Ten temat interesuje mnie od dawna i gdy tylko widzę nowe narzędzie z tym związane od razu sprawdzam jego możliwości. Dlaczego tak to mnie interesuje? Ponieważ szukam sposobów na optymalizację procesów tworzenia treści. Niestety jak do tej pory nie udało mi się znaleźć rozwiązania, które w pełni by mnie satysfakcjonowało. Najwyraźniej takiego jeszcze nie ma, ale…

Na AppSumo pojawiło się po raz drugi narzędzie o nazwie ContentBot, które w moim przypadku jak wiele innych sprawdza się średnio, ale być może tematyka, którą Ty się zajmujesz i o której piszesz, będzie łatwiejsza do analizy i przetworzenia. Za chwilę wrzucę przykłady praktycznego zastosowania wtyczki, ale zanim, to kilka słów wprowadzenia.

Po co korzystać z narzędzi wspomagających pisanie?

W mojej ocenie tego typu narzędzia, przynajmniej na obecnym etapie rozwoju technologicznego mogą służyć jedynie jako inspiracja. Jeśli piszesz często, to w pewnym momencie pojawia się sytuacja, gdy zastanawiasz się o czym dziś napisać dziś. Może ci się nawet wydawać, że napisałeś już chyba o wszystkim, ale w praktyce tak nie jest i zawsze znajdzie się temat, który warto poruszyć i o którym jeszcze nie wspomniałeś. Poza tym content marketing nadal jest niezwykle ważny w kontekście SEO i to raczej nie prędko się zmieni, jeśli w ogóle. Publikacja nowych treści na swojej stronie/blogu/sklepie, to konieczność. Zajrzyj do artykułu na temat tego jak często publikować na blogu, a zrozumiesz na czym polega waga tej aktywności.

OK wróćmy do ContentBoot. W sytuacji gdy chcesz znaleść nowe pomysły na treści możesz przeglądać strony podobnych blogów do Twojego i analizować tematykę którą poruszają, a potem zastanawiać się czy mógłbyś opublikować u siebie coś podobnego. Taki proces jest jednak czasochłonny i trudno powiedzieć żeby specjalnie optymalizował czas jaki poświęcisz na przygotowanie artykułu. Jeśli jednak wykorzystasz takie rozwiązanie jak ContentBot, może się okazać że pomysłów na kolejne publikacje praktycznie nigdy nie zabraknie, a wgląd do nich będziesz miał podany na tacy.

Owszem są tacy, którzy próbują takie narzędzia wykorzystywać w sposób jakiego nie pochwalam, chodzi tu o możliwość automatycznego generowania pełnych artykułów. Podejrzewam że nie raz nie dwa razy trafiłeś na blogi, które tak na dobrą sprawę prowadzone są w sposób całkowicie zautomatyzowany.

Zazwyczaj są w takich przypadkach wykorzystywane dwa mechanizmy. Pierwszy to tłumaczenia, czyli poszukiwane są artykuły w innych językach np. w języku angielskim lub dowolnym innym i z automatu tłumaczone na wybrany język. Drugi sposób to wykorzystanie rozwiązań sztucznej inteligencji wygenerowanie przy jej pomocy unikalnych treści i opublikowanie ich na blogu.

Niestety w jednym i w drugim przypadku takie treści są zazwyczaj mało czytelne. Tłumaczenia maszynowe wciąż nie są najlepsze i często przetłumaczony akapit może być całkowicie niezrozumiały. Z kolei w sytuacji, gdy ktoś wykorzystuje mechanizmy AI do tworzenia całych artykułów wówczas zazwyczaj jest jeszcze gorzej. Z ogólnego kontekstu pewnie wyciągniesz jakieś wnioski, natomiast jako Czytelnik prawdopodobnie szybko odpuścisz sobie lekturę takiej publikacji.

Podkreślam więc jeszcze raz, że na obecnym etapie rozwoju należy traktować sztuczną inteligencję wspomagającą tworzenie treści wyłącznie jako źródło inspiracji i nic więcej.

Można zapytać skoro to tylko inspiracja, to czy warto płacić abonament za taką usługę. W mojej ocenie nie. Chyba że narzędzie dostępne jest w ofercie Lifetime, wówczas można pokusić się na taką jednorazową inwestycję w nadziei że za pół roku, za rok, za dwa lata będzie znacznie efektywniej pomagało tworzyć wartościowe treści.

Co najbardziej spodobało mi się w ContentBot

Jako że jestem pasjonatem WordPressa funkcjonalność która przypadła mi najbardziej do gustu, to wtyczka stworzona przez autorów ContentBot. Wtyczka dostępna jest w repozytorium WordPressa bezpłatnie i przy wykorzystaniu klucza API komunikuje się z główną aplikacją pozwalając przy tym wykorzystać część jej możliwości. Wtyczkę znajdziesz tutaj.

Jak działa wtyczka ContentBot

Po jej zainstalowaniu i wprowadzeniu klucza API można wykorzystać pełnię jej możliwości. To w zasadzie jest jeden nowy blok dla edytora Gutenberg. Blok umożliwiający wygenerowanie kilku typów przykładowych treści z którymi możesz dalej pracować zmieniając je, poprawiając i rozszerzając.

Blok ContentBot dla Gutenberga

W momencie gdy piszę ten artykuł można wybrać kilka rodzajów treści co widać na poniższym zrzucie:

Typy generowanych treści
 • Opis produktu
 • Pomysły na nagłówki
 • Pomysły na treści marketingowe
 • Pomysły na tematy wpisów ba blogu
 • Wprowadzenia

W naszym przypadku wybierzemy ostatnią opcję i sprawdzimy jaki rezultat zostanie nam przedstawiony. Zanim to jednak nastąpi mamy jeszcze kilka dodatkowych opcji związanych z konfiguracją.

Przykład konfiguracji dla krótkich wprowadzeń

Należy wprowadzić główny temat, dodatkowo jeśli chcemy można wprowadzić nazwę produktu o którym piszemy. Następny krok to zdecydowanie o tonie wygenerowanej treści, np. czy ma być bardziej lub mniej oficjalny. Ostatnia opcja konfiguracji, to wskazanie języka w jakim propozycje mają być utworzone. W naszym przykładzie wprowadziłem dokładnie te ustawienia, które widać powyżej, a oto efekt:

Propozycja 1

Zajmuję się tworzeniem treści na bloga, czyli prowadzeniem bloga. Napiszę o tym, czym blogi są dla wielu osób, możliwościach, które otwierają, a także o tym jak radzą sobie blogi pod względem moderowanych treści. Blogi są ważnym elementem życia wielu ludzi. Są one więc esencj

Propozycja 2

Na ich blogu, Tworzenie treści na bloga, można znaleźć informacje dotyczące blogów. Najczęściej blogi służą jako serwisy opiniotwórcze lub osobiste. Blogi mogą być zarówno autorskie, jak i zawierające treści, które są przeznaczone do ogółu internautów. Przykłady blogów obejmują blogi o tem

Propozycja 3

Blog jest formą osobistej publikacji, która odbywa się za pośrednictwem usługi internetowej. Blogi mogą być używane do wyrażania swoich myśli i opinii, a także mogą być wykorzystywane do podnoszenia świadomości na temat sprawy lub wydarzenia. Blog

Propozycja 4

Aby odnieść sukces w sieci jako bloger, musisz umieścić wysokiej jakości treści. Jednym ze sposobów, aby to zrobić jest blog. Blogowanie daje Ci szansę na zaangażowanie się z czytelnikami, dzielenie się informacjami i zwiększanie wpływu Twojego bloga. W tym artykule, mam zamiar przejść przez kilka sposobów tworzenia treści na swoim blogu i dać Ci kilka wskazówek, jak zrobić swoje posty na blogu najlepsze mogą być. Jeśli szukasz wskazówek, jak blogować, ten artykuł jest dla Ciebie! Co to jest blog? Blog to strona internetowa, która wyświetla bieżący feed krótkich artykułów lub postów. Są one zazwyczaj pisane na potrzeby wpisu na blogu, strony internetowej lub mediów społecznościowych.

Propozycja 5

Blogowanie jest doskonałym sposobem, aby wyrazić siebie do świata. Jeśli masz coś w swoim sercu, że chcesz się podzielić, to blogowanie jest doskonałym sposobem, aby podzielić się swoim głosem. Blogowanie jest inteligentny sposób, aby podzielić się swoją wiedzę i doświadczenie w sposób, który jest dostępny i przejrzysty. Jest to również świetny sposób na interakcję z innymi blogerami i ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Jeśli szukasz możliwości podzielenia się swoimi przemyśleniami na jakiś temat, załóż bloga i opublikuj swoje przemyślenia światu! A tematem wpisu na blogu jest Tworzenie treści na bloga.

Jak Ci się to czyta? Nie najlepiej, prawda? Niektóre musiałem przeczytać dwa razy, żeby zrozumieć o co chodzi 🙂

Jeśli sądzisz, że takie rozwiązania będą pisały za Ciebie, to właśnie Cię rozczarowałem, ale wspominałem na wstępie, że należy te treści traktować wyłącznie jako inspiracje i nic więcej. Być może, któraś z zaproponowanych wersji okaże się w Twoim przypadku ciekawa, wprowadzisz odpowiednie zmiany, rozbudujesz treść i masz fragment artykułu gotowy.

Co się stanie gdy zmienimy konfigurację i wygenerujemy pomysły na tematy artykułów?

Przykład konfiguracji ContentBot i wtyczki WordPress dla pomysłów na artykuły.

Powyższa konfiguracja utworzyła mi taką oto listę podpowiedzi. Każde uruchomienie podpowiada 10 tematów:

 • Wtyczki do WordPressa, o których powinieneś wiedzieć
 • Jak stworzyć motyw WordPress
 • Wskazówki dotyczące tworzenia strony internetowej WordPress
 • WordPress i optymalizacja pod kątem wyszukiwarek
 • Przydatne narzędzia WordPress
 • WordPress dla firm
 • Tworzenie motywów WordPress
 • WordPress Noob
 • Wtyczki WordPress
 • WordPress na iOS

To już wygląda nieco lepiej, ale też nie ma się co dziwić, bo utworzenie samych propozycji na tematy artykułów jest o wiele prostsze. Czy może to stanowić pomoc dla blogera? Owszem. Patrząc na powyższe propozycje, to jest wśród nich kilka, których na JZS jeszcze nie poruszałem 🙂

Wtyczka jest bardzo prosta, wprowadzasz ustawienia klikasz w przycisk generowania propozycji i dosłownie po kilku, kilkunastu sekundach masz propozycje gotowe.

Aplikacja ContentBot

To co pokazałem wcześniej, to wycinek możliwości głównej aplikacji. Wtyczka WordPress do szybkiego generowania pomysłów na artykuły czy fragmentów treści jest wystarczająca, ale jeśli zalogujesz się do backendu aplikacji matki znajdziesz tam znacznie więcej:

Narzędzia dla copywriterów
narzędzia marketingowe

Nieporównywalnie więcej, prawda? Nie będę ich opisywał, ale zwróć uwagę, że wśród nich masz sekcję z narzędziami wspomagającymi copywriting oraz narzędziami wspomagającymi tworzenie treści o charakterze marketingowym, np. treści reklam. Jest tu także opcja pozwalająca na tworzenie pełnych artykułów na bloga, ale jakościowo content będzie mniej więcej podobnej jakości jak przykłady zaprezentowane wcześniej.

To co jest tu fajnego, to narzędzie pozwalające na dokończenie zdania czy akapitu, czego w przypadku wtyczki dla WordPressa na obecną chwilę nie ma. Oto jak działa:

Uruchamiając narzędzie wywołasz edytor treści, w którym możesz pisać, a w momencie gdy się zatniesz możesz użyć znaku @ lub tabulatora i ContentBot będzie próbował dokończyć fragment za Ciebie. Do testu wykorzystałem jeden z artykułów Jak Zrobić Stronę na temat optymalizacji WordPressa.

Narzędzie automatycznie uzupełniające treść tworzonego artykułu

Powyżej widzisz do jakiego momentu pisałem i w którym miejscu tekstu poprosiłem o pomoc ContentBot. Widać też pod edytorem, że jestem trzeci w kolejce do wykonania zadania. Niestety trwa to znacznie dłużej niż w przypadku tego co zrobiliśmy wcześniej wtyczką WordPress. Pisząc ten artykuł nie doczekałem się wejścia choćby o jedną pozycję wyżej w kolejce, także wynik tego testu umieszczę na dniach, gdy uda mi się to zrobić. Widać na zrzucie powyżej, że to konkretne narzędzie jest jeszcze w fazie beta, więc godzę się z faktem możliwych problemów.

Dodam jeszcze kilka zdań o opcjach związanych z konfiguracją tej funkcji ContentBot. Daje ona szersze możliwości chociażby w kontekście języka. Możesz wskazać zarówno język dla źródeł jak również dla wyników. Co to oznacza w praktyce? ContentBot uczy się wykorzystując treści jakie znajduje w Internecie, analizuje je i na tej podstawie generuje propozycje. Mając możliwość wskazania języka dla źródeł możesz zawęzić obszar analiz do określonego języka, co może mieć również wpływ na ostateczną jakość wyniku.

Jeśli tekst tworzysz w j. polskim, a dla źródła wskażesz j. chiński, to po drodze masz jeszcze tłumacza maszynowego. Tyle dobrze, że możesz wybrać spośród trzech 🙂 Mimo wszystko takie tłumaczenia jak być może wiesz nie są idealne i mogą być powodem pogorszenia jakości generowanych treści.

Konfiguracja wewnątrz aplikacji ContentBot

Czy polecam ContentBot

Jeśli miałbyś płacić miesięczny abonament odradzałbym taką inwestycję. Choć jest tu wiele narzędzi, to przynajmniej jak chodzi o język polski radzą sobie o tyle o ile. Ale w sytuacji gdy opłata jest jednorazowa, sugeruję Ci to narzędzie chociaż przetestować w kontekście Twoich publikacji.

Na AppSumo po zakupie czegokolwiek masz 60 dni na zwrot bez żadnych pytań. Jeśli więc testy dotyczące Twoich treści nie będą Cię satysfakcjonowały, to rezygnujesz i dostaniesz zwrot pełnej kwoty jaką zapłaciłeś.

Wtyczka WordPress na plus, bo jest to na razie chyba jedyne narzędzie do wspomagania pracy z treścią strony, które wtyczkę udostępnia.

Pamiętaj też, że ta technologia wciąż dojrzewa i z czasem będzie coraz skuteczniejsza. Nie jest to jednak żaden argument za wejściem, ale coś nad czym możesz się chwilę zastanowić.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *