Jeśli zacząłeś już pracę ze swoją stroną www, to prędzej czy później zetkniesz się z pojęciem strony czy grafiki responsywnej. Co to dokładnie oznacza?

Otóż aktualnie świat przeżywa bum związany z technologiami mobilnymi. Smartfony, tablety stają się dla coraz większej rzeszy ludzi czymś bez czego nie da się żyć i sprawnie funkcjonować w cyfrowym społeczeństwie. W konsekwencji coraz więcej osób korzysta z sieci i jej zasobów przy użyciu pudełek mieszczących się w kieszeni spodni.

Bez względu na to gdzie się jest czy w domu, w pracy, na urlopie, w przychodni czy sklepie, w każdej chwili możemy zajrzeć do sieci w poszukiwaniu informacji, na których w danej chwili lub sytuacji nam zależy. Jeśli dynamicznie zwiększa się ilość osób korzystających z Internetu, to w naturalny sposób pojawia się popyt na strony, które będzie można wygodnie przejrzeć na niewielkim ekranie telefonu. I tu właśnie pojawiają się pojęcie strony responsywnej, która potrafi się dostosować do wielkości ekranu urządzenia, na którym jest uruchamiana w taki sposób, aby odwiedzający miał maksymalny komfort w dotarciu do istotnych treści.

Jakiś czas temu rozwijał się trend tworzenia osobnych projektów graficznych / motywów dla urządzeń mobilnych. Skrypty strony rozpoznawały przeglądarkę i w zależności od potrzeby serwowały stronę w wersji mobilnej lub desktopowej.

Nadal można trafić na serwisy działające w ten właśnie sposób i zapewne będzie to nisza, w której ta forma przetrwa i będzie się rozwijać.

Jeśli jednak chodzi o typowe strony informacyjne, jak chociażby ta na której jesteś, to tworzenie osobnej strony dla urządzeń mobilnych byłoby czasochłonne i wiązałoby się z zupełnie niepotrzebnymi zabiegami, zwłaszcza jeśli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie.

Jeśli jednak swoją stronę otulimy w motyw graficzny opracowany responsywnie, wówczas wszelkie nasze zmartwienia o to czy strona będzie przyjazna urządzeniom mobilnym przestaną istnieć.

Ciekawą technologią, która od niedawna zdobywa coraz więcej fanów to PWA (Progressive Web App). Umożliwia ona zainstalowanie strony na urządzeniu mobilnym i korzystanie z niej praktycznie jak typową apkę, którą instalujemy z Google Play czy AppStore.

Strona na której jesteś kiedyś nie potrafiła dostosować się do ekranów smartfonów, ale gdy zauważyłem, że coraz więcej osób odwiedza ją korzystając z urządzeń na Androidzie czy systemie iOS nie było wyjścia. Trzeba było podjąć decyzję o zmianach, których celem było ułatwienie moim Czytelnikom korzystanie ze strony w taki sposób w jaki chcą to robić. Zmieniłem motyw strony decydując się na projekt responsywny i w tej chwili lektura treści na smartfonach jest nieporównywalnie wygodniejsza.

Obecnie praktycznie każdy motyw jest responsywny. Jeśli trafisz na inny omijaj go szerokim łukiem.

Strona responsywna
Podstrona reponsywna

Warto też zwrócić na jedną rzecz uwagę. Strona przyjazna dla urządzeń mobilnych, to także sygnał dla Google, że dbasz o swoich Klientów/Czytelników. W praktyce oznacza to nic innego jak dodatkowy plusik w rankingach wyszukiwarki. Dodatkowo warto zadbać o wydajność, co jest kolejnym plusem, a tu z pomocą może przyjść chociażby wspomniana technologia PWA lub AMP.

Skąd wziąć responsywny motyw graficzny? Najczęściej autorzy przy takich motywach do systemu CMS jasno o tym informują, wystarczy więc przyjrzeć się opisowi lub przetestować wersję demo motywu (jeśli jest). Jednak tak jak napisałem dziś to praktycznie już standard więc nie będziesz mieć trudności w dotarciu do odpowiedniego motywu.

Jeśli uczestniczysz w moich kursach, np. w Kursie WordPress od Podstaw, to z pewnością zauważyłeś, że nawet już specjalnie nie koncentruję się na tym temacie. Dlaczego? Odpowiedź jest w akapicie powyżej 🙂

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *