Twoja strona na WordPress – zresztą na jakimkolwiek systemie by nie działała – jest dla Ciebie konkretną wartością. Zwłaszcza jeśli jej celem jest realizowanie Twoich planów biznesowych. Zależy Ci na tym aby działała stabilnie, szybko, aby była bezpieczna i pod okiem osób, które wiedzą co robią.
Tradycyjny hosting współdzielony jest powszechnym rozwiązaniem. Trzeba mieć jednak świadomość, że tego typu usługi nastawione są na pewnego rodzaju uniwersalizm. Ich zadaniem jest dostarczyć zasobów zarówno dla strony działającej na WordPress’ie jak również na innych systemach, np. Joomla, Drupal, Laravel, NodeJS, Ruby i wielu innych. Każde tego typu środowisko ma nieco inne wymagania, dlatego nie ma możliwości zoptymalizować klasycznej usługi hostingowej w taki sposób, aby była idealnie uszyta dla wszystkich rozwiązań dostępnych na rynku jednocześnie. I tu pojawia się zarządzany hosting WordPress. Co to takiego?
Zacznijmy od początku
Zanim opowiem o zarządzanym hostingu WP warto napisać czym w ogóle jest hosting. Hosting to nic innego jak wydzielona przestrzeń (dyski i zasoby obliczeniowe serwera) przeznaczona na pliki Twojej strony internetowej i lub Twojej poczty elektronicznej. Potrzebujesz go do tego aby przechowywać na nim dane witryny i móc ją udostępnić innym pod takim czy innym adresem.
Hosting kupujesz od firmy, która oferuje takie usługi. Zamawiając konkretny plan dobrze mieć świadomość jego wyboru i tego jak jego możliwości lub ograniczenia mogą wpływać na Twoją stronę internetową w przyszłości. Zazwyczaj osoby, z którymi rozmawiam podejmują decyzję patrząc na dwa parametry: pojemność i cena. Tak już mamy, że lubimy mieć czegoś dużo za możliwie najmniejsze pieniądze i jest to zupełnie zrozumiałe. Jednak rzadko strona internetowa potrzebuje dużych przestrzeni,a częściej większych zasobów obliczeniowych, szybkiego reagowania czy odpowiedniego poziomu zabezpieczeń niż XXLGB na dysku. Zazwyczaj wykorzystywany jest tylko niewielki procent.
Czym jest zarządzany hosting
W zasadzie moglibyśmy tak nazwać każdą usługę hostingową. Na klasycznym hostingu przecież nie musisz zastanawiać się nad tym jak skonfigurować system operacyjny serwera, nie musisz aktualizować jego komponentów, nie musisz reagować w przypadku awarii. Te wszystkie zadania leżą po stronie usługodawcy, a więc to on zarządza infrastrukturą serwerów, ich środowiskiem pracy i w konsekwencji Twoim hostingiem. Tego typu poziom zarządzania oferują praktycznie wszyscy usługodawcy. Jest to tzw. zarządzanie na poziomie serwera.
Istnieje jednak inna gałąź usług związanych z hostingiem zarządzanym. To usługi koncentrujące się poza wymienionymi wyżej aspektami, także na zarządzaniu usługą na poziomie instalowanych na niej przez Klientów aplikacji, zapewniając im możliwie najlepsze warunki do pracy. Jako, że WordPress jest bardzo popularnym skryptem do prowadzenia stron internetowych, na którym działa około 30% wszystkich witryn, naturalnym jest, że usługi hostingu zarządzanego nastawione na ten system CMS stają się coraz popularniejsze i coraz częściej poszukiwane.
Hosting zarządzany WordPress, to hosting przeznaczony wyłącznie dla stron pracujących na bazie tego konkretnego systemu. Całe środowisko jest konfigurowane pod kątem uzyskania możliwie największej wydajności i najwyższego poziomu bezpieczeństwa tego skryptu. Na takich usługach zapewne znajdziesz specjalne mechanizmy buforujące pracę WP po stronie serwera, automatyczne kopie, automatyczne aktualizacje oprogramowania i jego składowych (wtyczek, motywów), narzędzia do migracji, skanowania zagrożeń czy łatwego tworzenia klonów instancji WordPress’a na potrzeby testów i innych działań developerskich co eliminuje konieczność eksperymentowania na stronach produkcyjnych i wiele więcej.
Korzyści wynikające z zarządzanego hostingu WordPress
Podstawową zaletą dominującą w przypadku tego typu usług jest całkowita koncentracja na WordPress’ie. Całe środowisko serwera i konfiguracja wszystkich składników nastawiona jest wyłącznie na zaspokojenie potrzeb skryptu i jego użytkowników. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie znacznie lepszej wydajności jak również wyższego poziomu bezpieczeństwa. Jak wspomniałem dostawcy klasycznych usług hostingowych nie są w stanie tak precyzyjnie zoptymalizować swoich systemów ponieważ muszą zaspokoić potrzeby Klientów korzystających z najróżniejszych aplikacji. To podstawowa i niezwykle istotna różnica pomiędzy klasycznym hostingiem współdzielonym, a zarządzanym hostingiem WordPress.
Usługodawcy o wiele łatwiej jest przygotować i zabezpieczyć środowisko, gdy koncentruje się na jednym, dobrze sobie znanym rozwiązaniu, któremu swoją pracą ma zapewnić wysoką wydajność, bezpieczeństwo i użyteczność. Usługodawcy hostingu zarządzanego WordPress doskonale wiedzą jak działa skrypt, jakie ma potrzeby, jakie ma wady i czego potrzebuje. W efekcie powstaje przestrzeń, gdzie WordPress może oddychać pełną piersią, a właściciele stron spać spokojniej. Powstaje szybsza, bezpieczniejsza i bardziej stabilna architektura hostingu z szeregiem narzędzi nastawionych na optymalizację pracy WP.
Jakie są wady zarządzanego hostingu WordPress
Paradoksalnie wadą jest także główna zaleta tego typu hostingu. Koncentruje się on na jednym rozwiązaniu, a więc usługodawca nie pozwoli na uruchomienie innych skryptów, a nawet jeśli, to nie koniecznie będą miały optymalne środowisko do swojej pracy. Generalnie wyklucza to możliwość skorzystania z takiego hostingu przez osoby, które pracują na innych systemach CMS.
W końcu wadą jest cena. Hosting zarządzany WordPress z uwagi na swoją specyfikę i konieczność zapewnienia architektury o wysokiej wydajności wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale także znacznych inwestycji finansowych. Patrząc na rynek, to ciężko znaleźć plany, których ceny oscylują poniżej 15 dolarów miesięcznie. Zazwyczaj zaczynają się od około 30 dolarów za możliwość utrzymania jednej strony i potrafią sięgać nawet kilku tysięcy dolarów miesięcznie.
Czy zarządzany hosting WordPress wart jest większych pieniędzy?
To zależy od rodzaju strony i jej przeznaczenia. Jeśli chcesz po prostu bawić się w developerkę lub utrzymywać malutką stronę z niewielkim ruchem, to wydatki rzędu 100 dolarów miesięcznie będą zdecydowanie przerostem formy nad treścią. Podobnie jeśli chcesz utrzymywać kilkadziesiąt stron np. pod zaplecze SEO, to tego typu hosting pomimo, że oferuje często świetne scentralizowane zarządzanie wieloma instancjami WordPress’a również będzie kiepskim wyborem. Poza tym na najtańszych planach tego typu hostingu nie uruchomisz zazwyczaj więcej niż jednej strony. Chcąc uruchomić ich np. 30 musiałbyś przeznaczać na utrzymanie takiego hostingu kilkaset dolarów miesięcznie. Pomnóż to sobie razy cztery.
Jeśli jednak masz jedną, dwie lub trzy strony, które są dla Ciebie ważne, które realizują Twoje cele biznesowe. Gdy chcesz zapewnić im optymalne warunki pracy, bezpieczeństwo, szybkość, a sobie wygodę zarządzania i spokojny sen, wówczas wybór hostingu zarządzanego WordPress będzie dobrym krokiem.
Usługodawcy zarządzanego hostingu WordPress
WordPress stał się tak popularny, że coraz więcej działających na rynku firm hostingowych zaczęło wykorzystywać ten trend nazywając swoje plany hostingowe “hostingiem WordPress”. Niektórzy nawet poszli o krok dalej tworząc osobne plany z innymi cenami i nazwami. Niestety w praktyce większość tych usług, to dokładnie te same, które dana firma oferuje jako klasyczny hosting. Co to ma więc wspólnego z zarządzanym hostingiem WordPress? A no nic, ale przynajmniej brzmi dobrze, a że modnym jest mieć w ofercie hosting dla WordPress’a, więc jest.
W rzeczywistości na rynku funkcjonuje stosunkowo niewielka ilość firm oferujących zarządzany hosting WordPress z prawdziwego zdarzenia. Zerknijmy na kilku najpopularniejszych dostawców.
WP Engine
WP Engine to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm oferujących zarządzany hosting WordPress i co ciekawe jest to firma, której współzałożycielem był Automattic, czyli firma będąca własnością twórcy WordPress’a. W ofercie WP Engine znajdziesz trzy podstawowe plany w cenie 35 dolarów, 115 dolarów i 290 dolarów miesięcznie. Dla tych, którzy mają większe wymagania istnieje możliwość opracowania bardziej rozbudowanej oferty.
Flywheel
Bardzo intuicyjny i wygodny w użyciu interfejs użytkownika oraz bardzo wydajne serwery. Do tego sporo planów do wyboru. Hosting dla pojedynczej strony ma trzy wersje. Najtańsza zaczyna się od niecałych 15 dolarów miesięcznie a więc bardzo przyzwoicie, a najdroższa to wydatek 69 dolarów miesięcznie. W przypadku gdy potrzebujemy na koncie hostingowym uruchomić więcej stron na WordPress’ie możemy skorzystać z wyższych planów zaczynających się od 92 dolarów miesięcznie. Górnego pułapu cenowego podobnie jak w przypadku WP Engine nie ma.
Kinsta
Kinsta to jeden z największych europejskich dostawców zarządzanego hostingu WordPress. Co ciekawe udało im się osiągnąć taką pozycję w zaledwie 2 lata od wystartowania. Ceny zaczynają się od 30 dolarów miesięcznie do 900 dolarów miesięcznie i podobnie jak w przypadku poprzedników możliwe jest opracowanie wyższych dopasowanych do indywidualnych potrzeb.
DidHost
To z kolei nasze rodzime usługi związane z zarządzanym hostingiem WordPress. Oprócz klasycznego hostingu jakim zajmujemy się od ponad 15 lat w ofercie mamy także środowisko specjalnie przygotowane pod WordPress’a. Jest to o tyle interesująca usługa, że oprócz samego hostingu z pełnym zestawem narzędzi jakie w powinny znaleźć się na zarządzanym hostingu WordPress, masz także do dyspozycji narzędzia wspomagające pozycjonowanie strony. Ceny zaczynają się od 25 zł netto za miesiąc.
To co istotne, to decydując się na ten hosting w abonamencie rocznym otrzymasz w prezencie Kurs WordPress lub zestaw większej ilości kursów PoznajWP np. kurs, który nauczy Cię tego jak założyć sklep internetowy. Hosting w połączeniu z dostępem do szerokiej i uporządkowanej wiedzy, to ogromny potencjał.
Czy powinieneś przesiąść się na zarządzany hosting?
W mojej ocenie tak, ale pod warunkiem, że prowadzisz stronę na WordPressie i jest to strona dla Ciebie ważna także z punktu widzenia prowadzonego biznesu. Wykorzystanie zarządzanego hostingu WordPress może przyczynić się do wyższego współczynnika konwersji, bo jak być może wiesz spowolnienie strony nawet o sekundę czy dwie, wg wielu badań ma realny wpływ na obniżenie poziomu sprzedaży. Korzystanie z hostingu WordPress nie tylko zapewnia doskonałe dopasowanie środowiska serwerowego do wymagań WP, co pozwoli Twojej stronie lepiej się rozwijać i przynosić Ci więcej profitów, ale zapewnia także spokojny sen bo wiesz, że Twoja witryna jest odpowiednio chroniona.
Owszem nie zawsze skorzystanie z tego typu hostingu będzie możliwe lub uzasadnione chociażby ze względu na koszty w sytuacji gdy potrzebujemy utrzymać większą ilości stron, co automatycznie poskutkowałoby dość sporymi obciążeniami finansowymi. Albo w sytuacji gdy strona przeznaczona jest do użytku prywatnego, a nie biznesowego. W takiej sytuacji klasyczny hosting będzie zdecydowanie trafniejszym wyborem.
Zobacz również
Nowa edycja kursu WordPress na 2023 rok już jest!
Tak, dokładnie. Wczoraj ostatecznie nowa wersja mojego flagowego szkolenia ujrzała światło dzienne. Pracowałem nad nią przez ostatnich kilka miesięcy czego efektem jest zupełnie nowy materiał
Czy CodeWP może zastąpić programistów? Odpowiedź zaskakuje!
Wczoraj opublikowałem swoim na kanale YT film (znajdziesz go w dalszej części tego tekstu) na temat interesującego narzędzia o nazwie CodeWP, które mocno wpisuje się
Publikacje prosto na Twój email!
Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP
W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.
Polecane Oferty LifeTime!
WooLentor
Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.
SmartQuizBuilder dla agencji
Połącz zabawę z marketingiem dodając na swojej stronie ankiety i różnego rodzaju quizy.
Trust – dowody społeczne
Kolekcjonuj opinie o swoich produktach lub usługach także w formie recenzji video!