WP Rocket to jedna z tych wtyczek buforujących i optymalizujących strony WordPress, która jest najczęściej wymieniana jako najlepsza wtyczka tego typu. I rzeczywiście jest to całkowicie uzasadnione. Z jednej strony mega prosty interfejs z niewielką, w porównaniu do niektórych konkurentów, ilością opcji, ale co ciekawe ta prostota potrafi rozłożyć nawet najbardziej złożone kombajny i to nawet, gdy ich konfiguracją zajmie się wprawny w tym zadaniu majster.

W mojej ocenie to narzędzie numer dwa, a pierwszym miejscu stawiam NitroPack. Koniecznie sprawdź podlinkowany artykuł na temat tego mechanizmu optymalizacji.

Przymierzam się do napisania recenzji na temat WP Rocket już od dwóch lat i ciągle wypada coś innego. Tak to bywa. Ale mam nadzieję, że w końcu szersza recenzja pojawi się na JZS, a moi Klienci którzy mogą korzystać z tego rozszerzenia bez opłat (niestety nie ma wersji bezpłatnej), będą mieli wgląd w faktyczne możliwości i wszelkie dobrodziejstwa jakie WP Rocket niesie ze sobą.

Natomiast dziś dla tych wszystkich, którzy z wtyczki korzystają i zaktualizowali ją do wersji 3.9 lub zrobią to niebawem, krótka informacja na temat dwóch nowości jakie pojawiły się w WP Rocket.

Usunięcie nieużywanych styli CSS (wersja beta)

Jeśli kiedykolwiek testowałeś swoją stronę korzystając z Google Page Speed Insights lub innych podobnych narzędzi, zapewne widziałeś w wynikach testu informację o tym żebyś usunął nieużywany kod CSS. Pytanie jak to zrobić?

Tu mamy pierwszy problem, ponieważ każda wtyczka może dołożyć własne arkusze, które będą się ładowały nawet wtedy, gdy na danej podstronie możliwości wtyczki nie są w żaden sposób wykorzystywane. To spory kłopot, ponieważ z jednej strony niepotrzebnie rozrasta się kod, a z drugiej zwiększa się ilość żądań wysyłanych do serwera.

Dobrym rozwiązaniem na tego typu bolączki jest wtyczka Perfmatters. Pozwala wyeliminować na wybranych podstronach lub całej witrynie zarówno arkusze styli oraz pliki JS. Takie wyeliminowanie jest oczywiście kontrolowane. Wyklikujesz co gdzie ma się załadować, a gdzie nie. Żadnego kodowania! Swoją drogą polecam tę wtyczkę. Sam jej używam 🙂

Usunięcie niepotrzebnych styli, to problem zarówno dla osób początkujących jak również zaawansowanych użytkowników. WP Rocket śpieszy z pomocą i dodaje do najnowszej odsłony wtyczki dokładnie taką funkcjonalność (na razie w wersji beta).

Usunięcie nieużywanych arkuszy styli CSS wtyczką WP Rocket

Oczywiście dokładnie sprawdź jak zachowuje się strona po aktywacji tej opcji. Zwróć też uwagę, że to na razie wersja beta, więc mogą się dziać nieoczekiwane rzeczy. Testy jakie przeprowadziłem na kilku stronach pokazały, że przy niektórych konfiguracjach strona przestaje działać poprawnie, są usuwane style, które powinny się załadować 🙂 Mam nadzieję, że zostanie to wkrótce nieco lepiej dopracowane.

Na szczęście istnieje możliwość wykluczenia z tego procesu wybranych plików ze stylami, czy wręcz konkretnych klas w nich się znajdujących, co pozwala perfekcyjnie dostroić stronę. Trochę poszukiwań i trochę czasu, ale potem to wszystko się opłaci zwłaszcza w trwającym właśnie wdrożeniu Core Web Vitals przez Google, co ma się zakończy pod koniec wakacji 2021.

Opóźnianie wykonywania skryptów JavaScript

Zaraz, zaraz, ale czy tego nie było wcześniej? Było i jest. Ale to opóźnienia ładowania plików JS. Ładowanie i wykonanie to odległe od siebie zadania. Żeby taka lub inna funkcjonalność na stronie oparta o skrypty JS mogła zadziałać, nie wystarczy pobranie pliku. Przeglądarka musi zinterpretować kod w nim zawarty i go wykonać.

WP Rocket wprowadza w najnowszej wersji funkcję, która sprawia, że pliki JS nie wykonają się, dopóki osoba odwiedzająca stronę nie wykona jakiegoś działania, może to być delikatna aktywność taka jak kliknięcie czy lekkie przewinięcie ekranu. Przewinięcie chociaż odrobinę, wykonywane jest w zasadzie odruchowo 🙂 Zastanów się jak sam reagujesz gdy strona się wczytała, zaczynasz ją przewijać. Myszka aż skacze z radości 🙂 Nowa funkcja WP Rocket dopiero w takiej sytuacji wykona skrypty JS.

Opóźnienie wykonywania skryptów JS wtyczką WP Rocket

Podobnie jak w przypadku wcześniejszej opcji tu również możesz wykluczyć wybrane przez siebie skrypty. Pozostaje jeszcze tylko jedno pytanie. Czemu takie opóźnienie może służyć?

Osobiście używam tego mechanizmu w NitroPack już od dłuższego czasu. Efekt? Wyraźnie lepsze metryki Core Web Vitals i to zarówno w testach laboratoryjnych jak i w naturalnym, rzeczywistym środowisku, a właśnie to jest brane przez Google pod uwagę przy ocenianiu poszczególnych stron. Strona ładuje się bez wykonywania skryptów JS, co sprawia wrażenie, że strona wczytała się szybciej. To podstawowa korzyść 🙂

Podsumowanie

Niby tylko dwie widoczne nowości związane z optymalizacją plików, ale są to nowoćci, które właściwie wykorzystane mogą podnieść jakość Twojej strony i zwiększyć komfort korzystania z niej przez osoby odwiedzające. Prowadzi to poza wieloma innymi czynnikami do osiągnięcia lepszych wyników w wyszukiwarkach, zwłaszcza w Google.

Koniecznie sprawdź co potrafi nowa wersja wtyczki. Jeśli jesteś moim Klientem, a nie masz jeszcze tego dodatku na swojej stronie, koniecznie daj znać 🙂

Udostępnij

Zobacz również

MasterStudy LMS

MasterStudy LMS

Za sprawą pandemii rozwiązania LMS (Learning Management Systems) zyskały na popularności. Wiele osób dostrzegło dla siebie szansę w oferowaniu własnych szkoleń online, co doprowadziło do

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *