Im bliżej maja tym więcej szumu wokół nowego czynnika rankingowego Google. Podczas Google Office Hangout John Mueller odpowiedział na pytanie, czy punktacja Core Web Vitals będzie uwzględniać strony, których użytkownicy pochodzą z krajów o przeważnie wolnym Internecie. Za chwilę do tego wątku dojdziemy, tymczasem przyjrzyjmy się danym jakie otrzymujemy podczas testów.

Dane laboratoryjne / Dane rzeczywiste

Warto mieć świadomość tego czym jest jedno a czym drugie, zwłaszcza, że wyniki wcale nie muszą iść w parze, a to dane rzeczywiste (terenowe) bedą brane pod uwagę przez algorytmy wyszukiwarki.

Testowanie Core Web Vitals za pomocą Lighthouse daje to, co nazywamy danymi laboratoryjnymi. Dane laboratoryjne to szacunkowy wynik uzyskany w symulowanym środowisku.

Z kolei dane terenowe, czyli to, co jest raportowane w PageSpeed Insights, są oparte na rzeczywistych danych. Dane rzeczywiste są zbierane od realnych użytkowników strony, którzy anonimowo udostępnili informacje o prędkości jej pobierania.

Rozbieżności

Osoba zadająca pytanie podczas Google Office Hangout zauważyła, że zoptymalizowała swoją stronę i uzyskała wynik maksymalny, czyli 100 w testach laboratoryjnych. Ale kiedy dane terenowe zostały zaktualizowane, zobaczyła, że jej wyniki (oparte na rzeczywistych danych osób odwiedzających witrynę) raportowane w Google Search Console faktycznie spadły i były znacznie niższe niż symulacje przewidywane przez Lighthouse.

Sednem pytania było to, dlaczego symulowane dane laboratoryjne odzwierciedlają zmiany dokonane w celu poprawienia wyniku Core Web Vitals, ale Google Search Console pokazuje, że metryka się pogarsza.

Mueller rozpoczął swoją odpowiedź od przypomnienia osobie pytającej, że istnieje opóźnienie w raportowaniu danych terenowych. O tym jednak pytająca wiedziała i dodała, że czekała ponad 28 dni, aby zobaczyć zaktualizowane wyniki i wyniki były gorsze.

Mueller odpowiedział, że trudno jest mówić o tym konkretnym przypadku bez przyjrzenia się szczegółom i w tym momencie dyskusja stała się bardzo ciekawa.

Mueller:

“Jedną z rzeczy, którą próbowałbym zrobić, to próba ustalenia, której części Core Web Vitals problem dotyczy, czy jest to Largest Contentful Pain, czy może CLS i na tej podstawie spróbowałbym ustalić, skąd to może pochodzić.”

Następnie nieco obniżył wartość testów laboratoryjnych mówiąc:

“Jedną z rzeczy, która zazwyczaj ma miejsce w przypadku danych laboratoryjnych w porównaniu z danymi terenowymi jest to, że dane laboratoryjne są w zasadzie założeniem. Jest to tylko przybliżenie tego, co według naszych systemów może się wydarzyć w środowisku rzeczywistym. W związku z tym, że jest wiele zmiennych mających wpływ na wyniki, jak to skąd pochodzą użytkownicy, jakiego sprzętu używają itd, można używać danych z laboratorium do poprawy wyników, ale niekoniecznie widać wyraźny związek między nimi, a wynikami rzeczywistymi”.

Co z krajami ze słabym Internetem

Jak wiadomo, nie wszędzie dostęp do Internetu jest taki sam, dlatego kolejne pytanie dotyczyło tego, czy w różnych krajach bierze się pod uwagę wolniejsze prędkości. Zadający pytanie chciał wiedzieć, czy są różnice w wynikach dla krajów z wolnymi połączeniami komórkowymi.

Następnie zauważył, że może to postawić jego stronę w niekorzystnej sytuacji w krajach, w których przeważają użytkownicy z krajów rozwiniętych z szybszym łączem internetowym.

Podstawą tego pytania jest fakt, że Core Web Vitals jest mierzony na podstawie rzeczywistych danych użytkowników, a nie danych laboratoryjnych. Jeśli użytkownik korzysta z telefonu komórkowego o niskiej jakości i niskiej jakości połączenia danych, to wyniki Core Web Vitals będą niższe niż w przypadku kogoś z innego kraju, kto ma szybsze połączenie z Internetem i telefon komórkowy z wysokiej półki.

Mueller odpowiedział:

“Nie wiem, jaka będzie ostateczna konfiguracja. Mamy informacje o krajach w danych z Raportu Doświadczeń Użytkownika Chrome. Dzięki temu będziemy w stanie określić, skąd głównie pochodzą użytkownicy. Ale ogólna idea jest taka, że użytkownicy powinni mieć dobre doświadczenia. A jeśli większość użytkowników ich nie ma, niezależnie od tego co jest powodem, to zasadniczo to właśnie będzie miało zastosowanie. Przynajmniej z tego, co wiem, taki jest ogólny punkt widzenia. Jeśli 90% Twoich użytkowników pochodzi z miejsc, które są wolne i 90% z nich ma nie najlepsze doświadczenie z Twoją stroną, zostanie to wzięte pod uwagę.”

John Mueller dał do zrozumienia, że nie będzie żadnych taryf ulgowych dla stron, których użytkownicy pochodzą z krajów, gdzie połączenie internetowe jest wolniejsze. Firmy, których użytkownicy pochodzą głównie z krajów z szybkim Internetem, niekoniecznie konkurują z witrynami, których baza użytkowników pochodzi głównie z krajów z wolniejszym Internetem.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *