W DiDHost dużą wagę przykładamy do wydajności usług, co dotyczy zarówno klasycznego hostingu jak również hostingu WordPress. Dziś przyjrzymy się różnicom pomiędzy Hostingiem WordPress DiDHost, a hostingiem WordPress cyberFolks nie tylko na polu wydajności.
cyberFolks, to jedna z popularniejszych usług hostingowych w Polsce, będąca częścią holdingu R22. Nazwa marki pojawiła się ponad rok temu. Wcześniejszy popularny operator Linuxpl z Rzeszowa po przejęciu jego zasobów przez spółkę H88 (cześć holdingu) doczekał się zmiany nazwy na cyberFolks.
Hosting WordPress
Ostatnio modne hasło, bo użytkowników tego systemu CMS wciąż przybywa i szukają usług hostingowych najlepiej od razu dla tego systemu CMS. Przeglądając strony rozmaitych dostawców widzę, że większość z nich oprócz standardowego hostingu ma także wydzielone plany hostingu WordPress. Fajnie, ale…
Sęk w tym, że nierzadko to tylko etykieta, z którą niewiele lub czasem dosłownie nic się nie wiąże. Czy Kowalski ma tego świadomość? W żadnym razie. Widzi szyld Hosting WordPress i wierzy, że to najlepsza opcja dla jego przyszłych działań. W końcu stronę będzie miał na WordPressie.
W moich oczach to wykorzystywanie nieświadomości Klienta i choć ta sytuacja wcale nie musi mu przeszkadzać skoro jest jej nieświadomy, to wydaje się to nieetycznym działaniem ze strony dostawców.
W cyberFolks na szczęście różnice są, co mnie cieszy i może sugerować, że to faktycznie niezależne od zwykłego hostingu środowisko o lepszej wydajności.
W DiDHost nigdy nie myśleliśmy o tym aby duplikować plany i zmienić im nazwy. Różnice pomiędzy klasycznym hostingiem, a hostingiem WordPress są znaczące: od różnic w infrastrukturze cloud, konfiguracji systemów po ilość zasobów obliczeniowych jakimi mogą dysponować pojedyncze konta.
Panel
Na DiDhost usługi Klientów są zarządzane za pośrednictwem Panelu Plesk. Wygodny, intuicyjny z szeregiem wyjątkowych możliwości.
cyberFolks bazuje z kolei na panelu DirectAdmin, który w mojej ocenie, a pracujemy z nim od wielu lat, jest znacznie mniej komfortowy i nie daje tak wielu możliwości użytkownikom hostingu. Jest natomiast nieco tańszy.
Narzędzia WordPress
W DiDHost na kontach hostingowych WordPress dostępnych jest szereg narzędzi, których zadaniem jest ułatwienie pracy z WordPressem, lepsze zarządzanie instalacją i dbałość o jej bezpieczeństwo. Poniżej kilka najważniejszych cech naszych kont:
- Autoinstalator nastawiony na bezpieczeństwo z możliwością pełnego dostosowania parametrów instalacji, a także z możliwością wybrania gotowych zestawów wtyczek i motywów, np. dla sklepu internetowego.
- Zarządzanie aktualizacjami czy to automatycznymi czy ręcznymi z poziomu hostingu. Aktualizacja tworzy punkt przywracania WordPressa, tak aby w przypadku problemów możliwy był szybki powrót.
- Inteligentne aktualizacje. Jedno kliknięcie i system automatycznie stworzy klona strony, następnie przeanalizuje stronę produkcyjną i sklonowaną, potem wprowadzi aktualizacje na kopii i znowu wykona analizę informując Cię jaka jest szansa, że operacja może wygenerować problemy.
- Audyty bezpieczeństwa WordPressa z opcją automatycznego poprawienia (jedno kliknięcie) wykrytych błędów, potencjalnie szkodliwych dla Twojej witryny.
- Jednym kliknięciem przeniesiesz system zadań WordPressa (wp-cron) do systemu zadań hostingu (cron), co może mieć pozytywny wpływ na ogólną wydajność Twojej strony.
- Możliwość zarządzania wtyczkami i motywami. Z poziomu hostingu możesz nie tylko aktualizować wtyczkę, ale także przeszukać repozytorium WordPress i ją zainstalować bez wchodzenia do backendu WordPressa. Możesz także wyłączyć lub usunąć dowolną wtyczkę, co może być szczególnie przydatne, gdy na stronie pojawi się konflikt uniemożliwiający Ci zalogowanie się do Panelu WordPress.
- Klonowanie strony WordPress. Po utworzeniu klona możesz na nim swobodnie działać bez obawy, że te eksperymenty mogą negatywnie wpływać na działanie strony produkcyjnej.
- Kopiowanie i synchronizacja różnych instalacji pomiędzy sobą. Nawiążę do klona. W sytuacji gdy pracujesz z klonem i wprowadzasz na nim dużo zmian, to potem możesz zechcieć to wszystko przenieść na stronę produkcyjną. Nie musisz kombinować z wtyczkami lub ręczne bawić się w migrację. Wykorzystując opcję kopiowania możesz błyskawicznie przenieść wszystko co zrobiłeś na klonie na stronę produkcyjną.
- Logi, czyli zapisy ważnych operacji wykonywanych na Twojej stronie WordPress. Szybko namierzysz dzięki nim ewentualne problemy.
- Audyty SEO – rozbudowany audyt strony wykonywany z zewnątrz w połączeniu z danymi gromadzonymi wewnętrznie na koncie, daje ogromną ilość informacji, które pomagają poprawić wyniki w Google.
cyberFolks na tym polu:
- Autoinstalator, to Installatron. Jak widzę od lat tłumaczenie tej aplikacji na polski woła o pomstę do nieba.
- Możliwość sklonowania strony z poziomu Installatrona
- W Panelu DirectAdmin dostępny jest audyt, który jedynie sprawdza jakie środki bezpieczeństwa warto wdrożyć, ale o ich wdrożenie trzeba już zadbać samodzielnie.
- Podstawowe narzędzia SEO w wyższych planach
Kopie bezpieczeństwa
Na DiDHost i kontach hostingowych dla WordPressa znajdziesz cztery niezależne kopie bezpieczeństwa.
Jedna przechowywana na osobnych serwerach DiDHost, gdzie archiwizowane są konta hostingowe z maksymalnie 14 dni. Te dane dostępne są tylko dla nas, ale na prośbę Klienta mogą być udostępnione.
Druga kopia automatyczna tym razem dostępna z poziomu Panelu konta hostingowego również wykonywana codziennie, przechowuje dane w Acronis Backup (zewnętrzna serwerownia). Dostępne są kopie z ostatnich 7 dni plus dostępne są także tygodniowe kopie z wcześniejszych trzech tygodni.
Trzecia kopia ręczna lub automatyczna może być skonfigurowana przez właściciela konta i wysyłana do prywatnej chmury takiej jak Amazon, Google Drive, Drop Box oraz Microsoft One Drive.
W końcu jest także możliwość ręcznego tworzenia kopii samej instancji WordPress.
W cyberFolks wykonywana jest jedna kopia, która w zależności od tego jaki plan posiadamy przechowuje pliki krócej lub dłużej. Od 7 ostatnich dni do 28 w przypadku największego planu. Kopię można także wykonać ręcznie.
Zabezpieczenia
W DiDHost wykorzystujemy m.in. ochronę imunify360, dzięki czemu filtrowany jest niebezpieczny ruch, wykrywane i blokowane są ataki brute force, sql injection, XSS, WP XML RPC i wiele innych. Wykrywane jest niebezpieczne oprogramowanie, które może być automatycznie usunięte.
W skrócie to silna ochrona WAF korzystająca z globalnej bazy adresów IP atakujących, która jest aktualizowana w czasie rzeczywistym i dostępna dla każdego konta w połączeniu z ochroną malware. Codziennie blokujemy dziesiątki tysięcy prób włamań na strony WordPress, które są u nas hostowane.
Dodatkowo każde konto hostingowe, każda domena ma własną zaporę, którą można wyłączyć, włączyć ponownie lub zmodyfikować jej reguły jeśli dla takiej lub innej wtyczki WordPress okażą się zbyt rygorystyczne.
W cyberFolks dostępny jest WAF z ochroną przed podstawowymi atakami, a także dostęp do własnej białej i czarnej listy adresów IP.
Wydajność
To zagadnienie poruszam głównie dlatego, że wiele osób pyta mnie o to czy Hosting WordPress DiDHost oparty jest o serwer LiteSpeed uważając, że to jedyne środowisko serwera www, które gwarantuje szybkie działanie strony. Czy tak rzeczywiście jest?
Z LiteSpeed znamy się od lat i również to środowisko jest u nas wdrożone na standardowym hostingu. Jednak na hostingu WordPress króluje przede wszystkim NGINX, który może działać samodzielnie lub jako proxy dla serwera Apache – kwestia indywidualnego wyboru.
Robiliśmy wiele testów podczas których chcieliśmy ustalić czy dla Hostingu WordPress podobnie jak dla hostingu standardowego wybrać LiteSpeed czy może jednak NGINX. Testy dotyczyły nie tylko czasów reakcji, ale również wytrzymałości na duży ruch i wskazały jednoznacznie na NGINX. Jeśli spojrzycie na duże firmy hostingowe w skali globalnej specjalizujące się w WordPressie jak np. Kinsta, to zobaczycie, że również oni wykorzystują NGINX do hostowania WordPressa, a nie LiteSpeed.
Na potrzeby tego artykułu zrobiłem kilka testów porównawczych. Testowałem hosting cyberFolks dla WordPressa w planie wp_GO! oraz nasze konto hostingowe WP Plus.
Na obu usługach zainstalowałem WordPressa i pozostawiłem jego podstawową konfigurację (domyślne wtyczki i motyw). Na cyber_Folks musiałem tylko wyłączyć automatycznie zainstalowaną i aktywowaną wtyczkę LS Cache, która zaraz po instalacji zaczęła budować bufor, co z kolei powodowało, że strona uruchamiała się szybko, a ja chciałem przeprowadzić test bez dopalaczy.
Wynik dla DiDHost, gdzie poniżej zaznaczyłem jedną metrykę, a więc czas otrzymania od serwera pierwszych danych (im mniej tym lepiej), wygląda tak:
Wynik testu dla cyberFolks:
Każdy test ponowiłem po 5 razy wybierając ten raport, który wygenerował najniższy wynik TTFB.
Podobnie zrobiłem testując strony z aktywnym buforowaniem. W cyberFolks ponownie aktywowałem wtyczkę LS Cache natomiast w przypadku hostingu DiDHost nie instalowałem żadnej wtyczki, a jedynie z poziomu panelu konta hostingowego aktywowałem buforowanie nginx po stronie serwera.
Wyniki dla DiDhost:
Wyniki dla cyberFolks:
W tym wypadku wyniki praktycznie się wyrównały z niewielką przewagą na korzyść DiDHost, ale podkreślam, że w przypadku DiDHost nie została zastosowana żadna wtyczka cache dla WordPressa!
Wszystkie testy wykonane były narzędziem WebPageTest z Londynu:
NGINX obsługuje u nas serwery i pojedyncze konta z nierzadko dużym ruchem i nie odnotowujemy spadków wydajności. Również gdy testowaliśmy nasz hosting LiteSpeed i hosting WordPress, to lepsze wyniki notowały instalacje WP w środowisku NGINX.
I jeszcze jeden testy wykonany za pomocą Litehouse na pokładzie przeglądarki Chrome. Test również na dwóch analogicznych stronach. W przypadku cyberFolks włączona wtyczka LiteSpeed Cache, a na DiDHost WordPress nie ma wtyczki cache, a buforowanie NGINX jest uruchomione po stronie konta hostingowego. Testy wykonane z Lublina na łączu LTE Orange.
cyberFolks
DiDHost
W powyższym teście różnica TTFB jest jeszcze bardziej widoczna 100:30 ms.
Zasoby obliczeniowe
Na hostingu WordPress od DiDHost najmniejsze konto ma do dyspozycji 2 rdzenie procesora i 2GB pamięci operacyjnej. W przypadku cyberFolks najniższy plan to 1 rdzeń i 1GB RAM.
Idąc do najwyższego planu, to WP Elit oferuje 5 rdzeni CPU i 8GB pamięci operacyjnej, gdy tymczasem największe konto cyberFolks to 3 rdzenie i 1GB pamięci operacyjnej.
Chmura
Nasza infrastruktura działa w oparciu o chmurę. Nie doszukałem się informacji o tym na stronie cyberFolks więc mogę zakładać, że skoro o tym nie piszą, to wciąż stosują klasyczne podejście, gdzie stawia się serwery fizyczne, a na każdym z nich instalowany jest DirectAdmin i taka farma działa. Jeśli tak w rzeczywistości jest, to Klienci są bardziej narażeni na negatywne skutki awarii sprzętowych, które w przypadku rozwiązań cloud są praktycznie niezauważalne. Gdy jeden węzeł pada, pracę przejmuje kolejny.
Wiedza i technologia
Decydując sie na zakup hostingu WordPress od DiDHost w abonamencie rocznym możesz bezpłatnie skorzystać z dostępu do kursów budowy stron/sklepów/blogów na platformie PoznajWP. O jednym z kursów przeczytasz na stronie Kurs WordPress.
Wiedza połączona z wysokiej jakości technologią daje wam większe szanse na osiągnięcie celów jakie przed sobą stawiacie. Sam hosting, choćby był najlepszy na świecie, nie spełni swojego zadania jeśli w ślad za tym nie pójdzie rozwój osobisty.
Bardzo fajny test, z konkretami – dobrano trafne metody pomiaru (TTFB i uwzględnienie Cache). Cieszę się że poruszyłeś temat serwera HTTP i uświadamiasz czytelników na temat tej fundamentalnej sprawy. LiteSpeed sam w sobie jest OK jako technologia ale nie dziwi mnie fakt, że NGINX wypadł lepiej, wszak to akcelerator zalecany przez samych twórców WordPressa z którego – jak słusznie zauważyłeś – korzystają wszystkie prawdziwe hostingi WordPress 🙂 Byłoby super jeżeli pokazałbyś wyniki syntetycznego testu php-benchmark-script.com wszystkich planów DiDHost można by je było także zestawić z wynikami konkurencyjnych usług.
Cześć Paweł. Planuję testy z większą ilością usług, więc za jakiś czas powinny się pojawiać 🙂 Pozdrowienia!