pojęć SEO, przez co lektura publikacji na dany temat zazwyczaj okazuje się niejasna

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

ADYOUNEED LTD
ADYOUNEED

Tworzenie, zarządzanie i optymalizacja reklamami Google, Facebook, TikTok czy LinkedIn...

Pabbly Connect LifeTime
Pabbly Connect

Narzędzie do automatyzacji procesów biznesu online i integracji strony z...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *