Każda strona internetowa jaką przeglądasz w sieci – ta również – jest umieszczona na tzw. serwerze, a więc mówiąc najprościej na odpowiednio wydajnym komputerze, skonfigurowanym jako maszyna sieciowa. Zawiłe? Spokojnie, czytaj dalej 🙂

Spis Treści

Co to jest hosting

Jeśli zadajesz sobie pytanie “Co to jest hosting?“, odpowiedź z jednej strony jest złożona, gdybyś chciał/chciała zagłębiać się w detale techniczne. Z drugiej niezwykle prosta, gdy zdefiniujemy ją po prostu jako kawałek miejsca na dysku komputera wpiętego do sieci.

Twoja strona WWW to pliki

Żeby wyglądała tak, a nie inaczej, żeby miała taką, a nie inną funkcjonalność zapewne działa na wybranym przez Ciebie systemie CMS, silniku sklepu internetowego, albo jest prostą, statyczną stroną napisaną w języku HTML/CSS.

Obojętnie jaką nie jest lub będzie gdy ją stworzysz, ma swoje pliki, które musisz gdzieś ulokować. Muszą mieć swój dom, a tym domem jest własnie hosting.

Jak to działa?

Gdy ktoś wpisuje w pasku przeglądarki adres Twojej strony, albo klika w link znaleziony w wynikach wyszukiwania Google, wywołuje w ten sposób szereg akcji. Najpierw adres czytelny dla nas (www.twojastrona.pl) jest tłumaczony przez serwery DNS na adres IP serwera, na którym strona jest umieszczona. To numer domu, w którym mieszka na najdłuższej ulicy świata o nazwie Internet.

Następnie serwer, hosting czy jak wolisz dom Twojej strony otrzymuje prośbę o wysłanie jej do przeglądarki odwiedzającego. Jeśli wszystko na nim działa poprawnie strona pojawia się w całej swojej okazałości.

To co robisz w tej chwili klikając po tym blogu, to pukanie do drzwi i prośba o wypuszczenie z domu zawartości takiej czy innej podstrony, która Cię interesuje.

Hosting dla dużych i małych

co to jest hosting współdzielony

Dom Twojej strony może być większy lub mniejszy, może być też lepiej lub gorzej wyposażony. Tak jak w życiu. Jeśli Twoja strona, się rozrasta potrzebuje coraz większej przestrzeni życiowej, a gdy do jej domu zaczyna pukać coraz więcej osób również musisz zadbać o to, aby dom szybko reagował i aby strona miała swobodny dostęp do wyjścia, bo pukający nie lubią zbyt długo czekać.

W praktyce oznacza to, że w zależności od wielkości Twojej strony i od tego jak dużo osób będzie ją oglądać, a także w jaki sposób jest opracowana, może oznaczać w pewnym momencie konieczność przeprowadzki do innego, większego lub mniej zaludnionego domu.

Zaczynając, na samym początku zapewne zamieszkasz w typowym budynku wielorodzinnym. Będziesz więc dzielić dom (serwer) z innymi stronami internetowymi. To tzw. hosting współdzielony. Co to jest hosting współdzielony? Odpowiadając najprościej, to jeden dom i wielu mieszkańców.

Gdy Twoja strona w pewnym momencie poczuje, że zaczyna się robić zbyt ciasno, że nie może wyjść z domu tak szybko jakby chciała i jak oczekują od niej osoby odwiedzające, bo po drodze do drzwi frontowych, co raz któryś z innych mieszkańców zastępuje jej w drogę, to jest to znak, że trzeba poważnie pomyśleć o przeprowadzce.

Sposobów przeprowadzki jest wiele, co uzależnione jest od realnych potrzeb Twojej strony. Niekiedy wystarczy przeprowadzka na niższe piętro tego samego budynku (czyli zmiana planu konta hostingowego na wydajniejszy), skąd masz krótszą drogę do wyjścia, albo całkowicie zmieniasz budynek wybierając inny wielorodzinny dom, czy idąc jeszcze dalej dojrzewasz do decyzji zamieszkania we własnym jednorodzinnym domu (np. serwer dedykowany).

Jak widzisz hosting tak samo jak nasze mieszkania i domy oferuje różną jakość życia. W zależności od potrzeb wybierasz taki, który będzie w stanie realizować Twoje cele na danym etapie rozwoju.

Ile kosztuje hosting

Koszty konta hostingowego

Po pierwsze nie wybieraj slumsów, a więc najtańszego czy wręcz darmowego hostingu. Taki dom nie zapewni Ci wystarczającego komfortu i jakości życia dla Twojej strony zwłaszcza jeśli ma ona charakter biznesowy i jej celem jest pozyskiwanie nowych Klientów, wzrost sprzedaży itd.

Konta hostingowe dla kogoś kto chce uruchomić typową stronę wizytówkę swojej firmy lub małego bloga i czuć się dobrze, to koszty zaczynające się w granicach 100-200 zł rocznie. Pierwszy rok zazwyczaj jest tańszy.

Im lepsza jakość usług tym ceny są wyższe, choć oczywiście to nie reguła. Wybieraj więc też firmy z doświadczeniem. Jakość może oznaczać lepiej wyposażony dom i mniejszą ilość jego mieszkańców, co bezpośrednio przekładać się będzie na szybkość z jaką Twoja strona będzie funkcjonowała. Szybkość z kolei nie jest bez znaczenia. Ma dziś coraz większy wpływ nie tylko na odbiór strony przez odwiedzających, ale także na rankingi w wynikach wyszukiwania np. Google.

Lepsze domy wielorodzinne (wciąż hosting współdzielony), to koszty liczone już w dziesiątkach czy setkach złotych, ale miesięcznie. Weźmy np.: SiteGround. Z kolei VPS-y, serwery dedykowane i im pokrewne, to jeszcze wyższe koszty, bo tu musisz dodatkowo samodzielnie dbać o cały dom, przeprowadzać jego remonty itd… Jeśli tego nie potrafisz, musisz wynająć kogoś, kto będzie to robił za Ciebie, a to kosztuje.

Bardzo duże serwisy mają olbrzymie domy czy wręcz całe osiedla. Weźmy np. Facebooka czy Google. Nie ma szans aby takie serwisy funkcjonowały na jednym serwerze. To serwisy, które mają olbrzymie osiedla do własnej dyspozycji. Możesz sobie więc wyobrazić jak potężne koszty generuje cała ta infrastruktura serwerów. To oczywiście przykład skrajny, ale warto wiedzieć, że bardzo dużo mniejszych serwisów także działa na wielu serwerach odpowiednio ze sobą spiętych, tworzących najróżniejsze konfiguracje.

Jak wybrać hosting

Jak wybrać hosting

Myślę, że już wiesz co to jest hosting i tym samym jesteś w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie jak go wybrać.

Hosting wybierasz zgodnie z własnymi potrzebami, a konkretnie z potrzebami Twojej strony i Twojego biznesu. Tak jak wspomniałem nie kieruj się wyłącznie ceną, bo to często prosta droga do problemów. Konta hostingowe, które kosztują wspomniane 100-200 zł rocznie zazwyczaj są na początek wystarczające, zwłaszcza jeśli chcesz uruchomić niewielką stronę. Ale jeśli od razu potrzebujesz wyższego komfortu i jakości, a budżet na poziomie kilkudziesięciu złotych miesięcznie nie stanowi dla Ciebie problemu, to śmiało wybieraj lepszej jakości usługi. To będzie tylko działało na Twoją korzyść.

Jaki hosting polecam dla niewielkiej strony?

Przyjrzyj się tym pakietom: https://uczymyjak.pl/hosting/

To bardzo wydajne konta hostingowe działające w środowisku LiteSpeed Server. Wybierając taki dom wielorodzinny dla swojej strony otrzymasz z marszu świetnie wyposażone mieszkanie ze wsparciem w bardzo dobrej cenie. Dodatkowo dla Czytelników JZS przewidziany jest rabat w pierwszym okresie abonamentowym na poziomie 50%. Wystarczy, że zamawiając konto wpiszesz kod promocyjny JZS i gotowe.

Dla bardziej wymagających, którym zależy na jeszcze wyższym komforcie, ale tu uwaga, tylko dla tych, którzy swoją stronę uruchamiają na systemie WordPress, polecam zarządzany hosting, dedykowany temu systemowi CMS. Pakiety tych usług znajdziesz pod adresem: https://uczymyjak.pl/hosting-wordpress/

Ten hosting jest droższy, jednak oferuje znacznie więcej dla użytkowników WordPress’a niż typowe współdzielone usługi hostingowe. Jest w stanie nawet przeprowadzić dla Ciebie bezpłatnie audyt SEO, co pomoże lepiej zoptymalizować stronę pod kątem wyszukiwarek. To jednak nie wszystko. Decydując się na rozliczenie roczne masz możliwość skorzystania z kursów onLine bez dodatkowych kosztów.

Obie wymienione serie usług, które w skrócie można określić mianem ekonomicznej i premium, powstały na bazie kilkunastu lat doświadczenia firmy w sektorze usług hostingowych. Gwarantują wysoką jakość w atrakcyjnej cenie, świetne narzędzia dodatkowe i wsparcie, oraz to co bezcenne, spokój ducha 🙂

Czy już wiesz co to jest hosting?

Mam nadzieję, że tym opisem przybliżyłem Ci w możliwie prosty i obrazowy sposób zagadnienie związane z hostingiem. Starałem się to zrobić w taki sposób aby osoby, które z tematyką stykają się po raz pierwszy były w stanie zilustrować sobie zagadnienie. Gdy teraz Tobie ktoś zada pytanie “co to jest hosting?“, będziesz w stanie krótko i celnie naświetlić temat.

Jeśli potrzebujesz wsparcia przy budowie strony internetowej (hosting to tylko jej dom), zajrzyj na https://poznajwp.pl. Flagowy Kurs WordPress dla Początkujących odsłoni przed Tobą wszystkie tajemnice tego systemu. Zapraszam.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

WordPress 5.9

WordPress 5.9 – co nowego?

Zaktualizowaliście już WordPressa do wersji 5.9? Jeśli tak, to czy znaleźliście nowości jakie w nim się pojawiły? A może nic szczególnego jeszcze nie zauważyliście? 🙂

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Komentarzy: 5

  1. Mietex pisze:

    Wstyd się przyznać, ale ja jestem jednym z tych, którzy sądzili że domena to ich strona. Jak dostałem od firmy hostingowej fakturę za hosting to zrobiłem awanturę. Potem dopiero jak ochłonąłem było mi głupio bo uświadomiłem sobie dokładnie to o czym piszesz, że adres to tylko adres. Fajnie że taki tekst powstał i w takiej formie, bo może uchroni to niczemu winnych pracowników BOK firm hostingowych od takich narwańców jak ja, he he. Pozdrowienia i życzę samych sukcesów. Mietex.

    1. No to mnie rozbawiłeś Mietex 😀 Rzeczywiście zdarzają się takie sytuacje, ale nie ma co winić niezorientowanych Klientów. Każdy cały czas się uczy. Jak nakrzyczałeś na obsługę hostingu, mówi się trudno. Najważniejsze, że w pewnym momencie pojawia się refleksja 🙂

  2. Zbyszek pisze:

    Co to jest hosting to wiem. Już ten etap za mną, ale to w jaki sposób porownałeś go do domu to jak dla mnie rewelacja. Konta które proponujesz to także świetne usługi. Wiem bo mam i sobie chwalę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.