Istnieje wiele rozwiązań, które wspierają funkcjonowanie firmy w przestrzeni internetowej. Niektóre wymagają inwestycji finansowych, inne czasu i umiejętności. Zdarza się, że przedsiębiorcy nie zawsze zdają sobie sprawy z tego, że różne możliwości mają na wyciągnięcie ręki. Jednym z prostszych narzędzi, dostępnych w zasadzie dla wszystkich, jest prowadzenie firmowego bloga.

Dlaczego warto wykorzystać blog? Jak go tworzyć, by zyskać nowych klientów oraz zwiększyć widoczność swojego biznesu online? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Blog firmowy – niedoceniana przestrzeń dla nowoczesnego biznesu w sieci

Wielu przedsiębiorców przenosi całkowicie lub częściowo swoje biznesy do przestrzeni wirtualnej. Zakładają strony internetowe, budują sklepy, by dotrzeć ze swoimi usługami i produktami do jak największej grupy odbiorców. Internet sprawdza się w tym celu znakomicie. Dzięki niemu znikają ograniczenia lokalizacyjne i można pozyskiwać klientów nawet z najodleglejszych zakątków świata.

Aby jednak strona była widoczna, a klienci chcieli zostawić w sklepie swoje pieniądze, niezbędny jest skuteczny marketing. Do tego przydaje się właśnie blog firmy – wciąż niedoceniany jako efektywne narzędzie content marketingu.

Blog biznesowy – rozwiązanie dla profesjonalistów

Promocja online może być realizowana na wiele sposobów, o których można przeczytać choćby na stronie: AdrianKolodziej.pl/blog. Wielkim wsparciem bywa właśnie blog firmowy, zwłaszcza gdy jest prowadzony według konkretnych zasad.

Trzeba bowiem pamiętać o tym, że blog to tylko narzędzie, pomagające osiągać wymarzone rezultaty. Wymaga jednak ciągłego dbania o jakość publikowanych treści, w tym również o ich optymalizację, np. poprzez nasycenie odpowiednimi frazami kluczowymi. Dodatkowo teksty powinny pojawiać się regularnie, by faktycznie przyciągać odbiorców oraz osiągać lepsze rezultaty w wynikach wyszukiwania.

Posty na blog firmowy – co powinny zawierać?

Pisanie bloga firmowego, to bynajmniej nie sztuka dla sztuki, a praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu biznes może naprawdę wiele zyskać.

Co zatem powinien zawierać content na bloga? Podstawą jest odpowiedni język, dopasowany formą, słownictwem i długością do oczekiwań grupy docelowej, do której pragnie się dotrzeć. Inaczej pisze się dla nastolatków, świeżo upieczonych matek niż biznesmenów. Niewłaściwie opracowany tekst nie przyciąga uwagi odpowiednich ludzi, ani nie przekonuje czytelnika do zapoznania się z zawartymi w nim informacjami lub ofertą.

Drugą kwestią jest tworzenie treści przydatnych dla odbiorców. Zanim przystąpi się do pisania, trzeba bowiem poznać ich oczekiwania i potrzeby. W wielu przypadkach warto nawet inspirować się klientami. Jak to zrobić? Opcji jest wiele, można tworzyć ankiety, zadawać pytania w newsletterach lub analizować zachowania klientów w social mediach.

Efektywny content dostosowuje się nie tylko do czytelników i potencjalnych klientów, ale również do potrzeb robotów Google. W treści muszą się znaleźć frazy kluczowe, które poprawią widoczność strony w wynikach wyszukiwania Google i zwiększają moc SEO.

Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że same słowa to obecnie stanowczo za mało. Znacząca większość użytkowników Internetu to wzrokowcy. Niesformatowany i długi blok tekstu nawet raptem po kilku wersach zniechęca do dalszej lektury. Trzeba zatem zadbać o jego wartość wizualną, jak choćby podział na akapity, stosowanie boldów, a także elementów dodatkowych – wyróżnień, wysokiej jakości zdjęć lub materiałów video, dopasowanych do treści.

Zalety bloga firmowego w promocji firmy i marki osobistej

Podstawową korzyścią z prowadzenia biznesowego bloga jest oczywiście zwiększenie ilości wejść na stronę firmową. Jeśli dzielimy się wartościową wiedzą, to odbiorcy chętniej wchodzą na witrynę, by poznać nowinki i czegoś się nauczyć. A to z kolei prowadzi do wzrostu ruchu i w wielu przypadkach większej liczby konwersji.

Wysokiej jakości treści na blogu pokazują firmę lub osobę jako eksperta w swojej branży, który dzieli się praktycznymi informacjami, ważnymi dla czytelników. A to buduje zaufanie i rozpoznawalność w sieci. Dzięki temu wzrasta świadomość społeczna marki, a potencjalni zainteresowani są bardziej skłonni wybrać usługę lub produkt pochodzące właśnie od osoby, której teksty od dłuższego czasu regularnie czytają.

Nie zapominajmy również o tym, że siła bloga biznesowego przekłada się tak naprawdę na całą stronę firmową, z którą jest on powiązany. Poprzez odpowiednią optymalizację publikowanych artykułów, poprawia się pozycję w Google głównej witryny. A to kolejna korzyść i szansa na zwiększony przypływ nowych klientów oraz konwersje, przynoszące realizację zamierzonych celów, w tym na przykład wzrost przychodów w firmie.

Wielu przedsiębiorców często zapomina, że pisanie bloga to bynajmniej nie jednostronny monolog. Odbiorcy mogą przecież cały czas reagować na posty – komentować je lub udostępniać. To przekłada się na zacieśnianie relacji, sprawniejszą komunikację oraz budowanie zaufania do marki. Z kolei dla przedsiębiorcy, większe zasięgi to naturalna reklama, która dociera z dużą skutecznością do kolejnych odbiorców. Warto zatem dbać o regularność pisania, a także aktywne odpowiadanie na wszelkie komentarze. Właśnie tak buduje się nowoczesne relacje z odbiorcami.

Praktyczny i efektywny blog firmy – sposób na skuteczny content marketing

Prowadzenie firmowego bloga nie wymaga wielkiego budżetu na promocję, by skutecznie wesprzeć pozyskiwanie nowych klientów oraz zwiększyć rozpoznawalność firmy. Niezbędna jest jednak systematyczność, a także wcześniejszy dokładny research potrzeb klientów oraz analiza SEO (frazy kluczowe, tematy).

Dopiero wówczas blog może się stać niezmiernie efektywnym elementem content marketingu, który z czasem zacznie przynosić realne korzyści wizerunkowe i ekonomiczne dla nowoczesnej firmy, rozwijającej się w Internecie.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.