Wczoraj opublikowałem swoim na kanale YT film (znajdziesz go w dalszej części tego tekstu) na temat interesującego narzędzia o nazwie CodeWP, które mocno wpisuje się w trend jaki obecnie porywa znaczną część społeczności, a mowa tu o sztucznej inteligencji.
Dla kogo CodeWP zostało stworzone?
CodeWP to aplikacja internetowa skierowana do miłośników WordPressa, którzy chcą wykorzystać AI w swojej pracy programisty WordPress, ale jest to także narzędzie, którego używać mogą osoby z zerowym lub minimalnym doświadczeniem na tym polu! Niesamowite prawda?
Jak działa CodeWP.ai i jakie korzyści przynosi programistom?
Generowanie kodu
Główną funkcją CodeWP jest możliwość generowania kodu przez sztuczną inteligencję. Wystarczy odpowiednio skonstruować polecenie, aby po chwili otrzymać gotowy kod do wstawienia w motywie potomnym. Moje testy wypadły zaskakująco dobrze. Za każdym razem wygenerowany kod był poprawnie napisany i dobrze zoptymalizowany, a co najważniejsze działał 🙂
Kilka razy zdarzyło mi się, że aplikacja przerwała generowanie kodu więc trzeba było operację ponowić, ale poza tym robota została wykonana bez zastrzeżeń. To niesamowite jak dużo czasu można w ten sposób zaoszczędzić! Jestem pod dużym wrażeniem 🙂
W wersji bezpłatnej na obecną chwilę można generować kod PHP dla WordPressa, ale w przypadku wersji płatnej pojawia się znacznie więcej opcji. W momencie gdy pisze ten tekst są to:
- WordPress PHP (wersja bezpłatna)
- Dynamiczne tagi dla Elementora (wersja płatna)
- WooCommerce SQL (wersja płatna)
- WooCommerce PHP (wersja płatna)
- WordPress SQL (wersja płatna)
- Oxygen Builder – Zaawansowane zapytania (wersja płatna)
- Carbon Fields PHP (wersja płatna)
- MetaBox PHP (wersja płatna)
- ACF PHP (wersja płatna)
- Przekierowania Regex (wersja płatna)
- Oxygen Warunki logiczne (wersja płatna)
- Breakdance Warunki logiczne (wersja płatna)

Poza tym płatna wersja to także edycja kodu, jego analiza, a nawet tworzenie dokumentacji!
Film
Poniższy film pokazuje sposób generowania kodu prostego kodu w aplikacji CodeWP.
Analiza kodu
CodeWP w wersji płatnej oferuje zaawansowane narzędzia do analizy kodu, które pozwalają programistom na szybkie i dokładne zidentyfikowanie potencjalnych błędów w kodzie. Dzięki temu programiści mogą skupić się na jego poprawieniu, zamiast spędzać czas na ręcznej, czasochłonnej analizie.
Automatyzacja powtarzalnych czynności
CodeWP umożliwia programistom automatyzację powtarzalnych czynności, takich jak generowanie kodu (było wyżej), refaktoryzację, czy nawet tworzenie dokumentacji!
Tak, tak. Wystarczy zaznaczyć fragment kodu i wybrać opcję Explain This, aby po chwili otrzymać wyjaśnienie tego za co dany fragment kodu odpowiada.

Kolejna oszczędność Twojego czasu, co pozwoli Ci skupić się na bardziej kreatywnych i ważnych zadaniach 🙂
Porównanie tradycyjnego kodowania i kodowania z użyciem CodeWP
Porównanie czasu i kosztów
Tradycyjne metody kodowania wymagają dużych nakładów czasu i pracy ze strony programistów, co często prowadzi do opóźnień i zwiększenia kosztów projektu. CodeWP może zmniejszyć te koszty, przyspieszając proces kodowania.
Porównanie jakości kodu
CodeWP zapewnia automatyczną analizę kodu, co może pomóc w uniknięciu błędów i potencjalnych problemów w przyszłości. Tradycyjne metody kodowania wymagają zazwyczaj ręcznej analizy i testowania, co może prowadzić do niedoskonałości w kodzie.
Zalety i wady obu podejść
Tradycyjne metody kodowania oferują większą kontrolę i elastyczność w tworzeniu niestandardowych rozwiązań. CodeWP jest bardziej skoncentrowane na automatyzacji i efektywności, co może wprowadzać pewne ograniczenia w podejściu do projektowania i samego kodowania. Z drugiej strony, CodeWP może zwiększyć wydajność, zmniejszyć koszty i skrócić czas dostarczenia produktu.
Podsumowując, obie metody mają swoje wady i zalety i wybór między nimi zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji programistów oraz wymaga uwzględnienia specyfiki projektu.
Czy CodeWP może zastąpić programistów?
CodeWP jest narzędziem, które może być bardzo pomocne dla osób nie znających się na kodowaniu. Możesz rozbudowywać i modyfikować witrynę opartą na WordPressie bez konieczności instalowania niektórych wtyczek. Wystarczy, że nauczysz się wydawać polecenia sztucznej inteligencji, a ta wejdzie w rolę programisty i wygeneruje dla Ciebie kod do wykorzystania w motywie potomnym lub do użycia z wtyczkami pokroju Code Snippets.
Pamiętaj jednak o jednym. Jesteśmy dopiero u progu wielkiej rewolucji AI więc póki co w przypadku bardziej złożonych projektów bez programisty się nie obejdzie, natomiast przy prostszych zadaniach już teraz możesz stać się całkowicie samodzielny i to jest niesamowite! Tak, tak! W wielu przypadkach nie potrzebujesz programisty WordPress ponieważ CodeWP jest w stanie go zastąpić.
Gdybym coś takiego przeczytał w latach 90-tych, kiedy zaczynałem swoją przygodę ze stronami, uznałbym to za czyste SF, a dziś sztuczna inteligencja wcielająca się w rolę programisty i to niezaprzeczalny fakt. Z czasem będzie na tym polu coraz lepsza, co w mojej ocenie będzie mieć ogromny wpływ cały rynek w tym także IT, zwłaszcza gdy w AI pojawi się kreatywność i umiejętność abstrakcyjnego myślenia… no tak, ale wtedy to już blisko do Skynet 😀
Tak w formie ciekawostki. Zapytałem ChatGPT o to czy AI może rozwijać się bez ludzkości. Odpowiedź:
Teoretycznie, AI może funkcjonować bez ludzkości, ale byłoby to zależne od sposobu, w jaki AI zostałby stworzony i jak zostałby zaprogramowany. Istnieją teorie o stworzeniu AI, która byłaby w stanie się rozwijać i uczyć bez wpływu ludzkiej interwencji. Jednakże, obecnie taki poziom AI jest jeszcze w fazie eksperymentalnej, a większość AI działa dzięki programowaniu i uczeniu maszynowemu, które wymagają zaangażowania ludzi.
ChatGPT
Wyobraź sobie, że potrzebujesz konkretnej aplikacji i aby ją stworzyć przygotowujesz precyzyjny opis jej funkcjonowania, zależności, relacji itp… Tak jakbyś opisywał swoje potrzeby agencji, która ma taką aplikację przygotować (choć może trochę precyzyjniej). Po czym wydajesz polecenie sztucznej inteligencji, a ta zaczyna te aplikację pisać. W efekcie dostajesz gotowy produkt w bardzo krótkim czasie, który możesz dalej rozwijać wydając kolejne polecenia dodania, zmiany czy poprawy określonych funkcji. SF? Dziś jeszcze trochę tak, ale widać wyraźnie, że taki scenariusz jest możliwy i zapewne któregoś dnia stanie się rzeczywistością.
Przyjdzie też taki czas kiedy zamiast zespołu 20 programistów wystarczać będzie zespół składający się z 2 takich osób umiejących dodatkowo doskonale komunikować się ze sztuczną inteligencją. Te 2 osoby wykonają pracę większego zespołu szybciej, z mniejszą ilością błędów (może nawet bezbłędnie), co będzie oznaczało ogromne oszczędności czasu i pieniędzy oraz zadowolenie Klienta, który produkt otrzyma bardzo szybko. Pozostałe konsekwencje można sobie wyobrazić.
Co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzu.