Określenie “szablon”, a ściślej “darmowy szablon” może się nie najlepiej kojarzyć. Mamy wrażenie, że jest to sztywno określony wygląd strony, z którym za wiele zrobić się nie da. Faktycznie kiedyś tak było i dość często nawet dziś szablony WordPress i innych systemów CMS postrzegane są przez pryzmat czegoś mocno statycznego, skostniałego.
W praktyce na szczęście jest całkiem inaczej i obecnie raczej mówimy o motywach, które często wzbogacone są przez ich twórców w szereg narzędzi pozwalających na wygodną i szybką personalizację. Jeśli do tego nasz szablon wyposażony jest w wizualnego kreatora, np. doinstalujemy do niego takie rozszerzenie jak Elementor, może się okazać, że dany motyw WordPress czy jak wolisz szablon, można tak zmienić, że w niczym nie będzie przypominał tego co oglądamy na jego wersjach demo. Może być nawet o wiele atrakcyjniejszy. O kreatorach wspomniałem w artykule “5 godnych polecenia kreatorów stron dla WordPress’a” dlatego tu pominę szerszy opis tego zagadnienia. Zainteresowanych zapraszam do jego lektury.
Darmowe szablony nie znaczy gorsze!
Kolejny stereotyp w przypadku darmowych szablonów to to, że są kiepskie. Wiele osób postrzega coś darmowego właśnie w ten sposób, ale przecież sam WordPress jest za free, a to jedno z najlepszych rozwiązań do prowadzenia stron jakie są na rynku.
Już sam fakt, że ponad 37% stron w Internecie używa WordPressa mówi samo za siebie. Podobnie jest w przypadku niektórych szablonów.
Wiele z nich pomimo, że są darmowe prezentują się świetnie i dają całkiem fajne opcje na polu personalizacji. Oczywiście nie wszystkie, bo wiele z nich tworzonych jest przez programistów amatorów, bez większego doświadczenia, ale jeśli chwilę poszukamy, to możemy znaleźć całkiem pokaźną liczbę interesujących propozycji, wśród których znajdziemy i takie, które mogą nawet zawstydzić twórców płatnych rozwiązań.
Nie bez znaczenia jest tu wspomniana powyżej ogromna popularność WordPressa. Powoduje ona, że WordPress ma największą społeczność developerów, którzy muszą ze sobą konkurować, a wiadomo że nie pracują za darmo. Tak po prostu się nie da. Zarabiają na motywach w wersjach PRO, czyli na wersjach szablonów z poszerzonymi możliwościami. Ale żeby zachęcić do zakupu muszą zazwyczaj (nie jest to reguła) swój motyw udostępnić w wersji bezpłatnej. Co dzieje się dalej?
No cóż. Szablony dostępne za free mają za zadanie przyciągnąć potencjalnych Klientów i teraz żeby robiły to skutecznie, muszą być w czymś lepsze od innych. Mamy więc efekt konkurencji, który działa na Twoją korzyść. Im lepsze szablony w wersji darmowej, tym więcej użytkowników i więcej Klientów pozyskuje developer.
To właśnie dlatego WordPress ma tak imponującą bibliotekę bezpłatnych skórek. I to właśnie dlatego taki lub inny motyw WordPress niejednokrotnie daje Ci to, czego nie uświadczysz nawet w przypadku płatnych szablonów dla innych systemów CMS. To wszystko ma realny wpływ nie tylko na ostateczny wygląd Twojej strony, ale przede wszystkim na Twój komfort pracy.
Szablony WordPress – Dwie ważne grupy
Szablony WordPress można ogólnie podzielić na dwie grupy. Są wśród nich motywy bezpłatne i płatne. Te pierwsze znajdziesz zazwyczaj w repozytorium WordPress, a więc bezpośrednio z poziomu panelu zarządzania stroną. Szybko możesz je przeszukać i jeszcze szybciej zainstalować. Druga grupa, to motywy płatne dostępne na stronach developerów lub w takich miejscach jak ThemeForest, Templatemonster i im podobnych.
Większość szablonów bezpłatnych, zwłaszcza tych przyzwoicie rozwijanych ma swoje bardziej rozbudowane, płatne wersje. Nie będziemy się tu koncentrowali na motywach PRO, ale pokażę Ci bezpłatne szablony WordPress, które owszem mają także swoje rozszerzone wersje, dające Ci jeszcze więcej możliwości, ale to co jest istotne, to fakt, że w większości przypadków wersje bezpłatne będą w stanie zaspokoić Twoje potrzeby na wielu płaszczyznach. Za chwilę poznasz trzy topowe szablony WordPress!
Pokażę Ci tylko 3 darmowe szablony WordPress. Dlaczego?
Dlatego, że wszystkie które Ci rekomenduję, to narzędzia niesłychanie skalowalne i wielozadaniowe. To szablony, które pozwolą Ci uruchomić stronę o dowolnej tematyce i w dowolny wizualnie sposób. Nie ma znaczenia czy masz salon SPA, warsztat samochodowy, gabinet lekarski lub sprzedajesz kursy online, ubezpieczenia albo pluszowe misie. Szablony, które za chwilę poznasz sprawdzą się w wielu, często skrajnie odmiennych sytuacjach.
Możesz oczywiście szukać dalej, ale podane rozwiązania mają wszystko to, co powinien dziś oferować dobry motyw, czyli:
- wysoka jakość kodu
- doskonała wydajność
- optymalizacja SEO
- świetna współpraca z builderami takimi jak Elementor
- ogrom możliwości dostosowania
Każdy szablon jest w pełni responsywny, choć akurat ta cecha nie powinna specjalnie zaskakiwać. To dziś już standard i powiem szczerze, że zdziwiłbym się mocno gdyby ktokolwiek zaproponował Ci stronę bazującą na innym szablonie. Jeśli kogoś takiego znajdziesz, omijaj szerokim łukiem.
Oto one! 3 najlepsze szablony WordPress, które musisz poznać
Nie musisz szukać niczego więcej. Każdy z nich charakteryzuje się wymienionymi powyżej cechami, choć różnią się między sobą pewnymi możliwościami głównie na polu dostosowania. Pracowałem z setkami szablonów i ten zestaw jest aktualnie najlepszą grupą darmowych skórek z jakimi miałem przyjemność obcować. Myślę, że Ty także znajdziesz wśród nich swojego ulubieńca.
Astra
Darmowy szablon WordPress dla mnie numer 1. To na tym motywie prowadzę wiele ze swoich projektów i sporo wskazuje również na to, że nie prędko to się zmieni.
Szablon Astra, to przede wszystkim bardzo dobrze napisany i zoptymalizowany motyw, także pod kątem SEO. Co prawda w pełni rozpościera swoje skrzydła, gdy korzystamy z wersji PRO, ale w darmowej odsłonie także z powodzeniem poprowadzimy udaną stronę.
Po zainstalowaniu tego szablonu, gdy uruchomisz stronę możesz poczuć się zawiedziony. Nie zobaczysz nic co mogłoby sugerować, że ten konkretny motyw WordPress, to ścisła czołówka, ale jeśli już masz odrobinę doświadczenia wiesz doskonale, że to zupełnie naturalne.
W sytuacji gdy chcesz szybko uruchomić stronę wystarczy, że skorzystasz z importera przykładowych stron, wybierzesz jedną z nich i dosłownie po chwili zobaczysz coś zupełnie innego:
Na poniższym filmie możesz obejrzeć jak jak działa importer bazowych stron tego szablonu.
Główne centrum dowodzenia szablonu, to narzędzie “Dostosuj”, które być może już znasz, bo aktualnie większość nowoczesnych skórek WordPress lokuje swoje ustawienia w tym miejscu. Masz pływ na wiele ustawień związanych z ogólnym ostylowaniem szablonu i jego zachowaniem.
Jeśli zechcesz nieco te możliwości poszerzyć, możesz skorzystać z bezpłatnych dodatków, które szybko znajdziesz w ogólnych opcjach motywu.
Astra świetnie współpracuje z WooCommerce, Elementorem, a także innymi builderami, jeśli więc zdecydujesz się na to narzędzie nie powinieneś mieć problemów z dowolnym i wygodnym aranżowaniem wyglądu swojej strony.
Motyw od wersji 3.0 wzbogacony został w builder nagłówka i stopki znany już wcześniej z innych motywów, o których przeczytasz w dalszej części.
Szybkość szablonu Astra
Każdy wymieniony w tym artykule darmowy szablon cechuje świetna optymalizacja pod kątem wydajności. To ważny czynnik mający bezpośrednie przełożenie na komfort Twojej pracy i doznania osób, które stronę odwiedzą. To z kolei będzie się przekładało na lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania Google – jeden z elementów optymalizacji SEO.
Spójrz na poniższy obrazek prezentujący dane świeżo zainstalowanej Astry bez użycia jakiegokolwiek narzędzia do optymalizacji. Mamy więc czystą instalację WordPress i bezpłatny motyw Astra z domyślną zawartością i konfiguracją. Podobny test zrobimy z pozostałymi motywami.
Wyniki bez dwóch zdań świetne. Metryki Web Vitalis w normach, ciężar na poziomie niecałych 44 KB i 8 zapytań. Za chwilę przyjrzymy się tym samym wynikom w przypadku kolejnych omawianych szablonów.
Kadence
Darmowy szablon WordPress nr 2. Muszę przyznać, że możliwości tego motywu są na tyle imponujące, że nie wykluczone iż kiedyś przesunę go na swojej liście o piętro wyżej. Aktualnie jest on używany na Jak Zrobić Stronę. Bezwzględnie jest to motyw WordPress, którym powinieneś się zainteresować.
Kolejny szablon z cyklu piekielnie szybkich i świetnie napisanych, a do tego z rewelacyjnymi narzędziami personalizacji w ustawieniach dostosowania.
Motyw jak pozostałe znajdziesz w repozytorium WordPress. Wcześniej był dostępny tylko na stronie producenta, co wymagało jego pobrania przed instalacją. Wraz z wydaniem wersji 1.0 Kadence jest już w oficjalnym repozytorium WP.
Zaraz po instalacji, jak w przypadku Astry i praktycznie większości elastycznych motywów znowu możesz poczuć rozczarowanie 🙂
Nie wygląda zachęcająco, prawda? Ale spokojnie. Motyw jest potężnym narzędziem w rękach każdego właściciela strony i jeśli tylko zaprzyjaźnisz się z nim z pewnością będziesz zachwycony jego możliwościami.
Tu również znajdziesz importer przykładowych stron, ale na obecną chwilę nie ma specjalnie dużego wyboru. W momencie gdy piszę ten tekst do dyspozycji są raptem kilka startowych stron dla Gutenberga i kilka dla Elementora, co w zestawieniu chociażby z Astrą, gdzie wersja darmowa oferuje ich około 40 wygląda dość skromnie. Pamiętaj jednak, że Kadence jest młodszym motywem, więc zapewne tych gotowców do importu będzie przybywało.
To natomiast co jest tu przyjemnego w kontekście importowanej strony bazowej, to możliwość wyboru palety kolorów, która domyślnie będzie wykorzystana na zaimportowanej witrynie.
Jeśli nie jest dla Ciebie przeszkodą mała ilość przykładowych stron do importu lub w ogóle import Cię nie interesuje, bo wolisz poukładać wszystko od początku do końca samodzielnie, to jestem prawie pewien, że to co zobaczysz w sekcji “Dostosuj” szablonu bardzo szybko zrobi sobie z Ciebie fana tego darmowego motywu WordPress.
Znajdziesz tu więcej możliwości niż w bezpłatnej wersji motywu Astra, a do tego kilka smaczków takich jak: globalna paleta kolorów, co niesamowicie optymalizuje czas pracy, możliwość aktywacji przeźroczystych nagłówków czy ich przyklejania, co w przypadku innych motywów często jest funkcjami dostępnymi w wersjach płatnych.
Najbardziej interesującym narzędziem tego motywu jest jednak wbudowany builder nagłówka i stopki. I to napiszę wielkimi literami REWELACYJNA FUNKCJONALNOŚĆ. Nie uświadczysz jej w innych darmowych motywach, a przynajmniej nie w tak rozbudowanej formie.
Na kolejnym filmie możesz zobaczyć nieco więcej na temat tego motywu. Obejrzyj.
Kadence również świetnie współpracuje z WooCommerce i Elementorem, a jeśli akurat preferujesz Gutenberga, to w repozytorium wtyczek WordPressa znajdziesz darmowe rozszerzenie dla tego edytora od twórców Kadence. Wzbogaca ono go o dodatkowe bloki, a także zestawy gotowych kompozycji do błyskawicznego osadzenia na stronie.
Jest to motyw na tyle udany, że gdyby nie fakt, że z Astrą działam już od dłuższego czasu, a jak wiadomo łatwo przyzwyczaić się do dobrego, dziś gdybym miał decydować na świeżo prawdopodobnie wybrałbym Kadence.
Szybkość szablonu Kadence
Świeża instalacja WP i Kadence bez importów i modyfikacji ustawień. Wyniki bardzo zbliżone do tego co mogliśmy zaobserwować w przypadku Astry.
Wyniki prawie identyczne jak w przypadku Astry. Kadence jest minimalnie lżejszy, ale za to ma o dwa żądania więcej niż Astra. Wynik można podsumować jako świetny.
Blocksy
Motyw numer 3 na mojej liście ulubionych motywów WordPress. To co najbardziej podoba mi się w tym motywie do sekcja dostosuj. Jest bardzo wygodnie zaaranżowana, a na domiar jest również możliwość aktywacji trybu ciemnego co osobiście preferuję.
Jak widać na powyższym zrzucie ekranu Blocksy również posiada podobny builder nagłówka i stopki jak wymienione wcześniej dwa motywy. Analogicznie jak w przypadku motywu Kadence, Blocksy daje możliwość definiowania własnych palet kolorów, z których potem można wygodnie korzystać podczas pracy ze stroną.
Ilość opcji konfiguracji w wersji bezpłatnej motywu jest w pełni satysfakcjonująca i wystarczy w większości przypadków zastosowań. Motyw bardzo dobrze współpracuje z WooCommerce, a także z Elementorem.
Na obecną chwilę ilość startowych stron podobnie jak w przypadku motywu Kadence nie jest specjalnie bogata.
Szybkość szablonu Blocksy
Blocksy, to kolejny bardzo szybki i świetnie napisany motyw. Jak wypadł na tle poprzedników?
Widzimy niewielką różnicę jak chodzi o ocenę struktury generowanego dokumentu. GTmetrix daje jeden punkt procentowy mniej niż Astrze czy Kadence.
Także kolejne dane wykazują różnice. Ilość danych jest dwukrotnie większa niż w przypadku Astry czy Kadence, także ilość zapytań jest nieco większa. Pełny czas załadowania strony identyczny jak w przypadku Astry i o jedną dziesiątą sekundy gorszy niż wynik motywu Kadence. To jednak różnice nieistotne mieszczące się w granicach błędu. Kolejny rewelacyjny motyw.
Czy coś jeszcze mógłbym Ci polecić? TAK
Spośród darmowych motywów oprócz wymienionych powyżej mógłbym polecić Ci dodatkowo trzy szablony WordPress.
OceanWP
Darmowy szablon WordPress numer 3. Kolejny bardzo udany i niezwykle popularny motyw dostępny w wersji bezpłatnej.
Szybki, dobrze zoptymalizowany, dobrze współpracujący z WooCommerce, Elementorem i z przerażająco dużą ilością opcji dostosowania 🙂 Jest tych opcji tak dużo, że gdy pracuje się w sekcji Dostosuj przeglądarka potrafi dostać czkawki. To na pewno element do zoptymalizowania, ale wynika w prostej linii z ilości dostępnych opcji konfiguracyjnych.
Po instalacji standardowo to co zobaczysz na froncie nie zachwyca, ale podobnie jak w przypadku wcześniej wymienionych szablonów, ten także oferuje narzędzie importu gotowych stron startowych. Możesz więc rozpocząć ze zdecydowanie lepszej pozycji 🙂
Żeby z importera skorzystać trzeba doinstalować wtyczkę Ocean Extra. Dostępna jest w repozytorium WordPress bezpłatnie. W wersji darmowej motywu mamy do dyspozycji 13 gotowców. Nie jest to ilość porównywalna do tego co oferuje Astra, ale jest ich znacznie więcej niż w przypadku Kadence.
Podobnie jak w przypadku opisanych już powyżej bezpłatnych szablonów, wśród przykładowych stron do zaimportowania znajdziesz standardowe strony firmowe, blogi, a także sklepy internetowe. Wybierasz wersję, która jest najbliższa Twoim preferencjom i po zaimportowaniu wprowadzasz modyfikacje, tak aby ostatecznie wszystko prezentowało się dokładnie tak jak tego chcesz.
Poniżej film, na którym pokazuję jak uruchomić taką stronę bazową na tym motywie.
Szybkość szablonu OceanWP
Jak OceanWP wypada na tle wcześniej wymienionych? Przyjrzyjmy się wynikom.
Widzimy tu już bardziej wyraziste różnice. Pełny czas ładowania 0,7 sekundy co jest niewielką różnicą w stosunku do pozostałych, ale już jak chodzi o ciężar strony dysproporcja jest bardziej rzucająca się w oczy 252 KB do 42 w przypadku motywu Kadence i 44 KB motywu Astra. Podobnie różnica jest widoczna jak chodzi o ilość generowanych zapytań. Mamy ich w przypadku szablonu OceanWP 19. Jeśli zerkniesz na najlepszy wynik w naszych testach, który należy póki co do Astry z wynikiem 8, mamy tu różnicę dwukrotną.
Czy to znaczy, że Ocean WP jest motywem powolnym? Nie. Te wyniki to wciąż bardzo dobre wskaźniki i choć widać, że potencjał wydajności lepiej wygląda w Astrze i Kadence nie można powiedzieć żeby OceanWP był wolny.
GeneratePress
Z tego motywu WordPress korzystałem i wciąż korzystam na niektórych swoich projektach. Ma on jednak najmniej w porównaniu do wymienionych wcześniej, opcji dostosowania w wersji darmowej, co w sytuacji gdy nie masz budżetu na inwestowanie w szablon, może okazać się nie do końca szczęśliwym wyborem.
GeneratePress, to szablon WordPress, który podobnie jak wskazani wcześniej konkurenci jest świetnie napisany i zoptymalizowany także pod kątem SEO. Strony na nim uruchamiane działają szybko, chyba że na skutek Twoich eksperymentów z dziesiątkami wtyczek strona siądzie, ale w ten sposób zabijesz każdy motyw bez wyjątku.
Szybkość szablonu GeneratePress
Żeby mieć pełne porównanie przyjrzyjmy się temu jak szablon GeneratePress wypada na tle głównych pretendentów do zagospodarowania przestrzeni strony Twojej firmy.
Co o tym sądzisz? Mamy chyba zwycięzcę w rankingu jakości dotychczas zaprezentowanych motywów. Ciężar na poziomie 26.5 KB to wynik miażdżący wymienione motywy. Ilość zapytań na poziomie 6, to również jak dotąd najlepszy wynik. Co więcej widać tu ogromną poprawę najnowszej wersji 3.x motywu w stosunku do wersji starszej 2.x. Dla przykładu poprzednia wersja w analogicznym teście ważyła 90 KB, a ilość zapytań plasowała się na poziomie 17. Pozostaje pogratulować autorowi!
Hello Elementor
Jeśli korzystasz z Elementora PRO i masz zamiar wykorzystać go w 100%, a więc sam stworzysz cały layout swojej strony: nagłówek, stopkę i inne elementy, wówczas może się okazać, że powyższe motywy będą trochę przerostem formy nad treścią.
Po co Ci importer z 49 stronami startowymi (Astra) skoro i tak chcesz samodzielnie wszystko przygotować i poukładać. Po co Ci builder nagłówka i stopki w szablonie Kadence, skoro masz to w Elementorze PRO jeśli użyjesz jego Theme Buildera. Po co ogromna ilość opcji w sekcji Dostosuj OceanWP jeśli praktycznie ich nie wykorzystasz, bo wszystkim będziesz zarządzać w Elementorze.
No własnie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może okazać się bezpłatny motyw WordPress pochodzący bezpośrednio od autorów Elementora, a motyw ten nazywa się Hello Elementor.
Ten szablon WordPress praktycznie nie zawiera żadnych opcji konfiguracji. Zaraz po jego instalacji i aktywacji Twoja strona będzie wyglądała na jeszcze uboższą w stosunku do szablonów wcześniej opisanych. Dzieje się tak dlatego, że cały layout układasz samodzielnie bazując na Theme Builderze i widgetach Elementora, nie są więc po prostu potrzebne. Ta cecha motywu daje mu pewną przewagę nad innymi. Jest bardzo lekki i bardzo szybki. Zobaczmy.
Szybkość szablonu Hello Elementor
Być może czytając powyższy akapit już czujesz pismo nosem i podejrzewasz, że ten szablon osiągnie najlepsze wyniki w porównaniu do innych wymienionych. Czy tak faktycznie jest? Bingo!
Widać wyraźne różnice. W zasadzie wszystkie metryki mamy lepsze od poprzedników. Czas załadowania poniżej 350 ms, ciężar strony niecałe 20 KB, ilość zapytań 6. To niekwestionowany zwycięzca naszego testu wydajności, ale w przypadku tego motywu musimy mieć świadomość, że ten motyw przeznaczony jest przede wszystkim do pracy z Elementorem. Jest więc pozbawiony jakichkolwiek funkcjonalności, które pozwoliłyby wykorzystać go bez Elementora PRO.
Pamiętaj również, że to jaką wydajność będzie miała ostatecznie strona zależy od tego jak ją zbudujesz. Dane testów jakie widzisz, to wylewka pod fundament dla Twojej strony. Wstawiając treści i media, dodając integracje z zewnętrznymi narzędziami, instalując kolejne wtyczki, te wartości będą zupełnie inne. Czy wówczas najlepszy okaże się Hello Elementor, Astra czy Kadence, a może OceanWP lub GeneratePress, tego nie sposób przewidzieć. Zależy to w prostej linii od działań jakie podejmiesz.
Wszystkie wymienione szablony WordPress, to kawał dobrej roboty pod kątem optymalizacji. Możesz to łatwo zniweczyć rozbudowując stronę w sposób nie do końca świadomy i nieumiejętny, albo możesz wykorzystać tak, aby strona Twojej firmy obdarowywała odwiedzających ją ludzi możliwie najlepszymi doznaniami. Wszystko w Twoich rękach!
Czy jest sens pokazywać więcej darmowych szablonów WordPress?
Wielu blogerów ściga się w tworzeniu listingów na ilość darmowych motywów. Wychodzą najwyraźniej z założenia, że im więcej ich wrzucą do artykułu tym będzie on wartościowszy i bardziej atrakcyjny, a do tego może przy okazji Google uzna, że długi content równa się fajna treść.
W mojej ocenie to błędny tok myślenia. Jeśli wrzuciłbym Ci tu zestaw 100 darmowych motywów, co można zrobić biorąc pod uwagę fakt, że w repozytorium WordPress jest ich ponad 7,5 tysiąca, to czy taki tekst pomógłby Ci dokonać dobrego wyboru? Czy raczej byłby to spis motywów, który sprawiłby że poczułbyś się jeszcze bardziej zagubiony, a co gorsza dokonałbyś w końcu wyboru patrząc na to jak wygląda screen z przykładową stroną demo.
Już tłumaczę o co chodzi. Jeśli do wyboru motywu czy jak kto woli szablonu podejdziesz na zasadzie “ten fajnie wygląda”, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wdepniesz w motyw, który owszem może Ci się podobać, ale na polu dostosowania będzie Cię mocno ograniczał. Miałem i mam co rusz do czynienia z ogromną ilością Klientów i Kursantów, którzy mieli strony uruchomione na motywie “z łapanki”, albo sami go instalowali, albo taki szablon instalował im ktoś inny. Pracowali na nim nie mając kompletnie świadomości tego, że wiele rzeczy o których mówią “nie da się” mogli by zrobić w prosty sposób gdyby korzystali z innego motywu. Nie mieli świadomości, że ich strona mogłaby działać wydajniej gdyby zastosowali inny szablon, że byłaby lepiej zoptymalizowana pod kątem SEO, bezpieczniejsza itd…
Darmowe szablony WordPress, które widzisz w tym artykule, to narzędzia, które sprawią że praca ze stroną będzie dla Ciebie prawdziwą przyjemnością. Uwierz mi, że nie musisz tracić czasu na wertowanie setek motywów. Masz podane na tacy trzy świetne, darmowe motywy, które umiejętnie wykorzystane zrobią dla Ciebie wszystko co zechcesz. Strona, blog, sklep, portfolio, platforma e-lerningowa… nie ma znaczenia. Zaprzęgnij jeszcze do pracy Elementora, a jeśli masz budżet, to zainwestuj w jego wersję PRO i masz duet, który przeniesie dla Ciebie góry 🙂
Dygresja…
Słyszałeś, że motyw DIVI jest świetny? Owszem, ale to motyw płatny więc nie do końca wpisuje się w główny nurt tego artykułu, ale muszę zrobić małą dygresję i zboczyć z tematu.
Dla kogoś kto zaczyna swoją przygodę od tego motywu, faktycznie to rozwiązanie wydaje się najlepszym możliwym. Jest ogromna ilość miłośników Divi, który łączy w sobie funkcję motywu i buildera. Nie dziwię się im, bo do dobry motyw WordPress. Sam przez długi czas pracowałem z Divi i innymi motywami od Elegant Themes (twórcy Divi) i również byłem nim podekscytowany. Gdy jednak w 2016 roku odkryłem świeżo narodzonego wówczas Elementora z lekkimi oporami w 2017 przesiadłem się na niego i dziś wiem, że to była dobra decyzja.
Niedawno jeden z moich kursantów na PoznajWP poprosił żebym pomógł mu we wprowadzeniu kilku zmian na stronie bazującej na motywie Divi. Gdy po dłuższej przewie znów siadłem do niego, to pomimo że sporo się zmieniło byłem zaskoczony jak ogromna przepaść dzieli Divi od Elementora jeśli chodzi o komfort i ergonomię pracy. To doświadczenie jedynie utwierdziło mnie, że przesiadka była jednie słuszną decyzją.
Dlatego m.in. nie robię tu zestawienia wszystkiego jak leci, pokazując Ci bardzo dobre, dobre i takie w miarę przyzwoite motywy. To co widzisz to śmietanka sprawdzona w boju na dużej ilości projektów o różnym charakterze i działających pod różnym obciążeniem. W większości przypadków sprawują się lepiej niż bardzo dobrze. Dlaczego nie we wszystkich? Dlatego, że możesz mieć pomysł na specyficzny serwis i wówczas albo kombinujesz z wtyczkami, co nigdy nie wiadomo jak ostatecznie odbije się na funkcjonalności i wydajności serwisu, albo spojrzysz na motywy ukierunkowane pod konkretny zakres potrzeb. Takie też są jak np. BuddyBoss tyle, że w takiej sytuacji trudno mówić o motywach darmowych.
Do klasycznych zastosowań jak strona, blog, sklep, portfolio lub do projektów gdzie sam budujesz nietypową specyfikę strony wzbogacając ją o dodatkowe rodzaje treści, taksonomie, pola itd… te motywy są doskonałe i nie musisz marnować swojego cennego czasu na szukanie igły w stogu siana. Ten czas spożytkuj na jak najlepsze poznanie możliwości jakie daje Ci motyw. Naucz się pracy z nim i wykorzystaj potencjał maksymalnie jak potrafisz.
Chcesz więcej? Skąd brać szablony WordPress?
To co pokazałem powyżej to raptem kilka wybranych, ale bardzo świadomie darmowych motywów dla WordPressa. W sieci jak już napisałem znajdziesz ich nieporównywalnie więcej i można je liczyć w tysiącach, ale gdzie szukać?
Główną bazą jest rzecz jasna repozytorium WordPressa, co oznacza, że dotrzesz do nich bez najmniejszych problemów. Wystarczy kliknąć w Wygląd > Motywy > Dodaj nowy, aby dostać się do listy ponad 7 tysięcy skórek.
To najwygodniejszy i najszybszy sposób instalacji i w ten sposób odkryjesz większość bezpłatnych motywów, choć jak być może zauważyłeś nie wszystkie (przykład Kadence).
Niekiedy może być korzystne sięgnięcie do Google i przeszukanie zasobów Internetu. Kto wie, może w ten sposób trafisz na kolejną perełkę pokroju Kadence 🙂
Na co zwracać uwagę przy doborze szablonu WordPress?
Zanim zaczniesz instalować jeden szablon po drugim, przyjrzyj się im. Sprawdź jak są oceniane przez innych użytkowników, prześledź historię rozwoju, aby upewnić się, że motyw żyje, jest aktualizowany i ma się dobrze.
Uważaj, bo w repozytorium znajdziesz masę słabej jakości szablonów, pisanych często przez osoby początkujące i bez większego doświadczenia.
Instalując kiepski motyw WordPress, który wizualnie może nawet wydawać się OK, ryzykujesz szeregiem komplikacji i to nie tylko jak chodzi o elastyczność motywu, ale także, a może przede wszystkim ryzykujesz słabą jakością kodu szablonu, jego kiepską optymalizacją i niskim poziomem bezpieczeństwa.
Zdaję sobie sprawę, że przefiltrowanie tego co znajdziesz może być trudne, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia. Ale warto się nad tym pochylić, zwłaszcza jeśli chcesz, aby strona którą stworzysz w przyszłości pracowała dla Ciebie bez zarzutu. Dlatego w tym artykule otrzymujesz konkretną informację na temat darmowych szablonów, które spełniają wszystkie kluczowe kryteria jakości, wydajności i bezpieczeństwa. Nie musisz szukać dalej jeśli nie chcesz. Jeden z zaprezentowanych zaspokoi prawdopodobnie wszystkie Twoje wymagania.
Szablon WordPress – Poznaj go i to wystarczy!
Darmowe szablony WordPress, to dla większości świeżo upieczonych miłośników tego systemu CMS prawdziwy raj na ziemi. Żaden inny system nie da Ci tak imponującej biblioteki, gdzie motywy WordPress dosłownie spadają jak gruszki z drzewa. Jest jednak coś czego większość osób nie bierze pod uwagę.
Gdybyś do tworzenia swojej strony zabrał się 10 lat temu, to wówczas bez względu na to jaki szablon byś nie wybrał, miałbyś praktycznie ten sam lub bardzo podobny zestaw narzędzi. Oznaczałoby to, że jeśli nauczyłeś się pracy z szablonem X, to kolejny nie będzie od Ciebie wymagał wiele więcej.
Dziś sprawa ma się jednak zupełnie inaczej. Dobry szablon WordPress, to obecnie rozbudowane narzędzie pozwalające Ci modyfikować wygląd nagłówka, stopki, menu, całej strony internetowej, sklepu internetowego lub innego pomysłu na wiele sposobów. Każdy jednak oferuje Ci odmienny, często nawet skrajnie, wachlarz możliwości. To z kolei oznacza, że jeśli użyjesz szablony X i opanujesz go, a potem przesiądziesz się na szablon Y, będziesz musiał na nowo poznać jego możliwości i nauczyć się je wykorzystywać.
Dlatego jak już już sugerowałem wybierz jeden konkretny, ale dobry motyw i rozgryź go możliwie najlepiej. Nie skacz z kwiatka na kwiatek, bo to Twój czas, a szablon WordPress należycie wybrany pozwoli Ci stworzyć dokładnie to czego potrzebujesz.
Sprawdź jakie wsparcie masz ze strony autora. W przypadku darmowych szablonów będzie to zapewne dokumentacja i fora. W sytuacji gdy zdecydujesz się na motyw płatny dodatkowo sam autor wesprze Cię w razie takiej potrzeby.
Gdy dobrze poznasz możliwości i specyfikę wybranego motywu WordPress, proces tworzenia strony, bloga, sklepu zoptymalizujesz do maximum, a to z kolei pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu i da możliwość sprawnego kreowania pięknych i funkcjonalnych stron. Jak być może zauważyłeś motywy, również te bezpłatne mogą być rozbudowywane przez dodatkowe wtyczki, co daje Ci kolejne możliwości jeszcze lepszego wykorzystania WordPressa i wpływania na wygląd witryny z jaką pracujesz.
Testy wydajności motywów z lutego 2021
Jeśli temat wydajności wymienionych motywów jest dla Ciebie interesujący zerknij na te testy:
WordPress – Poznaj go i to wystarczy!
Szablony WordPress to jedno, a sam WordPress to drugie. Wspomniałem już wcześniej, że bardzo łatwo można zniweczyć potencjał wybranego szablonu? Jeśli czytasz uważnie, to pamiętasz, że tak.
Najgorsze co możesz zrobić, to wykorzystać WordPressa do tworzenia strony w sposób nieprzemyślany i nieumiejętny. To niezwykle częste zjawisko, powiedziałbym wręcz, że masowe. Ktoś powiedział Ci żebyś postawił swoją stronę na WordPressie, bo jest super, a ty w ślad za tym robisz to, szukając informacji w Internecie – informacji takich jak ten artykuł i działasz. Okazuje się jednak, że wszystko co wiesz, to szczątkowe informacje, które albo uda Ci się ułożyć w sensowną całość, albo tak tylko będzie Ci się wydawało.
W efekcie bez względu na to jaki szablon WordPressa wybierzesz, to albo wynik finalny Twojej pracy nie będzie Cię satysfakcjonował, albo będzie, jednak nie przełoży się to na korzyści z tego faktu płynące. Pamiętaj, że strona nie ma zaspokajać Twoich potrzeb dowartościowania się jako świeżo upieczonego webmastera, ale ma realizować Twoje cele, cele biznesowe i inne. Ta strona ma być przede wszystkim atrakcyjna dla osób, które na nią trafią, ma być dla nich wygodna i funkcjonalna. Nie dla Ciebie, bo Twoi Klienci to nie Ty!
Powinieneś poza poznaniem specyfiki wybranego szablonu doskonale znać samego WordPressa. Nie tylko nauczyć się instalowania szablonów i wtyczek, bo to czynności mało wymagające. Jest ogromna ilość informacji z których powinieneś zdawać sobie sprawę jeśli nie chcesz po kilku miesiącach rzucić wszystkiego w kąt i obrazić się na cały Internet.
Znając WordPressa i mając dostęp do wsparcia Twoja strona nie tylko ma większe szanse na to aby zacząć realizować pokładane w niej nadzieje, ale także przyniesie Ci znacznie więcej satysfakcji i wiele innych korzyści.
Serdecznie zapraszam Cię na konkretną dawkę wiedzy. Kurs WordPress jaki dla Ciebie przygotowałem pozwoli Ci opanować ten system CMS do perfekcji, a dodatkowe wsparcie, które jako mój kursant otrzymasz pozwoli Ci szybko pokonywać trudności jakie na pewno napotkasz podczas tworzenia strony, bloga czy pracując ze sklepem WooCommerce.
Podsumowanie
Podzieliłem się z Tobą wiedzą i doświadczeniem jakie przez lata udało mi się zdobyć w kontekście wyboru odpowiedniego motywu WordPress dla stron różnej maści. Sprawdziłem setki jeśli nie tysiące. Jedne ciekawe inne dosłownie tragiczne i do tego potwornie skostniałe. O zgrozo wciąż takie motywy WordPress są i to w ilościach hurtowych. Dlatego bardzo uważaj na to jakiego wyboru dokonujesz. Pod wpływem emocji bazując jedynie na atrakcyjnym opakowaniu możesz pójść w kierunku, który potem będzie wymagał znacznych nakładów pracy i czasu, żeby wyeliminować wąskie gardło i pojawiające się problemy.
Nie ma czegoś takiego jak WordPress Szablon Doskonały. Nawet jeśli trafisz na szablony WordPress inne niż rekomendowane w tym artykule, które być może okażą się jeszcze lepsze, to zawsze znajdą się rzeczy, które uznasz za niedopracowane, niepotrzebne lub takie, których Ci po prostu brakuje. To specyfika Twojej realizacji nad jaką pracujesz, ale także nierzadko wypadkowa wiedzy i umiejętności jaki posiadłeś. Często jest tak, że mówimy “nie da się” i w naturalny sposób spychamy odpowiedzialność za nasze niepowodzenia na kogoś innego. Ale nie przyjdzie nam do głowy żeby powiedzieć “nie wiem jak”, “nie umiem”. A może warto?
Szablony WordPress, które zaprezentowałem, to jeden z najlepszych zestawów. Jeśli wybierzesz którykolwiek z nich i dobrze się zaprzyjaźnicie, to słowa “nie da się”, a tym bardziej “nie potrafię” będą rzadkością.
To co z tych propozycji rekomenduję, to przede wszystkim dwa darmowe szablony: Astra i Kadence. Jeśli nie chcesz marnować swojego czasy, bo pewnie tak jak ja nie masz go w nadmiarze, zainstaluj Astrę, zaimportuj kilka przykładowych stron i przede wszystkim sprawdź dokładnie jakie opcje związane z wpływem na wygląd witryny masz pod ręką. Nie zapominaj o tym, że na stronie twórcy motywu znajdziesz dobrze opracowaną dokumentację. Warto do niej zaglądać. To samo zrób potem z motywem Kadence, a na koniec zdecyduj.
Jeśli czujesz niedosyt ponów wszystko co powyżej bazując na OceanWP, a jeśli tak jak ja pokochałeś Elementora i masz jego wersję PRO koniecznie przetestuj szablon Hello Elementor.
Jeśli trafisz podczas swojej podróży z WordPressem na motyw, który wg Ciebie jest równie interesujący jak te wymienione, podziel się swoim znaleziskiem w komentarzach i napisz kilka słów na temat tego co czyni ten motyw w Twoich oczach atrakcyjnym.
Ależ żałuję, że nie zobaczyłem tego poradnika zanim tak mozolnie zbudowałem swoją stronę na jakimś darmowym projekcie w którym czuje się strasznie ograniczony. Boje się tego teraz ruszać, żeby się wszystko nie rozsypało. No nić trzeba teraz znaleźć sposób jak zaimportować moją strone do któregoś z tych szablonów. Są genialne. Z czasem przyjdzie czas na wersję pro.